Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Asociatia AmaTuR

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Re: Asociatia AmaTuR

    Postat în original de csabazedler
    Stimati colegi!Recentul turneu de la Topoloveni reprezinta,in fond,paradoxul subiectului dezbatut pe forum.Cum se poate numi "Turneul Veteranilor" un turneu in care participa jucatori tineri de 30-40 de ani?Sau conceptul de VETERAN in tenisul de masa este total diferit de alte sporturi,unde statutul de veteran il au doar cei de peste 50 de ani.Inteleg ca in organizarea unui turneu latura financiara nu trebuie neglijata de loc,si asta implica atragerea a cat mai multi si mai diferiti participanti dar,asa cum au amintit si antevorbitorii mei,ponderea jucatorilor de peste 50 nu este deloc de neglijat in Amatur! !!Va salut cu respect.
    Desi mi-e tare greu sa va raspund din pricina diferentelor majore cu care privim organizarea unui eveniment, ma straduiesc totusi sa va expun motivele pentru care am organizat turneul in acest fel.
    1. Jucatorii din Amatur se grupeaza pe localitati si zone si nu pe varste si vin impreuna la turneele Amatur. (Ex. jucatorii de la Brașov formeaza un grup cu varste cuprinse intre 20 si peste 60 de ani si vin impreuna cu mare drag la turneele Amatur; la Topoloveni a fost prezent un contingent numeros de la dl. Pitac la Mircea Vasile).
    2. Organizarea unei categorii de 20-40 da posibilitatea participarii unor jucatori de mare valoare (Cazacu Alexandru si Postoaca Gabriel, jucatori de Superliga si chiar de nationala in cazul lui Cazacu). Acesti doi valorosi jucatori au facut, asa cum era de asteptat o partida extraordinara in finala si ne-au incantat pe toti cei prezenti. Mai mult decat aprecierea mea, marturie in acest sens sta prezenta d-lui Dutu Constantin de la Galați (caruia ii multumesc din suflet pentru prezenta la Topoloveni) si care mi-a marturist ca vine numai sa-i vada pe acesti minunati copii jucand si pentru care ar fi in stare sa dea si bani ca sa-i vada.
    3. Va refereati la latura financiara in comentariul dv.. Ei bine in cazul acestui turneu numarul jucatorilor de la 20-40 a fost de numai 27, mai mic decat numarul de la 40-50, deci aportul financiar nu a fost atat de semnificativ pe cat lasati dv. sa se inteleaga.
    4. Au fost destui jucatori cu varsta de 20-40 de ani care ma-u rugat sa fac o categorie si pentru ei.
    Va invit sa faceti dv. un turneu si sa-l numiti cum vreti, eu asa am vrut sa se numeasca si il organizez cum vreau eu. Prezenta sau absenta jucatorilor de la turneul respectiv va da cu adevarat verdictul succesului unui turneu. De pe margine e intotdeuna mai usor decat pe teren!
    Va salut cu acelasi respect!
    www.clubarena08.ro

    Comentariu


    • #52
      Re: Asociatia AmaTuR

      Postat în original de csabazedler
      Postat în original de Corneliu_GL
      Avand in vedere numarul mare de jucatori de peste 50 de ani,cred ca ar fi o idee buna,organizarea in paralel si a unor turnee ptr. veterani.Normal ca acest sistem ar ingreuna intr-un fel munca organizatorilor, dar cred ca ar merita sa se faca acest efort.Asa cum se fac turnee ptr. copii ,care reprezinta viitorul, de ce nu s-ar incerca si ptr.cei mai in varsta.Consider ca la turneele noastre ,care se desfasoara pe parcursul a cel putin 12 ore,conditia noastra fizica este "la pamant",comparativ cu a unui jucator tanar, dupa grupele superioare.Poate in viitorul cel mai apropiat,se va tine cont si de aceasta doleanta,ai celor impatimiti,trecuti de a doua tinerete.
      Stimati colegi!Recentul turneu de la Topoloveni reprezinta,in fond,paradoxul subiectului dezbatut pe forum.Cum se poate numi "Turneul Veteranilor" un turneu in care participa jucatori tineri de 30-40 de ani?Sau conceptul de VETERAN in tenisul de masa este total diferit de alte sporturi,unde statutul de veteran il au doar cei de peste 50 de ani.Inteleg ca in organizarea unui turneu latura financiara nu trebuie neglijata de loc,si asta implica atragerea a cat mai multi si mai diferiti participanti dar,asa cum au amintit si antevorbitorii mei,ponderea jucatorilor de peste 50 nu este deloc de neglijat in Amatur! !!Va salut cu respect.
      Stimati domni,
      Din moment ce Dv. nu ati organizat vreodata un turneu, indiferent cum i-ar spune sau cit de mic sau mare ar fi, nu aveti dreptul moral sa criticati un om , care s-a implicat atit de mult si cu atita ardoare in organizarea atitor turnee, care, intotdeauna au multumit cea mai mare parte a participantilor.
      Si nu inteleg de ce va displace sa vedeti la lucru jucatori adevarati, de la care aveti ce invata.
      Cred ca va plac mai mult birfele , decit tenisul de masa.

      Comentariu


      • #53
        Re: Asociatia AmaTuR

        " Stimati colegi!Recentul turneu de la Topoloveni reprezinta,in fond,paradoxul subiectului dezbatut pe forum.Cum se poate numi "Turneul Veteranilor" un turneu in care participa jucatori tineri de 30-40 de ani?Sau conceptul de VETERAN in tenisul de masa este total diferit de alte sporturi,unde statutul de veteran il au doar cei de peste 50 de ani.Inteleg ca in organizarea unui turneu latura financiara nu trebuie neglijata de loc,si asta implica atragerea a cat mai multi si mai diferiti participanti dar,asa cum au amintit si antevorbitorii mei,ponderea jucatorilor de peste 50 nu este deloc de neglijat in Amatur! !!Va salut cu respect.
        Stimate coleg amatur-ist,
        cred ca ai dreptate in ceea ce priveste latura financiara pentru organizarea unui asemenea turneu..care dupa parerea dvs.este singurul motiv care justifica denumirea acestui turneu "Cupa Veteranilor"...
        Fara sa vreau,mi-au atras atentia la turneele organizate la Topoloveni,cateva aspecte..finaciare sa le spunem si ma refer acum la cel de la Trofeul Veteranilor..
        Ce a oferit acest turneu ?!
        pai au fost 2-3 cupe ,medalii,diplome..

        de mingi nu mai vorbim ca alea nu se pun ,ca si de tratatie.(apa,sandwich-uri,meniu,etc).premiile acordate pe langa cupe,diplome si medalii nu se contorizeaza.
        Ca dupa terminarea turneului(ca de obicei la Topoloveni) ne-a asteptat si o masa "ittf" la care de aceasta data in semn de respect ca nu toti am fost veterani am sarit-o,realizez ca intradevar latura finaciara a fost singurul motiv pentru care au fost acceptati si cei mai putini veterani(ca si mine de altfel)..

        Sa mai punem in calcul ca la acest turneu a participat si Otlia Badescu(ca sa nu mai spun de jucatorii din super liga,etc),care a fost incantata de modul deschis de organizare al turneului..ca de altfel noi toti participantii..deh
        Poate ca ma insel si as avea rugamintea sa face-ti dvs.o mica calculatie luand in calcul cele de mai sus comparativ cu taxa de participare,si cred ca o sa va dati seama de profitul enorm rezultat in urma acestui turneu, ca si motivatie pentru denumirea turneului "Trofeul veteranilor" si atunci sunt convins ca o sa aveti un pic de rezervare in afirmatii ,atunci cand o sa le puneti pe forum ca pareri personale si inca neorganizator de nici un fel de turneu.
        Nu uitati ca Sorin dupa toate turneele desfasurate la Topoloveni,a depus si cota parte din taxa de participare in fondul Amatur.
        Acum pe bune Sorine,chiar te tii de afaceri ?!..

        Comentariu


        • #54
          Re: Asociatia AmaTuR

          De la propunera initiala , de a avea un nr. de turnee pentru veterani prevazut in 2011 , cu turneu final la Topoloveni .
          S-au trecut la alte discuti [polemici ] care deturneaza acest concept.
          Cu stima dragi amaturisti .

          Comentariu


          • #55
            Re: Asociatia AmaTuR

            Nu cred ca este cazul sa amplificam o nelamurire a D-lui Csaba Zedler, caruia i-as raspunde simplu:
            La Topoloveni s-a desfasurat Turneul anual al veteranilor, respectand criteriile si limitele de varsata cerute pe plan international. Au participat toti cei care au dorit, atat cei de peste 50 de ani, cat si cei de 40-49 de ani. Pana aici totul pare sa fie clar.
            In paralel cu acest concurs, fara sa-l deranjeze pe primul, s-a desfasurat un alt turneu, asa incat toti cei care au dorit sa vina la Topoloveni, chiar daca nu au indeplinit conditia de varsta, au fost primiti cu placere de gazde. Cel de-al doilea turneu nu a fost de veterani, ci in onoarea veteranilor care iubesc acest sport.
            Asadar, cele doua turnee au multumit in final pe toata lumea care a participat, si sper ca, dupa ce vor citi acest mesaj sa devina multumiti si acei cativa care nu au putut participa si nu au cunoscut amanuntele.

            Comentariu


            • #56
              Re: Asociatia AmaTuR

              Felicitari pentru Sorin ,sa nu iutam a fost primul si singurul organizator pe grupe de varsta .
              Succes in continuare pentru proiectele si sustinerea acestei miscari .
              Sper sa nu fi omis pe cineva care a mai organizat veterani .

              Comentariu


              • #57
                Re: Asociatia AmaTuR

                Stimati colegi!Ma refeream doar la "paradoxul" denumirii turneului ,titulatura de veteran fiind un pic depasita de participarea acelor jucatori tineri.Nu am vrut sa fac polemica si nici sa jignesc pe cineva prin interventia mea cu atat mai mult pe dl.Sorin despre a carui activitate in Amatur am o parere f.buna.Asadar,I-MI CER SCUZE in fata dumnealui si in fata tuturor celor care s-au simtit oarecum lezati prin interventia mea.Multumesc pentru intelegere.Multumesc d-lui Garaz si d-lui Bodeanu pentru precizari. Va doresc tuturor mult succes in continuare in organizarea turneelor Amatur.Va salut cu respect.
                I love table tennis !

                Comentariu


                • #58
                  Re: Asociatia AmaTuR

                  Stimati colegi!Recent incheiatul turneu final de la Sibiu ne-a aratat,chiar daca nu era cazul,ca nimic si nimeni nu este perfect.Oare chiar trebuie sa se ajunga la situatii "extreme",vezi protestul lui Fane Rusu,pentru a se solutiona odata pentru totdeauna aceasta problema?Ceva trebuie schimbat,sau bine definit,pentru a ELIMINA orice echivoc in statutul Amatur.Va salut cu respect.
                  I love table tennis !

                  Comentariu


                  • #59
                    Stimati colegi!Se incheie primul meu an in Amatur.Participarea la 8 turnee m-a ajutat sa cunosc si sa inteleg mai bine fenomenul tenis de masă,.Am fost martor la partide spectaculoase,unele foarte echilibrate iar altele deosebit de disputate.Am fost martor la "explozia"unor jucatori tineri(Mathe,Bejenariu,Anca Vl.,Purcaru,Mandru B...),la "saltul" asteptat al unora(Alex C.,Erdos)la "consacrarea" altora(Sicoe,Puiu,Nascu,Daneliuc,Govoreanu,Nistor. .....)cat si la confirmarea valorii (RE)cunoscute ale "Meseriasilor" din Amatur(Toth,Farkas,"Helicopter" Florescu,Trifu,Rusu St.,Constantinescu,.....)....mai presus de toate insa am avut ocazia sa-i cunosc pe "adevaratii" CAMPIONI ai fair-play-ului din Amatur:Fane Medeleanu si Motisan Dragos nelipsiti de la nici un turneu ,niste oameni deosebiti,plini de umor si bun simt.Am remarcat devotamentul si profesionalismul acelora din "spatele"cortinei,Dan2,FlorinBN,SorinB,DrToma,Vali S si,nu in ultimul rand,Paul Dragomir.Tuturor acestora dar si celorlalti, care se regasesc printre listele turneelor din acest an din Amatur,colegi si prieteni din toata tara,va doresc si va urez din toata inima CRACIUN FERICIT alaturi de cei dragi,AN NOU cu bucurie si sanatate,multa dragoste si armonie in casele voastre.Va salut cu respect pe toti!
                    I love table tennis !

                    Comentariu


                    • #60
                      In cursul anului 2010, miscarea AmaTuR a fost coordonata de un grup reprezentativ, prezentat in primul post al acestui topic:

                      Postat în original de Dan2 Vezi post
                      Grupul care a luat initiativa administrarii circuitului este format din:
                      Claudiu Iacob (Oradea), Florin Apian (Bistrița), Rares Leorda (Reghin), Kantor Imre (Reghin), Sorin Botirca (Topoloveni), Dan Bodeanu (București), Paul Dragomir (Galați), Catalin Cozma (Fălticeni), Aurel Fratea( Constanța), Radu Serban (Cluj), toti acesteia fiind alesi pe criteriii de reprezentativitate si geografice, ultimii doi fiind si presedinti ai asociatiilor locale Amatur. Ulterior au mai fost cooptati Costica Radu (Galați), Bogdan Trifu (București) si Valentin Suta (Curtea de Argeș) si asteptam acceptul lui Stefan Medeleanu. Grupul nu are o ierarhie, dar ne-am stabilit cateva responsabilitati, legate de Regulament, Calendar, Buget, Legislatie, Arbitraj.
                      Claudiu Iacob s-a retras din grup si a intrat Dragos Motisan.

                      Am coordonat activitatea acestui grup, ajutat de Rares Leorda (Program competitional), Sorin Botirca (Buget si logistica), Florin Apian (site si alcatuire clasament) si Aurel Fratea (arbitraj). Sprijin si implicare am avut in ceilalti colaboratori, in luarea unor decizii, dar mai ales in zonele din care acestia fac parte.

                      Pentru 2011 alcatuirea grupului nu este inca definitivata, acceptarea unei functii de coordonare insemnand mult stress, timp pierdut, bani cheltuiti si mai ales, lipsa unei minime satisfactii. Sper ca sarbatorile sa fie un sfetnic bun si la inceputul lui 2011 sa se gaseasca formula cea mai buna de conducere.
                      Calendarul competitional 2011 este in lucru si va fi disponibil la inceputul lunii ianuarie. Data de 8 ianuarie este rezervata pentru turnee B, iar pe data de 22 ianuarie va fi programat un turneu A in București, la Top Tenis Arena - Cupa Unirii.

                      Comentariu


                      • #61
                        Eu personal sunt de acord cu acest grup de initiativa,sper ca SORIB B sa revina asupra deciziei sale de a renunta sa mai faca parte din acest grup.O mica observatie referitor la repartitia geografica si anume vestul tarii a ramas neacoperit de vreun reprezentant.Propun sa fie ales cineva care se ofera din ORADEA,TIMISOARA,ARAD,ETC.Un eventual raspuns asteptam sa fie dat in acest topic.
                        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                        Comentariu


                        • #62
                          Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                          Eu personal sunt de acord cu acest grup de initiativa,sper ca SORIB B sa revina asupra deciziei sale de a renunta sa mai faca parte din acest grup.O mica observatie referitor la repartitia geografica si anume vestul tarii a ramas neacoperit de vreun reprezentant.Propun sa fie ales cineva care se ofera din ORADEA,TIMISOARA,ARAD,ETC.Un eventual raspuns asteptam sa fie dat in acest topic.
                          Sustin acest lucru chiar ar fi ideal sa fie doi dintre organizatori de turnee din aceasi zona ?

                          Am avea o mai buna acoperire .

                          Comentariu


                          • #63
                            De acord cu o cotizatie de 50 de ron
                            eu fiind inscris pe forum doar din aceasta seara

                            Comentariu


                            • #64
                              De acord
                              Si din oradea cunosc cateva persoane care ar fi de acord cu o cotizatie mai mare
                              Traim intr-o lume in care te misti daca ai bani (si daca pentru 1 ora de tenis intr-o sala incalzita dai 10 ron nu vad de ce nu s-ar putea da o taxa multiplu oricum de 10 ron)

                              Comentariu


                              • #65
                                Postat în original de Marin Floricel Vezi post
                                De acord cu plata unei sume de 5 lei, pe viitor se pot emite de catre organizatori o legitimatie pentru fiecare jucator din Amatur, contracost, cu vize anuale si achitarea unei sume ce se va stabili de catre organizatori in functie de necesitati si posibilitati financiare. In momentul participarii jucatorului la un turneu, achita suma stabilita la organizatori si primeste viza pe anul in curs. Este o propunere doar.
                                De acord cu propunerea D-lui Floricel
                                Eu sunt din Oradea si fac parte dintr-un grup de tineri (si nu doar tineri) care saptamana de saptamana lasam la o sala de tenis din Oradea (nu-i fac reclama) cel putin 50 de ron.
                                Acea legitimatie ar putea foarte bine sa aiba un "pret" chiar de 10 RON, o parte din bani sa fie alocati intr-un cont special pt diverse necesitati ale organizatorilor.
                                Cinste voua celor ce isi asuma aceste reponsabilitati!!!

                                Comentariu


                                • #66
                                  Stimati colegi,organizatori si membri din conducerea Amatur!Se apropie termenul limita pentru "repartizarea" celor 2%!Care este modalitatea ca acestia sa poata fi directionati spre Amatur?Cum trebuie procedat in acest caz?Cand am putea sa intram in posesia formularelor?Cred ca nu ar trebui neglijata aceasta posibilitate de a mai "umple" conturile asociatiei in vederea achizitionarii in continuare de mese.Va multumesc!
                                  I love table tennis !

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Formularul se poate descarca de aici:
                                    http://www.anaf.ro/public/wps/portal...MR0M5MDE0OTA!/

                                    Cred ca are Sorin Botarca formular precompletat
                                    Termenul limita de depunere 15 MAI 2011
                                    T05-ALC-T05
                                    Adrian Gorum

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...l_230_2008.pdf
                                      T05-ALC-T05
                                      Adrian Gorum

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Postat în original de kdt123 Vezi post
                                        Formularul se poate descarca de aici:
                                        http://www.anaf.ro/public/wps/portal...MR0M5MDE0OTA!/

                                        Cred ca are Sorin Botarca formular precompletat
                                        Termenul limita de depunere 15 MAI 2011
                                        Eu am formular precompletat pentru Asociatia Club Arena Topoloveni. Sper ca pana la data de 15 mai 2011 sa avem constituita Asociatia Amatur Romania iar banii sa mearga direct in contul Asociatiei Amatur, astfel incat sa nu mai fie nevoie sa intermediez eu banii Amatur.
                                        www.clubarena08.ro

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Stimati colegi!
                                          Readuc in discutie problema referitoare la donarea celor 2%.Ce facem?mai asteptam un pic pana la luarea deciziei?Se va finaliza favorabil statutul asociatiei noastre?Va salut cu respect.
                                          I love table tennis !

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Stimati membri din conducerea Amatur,
                                            cu riscul de a parea enervant,va rog sa-mi spuneti daca se poate rezolva problema legata de statutul organizatiei in asa fel ca sa putem directiona cei 2% in contul Amatur.Va multumesc si va salut cu respect.
                                            I love table tennis !

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Imi permit sa va raspund punctual:
                                              - nu exista conducere a Amatur!!! Noi cei din linia intai suntem niste oameni care ne implicam din prea multa dragoste de tenis si pentru ca unii dintre noi dispunem de ceva mai multe resurse (financiare, umane, logistice, etc...) decat ceilalti si dorim sa ne implicam, suntem voluntari ai acestei idei, miscari sau cum vreti sa-i mai spuneti.
                                              - infiintarea asociatiei ar aduce in prim plan o serie de aspecte care sunt extraordinar de dificil de gestionat: cine vor fi membri fondatori? cum se stabilesc acestia? cine va face parte din comitetul executiv? cine va gestiona finantele asociatiei? cine isi va asuma conducerea executiva? etc....
                                              - din punctul meu de vedere infiintarea asociatiei va duce la diparitia sentimentului de proprietate comuna a fenomenului Amatur si la aparitia fenomenului de proprietate privata a Amaturului, ceea ce, cu siguranta, nu vrem sa se intample
                                              -faptul ca Amaturul este gestionat asa cum este acum genereaza si avantaje si dezavantaje, pe care trebuie sa le identificam si sa le punem in balanta sau o matrice SWOT pentru cei care cunosc acest instrument.
                                              Inchei cu o vorba de duh care se adreseaza tuturor: "M-am intrebat adeseori de ce nu face cineva ceva in legatura cu un anumit lucru, apoi am realizat ca acel cineva sunt eu!"
                                              www.clubarena08.ro

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Nu a survenit nicio schimbare, de anul trecut, in vederea donarii celor 2%?

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Observatie legata de lumina din sala din Bors:
                                                  - si aici intra lumina pe ferestrele salii. La cateva sali problema a fost rezolvata prin montarea unor prelate inchise la culoare la geamurile salii.
                                                  Avand in vedere ca salile de acest format sunt gazde ale turneelor Amatur, nu credeti ca ar fi util sa cumparam unul-doua seturi de prelate cu sigla Amatur? Care sa fie trimise, la cerere, contra cost, la locatiile unde se desfasoara turnee Amatur?
                                                  TsE

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Stimate coleg,
                                                    cu mici exceptii,toate locatiile turneelor Amatur intampina aceasta problema!Cred ca rezolvarea ei sta in "puterea" fiecarui organizator( prin improvizatiile posibile locului).Din pacate aceste sali de sport nu au fost construite pentru tenis de masă,iluminatul fiind mai mult din lateral si este insuficient(de regula),tocmai de aceea se merge pe ideea estimarilor realiste (in ceea ce priveste limitarea numarului de participanti in anumite sali) la turneele de "A" ca sa nu fie afectati jucatorii!!
                                                    I love table tennis !

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X