Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

    Este adevarat ca fetele negre indeosebi se aleg pt. FH avand mai mult spin iar cele rosii mai mult pt. aparare sau BH ?
    Exista vreo explicatie de orice natura ?
    A constatat cineva acest lucru practic ?
    Rog cei care sant in masura sa argumenteze diferentele care exista intre aceleasi fete dar de culori diferite.
    Multumesc.
    TENERGY // LIN Gaoyuan // TENERGY
    TENERGY // VISCARIA // TENERGY

  • #2
    Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

    Este in mare parte adevarat...problema e discutabila si oricum in unele cazuri depinde si de fiecare fata in parte. Ce am observat eu e faptul ca, in cazul a doua fete identice la care difera doar culoarea, cea neagra are mai mult spin, este mai durabila este ceva mai lenta si un pic mai tare...In general se pun pe fh pentru ca este mai durabila iar multi jucatori folosesc aceasta parte mult mai intens decat reverul, este mai tare si este recomandat ca pe rever sa ai ceva mai moale de regula si este putin mai "efectuoasa" lucru de care e nevoie mai mult pe fh decat pe bh (spinul prea mare pe bh poate fi la un anumit moment dat o vulnerabilitate).
    Blade: Viscaria, FL
    fh: T05, 2,1 mm, black
    bh: T05, 2,1 mm, red

    Comentariu


    • #3
      Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

      Asa este!Fata neagra este mai tare de aia majoritatea jucatorilor o folosesc pe forhand,iar cea rosie este mai moale in concluzie mai mult efect si mai mult control.
      Lemn DHS Hurricane King
      Fete:Butterfly Tenergy 25 forhand,Yasaka Pryde backhand

      Comentariu


      • #4
        Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

        O luam de la capat . Iara o sa fie discutii.
        Fetele kinezesti difera in functie de culoare (cea neagra este mai lipicioasa decat cea rosie din cauza procedeului de prelucrare ). In cazul fetelor ne-kinezesti nu ar trebui sa fie nici o deosebire. Citeam undeva ca Jorgen Persson era intrebat de chestia asta si zicea ca fetele sunt la fel - doar e chestie de gust cine foloseste neagra sau rosie.
        Ca un off-topic si poate o intrebare separata- din ce am citit si am experimentat fetele tari dau mai mult spin si viteza decat fetele moi desi la prima vedere pare invers. Acum conteaza si cat de tare dai in minge, daca nu esti "hard-hitter" o sa ti se para ca , cu o fata tare nu generezi spin pentru ca pur si simplu nu folosesti o cantitate suficienta din burete.
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

          Nu stiu cine sunteti si nu vreau sa intru cu dumneavoastra in polemici dar vreau sa va spun ca eu am de la doua mari firme producatoare de materiale de tenis de masă dovada ca ceea ce am declarat mai sus este adevarat.(oricum stati linistit ca n-o sa le fac publice aici pe forum,eventual daca o sa trec pe la Timișoara o sa vi le arat personal numai sa-mi spuneti cine sunteti si sa treceti pe la sala cand este concurs sau etapa)
          Lemn DHS Hurricane King
          Fete:Butterfly Tenergy 25 forhand,Yasaka Pryde backhand

          Comentariu


          • #6
            Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

            si eu am dovada ca soarele este albastru , da' nu va spun decat intr-o galerie parasita Serios acum daca chiar aveti dovada suntem si noi interesati sa aflam, ca de aceea facem schimb de informatii pe acest forum. Sau poate nu vreti si atunci vedem noi ce credem.
            Blade-Darker speed 90
            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
            Bh- Testing

            Comentariu


            • #7
              Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

              Am spus ca o sa-i arat domnului Vali de la Timișoara pt ca dansul are indoieli la ce-am spus,iar tie n-am de ce sa-ti arat pt. ca in primul rand nu te cunosc si in al doilea rand n-ai nici o nelamurire din cate am vazut.
              Lemn DHS Hurricane King
              Fete:Butterfly Tenergy 25 forhand,Yasaka Pryde backhand

              Comentariu


              • #8
                Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                esti certaret! sa fie la tine!
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • #9
                  Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                  Practic 90% din cei de pe forum nu se cunosc personal si totusi, asa cum e ABSOLUT normal, informatia circula. Daca cineva stie ceva dar nu vrea sa spuna, "numa asa de chestie, ca nu vrea muschii lui" e retrogradat automat la prescolari, grupa mica. Acolo astfel de manifestari mai sunt tolerate, " ca e mic pruncul si poate se mai desteapta"...
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                    Cum spui tu laky ,asa sa fie!
                    Lemn DHS Hurricane King
                    Fete:Butterfly Tenergy 25 forhand,Yasaka Pryde backhand

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                      Postat în original de No pain,no gain
                      Nu stiu cine sunteti si nu vreau sa intru cu dumneavoastra in polemici dar vreau sa va spun ca eu am de la doua mari firme producatoare de materiale de tenis de masă dovada ca ceea ce am declarat mai sus este adevarat.(oricum stati linistit ca n-o sa le fac publice aici pe forum,eventual daca o sa trec pe la Timișoara o sa vi le arat personal numai sa-mi spuneti cine sunteti si sa treceti pe la sala cand este concurs sau etapa)
                      Nu am nici o problema , kiar sunt foarte curios sa vad. Nu sunt batut in cap si accept adevarul cand il vad.
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                        Vali pe urma sa ne spui si noua!
                        Blade-Darker speed 90
                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                        Bh- Testing

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                          Postat în original de Dado.daniel
                          Vali pe urma sa ne spui si noua!
                          Va spun , dar n-o sa divulg ce nu vrea NoPain. Asa ca sa fiu corect.
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                            Asteptam...dar nu prea mult
                            TENERGY // LIN Gaoyuan // TENERGY
                            TENERGY // VISCARIA // TENERGY

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                              Nu avem ce astepta...
                              Blade-Darker speed 90
                              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                              Bh- Testing

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                Domnule daniel din cate am inteles sunteti avocat,spre deosebire de dumneavoastra eu sunt jucator de tenis de masă si vad ca va dati cu parerea foarte mult in ceea ce priveste acest sport;n-am spus nici o secunda ca nu sunteti informat dar de aici pana sa ma luati peste picior ca n-am dovezi despre ceea ce am afirmat e cale lunga;pe langa asta n-as putea sa vb asa ceva unor oameni care chiar ma cunosc si consider ca am mai multa credibilitate ca si dumneavoastra in acest sport.Cat despre Tenergy pt amatori am mai spus-o si o sustin in continuare este o fata mult prea avansata si greu de jucat cu ea,trageti dumneavoastra concluziile.Va multumesc!
                                Lemn DHS Hurricane King
                                Fete:Butterfly Tenergy 25 forhand,Yasaka Pryde backhand

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                  Cu placere!
                                  Blade-Darker speed 90
                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                  Bh- Testing

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                    ..uite si aici o parere..
                                    http://www.spinmantra.com/tabletennis/b ... ss/?p=2316

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                      multumim de info, multumim pt. ca ai avut amabilitatea sa impartasesti cu noi aceasta informatie desi nu ne cunosti!
                                      Blade-Darker speed 90
                                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                      Bh- Testing

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                        Vad ca sunteti ironic si stiu ca la mine faceti trimitere,dar va las in pace ca am observat ca va place sa iesiti in evidenta cu toate ca in acest sport nu prea aveti posibilitatea.Parerea mea este ca sunteti un frustrat in acest domeniu din cate reiese din posturile dumneavoastra,si sa va mai spun ceva;tenisul de masa se invata in sala nu in fata calculatorului.La teorie toata lumea se pricepe cu practica e mai greu.Va sugerez ca in timpul in care il pierdeti cu ironisme sa mergeti la sala sa invatati sa da-ti topspin.
                                        Lemn DHS Hurricane King
                                        Fete:Butterfly Tenergy 25 forhand,Yasaka Pryde backhand

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                          exact cum ai spus, nu ma cunosti!
                                          Blade-Darker speed 90
                                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                          Bh- Testing

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                            Nu te cunosc dar imi permit sa-ti dau 6-7 inainte chiar si asa.Vreau sa te vad la masa nu in fata calculatorului si dupa ce te bat cu 7 inainte o sa-ti explic de ce nu ti se potriveste tenergyul.
                                            Lemn DHS Hurricane King
                                            Fete:Butterfly Tenergy 25 forhand,Yasaka Pryde backhand

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                              Cred ca au trecut acele vremuri cand disputele pe plan de idei se transau pe campul de lupta. Acum are dreptate acel ce isi argumenteaza mai logic si mai documentat punctul de vedere... Si nu cel ce da mai tare cu parul, chiar daca pe el sta scris "Tenergy"
                                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                                Postat în original de No pain,no gain
                                                Nu te cunosc dar imi permit sa-ti dau 6-7 inainte chiar si asa.Vreau sa te vad la masa nu in fata calculatorului si dupa ce te bat cu 7 inainte o sa-ti explic de ce nu ti se potriveste tenergyul.
                                                Fii mai relaxat, nici nu ti-a crescut barba si te enervezi degeaba! Vei imbatrani prematur!
                                                Blade-Darker speed 90
                                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                Bh- Testing

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Fete ROSII sau Fete NEGRE ?

                                                  desi nici eu nu ma prea inteleg cu No pain,no gain,cam are dreptate,cu tenergy in special 05 e foarte greu de jucat trebuie f mult antrenament ca sa il "simti, si in nici un caz nu e recomandat incepatorilor, ca joaca timo boll si schlager asta e altceva ei joca toate ziua si fetele cu care joaca ei sunt un pic diferite de astea comerciale.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X