Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

VOTATI REGULAMENTUL!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • VOTATI REGULAMENTUL!

    Iata ca dupa discutii aprinse, care au durat aproape un an, avem un Regulament al competitiei finalizat, pe care dorim sa-l supunem aprobarii participantilor la turneele AmaTuR.
    Forma finala a Regulamentului poate fi consultata in:
    viewtopic.php?f=11&t=3495
    In cazul in care Regulamentul va fi adoptat, o data cu aprobarea acestuia va fi imputernicit Consiliul de Administratie al AmaTuR, asa cum a fost prezentat in:
    viewtopic.php?f=11&t=3582
    Membrii Consiliului de Administratie al AmaTuR sunt:
    Apian Florin ?Bistrița
    Bodeanu Dan ? București
    Botirca Sorin ? Topoloveni
    Cozma Catalin - Fălticeni
    Dragomir Paul - Galați
    Fratea Aurel ? Constanța
    Kantor Imre-Zoltan ? Reghin
    Leorda Rares - Reghin
    Radu Costica ? Galați
    Serban Radu ? Cluj-Napoca
    Suta Valeriu- Curtea de Argeș
    Trifu Bogdan ? București
    Pentru a valida rezultatele votului, consideram necesar un numar minim de 300 de voturi, pe care va rugam sa-l exprimati pana pe 10 februarie.
    In situatia in care mai mult de 50% din totalul voturilor este DA, vom considera ca:
    1 Regulamentul este aprobat si devine obligatoriu pentru orice turneu din calendarul circuitului AmaTuR
    2 Membrii Consiliului de Administratie primesc acordul pentru punerea in aplicare a Regulamentului, pot lua decizii privind dezvoltarea tuturor actiunilor AmaTuR, precum si masuri pentru infiintarea sub aspect juridic a Asociatiei AmaTuR Romania.
    109
    DA
    0,00%
    0
    NU
    100,00%
    109

  • #2
    Re: VOTATI REGULAMENTUL!

    Cu scuzele de rigoare... nu credeti ca in variantele de vot ar fi trebuit sa existe si optiunea "Ma abtin"?
    DHS Hurricane King
    XIOM Vega Pro 2.0
    XIOM Vega Pro 2.0

    Comentariu


    • #3
      Re: VOTATI REGULAMENTUL!

      Cei care doresc sa se abtina sunt avantajati deoarece pot schimba pagina fara sa fie nevoiti sa apese pe tasta "ma abtin"

      Comentariu


      • #4
        Re: VOTATI REGULAMENTUL!

        Da, intebarile sunt impreuna. Cine nu este de acord cu una dintre ele poate alege varianta NU.

        Comentariu


        • #5
          Re: VOTATI REGULAMENTUL!

          La punctul 6.6 cred ca tot mai este loc de interpretare, asa ca sint curios cum considera lumea ca arata clasamentul pentru cei 3 de mai jos (locul 1 e clar, evident).
          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

          Comentariu


          • #6
            Re: VOTATI REGULAMENTUL!

            Deoarece in disputa sunt 3 concurenti, ordinea de departajare este urmatoarea:
            1 Numarul de meciuri castigate: 1 1 1
            2 Diferenta dintre numarul de seturi castigate si cele pierdute: +2 -1 -1
            Locul 1 este calificat si raman in disputa doi participanti;
            3 Victoria directa 0 1
            Deoarece nr 3 l-a invins pe nr 2 , nr3 este calificat.
            Aceasta varianta de departajare este prinsa in regulament.
            Propunerea D-lui Garaz are doua inconveniente importante:
            1 Ar permite jucatorului 1 (primul favorit) sa hotarasca singur care este cel de-al doilea calificat;
            In ordinea logica si cronologica a jocurilor, mai intai joaca favoritul 3 cu favoritul 2 si il invinge surprinzator, cu 3-1
            Urmatorul joc este intre favoritul 1 si favoritul 3; Favoritul 1 joaca cu mare atentie, stiind ca acesta l-a invins pe nr2, si vrea sa-si asigure calificarea; rezultat previzibil 3-0
            In ultimul joc nr1-nr2, favoritul 1 este deja calificat si fie din oboseala, fie din dezinteres, fie din interes, nu-si apara sansele si pierde cu 3-2, fara a-i fi afectat locul 1 in grupa, iar invingatorul sau ar merge nemeritat de pe locul 2, desi este posibil sa fi castigat pe merit un singur set in grupa!
            2 Nu tine cont de victoria directa pe acelasi palier de departajare
            Palierul 1 Nr 1 este incontestabil calificat, datorita numarului mare de seturi castigate (+2 fata de -1 si -1)
            Palierul 2 Nr 3 a dovedit in disputa directa ca este mai bun, deci trebuie sa aiba drept de calificare

            Comentariu


            • #7
              Re: VOTATI REGULAMENTUL!

              1. Pt.vot - DA
              2. Pt.exemplul dat de Florin- jucatorul C avand victorie directa la jucatorul B

              Comentariu


              • #8
                Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                Postat în original de boris_falticeni
                1. Pt.vot - DA
                2. Pt.exemplul dat de Florin- jucatorul C avand victorie directa la jucatorul B
                Va multumesc pentru vot! Pentru siguranta, va rog sa verificati daca ati si apasat pe tasta DA care se gaseste in antetul paginii! Va urez o zi buna!

                Comentariu


                • #9
                  Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                  Domnule Dan eu cred ca gresiti. Nu e normal ca peste tot sa vedeti aranjamente si asta sa influenteze regulamentul. Daca sunt 3 jucatori care s-au batut intre ei din start cade departajarea cu victoria directa!(care ar fi primul criteriu de departajare). Dupa ce s-a trecut la alta metoda de departajare nu e normal ca sa se revina la prima.(odata intrat in cazul al doilea victoria directa nu mai conteaza cum e si normal) Metoda coeficientului e cea corecta si singura aplicabila.
                  O mica intrebare as mai avea: utilizatorii sitului care au facut parte la inceputuri din acesta miscare dar acum castiga 1000 de euro din tenis de masă lunar devenind mari profesionisti pot vota in aceasta cauza?
                  Primorac Carbon
                  FH Dignics 09C
                  BH JOOLA MAXX

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                    Postat în original de tycutz
                    Nu e normal ca peste tot sa vedeti aranjamente si asta sa influenteze regulamentul. Daca sunt 3 jucatori care s-au batut intre ei din start cade departajarea cu victoria directa!(care ar fi primul criteriu de departajare). Dupa ce s-a trecut la alta metoda de departajare nu e normal ca sa se revina la prima.(odata intrat in cazul al doilea victoria directa nu mai conteaza cum e si normal) Metoda coeficientului e cea corecta si singura aplicabila.
                    O mica intrebare as mai avea: utilizatorii sitului care au facut parte la inceputuri din acesta miscare dar acum castiga 1000 de euro din tenis de masă lunar devenind mari profesionisti pot vota in aceasta cauza?
                    O lege buna este o lege care nu permite aranjamentele si nu lasa loc la interpretari. Nu discutam despre ce cred eu sau altcineva, ci de faptul ca sub forma expusa in regulament aceste aranjamente nu mai pot avea loc.
                    In al doilea rand, asa cum spui nu se ia in calcul victoria directa, ci primul criteriu este numarul de victorii, al doilea diferenta intre seturile castigate si cele pierdute (scrie in explicatia anterioara).
                    Criteriul victoriei directe se ia in calcul numai cand doi participanti au acelasi numar de victorii si nici aici nu este primul, ci este al doilea!
                    In al treilea rand, punand la socoteala si aranjamentele pe care le vad eu, am vazut o multime de aranjamente, nu mai mult decat in ultimul turneu al anului trecut am facut un apel pentru a limita (cat se poate) manevrele de culise, care -in acel caz ne-au facut un mare rau.
                    In al patrulea rand, in toate dar absolut toate cazurile in care am intalnit situatiile descrise, am utilizat aceasta regula, toti participantii au inteles explicatia pe care am dat-o, au considerat-o corecta si s-a aplicat, chiar daca uneori mi s-a mai spus ca au auzit ca la alte nivele se calculeaza regula coeficientilor.
                    In al cincilea rand, deoarece suntem la faza votului si nu la cea a discutiilor, ii rog pe cei care nu au inteles sau cred ca este gresita varianta utilizata, fie sa mearga pe incredere, fie sa considere ca problema nu este majora, si nu merita sa dea votul peste cap, fie sa voteze NU. Bineinteles, periodic se fac ajustari ale regulamentului si daca regula propusa se va dovedi in fapt gresita, va fi modificata ulterior.
                    In privinta votului...votul este deschis, voteaza cine doreste, dupa cum crede ca este mai bine... in regulament se face referire la jucatorii legitimati care pot participa in anumite conditii. Membru Amatur poti fi chiar daca esti legitimat!
                    Va rog pe toti sa votati, fie ca sunteti, fie ca nu sunteti de acord! Nu ocoliti acest vot, va rog sa nu va abtineti!

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                      Parerea mea este ca odata ce s-a ajuns la set-averaj, clasamentul se face numai prin set-averaj.
                      Dar pana la urma nu asta era ideea, ci de a stabili cum vom face in continuare, nu sa ne trezim ca se schimba regula in functie de persoanele implicate. Am fost la doua turnee anul trecut in care, in exact aceeasi situatie, aceeasi persoana a sustinut la un turneu ca a avut mai multe seturi castigate, iar la celalalt ca a avut victorie directa.
                      Deci daca stabilim acum ca facem asa, cu departajari succesive prin set-averaj, iar apoi cu victorie directa dupa ce raman ultimii doi, sa nu mai vina nimeni sa spuna ca regulamentul ITTF, FRTM etc. este altul.
                      Asta a fost cazul cel mai simplu, au fost turnee unde au intrat 5 jucatori la setaveraj, totdeauna unul trebuie sa plece acasa, asa ca ...
                      TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                        Jucatorii legitimati pot vota si ei!

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                          Departajarea intre A; B C se elimina victoria directa , ramane doar setaverajul.

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                            1. Pt.vot - DA
                            2. Pt.exemplul dat de dl.Apian Florin- jucatorul C avand victorie directa la jucatorul B

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                              Am votat DA.
                              Eu cred ca cea mai clara metoda de departajare este cea cu setaveraj pana raman doi, apoi victoria directa.
                              Poate ca nu arata cel mai clar valoarea jucatorilor, dar daca luam in considerare exemplul lui Florin si cele spuse de dl. Garaz - probabil ca nu trebuie sa uitam ca B are victorie la A, dar nici sa uitam ca C are victorie la B, care are victorie la A.
                              Nu sustin ca metoda coeficientului nu e buna, ci doar sustin metoda de departajare din Regulamentul in forma actuala si, daca va fi votat, asa cum reiese din rezultatul poll-ului, va rezolva multe litigii.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                1-) Pt. VOT DA ( am apasat pe tasta DA )
                                2-) Pt. exemplul dat de dl.Apian Florin - existe egalitate de victori intre 3 jucatori si eu cred nu este correct Victorie directa ( daca era egalitate intre 2 jucatorii Victorie directa era ok ) , trebuie verificat set avaraj si daca este egalitate ( este ) cel mare punktaj cu seturi pleaca departe. Adica ;
                                B castigat 4 seturi pleaca departe..... .......
                                C castigat 3 seturi ( 1 set mai putin ) tot pleaca .... .....

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                  da Mehmet ,
                                  cel mai bine era punctaverajul ca departajare , dar asta inseamna fiecare mingiuta castigata sau pierduta , de ex. 11-8 , 14-12 sau 5-11 ... , in cazul nostru nu se evidentiaza punctele ( ca nu avem arbitri sau e dificil de evidentiat ) asa ca cel mai bine , in orice situatie , cand raman doi la fel , se ia victoria directa ,
                                  si in axemplu dat de FlorinBN , au ramas cei doi cu setaveraj egal , cel mai corect se ia victoria directa , adica se califica C pe locul 2 (daca merg primi doi mai departe )( ca exemplu ).
                                  parerea mea !
                                  Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                  FH: Tenergy 05 FX
                                  BH: Tenergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                    Postat în original de Antal Denes
                                    Departajarea intre A; B C se elimina victoria directa , ramane doar setaverajul.
                                    corect ,
                                    dar si in aceasta situatie cand raman doi cu setaveraj la fel , de ex. +1...+1 , sau 0...0 sau -2...-2 , se ia victoria directa.
                                    Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                    FH: Tenergy 05 FX
                                    BH: Tenergy 05 FX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                      ce frumos a scris grasomega ,
                                      sa nu uitam ca C a castigat cu B care a castigat cu A ,
                                      adica C e mai bun decat B care e mai bun decat A ,
                                      chiar daca mai e o explicatie , mie asta imi place
                                      Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                      FH: Tenergy 05 FX
                                      BH: Tenergy 05 FX

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                        Postat în original de ursuleanvasile
                                        da Mehmet ,
                                        cel mai bine era punctaverajul ca departajare , dar asta inseamna fiecare mingiuta castigata sau pierduta , de ex. 11-8 , 14-12 sau 5-11 ... , in cazul nostru nu se evidentiaza punctele ( ca nu avem arbitri sau e dificil de evidentiat ) asa ca cel mai bine , in orice situatie , cand raman doi la fel , se ia victoria directa ,
                                        si in axemplu dat de FlorinBN , au ramas cei doi cu setaveraj egal , cel mai corect se ia victoria directa , adica se califica C pe locul 2 (daca merg primi doi mai departe )( ca exemplu ).
                                        parerea mea !
                                        Unde vezi tu setaveraj egal aici: 4-5 fata de 3-4 ?
                                        Este egal daca faci prin diferenta, daca iei raportul (aka nr. de seturi castigate) ... se schimba treaba.
                                        S-o luam altfel:
                                        Sint situatii cind trebuie alesi cei mai buni 4 (sa zicem) de pe locurile 3 pentru calificare in eliminatorii.
                                        Si sint cam asa:
                                        7-5 = +2
                                        7-6 = +1
                                        6-6 = 0
                                        5-6 = -1
                                        4-5 = -1
                                        Ghici care din ultimii doi sta pe banca?
                                        Totdeauna s-a considerat ca cel cu 5-6 a fost mai bun, fara a se mai sapa prin restul meciurilor din grupe, fara tras la sorti sau alte chestii.
                                        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                          Postat în original de ursuleanvasile
                                          ce frumos a scris grasomega ,
                                          sa nu uitam ca C a castigat cu B care a castigat cu A ,
                                          adica C e mai bun decat B care e mai bun decat A ,
                                          chiar daca mai e o explicatie , mie asta imi place
                                          Eu l-am citat pe d-l Garaz. Am crezut ca nu mai sunt necesare ghilimele, dar iata ce spunea dumnealui:
                                          Postat în original de mircea.garaz
                                          Raspuns corect:B locul 2 C locul 3
                                          prin metoda coeficientului,chiar daca C are victorie la B,dar sa nu uitam ca B are victorie la A!!!
                                          Am vrut sa atrag atentia ca fraza de mai sus nu are sens.
                                          Cred ca eram prea obosit sa scot ceva coerent, dar sper ca aceasta erata sa lamureasca lucrurile.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                            Sunt acord cu Florin , si asta am vrut explic inainte. Care a castigat mai multe seturii merita merge mai departe. Ciar daca existe egalitate la set averaj. Unul dintre ele a castigat 5 seturii iar celelalt 4. parera mea mai departe trebuie merge castigatorul cu 5 seturi. Adica la egalitate de set averaj trebuie loat la calcula nu mai seturile castigat. Si daca acolo tot este egalitate adica 5 - 6 si 5 - 6 atunci soarta

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                              Postat în original de ursuleanvasile
                                              da Mehmet ,
                                              cel mai bine era punctaverajul ca departajare , dar asta inseamna fiecare mingiuta castigata sau pierduta , de ex. 11-8 , 14-12 sau 5-11 ... , in cazul nostru nu se evidentiaza punctele ( ca nu avem arbitri sau e dificil de evidentiat ) asa ca cel mai bine , in orice situatie , cand raman doi la fel , se ia victoria directa ,
                                              si in axemplu dat de FlorinBN , au ramas cei doi cu setaveraj egal , cel mai corect se ia victoria directa , adica se califica C pe locul 2 (daca merg primi doi mai departe )( ca exemplu ).
                                              parerea mea !
                                              Am inteles nu avem arbitri si eu cred nici nu trebuie , cred ca nu am reusit explic bine. Am vrut sa spun daca egalitate este nu mai intre 2 jucatori castigator intre ele califica. Iar daca egalitate este intre 3 jucatori atunce set averaj mai mult si daca tot este egalitate adica ,
                                              A 7-8 = - 1
                                              B 5-6 = - 1
                                              C 8-9 = - 1
                                              trebuie califica in primul loc ( intre ele 3 ) cu 8 seturi castigate C
                                              cu 7 seturi castigate A
                                              La UEFA este la fel atat acolo se calculeaze gol in deplasare cu +1
                                              asta era idea si parerea mea sper ca am reusit cu explicatie asta si este mult mai simplu. Care castiga mai multi seturii chiar daca este egalitate intre A , B si C pt. Cele mai multe seturii castigat C si merita Parerea mea
                                              Scuze pt modificare am gresit cu numerele iar scurt toate 3 jucatori cu averaj - 1 ......

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                                in acest caz se calculeaza setaverajul cu toti din grupa ...
                                                Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                                FH: Tenergy 05 FX
                                                BH: Tenergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: VOTATI REGULAMENTUL!

                                                  Postat în original de FlorinBN
                                                  Postat în original de ursuleanvasile
                                                  da Mehmet ,
                                                  cel mai bine era punctaverajul ca departajare , dar asta inseamna fiecare mingiuta castigata sau pierduta , de ex. 11-8 , 14-12 sau 5-11 ... , in cazul nostru nu se evidentiaza punctele ( ca nu avem arbitri sau e dificil de evidentiat ) asa ca cel mai bine , in orice situatie , cand raman doi la fel , se ia victoria directa ,
                                                  si in axemplu dat de FlorinBN , au ramas cei doi cu setaveraj egal , cel mai corect se ia victoria directa , adica se califica C pe locul 2 (daca merg primi doi mai departe )( ca exemplu ).
                                                  parerea mea !
                                                  Unde vezi tu setaveraj egal aici: 4-5 fata de 3-4 ?
                                                  Este egal daca faci prin diferenta, daca iei raportul (aka nr. de seturi castigate) ... se schimba treaba.
                                                  S-o luam altfel:
                                                  Sint situatii cind trebuie alesi cei mai buni 4 (sa zicem) de pe locurile 3 pentru calificare in eliminatorii.
                                                  Si sint cam asa:
                                                  7-5 = +2
                                                  7-6 = +1
                                                  6-6 = 0
                                                  5-6 = -1
                                                  4-5 = -1
                                                  Ghici care din ultimii doi sta pe banca?
                                                  Totdeauna s-a considerat ca cel cu 5-6 a fost mai bun, fara a se mai sapa prin restul meciurilor din grupe, fara tras la sorti sau alte chestii.
                                                  de ce se ia in calcul numai ca a castigat un set in plus ?
                                                  de ce nu se ia in calcul si ca a pierdut un set in plus ?
                                                  cel mai bine , cand raman doi la fel , se ia meci direct !
                                                  parerea mea !
                                                  Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                                  FH: Tenergy 05 FX
                                                  BH: Tenergy 05 FX

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X