Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

    imi spune careva care ii diferenta dintre Fetzele DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo ...... am vazut ca sunt versiuni mai noi de fețe dar nu stiu sunt mai bune?? ca am vazut pe un site ca au note mai bune ca si celelalte... voi ce spuneti ?

  • #2
    Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

    Hurricane Neo sunt facute pt lipirea cu adezivi pe baza de apa, deci au un "tratament" din fabrica. Sunt mai moi, mai elastice, mai rapide. Hurricane simplu trebuie relipit inainte de fiecare partida cu "speed glue" ca sa fie mai elastice, altfel sunt "tari ca piatra".
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

      si"iute ca sageata".
      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

      Comentariu


      • #4
        Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

        Am TG2 Neo si nu mi se pare ca ar fi diferit de cel vechi , comercial- acelasi burete tare si feeling de "mortaciune". Fiind second-hand probabil efectul de "factory-tuned" se dusese deja cand a ajuns la mine.
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

          Atentie ca fetele Neo de la Dhs sunt de 3 feluri principale: comerciale, provinciale si nationale( cele nationale sunt aproape imposibil de procurat)...apoi sunt pe diferite grade de duritate 39, 40, 41, etc...unele sunt cu burete portocaliu iar altele cu burete albastru...Cred ca, datorita controlului deficitar al calitatii, loturile diferite au calitati putin diferite...Inca ma mai documentez si eu pe aceasta problema.
          Blade: Viscaria, FL
          fh: T05, 2,1 mm, black
          bh: T05, 2,1 mm, red

          Comentariu


          • #6
            Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

            Am cautat indelung prin arhive de pe forumuri , de pe vremea cand ma interesau si pe mine kestii d-astea si am gasit niste lamuriri (aici intrebam ceva de H3) . Raspunsul e :
            Commercial - Most basic, You can get anywhere from close to the center cuts to all the way at the edge cuts. Basically a lucky dip.
            Provincial - Uses the #20 sponge on most of them for more consistency in the sponge hardness and thickness, also elasticity is improved. Topsheet is also much closer to the center cuts compared to the Commercial.
            National - The big daddy, best of the best. Topsheet is from the dead center. Guaranteed to be close to perfect in terms of elasticity, speed and consistency. Very supple compared to the other versions. The sponge on the national is never the same for each player, some have custom sponges put on to their liking. To say that there is a "Universal" H3 national is completely wrong.
            The only way you can obtain them is through highly regarded contacts *ex coaches and so on*. Even then your paying stupid money for them. Nowadays DHS is cracking down on the leaking out of these rubbers, so players are forced to return their old sheets before they can get a new batch.
            Bottom line: Buy the commercial one off a reputable dealer and you'll be fine. Going to such lengths to obtain a single special rubber is absurd.
            Sursa:
            http://ooakforum.com/viewtopic.php?f=44 ... 322+sponge
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

              Postat în original de vali
              Am TG2 Neo si nu mi se pare ca ar fi diferit de cel vechi , comercial- acelasi burete tare si feeling de "mortaciune". Fiind second-hand probabil efectul de "factory-tuned" se dusese deja cand a ajuns la mine.
              Eu am H3 Neo si nu mi se pare deloc "mortaciune" desi sunt un iubitor de elasticitate. Am fost avertizat de prieteni ca dupa un timp devine mai tare si mai putin elastic dar boosterul este pregatit si de abea asteapta.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

                Am dat si eu cu h3 neo, gratie amabilitatii domnului Visco, si in nici un caz nu e mortaciune! Am avut h3 versiunea veche detul timp, vre-o 6-7 luni si comparativ cu neo e mult mult mai tare. Plus ca viteza la astfel de fete vine din mana jucatorului nu din burete, asa ca are "many gears", multe viteze cum spun americanii pe alte site-uri dedicate.
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • #9
                  Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

                  Postat în original de VISCO
                  dar boosterul este pregatit si de abea asteapta.
                  Ilegalule!
                  Pai aia am zis si eu ca am luat-o second hand si mi s-a parut la fel ca H3 ala al meu. Deci dupa ceva timp tot aia e.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

                    Mie unul, H3 neo imi place mai mult dupa 2-3 saptamani de joc...atunci mi se pare ca intra el ca
                    lumea in paine. I-am dat unul rosu de 2,1 unui coleg cu care jucasem eu vre-o 2-3 luni si pot sa spun ca joaca fara probleme cu el si acum...e drept au aparut ceva semne de uzura dar pare ca mai are destula viata in el.
                    Blade: Viscaria, FL
                    fh: T05, 2,1 mm, black
                    bh: T05, 2,1 mm, red

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

                      si dupa voi care credeti ca ii mai bun intre H2 si H3 ?? ce vedeti bun si ce vedeti rau la una si alta.....vreo diferanta ca vreau neaparat sa imi cumpar pe fh H2 sau H3 si nu stiu sigur de care credca voi opta pt h2.. si inca cv cam in principiu la toti va place mai mult Neo ??
                      PS : visco inseamna elasticitate la o fața ?

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Diferenta DHS Hurricane 2 si DHS Hurricane 2 Neo

                        H2 are mult mai mult spin decat H3 . Am pus amandoua fetele pe acelasi lemn si am dat sa vad diferenta. E neta. Viteza mingii pare sensibil aceeasi dar mingea se incarca cu mai mult efect de la H2. Mingea cand aterizeaza pe masa are o saritura violenta .
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X