Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"Pocnitul" din picior in timpul serviciului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Postat în original de danr Vezi post
    sunt si eu curios cine poate diferentia servele dupa sunet
    eu am fost curios de-a lungul timpului si am ascultat servele, m-am tot uitat la sala la meciuri diverse, chiar si intre jucatori de superliga, si n-am auzit nimic
    dar poate ca n-am ureche muzicala
    pentru mine e doar un mit chestia asta
    Mingea lovita drept, suna total diferit, de cea lovita cu paleta inclinata. Este un "plici", impotriva unui "fas". Eu am facut experiente pe incepatori si am observat ca se adapteaza inconstient dupa sunet. Si dumneavoastra , domnul Dan, v-ati adaptat la serve, folosind inconstient sunetul. Jucatorii de superliga si de nivele foarte mari, nu folosesc serva dreapta si lunga, decat foarte rar, deoarece raspunsul oponentilor experimentati, este de obcei foarte violent. Folosesc insa, serva "no spin" scurta, destul de des.
    Multi dintre ei se antreneaza constant pt serva, folosind bataia din picior, care are si un efect psihologic pozitiv pt ei si negativ pt oponent (asa cum e cazul initiatorului acestui topic).
    Ultima editare de Visco; 11.iun.2013, 07:50.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #52
      Oameni buni , vorbitzi aiurea ! Pocnitul din picior nu este interzis de nici un regulament . Este voie sa pocnesti din picior in timpul SERVICIULUI si chiar si in timpul castigarii sau pierderii unui punct . Unii jucatori pocnesc din picior chiar si in timpul sau conceperea unui TOPSPIN . Pocnitul din picior este o obisnuinta luata si transmisa mai departe . Si eu , cand am descoperit aceasta tehnica o executam tot timpul la SERVICIU si chiar cand executam un TOPSPIN dar acum m-am desobisnuit si pocnesc din picor doar la servicii si chiar foarte rar ( de vreo 2-3 ori intr-un singur set , deci intr-un intreg meci de 3 din 5 execut maxim 9-10 pocnituri ) , iar am descoperit ca pocnitul din picior este eficient la serviciu fiindca "poate" deruta adversarul , dar pocnitul in timpul unui TOPSPIN nu are nici un rost si se poate gresii trimitzand mingea in fileu sau chiar afara , asa ca concluzia este ca POCNITUL DIN PICIOR ESTE PERMIS IN TIMPUL UNU MECI DE TENIS,IN TIMPUL SERVICIULUI SI IN ALTE MISCARI PERMISE !
      Blade : DEF Butterfly Power Defence
      FH : Nittaku - Hurricane
      BH : Giant Dragon - Giant Long

      Comentariu


      • #53
        "am descoperit ca pocnitul din picior este eficient la serviciu fiindca "poate" deruta adversarul"
        Adica recunosti ca intentionat urmaresti sa derutezi adversarul intr-un mod nesportiv? Apropo derutarea adversarului in mod nesportiv este interzis de regulament. Poate incepi si sa tipi la el, sa arunci cu paleta, sa dai cu tricoul in el!
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #54
          zHa0 scrii foarte frumos pentru varsta ta, sincer, cred ca am mai citit o postare a ta intr-un alt topic si ma bucur sa vad la un copil de 14 ani fraze frumos legate si cu un fond adevarat, dar nu te lasa dus de val. Mai e o postare in acest topic cu extrase din Regulament unde se specifica faptul ca, daca adversarul este deranjat de acest "pocnit" primesti advertisment din partea arbitrului, iar la a treia abatere pierzi punctul. In cazul in care se joaca fara arbitru, cum se intampla de obicei in cicuitul Amatur ar trebui sa primeze Fair-playul daca adversarul este deranjat de acest "obicei". In nici un caz asa cum a spus si dado_daniel nu ar trebui facut gestul doar ca sa iti deranjezi adversarul.
          Stima si spor la joc(fara pocnit daca nu e cazul)
          "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
          Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
          BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

          Comentariu


          • #55
            Si eu pocnesc doar atunci cand servesc,dar nu o fac pentru a deruta adversarul,sau ceva de genul asta...Pur si simplu mi-a intrat in reflex,dar ma ajuta foarte mult la sincronizare,parerea mea

            Comentariu


            • #56
              Viorel Andrei , multumesc pt. vorbele frumoase si eu sunt de parere ca pocnitul poate deranja adversarul dar eu nu o fac intentionat ca sa il derutez, o fac din pura obisnuinta si ma ajuta sa ma sincronizez , regula cu deranjarea adversarului cu orice tipuri de miscari o cunosc si eu foarte bine dar pocnitul nu trebuie sa fie puternic , unii jucatori daca ar putea " ar crapa pamantul la picioarele lor " (^-^) , pocnitul trebuie sa fie usor si lin , fiindca daca il executi de multe ori si chair il faci tare si dur risti sa deranjezi adversarul ( cum ai spus si tu ) , sa pierzi un punct sau chiar mai multe iar dupa cateva pocnituri puternice talpa piciorului se suprasolicita si po-tzi sa faci chiar anumite fracturi usoare , din procentul de 100% al sunetului pocnitului din picior eu execut cam 40% , pocnitul meu fiind sincronizat,usor si controlabil ( acesta fiind cel mai eficient,mai bun si mai sigur mod de a pocnii din picior fara sa deranjezi adversarul,fara sa pierzi vreun punct si fara alte complicatzii la talpa si "laba" piciorului , " si oricum eu pocnesc din picior doar in timpul executarii unui serviciu ) . Dado Daniel , nici chiar asa eu cand sunt intr-un joc daca castig dau "frumos" mana cu adversarul si consider ca a fost un meci interesant si bun , iar cand "pierd" imi controlez sentimentele si consider ca , chair daca am pierdut macar am castigat experientza si poate am si preluat stiluri de lovituri,servicii si joc de la adversar orice jucator de tenis care se respecta trebuie sa stie aceasta vorba " Nu este important sa castigi , este important sa il faci pe adversar sa piarda " , Multumesc tuturor , toata stima si respectul !
              Ultima editare de Lupache98TT; 20.iun.2013, 11:34.
              Blade : DEF Butterfly Power Defence
              FH : Nittaku - Hurricane
              BH : Giant Dragon - Giant Long

              Comentariu


              • #57
                Conform regulamentului citat si mai jos daca adversarul se declara deranjat de pocnitul din picior la serva atunci trebuie sa inceteze folosirea lui. Cel putin teoretic, daca se continua, poate interveni pierderea punctului pe motiv de comportament nesportiv - gesturi care deranjeaza sau afecteaza concentrarea adversarului. La topspin e mai greu de judecat ca acolo sunt niste miscari mai rapide, automatisme, fara intentie. Totusi, am observat ca pocnitul din picior se practica. Nu am auzit sa piarda cineva puncte pentru asta. Un gest asemanator celebru in tenisul de camp: Sharapova care tipa din toti rarunchii cand serveste sau cand loveste mingea in timpul punctului . E subiect de glume prin presa dar de la arbitrii a primit doar cateva atentionari insa nu a fost niciodata descalificata. Sa fie oare din cauza ca majoritatea arbitrilor sunt barbati si s-ar putea chiar sa le placa ??!! .
                Cred ca e la fel si la tenis de masă: poate interveni arbitrul cu atentionari dar cam atat. Consider insa ca daca acest pocnit pare sa fie facut artificial, intentionat, exagerat fața de miscarea naturala a corpului in timpul executarii servei si daca deranajeaza in mod vadit adversarul, se poate incadra la comportament nesportiv si poate interveni pierderea punctului, dupa cateva atentionari prealabile.
                Inca ceva interesant: Acelasi lucru se poate intampla nu doar la serva ci si in timpul punctului: ma misc pe langa masa batand din picior cat mai tare in podea mai ales in momentele in care adversarul loveste mingea. Evident ca deranjeaza si poate fi considerat comportament nesportiv daca e facut intentionat.
                In ambele cazuri, aprecierea ramane la latitudinea arbitrului.
                Ultima editare de CornelTT; 20.iun.2013, 13:45.
                Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                Comentariu


                • #58
                  Interesanta discutia lui zHao despre cum ar trebui sa fie pocnitul din picior, nu stiam ca si aici sunt astfel de subtilitati, e clar mai am mult tenis de invatat!
                  Si poate ar mai fi o vorba de duh: Nu e important sa castigi e important sa iti placa jocul! LOVE THAT GAME!
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #59
                    Pocnitul din picior a aparut de pe vremea cand era permis jocul cu doaua fete de aceiasi culoare si jucatul cu materiale, astfel jucatorii dadeau serve identice ca miscarea mainii dar total diferite datorita materialului.
                    Adversarul nu putea sti cu care fata serveste sau loveste in timpul punctului decat dupa sunetul produs si asfel a aparut bataia din picior ca sa mascheze servele date cu softul de cele date cu materialul.
                    Din aceasta cauza s-a interzis jocul cu doaua fete de aceiasi culoare si mai apoi materialele.
                    Eu am jucat cu cineva care batea foarte tare din picor si va spun sincer ca zgomotul imi distragea atentia de la mingie.

                    Comentariu


                    • #60
                      Mai semnalez un aspect: este oarecum dificil de stabilit clar, de unde incepe "pocnitul" din picior. Unii jucatori nu ridica mult piciorul de la sol, dar calca foarte "apasat". Urmariti servele lui Maze si spuneti daca "pocneste din picior" sau nu.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #61
                        "Pocnitul" din picior in timpul serviciului

                        Jan Ove Waldner cand serveste bate cu piciorul in podea nefiind sanctionat de arbitru. Daca credeti ca nu se aud loviturile urmariti la min 2.31 sau 4.41. Totusi asta nu-l deranjeaza pe adversarul sau care in final castiga meciul.
                        un proverb rus spune ca: pe un dansator slabut il incurca "caisele".



                        - - - Actualizat - - -

                        Aici ambii jucatori bat din picioare...

                        Ultima editare de Lilian; 31.mai.2014, 23:24.
                        ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                        Comentariu


                        • #62
                          Pocnitul din picior in timpul serviciului

                          D-le Lilian trebuie sa apesi butonul "Nu-mi place mesajul" pentru toate postarile unde sunt expuse pareri diferite fata de a ta??? Cred ca nu ai inteles bine rolul acelui buton. Eu nu o sa il apas pentru postul tau, desi nu sunt de acord in totalitate cu ceea ce spui.O zi buna tuturor.
                          Ultima editare de viorel.andrei; 02.iun.2014, 07:18. Motiv: greseala
                          "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                          Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                          BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                          Comentariu


                          • #63
                            Raspunsul este nu.Daca tot incercam sa schimbam regulamentul in asa fel ca sa nu ne deranjeze ,ar trebui sa schimbam si mingea dubla,si lovirea mesei cu paleta fara intentie,sa scoatem fetele interzise de ITTF ca Superblock-ul si multe altele...Tendinta ar trebui sa fie spre Regulamentul actual ITTF nu invers.
                            Este adevarat ca arbitrul decide daca e sau nu cu intentie dar nu trebuie sa devenim noi arbitri prea exigenti si sa inventam reguli noi.Daca ne deranjeaza zgomotul produs de lovitul podelei cu piciorul dar nu ne deranjeaza zgomotul produs de ceilalti participanti care joaca la alte mese,sau aplauzele spectatorilor, atunci problema nu este doar la adversarul nostru.Regulamentul este clar in acest caz .Ti-am dat un like si sper ca am reparat acel nu-mi place.
                            Ultima editare de Lilian; 02.iun.2014, 14:30.
                            ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X