Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Open sau Amatur?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Open sau Amatur?

    Buna ziua tuturor, si scuze daca, poate, redeschid un subiect care, sunt sigur de data asta, este sensibil pentru multi.
    Eu sunt un jucator "plaisir-ist", care a fost cucerit de spiritul Amatur din urma cu un an, cand m-am inscris in competitie... In acest spirit m-am regasit, am facut multe cunostinte noi, si m-am bucurat de placerea jocului fie ca invingator, fie ca perdant...era o armonie a jucatorilor care se bucurau de joc, si care faceau eforturi financiare pentru a se deplasa in tara doar pentru placerea jocului....
    Dar, intre timp, au aparut "mercenarii", oameni care au castigat bani din acest sport... si, odata cu ei, ruptura dintre amatori si (fosti) profesionisti...
    ...cel mai bine, aceasta ruptura a fost remarcata la turneul de la Topoloveni, unde au aparut multi "nou veniti" in circuit, care, de fapt, sunt foarte vechi "in bransa"...
    Nu zic, pentru cresterea nivelului, sunt bineveniti...conform regulamentului Amatur, daca au 2 ani de cand "au pus paleta-n cui"...
    cu conditia sa nu devina majoritari la cancursuri, pentru ca, atunci, cadem in extrema cealalta, iar adevaratii amatori nu vor mai veni, pentru ca se bat pe "terenul de lupta" cu arme inegale...
    Niciodata, indiferent de cat de antrenat este, un adevarat amator nu se va compara cu un "fost" profesionist, indiferent cat de "fost" este...
    De aceea, vin cu o propunere...
    ..sa facem doua competitii...
    una de amatori..., si alta de (fosti) profesionisti....
    Amatur si Opentur
    iar la Opentur, sa participe ce amator vrea..
    eventual , ca regulament, la final de an, primii 20 (sa zicem) din grupa "amatori" se califica la "open", iar ultimii 20 de la open cad la "grupa mica", la amatori...
    Mie, unul, mi se pare fair-play...si atunci orice adevarat amator va lupta cu cei de nivelul lui sa treaca in "liga superioara".... si nu cred ca asta este un motiv de scadere a nivelului de joc...
    Cred ca , in acest moment, nivelul de joc din Amatur a devenit, deja, mult prea "profesionalizat"...
    ..asta, pentru a mai ramane ceva din spiritul amatur...pentru ca altfel, aceasta competitie risca sa devina terenul de joaca doar pentru un grup restrans de jucatori, iar la masa, placerea jocului se transforma in duelul orgoliilor....
    ...iar, ca un alt subiect ce tine de fair-play: de ce, domnilor organizatori, atunci cand , intre primii 4 ajung si...sa le spun asa, jucatori mai "anosti", din Călărași, sau Slobozia, sau din alta parte, amatori adevarati, nu mai sunt medalii, sau cupe, sau diplome si pt locul 4 (ca, "s-au pierdut", sau au fost "furate"...), iar cand in semifinale ajung jucatori "apropiati" staff-ului organizator, ma mir ca nu se dau medalii si pt cel mai tehnic jucator, sau mai stiu eu ce...prieteni mai aveti...
    Ca exemple ii dau pe Chirita Cristian si Dinca Dorinel, ambii din Călărași, clasati pe locul 4 la Valenii de Munte si la Galați, pentru ca ei imi sunt mai apropiati... Nu ca cineva ar alerga dupa cupe si medalii, dar, daca suntem fair-play, haideti sa fim pana la capat.
    Poate ca ar trebui schimbat ceva in acest regulament amatur, dar nu in sensul acordarii de wild-carduri jucatorilor (fosti) legitimati... pentru ca Amaturul se va transforma incet, dar sigur, intr-un camp de batalie al "dinozaurilor" tenisului de masa din romania, unde "pigmeii" nu prea au ce cauta...
    ..Si va multumesc tuturor celor care ati avut rabdarea de a citi pana aici...
    Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
    Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
    Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

  • #2
    Re: Open sau Amatur?

    Turneul de la Topoloveni s-a desfasurat in doua sectiuni,Open si Amatori,tocmai pt a veni in intampinarea solicitarilor amaturistilor "plaisiristi" cum va autodefiniti dvs.Nu ati remarcat acest lucru,daca tot ati fost la turneu?
    Orice organizator ce are logistica necesara poate organiza turnee A+O cu toate problemele suplimentare ce decurg prin organizarea a doua concursuri simultan.Deja anul acesta s-au organizat doua concursuri A+O,Galați si Topoloveni.
    Participarea fostilor profesionisti care au mai mult de doi ani de cand nu mai joaca nu ar trebui sa va afecteze prea tare,deoarece dvs fiind pe pozitia 130 in clasamentul la zi aveti libertatea sa jucati in categoria "Amatori" la turneele de tip A+O.Asta in cazul in care vorbiti in numele dvs.
    In ceea ce priveste faptul ca jucatorii din Călărași sunt oropsiti si privati de medaliile ce li se cuvin explicatiile le puteati deslusi si dvs din topicurile respective.
    La Valeni,medalia cuvenita d lui Chirita a fost furata de un jucator din zona București(nu ii retin numele dar il puteti gasi cautand la topicul concursului de la Chiajna)identificat ulterior
    si exclus definitiv din circuitul Amatur.
    La Galați,dl Dragomir a facut oricum un efort suplimentar,fiind nevoit sa cumpere 6cupe +medalii deoarece a premiat primii 3 jucatori la A+O.Iar la Galați s-au dat cupe dintotdeauna doar la primii 3 jucatori.
    Acuzele de lipsa de fair play sunt nefondate,sincer va spun
    of all the things i lost i miss my mind the most

    Comentariu


    • #3
      Re: Open sau Amatur?

      Postat în original de cata_60
      La Galați,dl Dragomir a facut oricum un efort suplimentar,fiind nevoit sa cumpere 6cupe +medalii deoarece a premiat primii 3 jucatori la A+O.Iar la Galați s-au dat cupe dintotdeauna doar la primii 3 jucatori.
      Acuzele de lipsa de fair play sunt nefondate,sincer va spun
      Si la Topoloveni am facut efort si am luat 8 cupe! Am dat cupe la ambii semifinalisti de la fiecare categorie!
      www.clubarena08.ro

      Comentariu


      • #4
        Re: Open sau Amatur?

        Te-ai lamurit Gabi?
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Re: Open sau Amatur?

          Turneul TOPOLOVENI feb. 2010 sectiunea AMATORI a fost castigata de un jucator cu siguranta fost legitimat si consider ca nu trebuie impusa regula obligativitatii celor din top 80 sa joace la sectiunea OPEN .
          Este posibil sa renunte la participare jucatori cu rezultate bune la turneele organizate de AmaTuR si sa caute implinirea pasiunii in alte locatii.

          Comentariu


          • #6
            Re: Open sau Amatur?

            Daca jucatorul ce a castigat sectiunea Amatori a fost legitimat si a ales sa joace aici pt ca avea voie conf regulamentului(nefiind in primii 80 din clasament),singurul lucru care l-a realizat e acela de a fi luat la misto de fostii colegi de echipa.
            Chestia cu obligativitatea celor din top 80 ma face sa cred ca tot ce se discuta pe forumul asta sunt vorbe in vant pt unii
            of all the things i lost i miss my mind the most

            Comentariu


            • #7
              Re: Open sau Amatur?

              dl COSMA de ce va simtiti obligat sa raspundeti la plesneala.
              la sectiunea amatori nu avae voie sa participe si referitor ca nu pricep ce se discuta aici este problema mea ca nu stiu sistemul dvs de licitatie.

              Comentariu


              • #8
                Re: Open sau Amatur?

                Inteleg ca este vorba despre Dasoveanu, care a castigat turneul, si din cate am inteles are o valoare ridicata.
                Poate cineva sa propuna o regula perfecta, in care organizatorul sa stie ce valoare are un participant care vine pentru prima data in competitie? Eu zic ca nu. Ba chiar, la Topoloveni am constatat ca aceasta regula (a primilor 80) este buna, dar insuficienta. , Am transferat de la amatori la OPEN trei jucatori carora le cunosteam valoarea, dar care se inscrisesera la amatori. Nu i-am cunoscut valoarea lui Dasoveanu, daca stiam, l-as fi rugat sa participe si el la grupa mai tare.
                NU avem si nu vad posibila o separare intre fostii legitimati, actualii legitimati in campionate regionale si amatori "puri", dar, pentru a micsora riscul ca jucatori de valoare sa patrunda la amatori, la urmatoarele turnee vom completa regula astfel:
                Vor intra automat in categoria OPEN toti participantii intre locurile 1-80, precum si toti participantii al caror punctaj mediu in turneele A este egal cu 16 sau mai mare de 16. Pentru toti acestia, prima litera din coloana "Cat" va fi O. Toti ceilalti vor avea prima litera A. IN acest fel, prin simpla filtrare a clasamentului se va putea verifica daca cei inscrisi isi respecta categoria.
                Celelalte reguli vor ramane valabile, adica orice amator poate participa la oricare din cele doua turnee, iar avansatii vor putea participa doar la categoria O.

                Comentariu


                • #9
                  Re: Open sau Amatur?

                  Dane stii cum e ne-a costat un turneu sa scapam de un ciuline. data viitoare stam cu ochii pe ei.nicu pietris nici macar nu a mai participat dupa ca l-ai mutat la open.ii scriam numele cu mjuscule dar cred ca ii sta mai bine asa

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Open sau Amatur?

                    Postat în original de Dan2
                    Celelalte reguli vor ramane valabile, adica orice amator poate participa la oricare din cele doua turnee, iar avansatii vor putea participa doar la categoria O.
                    Ceea ce nu inteleg este urmatorul fapt: De ce orice ''amator'' poate participa la oricare dintre cele doua turnee? Parerea mea este ca atat timp cat la cei oarecum mai ''avansati'' li se impune participarea la cat Open ar trebui ca si celorlalti sa li se impuna participarea la Amatori.(asa cum unii vor meciuri cu jucatori ''tari'' ceilalti si-ar putea dori meciuri..., nu neaparat mai ''usoare''...,poate meciuri disputate in compania altor prieteni ''inferiori'' clasati...)
                    Cele mai bune turnee sunt tot cele la care se joaca fara nicio separare. Grupele ar trebui sa aibe 10 jucatori(acum toti cei care se implica in organizarea turneelor vor ''mustaci'' ...,probabil se vor relua discutiile despre timpul de joc care este foarte lung,etc) astfel incat un jucator sa spunem NOU VENIT sau unul "MAI SLABUT'' poate avea parte de 9 meciuri cu jucatori din toate ''paturile'' clasamentului. Singurul inconvenient ar fi ca un jucator care este pe ultima pozitie a foii de concurs isi va intalni adversarii in alta ordine decat cea dorita de el (adica va juca cu cel mai bine clasat,apoi cu cel de-al doilea...,etc) Dupa primele 2-3 meciuri se poate sa-i dispara pofta de joc.
                    Cele 9 meciuri i-ar asigura fiecarui participant cred un raport destul de bun intre deplasare si tenisul prestat. Chiar daca pauza este mai mare intre meciuri,se poate folosi pentru discutiile cu PRIETENII,schimbul de impresii cu alti participanti,schimbul de ''materiale'',etc.
                    Pentru cei avizi de performanta,se pot organiza 2-3 intalniri anuale(gen TOP 32 sau de ce nu TOP 80) in locatii oarecum la mijlocul tarii,desfasurate pe durata a minimum 2 zile,cu o taxa de participare care sa acopere cazarea,masa,organizarea,etc...,sa spunem undeva in jurul sumei de 300-400 Ron de persoana si astfel se impaca si capra si varza.Aici se pot da si unele premii in bani sau diferite produse pentru tenisul de masa astfel incat sa facem participarea cat mai ''atractiva''. Se pot acorda diferite premii gen '' Cel mai tehnic jucator'',''Cel mai bine antrenat'' si altele...!
                    Sper ca nu am suparat pe cineva! Cu respect, Costin!

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Open sau Amatur?

                      Si la concursul de la Galion de sambata a fost un fost legitimat. Vroia sa joace. Zicea ca da 6 in fata.
                      Mi-a fost mie rusine de rusinea lui sa insiste sa joace, cu toate ca toti il refuzau.
                      Si pana la urma a castigat.
                      A mai fost si un antrenor, care s-a "retras" elegant in calificari.
                      Patea nasoala e ca au reusit sa gonesca destui dintre amatorii din zona de la aceste concursuri.
                      TsE

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Open sau Amatur?

                        Postat în original de cata_60
                        Turneul de la Topoloveni s-a desfasurat in doua sectiuni,Open si Amatori,tocmai pt a veni in intampinarea solicitarilor amaturistilor "plaisiristi" cum va autodefiniti dvs.Nu ati remarcat acest lucru,daca tot ati fost la turneu?
                        Orice organizator ce are logistica necesara poate organiza turnee A+O cu toate problemele suplimentare ce decurg prin organizarea a doua concursuri simultan.Deja anul acesta s-au organizat doua concursuri A+O,Galați si Topoloveni.
                        Participarea fostilor profesionisti care au mai mult de doi ani de cand nu mai joaca nu ar trebui sa va afecteze prea tare,deoarece dvs fiind pe pozitia 130 in clasamentul la zi aveti libertatea sa jucati in categoria "Amatori" la turneele de tip A+O.Asta in cazul in care vorbiti in numele dvs.
                        In ceea ce priveste faptul ca jucatorii din Călărași sunt oropsiti si privati de medaliile ce li se cuvin explicatiile le puteati deslusi si dvs din topicurile respective.
                        La Valeni,medalia cuvenita d lui Chirita a fost furata de un jucator din zona București(nu ii retin numele dar il puteti gasi cautand la topicul concursului de la Chiajna)identificat ulterior
                        si exclus definitiv din circuitul Amatur.
                        La Galați,dl Dragomir a facut oricum un efort suplimentar,fiind nevoit sa cumpere 6cupe +medalii deoarece a premiat primii 3 jucatori la A+O.Iar la Galați s-au dat cupe dintotdeauna doar la primii 3 jucatori.
                        Acuzele de lipsa de fair play sunt nefondate,sincer va spun
                        Domnule Cosma, dumneavoastra cunoasteti amatori altfel decat "plaisir-isti", pentru ca, prin definitie, "plaisir" inseamna "(din) placere"..., iar adevaratii amatori nu joaca decat "din placere"... adica, eu ma autodenumesc, pleonastic, doar pentru a accentua spiritul "AmaTur", amator "plaisir-ist", asa cum sunt majoritatea amaturistilor....Poate ca dumneavoastra nu va regasiti in aceasta formula, iar atunci inseamna ca jucati din alte motive....poate ca ati fost odata legitimat, nu stiu si nu ma intereseaza...
                        In cazul in care nu stiti, sau nu m-am facut bine inteles, dar puteti consulta foile, sa stiti ca am fost inscris, si la Toppoloveni, si la Galați, la sectiunea "amatori", nu de alta, dar imi cunost foarte bine "valoarea"..., si nu imi este jena cu nivelul meu de "plaisir-ist", desi, poate, dvs luati acest termen in deradere...
                        Deasemenea, tot respectul pentru organizatorii care au facut un efort logistic deosebit pentru a organiza doua turnee "intr-unul singur", dar lasati-ma sa cred ca eforul financiar al cumpararii a 3, 4 6 sau 8 cupe nu fost personal, ci din banii stransi din taxa de inscriere, adica 8 x 50 lei ( in medie) = 400 lei, maxim, 8 cupe, adica taxa a aprox. 16 jucatori..., sau aprox 10% din numarul de participanti...
                        O consideratie speciala pentru domnul Dragomir Paul, care, de fiecare data, a pus la dispozitie, la final de turneu, "bautura, masa si dansul" din partea casei...asa cum il cunoastem, un organizator desavarsit...
                        Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                        Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                        Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Open sau Amatur?

                          Postat în original de Dan2
                          Inteleg ca este vorba despre Dasoveanu, care a castigat turneul, si din cate am inteles are o valoare ridicata.
                          Poate cineva sa propuna o regula perfecta, in care organizatorul sa stie ce valoare are un participant care vine pentru prima data in competitie? Eu zic ca nu. Ba chiar, la Topoloveni am constatat ca aceasta regula (a primilor 80) este buna, dar insuficienta. , Am transferat de la amatori la OPEN trei jucatori carora le cunosteam valoarea, dar care se inscrisesera la amatori. Nu i-am cunoscut valoarea lui Dasoveanu, daca stiam, l-as fi rugat sa participe si el la grupa mai tare.
                          NU avem si nu vad posibila o separare intre fostii legitimati, actualii legitimati in campionate regionale si amatori "puri", dar, pentru a micsora riscul ca jucatori de valoare sa patrunda la amatori, la urmatoarele turnee vom completa regula astfel:
                          Vor intra automat in categoria OPEN toti participantii intre locurile 1-80, precum si toti participantii al caror punctaj mediu in turneele A este egal cu 16 sau mai mare de 16. Pentru toti acestia, prima litera din coloana "Cat" va fi O. Toti ceilalti vor avea prima litera A. IN acest fel, prin simpla filtrare a clasamentului se va putea verifica daca cei inscrisi isi respecta categoria.
                          Celelalte reguli vor ramane valabile, adica orice amator poate participa la oricare din cele doua turnee, iar avansatii vor putea participa doar la categoria O.
                          Mie mi se pare foarte pertinenta aceasta abordare.
                          Felitari organizatorilor daca ar putea-o pune si in practica...
                          Si, poate, pentru viitor, sa se puna in discutie organizarea a doua "grupe", pe criterii valorice, cu clasamente diferite, si cu sistem de promovare si retrogradare... in care prima grupa valorica sa aiba un numar maxim de jucatori, sa zicem, 100.... Nu stiu, e doar o propunere...
                          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Open sau Amatur?

                            Parerea unui "amator pur" care abia a spart gheata la primul sau turneu : votez propunerea lui Costin Corcoz ! Eu am avut o grupa de 12 in care primii 2-3 erau jucatori de top , am avut sansa sa joc si eu cu ei si chiar de la inceput pentru ca schema grupei n-a inceput cu 1-2 , 1-3 ci cu 1-12 , 1-11 (deci primii joaca intre ei abia la sfarsit cand e mult mai palpitant , sa vada pe ce loc termina grupa si cu cine pica mai departe). Daca se schimba sistemul , nu voi mai juca niciodata cu cei valorosi , cu o exceptie : turneele B , pe care le recomand cu caldura "plaisiristilor" ! Acolo participa multi amatori , nu e bataie mare pe locuri si puncte si garantat vin cativa din top 80 cu care joci 100% in grupele inferioare. Asadar , noua , celor mici , care "malai visam" ne ramane alternativa : sa-i lasam pe cei care au jucat o viata tenis de masă sa se lupte intre ei in marile turnee iar noi sa ne multumim cu turneele B . Har Domnului ca sunt destule !
                            lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
                            FH Donic Slice 1.5 mm
                            BH TT Master Insider 0.6 mm

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Open sau Amatur?

                              Postat în original de Dado.daniel
                              Te-ai lamurit Gabi?
                              Nu era vorba de nici o lamurire, Dane, ca nu mi-au fost necesare prea multe turnee ca sa ma lamuresc...
                              ...pt ca nu de explicatii am eu nevoie, sau altii.... ci, sa gasim impreuna, un sistem de joc echitabil, in care sa prevaleze placerea jocului in fata spiritului de competitie, cel putin in "sesiunea" rezervata adevaratilor amatori... pentru ca, daca nu ma insel, asta a fost scopul initial al acestei asociatii si al organizatorilor...
                              Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                              Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                              Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Open sau Amatur?

                                Chiar se poate crede ca clasamentul AmaTuR este asa de elocvent si adevarat cum pare la prima vedere, va spun din proprie experienta,ca nu este chiar asa.
                                Amatori care participa in mod fregvent la majoritatea turneelor este normal sa aibe mai multe puncte decat cel care bifeaza doar 2/3 pe an,alegand doar pe cele apropiate convenabile lor ca destinatie.
                                Rezultatul fiind favorabil celor care bat tara in lung si in lat doar de placerea acestor intalniri.
                                Nu ar fi normal ca si parerea lor sa fie ascultata.
                                In acest an s-au facut eforturi mari ca sa putem avea placerea de a juca separat A+O cu liberul arbitraj de alegere si vad ca tot mai comentam,argumentam nu petru ca n-ar fi drepte unele argumentati.
                                Daca un fost sau actual llegitimat a ales conform regulamentului nu vad nimic neclar.
                                Poate nu a mai jucat in ultimul timp,poate dorea si el o cupa,un premiu,un loc pe podium.
                                Pe noi ori cum nu ne pot pacali,doar pe ei insisi,au alte miscari,gesturi,automatism,etc.
                                Sa auzim de bine,sa ne vedem sanatosi.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Open sau Amatur?

                                  Postat în original de gabikr
                                  Si, poate, pentru viitor, sa se puna in discutie organizarea a doua "grupe", pe criterii valorice, cu clasamente diferite, si cu sistem de promovare si retrogradare... in care prima grupa valorica sa aiba un numar maxim de jucatori, sa zicem, 100.... Nu stiu, e doar o propunere...
                                  Ceea ce propui tu pentru viitor este deja pus in practica. Numarul total de participanti laOPEN este in jur de 100; Sistemul permite trecerea de la o categorie la alta foarte simplu. Cei care sunt in apropierea barierei 80 pot , daca au rezultate bune sa treaca la OPEN la primul turneu! Si invers, daca ai cateva turnee mai slabe, poti cadea in grupa Amatori.
                                  Pentru jucatorii de valoare medie care intra pentru prima data in turnee, este posibil ca aceasta trecere ABBA sa se faca mai des, dar dupa doua trei turnee, media se va stabiliza spre una din categorii.
                                  Ramane riscul ca un jucator de valoare mare sa aleaga la primul turneu categ A. Nu-l putem impiedica, dar dupa primul turneu va avea deja un punctaj mare care-l trimite automat catre OPEN.
                                  Un raspuns pentru Costin: Daca am aplicarigid trecerea de la amatori la OPEN, Craioveanu, Toma, Postole si inca vreo 20 de fosti legitimati ar trebui sa joace OBLIGATORIU la amatori.
                                  De asemenea, nu ar permite unor jucatori care se cred mai buni decat in clasament, sau care chiar doresc sa joace cu jucatori buni.
                                  Inca ceva: Nu toate turneele vor fi OPEN + amatori, ci numai cele in care organizatorii vor dori aceasta, asa ca vor fi destule situatii in care cele doua serii se pot intalni.
                                  Despre grupe cu cate 12 jucatori nu mai am nimic de spus...

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Open sau Amatur?

                                    Foarte greu de terminat un turneeu cu 10-12 in grupa intr-o singura zi.
                                    Se poate vedea usor acest lucru::
                                    -Moinesti-grupe de 7-8 in inferioarele incheinduse la orele 21.30.
                                    -Topoloveni tot cu 7-8 in inferioare incheinduse la orele 19.15.
                                    Cel mai bun dupa parerea mea ramane tot cu 6/grupa,iar unde locatia permite 2-3 mese pentru cei care nu se califica in grupele superioare un turneu de cosolare.
                                    Sa auzim de bine.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Open sau Amatur?

                                      Postat în original de zinedine
                                      Turneul TOPOLOVENI feb. 2010 sectiunea AMATORI a fost castigata de un jucator cu siguranta fost legitimat si consider ca nu trebuie impusa regula obligativitatii celor din top 80 sa joace la sectiunea OPEN .
                                      Este posibil sa renunte la participare jucatori cu rezultate bune la turneele organizate de AmaTuR si sa caute implinirea pasiunii in alte locatii.
                                      SOGORE
                                      Nu mai pune atata patima ,noi ne intalnim de placere.
                                      Daca pot ne intlnim la Pitești si vom fi :CHITI.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Open sau Amatur?

                                        Doresc intalnirile cu tine dl. Antal dar teama mea este sa nu consumi licoare inainte de meciul nostru direct .Am vazut ca joci ff bine dupa ce consumi licoare.
                                        Culorile echipamentului cu care ai venit la TOPOLOVENI au excitat adversri tai si ai obtinut rezultate bune. Colegi din BRASOV a trebuit sa astepte ca fetita lor sa termine competitia si sa porneasca spre casa.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Open sau Amatur?

                                          Mai sunt si amatori care doar prin ambitie si placere nefacand performanta -fost legitimat, au participat la multe turnee si se regasesc in primii 80 si nu ar vrea sa joace la open pt ca ei sunt amatori si vor sa joace cu amatorii ce se intampla cu acestia ? un exemplu este Dinu Gherghe (Gigi Spin) care mai in gluma mai in serios a spus eu nu pot sa aleg sunt obligat la open.
                                          Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                          Fh: Xiom Omega II euro black
                                          Bh: Xiom Omega I euro max red
                                          Glue: Xiom i-bond
                                          http://www.okclub.lx.ro

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Open sau Amatur?

                                            Postat în original de Marian023
                                            Mai sunt si amatori care doar prin ambitie si placere nefacand performanta -fost legitimat, au participat la multe turnee si se regasesc in primii 80 si nu ar vrea sa joace la open pt ca ei sunt amatori si vor sa joace cu amatorii ce se intampla cu acestia ? un exemplu este Dinu Gherghe (Gigi Spin) care mai in gluma mai in serios a spus eu nu pot sa aleg sunt obligat la open.
                                            Nu se poate face o regula speciala pt o singura persoana, asa incat, da, la fiecare concurs care se va desfasura pe cele doua categorii, Open + Amatori, vei fi trecut obligatoriu la Open. Insa chiar nu trebuie sa iti faci griji foarte mari, pt ca sistemul este de asa natura incat dupa cateva participari la open probabil ca vei cadea mai jos de locul 80 si altii vor urca in locul tau. Si tot asa...daca nu cumva iti va placea la open si vei incepe sa tragi sa ramai acolo... Intelege-o ca pe o experienta care in mod cert iti va fi mai mult decat necesara in concursurile viitoare pt pur-amatori. Succes.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Open sau Amatur?

                                              Postat în original de gabikr
                                              Buna ziua tuturor, si scuze daca, poate, redeschid un subiect care, sunt sigur de data asta, este sensibil pentru multi.
                                              Eu sunt un jucator "plaisir-ist", care a fost cucerit de spiritul Amatur din urma cu un an, cand m-am inscris in competitie... In acest spirit m-am regasit, am facut multe cunostinte noi, si m-am bucurat de placerea jocului fie ca invingator, fie ca perdant...era o armonie a jucatorilor care se bucurau de joc, si care faceau eforturi financiare pentru a se deplasa in tara doar pentru placerea jocului....
                                              Dar, intre timp, au aparut "mercenarii", oameni care au castigat bani din acest sport... si, odata cu ei, ruptura dintre amatori si (fosti) profesionisti...
                                              ...cel mai bine, aceasta ruptura a fost remarcata la turneul de la Topoloveni, unde au aparut multi "nou veniti" in circuit, care, de fapt, sunt foarte vechi "in bransa"...
                                              Nu zic, pentru cresterea nivelului, sunt bineveniti...conform regulamentului Amatur, daca au 2 ani de cand "au pus paleta-n cui"...
                                              cu conditia sa nu devina majoritari la cancursuri, pentru ca, atunci, cadem in extrema cealalta, iar adevaratii amatori nu vor mai veni, pentru ca se bat pe "terenul de lupta" cu arme inegale...
                                              Niciodata, indiferent de cat de antrenat este, un adevarat amator nu se va compara cu un "fost" profesionist, indiferent cat de "fost" este...
                                              De aceea, vin cu o propunere...
                                              ..sa facem doua competitii...
                                              una de amatori..., si alta de (fosti) profesionisti....
                                              Amatur si Opentur
                                              iar la Opentur, sa participe ce amator vrea..
                                              eventual , ca regulament, la final de an, primii 20 (sa zicem) din grupa "amatori" se califica la "open", iar ultimii 20 de la open cad la "grupa mica", la amatori...
                                              Mie, unul, mi se pare fair-play...si atunci orice adevarat amator va lupta cu cei de nivelul lui sa treaca in "liga superioara".... si nu cred ca asta este un motiv de scadere a nivelului de joc...
                                              Cred ca , in acest moment, nivelul de joc din Amatur a devenit, deja, mult prea "profesionalizat"...
                                              ..asta, pentru a mai ramane ceva din spiritul amatur...pentru ca altfel, aceasta competitie risca sa devina terenul de joaca doar pentru un grup restrans de jucatori, iar la masa, placerea jocului se transforma in duelul orgoliilor....
                                              ...iar, ca un alt subiect ce tine de fair-play: de ce, domnilor organizatori, atunci cand , intre primii 4 ajung si...sa le spun asa, jucatori mai "anosti", din Călărași, sau Slobozia, sau din alta parte, amatori adevarati, nu mai sunt medalii, sau cupe, sau diplome si pt locul 4 (ca, "s-au pierdut", sau au fost "furate"...), iar cand in semifinale ajung jucatori "apropiati" staff-ului organizator, ma mir ca nu se dau medalii si pt cel mai tehnic jucator, sau mai stiu eu ce...prieteni mai aveti...
                                              Ca exemple ii dau pe Chirita Cristian si Dinca Dorinel, ambii din Călărași, clasati pe locul 4 la Valenii de Munte si la Galați, pentru ca ei imi sunt mai apropiati... Nu ca cineva ar alerga dupa cupe si medalii, dar, daca suntem fair-play, haideti sa fim pana la capat.
                                              Poate ca ar trebui schimbat ceva in acest regulament amatur, dar nu in sensul acordarii de wild-carduri jucatorilor (fosti) legitimati... pentru ca Amaturul se va transforma incet, dar sigur, intr-un camp de batalie al "dinozaurilor" tenisului de masa din romania, unde "pigmeii" nu prea au ce cauta...
                                              ..Si va multumesc tuturor celor care ati avut rabdarea de a citi pana aici...
                                              Este foarte greu sa razbati prin negura timpurilor apuse mai ales daca dinozauri nu se lasa induplecati la sesizarile si doleantele tale. Vorba din popor [caini latra,ursu isi vede de drum] sau [nu mor cai,cand vor cainii]. Asa si fosti sau actuali legitimati sunt aparati de un loc din clasament. Inafara de cei care nu-si ascund statutul, pana nu sunt desconpirati, si atunci aparati ! De regulament ! Asa cum l-am votat,fara a lua atitudine la sesizarile care au fost aduse ca amendamente de luat in seama.!
                                              Ne-a ajuns nesinceritatea unora si greutatea de intocmirea statisticilor participantilor.
                                              Ori care ar fi scuza de a omite aceste marunte lucruri pot degenera si sa-ti pui intrebarea ?
                                              Cu cine joci? Cu un om sincer ? Cu un intrus?
                                              Dupa care vine intrebarea mai merita placerea si sacrificiul?
                                              AmaTuR ? Ori orgoli nemplinite?

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Open sau Amatur?

                                                Postat în original de raducu
                                                Postat în original de Marian023
                                                Mai sunt si amatori care doar prin ambitie si placere nefacand performanta -fost legitimat, au participat la multe turnee si se regasesc in primii 80 si nu ar vrea sa joace la open pt ca ei sunt amatori si vor sa joace cu amatorii ce se intampla cu acestia ? un exemplu este Dinu Gherghe (Gigi Spin) care mai in gluma mai in serios a spus eu nu pot sa aleg sunt obligat la open.
                                                Nu se poate face o regula speciala pt o singura persoana, asa incat, da, la fiecare concurs care se va desfasura pe cele doua categorii, Open + Amatori, vei fi trecut obligatoriu la Open. Insa chiar nu trebuie sa iti faci griji foarte mari, pt ca sistemul este de asa natura incat dupa cateva participari la open probabil ca vei cadea mai jos de locul 80 si altii vor urca in locul tau. Si tot asa...daca nu cumva iti va placea la open si vei incepe sa tragi sa ramai acolo... Intelege-o ca pe o experienta care in mod cert iti va fi mai mult decat necesara in concursurile viitoare pt pur-amatori. Succes.
                                                Nu era vorba de mine, eu pot alege vezi clasament Puiu Marian si nu cred ca este vorba de o singura persoana, eu am dat exemplu de o persoana, in trecut cand era si Filo 'activ' s-a incercat pt. prima ora la un turneu de la București impartirea pe 2 categorii si la fel a continuat la inca cateva turnee si s-a renuntat apoi si tot la fel era un sistem de retrogradare- ultimii de la ultimul concurs Open sau cei fara victorie treceau la Amatori si premiantii de la Amatori la Open :
                                                viewtopic.php?f=11&t=1295&hilit=dona&start=180
                                                Cu impartirea pe grupe au aparut jucatori noi la open si amatori dar cand nu s-a mai facut impartirea deja era clar ca jumatea de amatori nu se mai putea gandii la premii nu ca s-ar gandii prea multi (majoritatea joaca de placere sau chiar toti )..dar ca un factor motivant pt unii sau sa nu fie carne de tun vorba lu altii.

                                                E greu sa org pe 2 categorii pt ca: spatiu, mese, premii, etc. - plus apar probleme constatate si in trecut "Eugen- este foarte buna organizarea in 2 grupe, adica amatori si open, doar ca nu am scapat de problemele de oprganizare...eu am terminnat grupa la ora 13 si am jucat urmatorul meci la ora 17:30, iar grupele pare au inceput meciurile la ora 14:00, dsesi venisera e la 8 jumatate... " viewtopic.php?f=11&t=1295&hilit=dona&start=180 si la categoria Open la Topoloveni la fel au inceput meciurile dupa ora 18:00 ultimele 2 grupe. Din aceste cauze cred ca s-a renuntat in trecut la impartirea in 2 grupe valorice plus ca sunt multe locatii care nu pot indeplinii acestea.
                                                Ma gandesc dupa experientele si din trecut si din prezent sa se faca o evaluare a locatiilor care au posibilitatea impartirii in 2 grupe si pt anii viitori la sfarsit de an sau la inceput sa avem un calendar macar provizoriu cu locatiile care se pot face pe 2 categorii, stiut si sistem de organizare din timp si afisat din timp nu sa te trezesti la sala cu surprize si sa se auda voci.. pai eu numai stau, am venit sa joc, nu sa astept pana..intru sa joc...atatea ore, de ex: vin 5 jucatori in aceasi masina: unu incepe de la 10 altu de la 14 altu de la 18..si depind unu de altu daca ala de la 18 numai vrea sa stea ...se ajunge la probleme si pt participanti.
                                                Daca tot s-a facut Asociatia si e pe cale si un regulament haideti sa incercam si o organizare cat mai buna in sensul sa se stie din timp ce sistem se joaca eventual intervalele de timp ca jucatorii cand se inscriu sa au o evidenta cat mai buna si sa nu se ajunga a sta in sala degeaba eventual se pot programa pe ore grupele etc..si asta de seara eventual a doua zi omu sa vina mai tarziu sau sa stie sa nu stea numai in sala (se evita astel si aglomeratia mare si prob care apar in timp condens, oboseala..etc.).
                                                Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                                Fh: Xiom Omega II euro black
                                                Bh: Xiom Omega I euro max red
                                                Glue: Xiom i-bond
                                                http://www.okclub.lx.ro

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Open sau Amatur?

                                                  Cred ca in ziua de azi omul numai sta in 'padure'.. sunt destule cai de comunicare (internet , telefonie ..etc.) si sa se stie cu o zi cel putin inainte cati participanti sunt si apoi sa se treaca la organizare, ca si la concursurile profesioniste ai un timp in care sa te inscrii sa numai ajungem sa stai sa faci inscriere inainte de concurs cu 5 minute si sa fie toti buluc sa auda unde si cum joaca, plus intarzieri in organizare ..liste de refacut ..etc, daca ai evidenta din timp, timpul de incalzire ai inainte de meci cat se doreste de organizatori si apoi si incepi meciul, ca nu vi sa faci antrenament sau nu iti dai seama de adversar daca joci juma de ora de incalzire, plus ca jucam de placere majoritatea si de ce sa nu jucam cu un adversar in plus si sa numai pierdem timpi morti.. astfel numai stai sa strigi prin sala unde e adversaul, el are ora, nr. la ce masa tre sa joace, daca nu a ajuns si nu a, anuntat..se trece mai departe...
                                                  Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                                  Fh: Xiom Omega II euro black
                                                  Bh: Xiom Omega I euro max red
                                                  Glue: Xiom i-bond
                                                  http://www.okclub.lx.ro

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X