Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"Iarba" ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Nu vreau sa apar ierbarii din care fac si eu parte dar e jenant ca se gasesc scuze de genul :daca n-ar avea iarba l-as bate ! La fel s-ar putea spune si : daca n-ar avea servele alea l-as bate , ori daca n-ar sta zilnic la sala 3 ore l-as face varza sau daca nu ar da topsinul cu efect lateral l-as scoate.
    Frustrarea si ciuda impotriva ierbarilor vine din nestiinta tehnicii impotriva lor , ar trebui fiecare grupare sa aibe o paleta cu iarba si la fiecare antrenament sa joace cateva minute impotriva ei + deschideti un topic : CUM SA JOCI IMPOTRIVA IERBII astfel veti mai afla secrete de joc
    Eu auzind de ani de zile explicatia daca n-ai avea iarba te-as bate intr-o zi am cumparat de la Metro un fund de mamaliga rotund , cu maner si din lemn de brad , cu acesta am jucat cateva saptamani antrenament apoi i-am provocat pe toti oficial . pot sa va spun ca din tot judetul Neamț doar vreo 3-4 reusesc sa castige . La turneul din Suceava DIN 52 de jucatori vreo 40 bateam cu fundul de mamaliga. Ciobi din superliga ne bate cu farfuria sau scrumiera . Ce este de facut ?
    Revin, ca si concluzie atat timp cat fetele sunt aprobate , discutiile pro si contra ierbii nu dovedesc fair-play si respect pt jocul adversarului , eu as propune interzicerea lemnelor carbon si a fetelor Bryce ca nu mai vad spectatorii mingea .
    Apropo" de fete Bryce stiu o multime de jucatori care in timpul jocului se apuca de facut aparare cu ele apoi se intreaba de ce i-au bataie ?!
    Sunt convins ca aceste discutii constructive vor duce la o mai buna intelegere a acestui joc f. complex si nu la transformarea ierbarilor in niste trisori.
    Blade DR. Neubauer special
    Forhand Donic Barracuda
    Backhand Neubauer DIamant

    Comentariu


    • #27
      Nicule, ai perfecta dreptate! Sunt de acord cu tine in tot ce ai zis.
      Ca "iarba" incomodeaza, da, e adevarat. Si ce daca? POate ca pe mine ma incomodeaza mai mult persoana care tine paleta pe cealata parte a mesei...Ce fac? Cer sa fie data afara?
      Blade: Butterfly Cofferlait FL or Viscaria
      FH: Sriver G2 FX 2.1 - red
      BH: Sriver G2 FX 2.1 - black

      Comentariu


      • #28
        Ce sa inteleg si eu din toate discutiile astea...te astept pe la București cu fundul ala de mamaliga...ca m-ai facut curios !!

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de NICU BACARDI
          Nu vreau sa apar ierbarii din care fac si eu parte dar e jenant ca se gasesc scuze de genul :daca n-ar avea iarba l-as bate ! La fel s-ar putea spune si : daca n-ar avea servele alea l-as bate , ori daca n-ar sta zilnic la sala 3 ore l-as face varza sau daca nu ar da topsinul cu efect lateral l-as scoate.
          Frustrarea si ciuda impotriva ierbarilor vine din nestiinta tehnicii impotriva lor , ar trebui fiecare grupare sa aibe o paleta cu iarba si la fiecare antrenament sa joace cateva minute impotriva ei + deschideti un topic : CUM SA JOCI IMPOTRIVA IERBII astfel veti mai afla secrete de joc
          Eu auzind de ani de zile explicatia daca n-ai avea iarba te-as bate intr-o zi am cumparat de la Metro un fund de mamaliga rotund , cu maner si din lemn de brad , cu acesta am jucat cateva saptamani antrenament apoi i-am provocat pe toti oficial . pot sa va spun ca din tot judetul Neamț doar vreo 3-4 reusesc sa castige . La turneul din Suceava DIN 52 de jucatori vreo 40 bateam cu fundul de mamaliga. Ciobi din superliga ne bate cu farfuria sau scrumiera . Ce este de facut ?
          Revin, ca si concluzie atat timp cat fetele sunt aprobate , discutiile pro si contra ierbii nu dovedesc fair-play si respect pt jocul adversarului , eu as propune interzicerea lemnelor carbon si a fetelor Bryce ca nu mai vad spectatorii mingea .
          Apropo" de fete Bryce stiu o multime de jucatori care in timpul jocului se apuca de facut aparare cu ele apoi se intreaba de ce i-au bataie ?!
          Sunt convins ca aceste discutii constructive vor duce la o mai buna intelegere a acestui joc f. complex si nu la transformarea ierbarilor in niste trisori.
          Daca erai asa de bun fara iarba de ce ai inceput sa joci cu ea?

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de elefantel_roz
            Ce sa inteleg si eu din toate discutiile astea...te astept pe la București cu fundul ala de mamaliga...ca m-ai facut curios !!
            asa, asa...eu il astept cu mamaliga...

            Nicu sa vina cu fundul ala de mamaliga si eu vin cu o placa mare de 1 metru pe 1 metru pe care o pun pe masa savedem ce iese.

            si eu cred ca daca iei bataie de la ierbari solutia e sa inveti sa ii bati tu, nu sa ii dai afara...

            Comentariu


            • #31
              Te astept si pe tine cu placa aia..... !!!

              Comentariu


              • #32
                Atata timp cat un material e aprobat de federatia internationala, nu poate fi interzis in nici o competitie. Ceea ce deranjeaza la iarba, ca si la toate fetele antitopspin, este faptul ca mingea vine cu alt efect decat te astepti. Daca nu cunosti efectul cu care iti vine mingea inapoi, joaca fara efecte . Cum spunea si Ciprian, un joc de contre, cu asteptarea momentului favorabil unui atac decisiv, este una din solutii. Alta ar fi topspinul balonat, iar nu in forta, dar trebuie sa stii ca efectul tau iti ramane tie.

                Si apropo de faptul ca un jucator cu fata antitopspin castiga mult mai putine meciuri daca joaca cu o paleta normala, la nivelul nostru de amatori e foarte adevarat in multe cazuri

                Comentariu


                • #33
                  Razvane circuitul nostru nu e sub egida ITTF! deci regulile lor nu sunt obligatorii aici, dar Eugen are dreptate cand zice ca solutia e sa inveti sa joci contra lor si nu sa-i excluzi din circuit dar tot trisori se pot numi datorita faptului ca un amator nu are posibilitatea sa faca acest lucru.
                  Multumesc domnului Baccardi ca ne-a facut sa intelegem un vechi proverb romanesc referitor la interesul personal (prietenii stiu care).
                  Asta e ultimul meu post in acest topic ca oricum nu ajungem nicaieri.

                  Comentariu


                  • #34
                    iarba?

                    Imi pare bine ca am provocat o astfel de furtuna cu parerea mea! A vorbit in locul meu mai mult inima decit mintea. Are dreptate Nicu Bacardi in ceea ce afirma. Nimeni nu e trisor atit timp cit foloseste fete omologate. Cu toate acestea "ierbarilor", lasati-ma sa va spun ca sunteti tare enervanti, mai ales pentru ca n-am reusit sa bat pe nici unul din tagma voastra! Dar n-au intrat zilele in sac.
                    Foarte interesanta ideea de a face public cam cu ce materiale joaca inalta societate. De ex. Schlager, Creanga,Liu-Jia, Maze, Ryu Seung Min-Bryce;
                    Primorac, Korbel Sriver-G2; Zhang Yining- Sriver EL(la olimpiada din 2004 a cistigat cu Tackifire C),Cyuan Chih-Yuan-Tackifire C, Joo Se Hyuk-Tackiness.
                    Un "ierbar" de seama este japonezul Koji Matsushita cu Feint Long III.Ce fete foloseste Timo Boll?( am scris gresit, va rog sa intelegeti corect!) Dar jucatorii romani de top? Aceste sunt date extrase dintr-un catalog Butterfly din 2005.
                    Va aduceti aminte de un francez ce facea furori prin lume acom vreo 25 ani, pe nume Jacque Secretin? A fost cred cel mai spectaculos jucator pe care l-am vazut vreodata. Se apara de la 5-6 m de masa si dadea niste mingi ce atingeau plafonul! Ce se intimpla daca exista iarba pe vremea lui?
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de filo
                      Razvane circuitul nostru nu e sub egida ITTF! deci regulile lor nu sunt obligatorii aici, dar Eugen are dreptate cand zice ca solutia e sa inveti sa joci contra lor si nu sa-i excluzi din circuit dar tot trisori se pot numi datorita faptului ca un amator nu are posibilitatea sa faca acest lucru.
                      Multumesc domnului Baccardi ca ne-a facut sa intelegem un vechi proverb romanesc referitor la interesul personal (prietenii stiu care).
                      Asta e ultimul meu post in acest topic ca oricum nu ajungem nicaieri.
                      Filo, nu iti imagina ca pt un amator cu softuri e greu sa bata un amator care joaca cu iarba, pt ca nici amatorii care joaca cu iarba nu stiu sa o foloseasca asa cum trebuie, ma refer desigur la majoritatea lor...pt ca in mod sigur printre amatorii ierbari sunt si unii care au inceput sa le cunoasca avantajele...

                      Ideea este ca trebuie doar sa joci cateva meciuri cu ei, cred ca pt tine sunt suficiente 2-3 meciuri cu acelasi jucator si in mod sigur ii vei pune probleme, iar dupa 5-6 meciuri o sa ii bati usor...

                      vei vedea ca la amatori in cazul ierbii sunt mai multe dezavantaje decat avantaje, ei nu pot sub nici o forma sa atace mingea cu fata respectiva, si toti stim ca daca nu ataci pierzi, statisticile stiu de ce..

                      in privinta faptului ca ar fi trisori, nu as merge asa departe...e adevarat totusi ca ei compenseaza necunoasterea unor lovituri cu faptul ca noi nu cunoastem efectele provenite din fetele cu zimti lungi.

                      una peste alta, incearca tu sa joci cat mai mult impotriva lor si ai sa vezi ca nu e greu sa ii bati...dimpotriva, o sa preferi la un moment dat sa le dai in iarba pt ca vei stii cum iti vine mingea inapoi...

                      Comentariu


                      • #36
                        Apropo de topspinul balonat de care amintea Razvan ... Cita dreptate are !!
                        Ieri am fost la sala si am luat o bataie teribila de la Nicovala_Cugir : am vazut cu ocazia asta ce neputincioasa e iarba in fata topspinului balonat.
                        N-am avut contramasuri...
                        Inca o lectie buna !
                        Am din nou tema de casa !!!!!

                        Comentariu


                        • #37
                          Salutare.
                          A devenit f. interesant topicul acesta si il citesc cu foarte mare placere.
                          Dornic fiind sa vad cum e cu iarba asta, imi poate recomanda cineva asa ceva de la butterfly ca sa o pot comanda si eu (de la Buzău)...sau daca are cineva de vinzare o iarba "buna" - adica una din aia care returneaza random mingea ...ar fi tare interesant
                          Multumesc anticipat.
                          me, me, me......me too

                          Comentariu


                          • #38
                            Eu cred ca orice jucator, in calea lui spre devenire, trebuie sa treaca si pe la jocul defensiv pur si mai e ceva: Cele mai frumoase meciuri sunt cand se intalnesc un defensiv cu un ofensiv cat mai puri. Cine a vazut un meci intre Werner Schlager si Joo Se Hyuk sau Tamara Boros cu Irina Kotikina (sigur numele nu l-am scris bine)....intelege ce vreau sa spun!
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #39
                              Iarba?

                              Fratilor, ce mai tura-vura, parerile pro si contra sunt deja cunoscute. Problema e ce facem noi astia mai saraci in stiinta jocului cind ne intilnim cu "ierbivorii"? Macar asa teoretic... Cum sa fac ca mingea pseudotaiata ce vine spre mine ca o frunza vesteda in cadere libera, sa fie returnata pe masa, daca se poate fara a prinde inaltime(ca mi-o trazneste tipul de nu ma vad!)?
                              Cum trebuie atacata o minge inalta intr-o astfel de situatie, scurt sau astepti sa-si piarda efectul ?. Daca o plesnesc asa cum se face in mod normal, 150% ca se duce cam cu un metru in afara! Daca incerc sa dau topspin, se duce dracului pina in fundul salii. Si treaba asta e valabila nu numai la "iarba", ci si la toate fetele antitopspin!
                              Astept sfaturi competente, de la cei care gindesc ca au rezolvat problema.
                              Razvane, noi ne cunoastem din campionatul orasanesc, apropo iti place sa joci cu Pui?
                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                              Comentariu


                              • #40
                                Acum stiu cum sa joc cu el si daca pierd, pierd datorita inconstantei mele in a pune mingea pe masa, iar nu datorita fetei antitopspin. Il joc numai pe fata antitopspin cu minge plata, apoi incep atacul cu topspin balonat si daca pune mingea pe masa inalta, o trag plat. . Am jucat o data 3 meciuri cu el aplicand tactica aceasta. Primele 2 le-am pierdut cu 3-2 si ultimul l-am castigat cu 3-1. Dar problema mea mare e inconstanta in lovituri si faptul ca gresesc multe mingi usoare...

                                Nu stiu exact daca sunt diferente intre fetele antitopspin fara zimti si iarba. Ne poate lamuri cineva?

                                Comentariu


                                • #41
                                  Cam in acelasi mod se joaca si impotriva ierbii: serve fara efect ,topspin balonat , blocajul din iarba v-a veni taiat inalt apoi tras din taiat cu paleta deschisa. de preferinta fara contre pe iarba ca se intorc incet si cu efect usor taiat deci veti da in fileu . Daca capacul la primul topspin nu e destu de inalt sa poata fi tras ori incercati un push scurt si un pic saltat ori un alt topspin balonat (dar atentie ca mingea e super taiata deci) puternic in sus .
                                  Mai sunt secrete destule dar e obligatoriu exercitiu la masa

                                  Sa raspund si d-lui Filo , eu joc cu iarba la indicatiile unui antrenor pt ca prin anul 2000 cand am inceput faceam culturism si aveam 110 kg deci nu prea faceam fata jocului rapid de contre si raliuri de topspin . scopul era sa rup ritmul jocului si sa-l incetinesc fortand greseala adversarului. Multa vreme nu prea am stiut sa folosesc iarba dar cu cantonamente pe langa avansati + robopong + 10 fete de iarba stricate am ajuns in topul amatorilor.

                                  PT cei ce vor sa incerce , iarba are putin control dureaza pana o stapanesti , fete noi gasiti la Buzău ( Feint Long 2 ) sau la reprezentanta Stiga ( Stiga Destroyer ), costa cam 1 mil. lei.
                                  Folosite am cateva acasa : TSP Curl Bamboo= 35 ron
                                  Donic Piranya = 35 ron
                                  va pot face o copie dupa dvd Dr Neubauer - Pimples technics , sa vedeti cum se folosesc zimtii lungi ori scurti. O copie ar costa cam 20 ron
                                  tel meu (la care nu prea raspund ) este0746/215269
                                  Blade DR. Neubauer special
                                  Forhand Donic Barracuda
                                  Backhand Neubauer DIamant

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Am cumparat si yo o fata folosita yasaka original cu zimti scurti de la sv cand a fost concursul imi poate spune si mie daca este vreo diferenta intre una noua si una folosita si ce caracteristici are. ms anticipat
                                    Blade: Grubba All+ FH:Bryce Fx:2.1 BH:Super Anti:1.9

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      cum se poate curata iarba scurta
                                      Blade: Grubba All+ FH:Bryce Fx:2.1 BH:Super Anti:1.9

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        cel mai bun joc dupa parerea mea impotriva "ierbii"este taiatul scurt si repetat,veti vedea ca a cincea sau a sasea minge va veni inalta cat casa si atunci paleta poate fi folosita pe post de bata de basseball

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          cel mai bun joc dupa parerea mea impotriva "ierbii"este taiatul scurt si repetat,veti vedea ca a cincea sau a sasea minge va veni inalta cat casa si atunci paleta poate fi folosita pe post de bata de basseball

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Dupa parerea mea nu ar trebui sa fie interzis folosirea "ierbii"deoarece fiecare jucator are propriul stil de joc si nu i se poate impune printr-o regula renuntarea la aceste materiale.Am jucat cu un jucator cu iarba'si cred ca cea mai eficienta lovitura este topspin balonat.
                                            Succes!!!
                                            Lemn: Butterfly Schlager Carbon OFF+
                                            FH: Butterfly Sriver FX 2.1
                                            BH: Butterfly Sriver FX 2.1

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Cum "arata" topspin-ul balonat?
                                              me, me, me......me too

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de wwwcvro
                                                Cum "arata" topspin-ul balonat?
                                                cam ca "M"-ul de la Macdonalds...

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Error! "McDonald's" ar fi o minge simpla balonata. Un topspin balonat ar fi mai degraba asa:
                                                  Butterfly Grubba Carbon-AN All+
                                                  FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    ..si cam cum se executa lovitura?

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X