Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Off-topic, avertismente, troli

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Off-topic, avertismente, troli

    Postat în original de vali
    Am gasit niste precizari legate de chitari. Cele cu "topul" din lemn masiv isi imbunatatesc soundul cu cat sunt mai vechi , dar si "cantate", cele cu topul laminat nu prea. De ce nu ar fi la fel si la lemne de paleta? Doar cele 1-ply se imbunatatesc cu timpul nu si cele multistrat?!
    Si despre anumite recolte de vin se spune ca ar fi mai bun odata cu trecerea timpului, si despre gaina batrana ca ar face supa mai buna in anumite conditii.
    Lemnul cu siguranta se usuca. Il va face asta mai bun sau mai putin bun? Depinde de fiecare lemn in parte
    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

  • #2
    Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

    pfff...
    pai atunci canta la paleta, si daca crezi ce zic oamenii aia, sigur va suna mai bine cu vârsta.
    Eu am crezut ca iti trebuie pentru ping-pong
    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

    Comentariu


    • #3
      Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

      Hmm, marqq vad ca postezi sa te afli in treaba . Daca nu ai nimic inteligent a spune abtine-te, te rog, nu scoate mistouri si prostii din putzul gandirii Am postat ca sa aflu si alte opinii de la cunoscatori nu de la chibitzi.
      Oameni buni , moderatorilor, luati masuri cu trolii astia ca fac praf topicurile!!
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

        As posta si eu dar mi-e teama ca acum vor incepe discutii neproductive, in care nu vreau sa ma amestec.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

          Nu abuza în nici un fel de forum sau de privilegiul de a putea participa la discu?ii, deoarece abaterile vor fi sanc?ionate de administratori sau moderatori dup? cum consider? necesar, în funcție de gravitate, de la un simplu avertisment pân? la ban.
          Am citat

          Comentariu


          • #6
            Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

            Postat în original de vali
            Hmm, marqq vad ca postezi sa te afli in treaba . Daca nu ai nimic inteligent a spune abtine-te, te rog, nu scoate mistouri si prostii din putzul gandirii Am postat ca sa aflu si alte opinii de la cunoscatori nu de la chibitzi.
            Oameni buni , moderatorilor, luati masuri cu trolii astia ca fac praf topicurile!!
            Domnule, ti-am raspuns foarte concret.
            NU POTI GENERALIZA EVOLUTIA UNUI LEMN. DEPINDE DE FOARTE MULTI FACTORI. ASTA E VALABIL SI IN CAZUL TAMPENIEI DUMITALE DE ARTICOL LEGAT DE CHITARE.
            Ce legatura au instrumentele cu coarde cu paleta pe care o tii mata in m?na? Te-a insprat forma relativ similara? Sau numele muzicale date de Nitakku?
            Nu sunt aceleasi soiuri de lemn, nu au aceleasi procedee de constructie si nici aceleasi utilizari.
            Lu?nd-o pe aceeasi logica ca si matale ai fi putut spune ca ai citit pe un forum cu barci ca odata cu trecerea timpului lemnul putrezeste.
            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

            Comentariu


            • #7
              Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

              Marqq are dreptate . Totusi nu e post in care sa nu aiba ceva de spus , ceea ce devine cel putin plictisitor

              Comentariu


              • #8
                Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                Postat în original de botezatucezar
                Marqq are dreptate . Totusi nu e post in care sa nu aiba ceva de spus , ceea ce devine cel putin plictisitor
                Marqq se pricepe la "toate". Inclusiv la cuvinte jignitoare. Din fericire deocamdata doar in mesaje private.
                Marqq, de ce nu profiti de privilegiul de a posta pe acest forum?
                Cand ti s-a bagat lumea cu comentarii off topic in subiectele tale m-ai "rugat" sa fac dreptate.
                Deoarece "am indraznit" sa intarzii cu cateva ore (desi am rezolvat in aceeasi zi sau cel tarziu a 2-a zi) ai facut urat.
                Acum cand altcineva imi cere acelasi lucru oare cu ce greseste?
                lemn: Waldner Dotec Carbon
                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                  Omule , eu nu vad ce legatura are asta cu tenisul de masa . Si nici nu-ti citesc articolul ca mi se pare plictisitor . Asta e tot ce am de scris la topicul asta .
                  Poate au altii alte pareri , sa le posteze .
                  Numai bine !

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                    Postat în original de botezatucezar
                    Si nici nu-ti citesc articolul ca mi se pare plictisitor . Asta e tot ce am de scris la topicul asta .
                    Numai bine !
                    OFF-topic !!!! Ia-te de mana cu marqq. Se pare ca nu stiti ce e ala un forum. Nu poti posta asa ceva , pur si simplu nu se face. E spam curat!
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                      Ce e spruce?
                      Tot pe a ta o tii. O chitara trebuie sa propage vibratii. O paleta nu!
                      Chitara acustica are in componenta mai multe feluri de lemn dar nu pe tip sandwich ca la paleta. Griful e dintr-un lemn, grifura din alt lemn si corpul din alt lemn.
                      Marii lutier folosesc doar lemn din paltin cret pe cand fabricile de chitari folosesc orice lemn are un raport bun pret/calitate.
                      Procesul de fabricatie e diferit ca de la pamant la luna, si chitara nu e construita sa joci tenis cu ea.
                      Nu zice nimeni ca o vechitura de lemn de 30 de ani e mai bun decat un lemn nou. Zice ca e mai usor. Daca il tii intr-o camera cu umezeala s-ar putea sa nu mai fie nimic din el in 30 de ani
                      Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                        Postat în original de clau
                        Postat în original de botezatucezar
                        Marqq are dreptate . Totusi nu e post in care sa nu aiba ceva de spus , ceea ce devine cel putin plictisitor
                        Marqq se pricepe la "toate". Inclusiv la cuvinte jignitoare. Din fericire deocamdata doar in mesaje private.
                        Marqq, de ce nu profiti de privilegiul de a posta pe acest forum?
                        Cand ti s-a bagat lumea cu comentarii off topic in subiectele tale m-ai "rugat" sa fac dreptate.
                        Deoarece "am indraznit" sa intarzii cu cateva ore (desi am rezolvat in aceeasi zi sau cel tarziu a 2-a zi) ai facut urat.
                        Acum cand altcineva imi cere acelasi lucru oare cu ce greseste?
                        Da-mi cu quote comentariile off topic te rog
                        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                          Postat în original de marqq
                          Nu zice nimeni ca o vechitura de lemn de 30 de ani e mai bun decat un lemn nou. Zice ca e mai usor.
                          Aici ai pus-o ca nuca in perete. M-am lamurit , esti nestiutor in ale tenisului si esti iertat. Mea culpa, marqq posteaza in continuare tot felul ca poate din raspunsuri, din una , alta ti se mai lamuresc unele lucruri. Pacat ca folosesti stilul asta pentru a-ti lamuri necunoscutele.
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                            Ma enervez, ca tu (vali) de fapt vrei sa gasesti pe cineva care iti spune "Da!!! Sigur!!! Ca la chitara, lemnul cel vechi e si cel mai bun! indiferent de cum/unde l-ai pastrat de modul de fabricatie sau de alti factori" si ma mai enerveaza ca "moderatorul" comenteaza total off topic, altu' isi da fite de moderator tot offtopic si eu imi iau avertisment dupa primele doua posturi (in care chiar ii explicam omului ca nu poate generaliza situatia la toate lemnele) cu motiv "comentarii deplasate".
                            WTF?
                            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                              "Shit Happens !"
                              Da-le dracului de avertismente , daca iti mai da unu iti faci alt cont , iti sugerez marqq01.
                              Intre timp astept sa mi se invecheasca vinul , asta ca sa nu fiu off topic

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                Postat în original de marqq
                                Si despre anumite recolte de vin se spune ca ar fi mai bun odata cu trecerea timpului, si despre gaina batrana ca ar face supa mai buna in anumite conditii.
                                Lemnul cu siguranta se usuca. Il va face asta mai bun sau mai putin bun? Depinde de fiecare lemn in parte
                                Postat în original de marqq
                                pfff...
                                pai atunci canta la paleta, si daca crezi ce zic oamenii aia, sigur va suna mai bine cu vârsta.
                                Eu am crezut ca iti trebuie pentru ping-pong
                                vali a inceput un topic serios, a pus intrebari celor care - la fel de pasionati ca el - ar putea sa dea raspunsuri sau sa faca niste teorii. Sau care chiar au testat acest lucru din propria lor experienta.
                                In nici un caz nu a dorit ironii ieftine despre "gaina batrana care face zeama buna" sau despre calitatile sale de cantaret la lemnul de paleta.
                                Decat sa te bagi in ceva care nici nu te intereseaza si nici nu esti in masura sa dai un raspuns e mai corect si mai de caracter sa stai in banca ta. In schimb te bagi si aici ca si in alte topicuri deoarece le stii pe toate iar noi toti, restul, suntem ignoranti si naivi..
                                Cand "indraznesc" sa-ti dau un avertisment apare si un mesaj privat de la tine din care citez (scuze celorlalti dar sunt nevoit sa nu cenzurez):
                                Postat în original de marqq
                                Bai tata...tu esti cu capul?
                                Ala zice ca are un articol in care scrie ca daca lemnul e "cantat" suna mai bine si ne intreaba daca paletele sunt mai bune cu trecerea vremii si tu imi dai mie averisment?
                                I-am raspuns foarte la obiect. I-am zis ca nu poti prezice evolutia unui lemn, si el o tine pe a lui cu cântatul.
                                Tu chiar nu intelegi semnificatia cuvintelor in propozitie? E a doua oara cand te comporti ca Garcea la librarie. Termina in puii mei cu averismentele pulii si citeste dracului ce scriu calumea..
                                Restul de mesaje jignitoare mai vechi nu le mai postez ca sa nu lungesc topicul degeaba.
                                Stiu ca am gresit ca m-am angrenat in jocul tau. Stiu ca un troll incearca sa te atraga in discutii interminabile... stiu ca m-am lungit prea mult si e plictisitor de citit, stiu ca mai jos tot el o sa aiba ultimul cuvant.
                                Postat în original de Din regulamentul forumului-
                                Trolii sunt impenetrabili la critici (fie ele ?i constructive). Nu po?i negocia cu ei; nu-i po?i face să simt? ru?inea sau compasiunea; nu te po?i înțelege cu ei. Nu pot fi f?cu?i să simt? remu?carea. Dintr-un anume motiv, trollii nu se simt lega?i de regulile bunei-cuviin?e sau responsabilit??ii sociale.
                                ...
                                Moderatorul unui forum poate că nu va reu?i să ?tearg? imediat mesajele unui troll, dar le va fi cu mult mai greu s?-?i fac? treaba dac? mesajele trollilor au numeroase reply-uri. Ei mai sunt forta?i ?i să decid? dac? să ?tearg? sau nu mesajele de la oamenii bine inten?iona?i, care au efectul neașteptat de a încuraja trollii.
                                Unii moderatori trebuie să îndure criticile unor utilizatori care ?i consider? ?dictatori?, ?i că n-ar trebui să ?tearg? nici un mesaj. Ace?ti oameni pot fi dezinforma?i, ?i pot să ajung? la această p?rere ca urmare a parcurgerii mesajelor r?mase în urma trollilor, ?i nu-?i dau seama că moderatorul a ?ters deja cea mai oribil? parte din ele.
                                Deocamdata tot ce pot spune e:
                                ATENTIE TROLL!
                                lemn: Waldner Dotec Carbon
                                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                  Nu imi vine sa cred.
                                  Citezi (dupa cum ne-ai obisnuit, off topic) posturile mele, care SUNT ON TOPIC si indraznesti sa afirmi ca e comentariu deplasat asemanarea pe care am facut-o cu gaina batr?na?
                                  Fratioare, stai ca iti explica tata ca la... copii de gradinita.
                                  Eu am facut o analogie la lemnele vechi, dupa cum urmeaza: Gaina batrana face ciorba buna doar cand are morcovul t?nar (spune o zicala romaneasca care n-a ofensat pe nimeni pana la gingasa ta traire). Adica NU orice gaina batrana face ciorba buna, cum nu orice lemn vechi se imbunatateste. Ai inteles? Nu ofensez pe nimeni si e o comparatie foarte la obiect, exact ca si cea cu vinurile.
                                  Al doilea post tataie e tot la subiect, pentru ca domnul vali a zis ca a citit el ca la chitari, daca sunt cantate, imbatr?nesc bine si citez:
                                  in articol zice ca lemnul se invecheste(in sensul bun) doar daca este "cantat" si asta datorita vibratiilor la care este supus , nu si daca doar sta in dulap(atunci doar "imbatraneste") . Asta se aplica doar la chitarile din lemn masiv nu la cele din placi de furnir. De aia ma gandeam la o analogie cu paletele.
                                  Deci domnul vali face analogie intre cantatul la chitara si cel la lemn si nu eu. Tot topicul asta se bazeaza pe intrebarea domnului vali daca lemnele "cântate" sunt mai bune.
                                  Eu am vrut sa ii arat doar ca asemanarea gasita de dânsul este nepotrivita si suna foarte ridicol/hilar. Am utilizat un discurs care iar te-a depasit, si l-ai clasificat si pe asta ofensator.
                                  Mai lipsea sa spuna ca paleta se aseamaba cu cosciugul ala ieftinache, ca pentru amandoua se foloseste hinoki...
                                  Cat despre mesajele personale, scopul lor e sa ramana personale. Nu retrag nimic din ce am scris acolo si nu consider nici un cuvant ofensator pentru o discutie privata a niciunuia dintre noi. Dovada o fac toate televiziunile care difuzeaza la ore de maxima audienta inregistrarea cu Vanghelie, in care foloseste un limbaj mult mai colorat ca al meu. Si da, e a doua oara cand nu intelegi ce scriu, si cand te bagi cu toporul in magazinul cu bibelouri! Dar nu e vina ta, si de asta nu voiam sa fac din asta un lucru public...
                                  Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                    Lemne invechite pt paleta sunt si vor fi un subiect bun de discutie , dar asemanarea intre chitari , paleta de tenis si butoiul in care tina tata tuica mi se pare hazardata.
                                    Eu zic ca marqq nu trebuia sanctionat pt topicul asta , a fost cit se poate de on-topic si chiar daca l-a provacat pe administratorul forumului , acesta nu trebuia sa-i puna mesajele private pe forum (pt asta exista mesaj privat , inseamna ca priveste doar cele doua parti care s-au angajat in discutie si nu intregul forum).
                                    Nu-i incurajez pe cei care flood-eaza forumul , de asta am si scris prima oara in topicul asta dar luati masuri numai atunci cind se impun cu adevarat . Toata noaptea am visat chitari , simt ca devin troll .

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                      Urmatorul meu topic o sa fie "Cum s-ar poate juca tenis de masă pe luna ? "
                                      E similar cu al tau , cel putin putem sa desprindem aceleasi informatii utile despre tenis de masă
                                      Chiar m-am plictisit , am zis ca nu mai scriu aici si vad ca nu ma tin de cuvint ...

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                        Postat în original de botezatucezar
                                        Urmatorul meu topic o sa fie "Cum s-ar poate juca tenis de masă pe luna ? "
                                        E similar cu al tau , cel putin putem sa desprindem aceleasi informatii utile despre tenis de masă
                                        Chiar m-am plictisit , am zis ca nu mai scriu aici si vad ca nu ma tin de cuvint ...
                                        Esti culmea , daca ai ceva sa imi spui zi pe PM nu mai distruge threaduri. Nu esti la piata aici. Tocmai iti zisei mai sus sa te abtii.
                                        De ce mai postezi pe forum ? Limiteaza-te la Anunturi - vanzari -Cumparari . Nu esti in masura sa iti dai cu parerea de cele de mai sus.
                                        ATENTIE TROLL
                                        Blade DHS PG 2
                                        FH: DHS Hurricane 3
                                        BH: Stiga Airoc Astro M

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                          Degeaba poti sa le spui cine ii batut in cap tot asa ramane, si ii foarte greu sa ii faci sa inteleaga.Eu am jucat cu Primorac Carbon OFF+ 2 ani si dupa acei 2 ani , lemnul a primit un control mai bun atat pot spune sigur.
                                          Imi pare rau ca nu sunt foarte documentat despre aceasta tema.... dar iti dau un exemplu : Daniela Dodean avea de asemenea un lemn vechi Primorac Carbon OFF+ parca ..... si il avea de peste 5 ani, si schimba doar fețele la paleta , ea fiind de la noi din Arad.. poate va puteti interesa mai multe sa vedeti daca este adevarat.
                                          In legatura cu ceilalalti care au postat.... chiar nu vi se pare ca Lemnele de paleta de tenis de masă tot din lemn sunt facute? , si nu mi se pare deloc amuzanta comparatia pe care a facuto, chiar sunt sanse mari sa se comporte si un lemn de paleta de tenis de masă la fel, multumesc
                                          Daca nu va place un lucru , mai bine taceti din gura si nu ziceti nimic ca va aratati prostia astfel, chiar nu observati... ?

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                            Off topic.
                                            In sfarsit s-a prins lumea ca "baiatu" asta marqq este troll!!!
                                            Viscaria
                                            Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                              Waw , atentie troll
                                              frate , m-am kkt pe mine , mi-ai luat piinea de la gura
                                              nu mai am liniste

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                                Mai multi useri m-au rugat prin mesaje private sa iau masuri impotriva celor 2 troli (marqq si botezatucezar).
                                                Ei au cerut interzicerea lor pe forum.
                                                Le mai acord o sansa. Deoarece se pare ca nu prea au multe de zis cu privire la echipamente, antrenamente, sugestii, etc le interzic dreptul de a scrie in aceste forumuri specifice. Ei pot citi si vizita aceste forumuri.
                                                Ei o sa poata totusi scrie in sectiunea de Anunturi Vanzare Cumparare, in sectiunea Competitii si in sectiunea Amatur.
                                                Am considerat ca au dreptul sa-si vanda marfa sau sa participe la competitii unde pot sa-si demonstreze calitatile.
                                                Eu personal mi-am setat contul astfel incat sa nu mai primesc mesaje private de la ei.
                                                Eventualele conturi clone pe care le vor crea vor fi banate.
                                                In urma comportamentului lor ulterior o sa vedem daca revenim asupra deciziei.
                                                Acest topic o sa fie "curatat" de mesajele fara legatura in cateva zile.
                                                lemn: Waldner Dotec Carbon
                                                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Lemnele "invechite" au un feeling mai bun?

                                                  Chiar participa la competitii?WOOOW!!!M-am abonat instantaneu la capitolul "Amatur" ca sa nu ratez pozitia lor in clasament si poate chiar sa am sansa de a le fi adversar!
                                                  Baieti,nu va suparati,si eu am inceput sa postez cu entuziasm pe acest forum pana am ajuns la primul turneu si am realizat unde e locul meu. Cand voi ajunge unde mi-am propus (top 300), imi voi mai da cu parerea on sau off topic...pana atunci,
                                                  lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
                                                  FH Donic Slice 1.5 mm
                                                  BH TT Master Insider 0.6 mm

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X