Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

solutie de lipit pe baza de apa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • solutie de lipit pe baza de apa

    As avea si eu o intrebare,daca imi poate raspunde cineva...Eu joc cu lemn Primorac off+ si fete shriver fx 2,1;deasemeni inca folosesc solutie de lipit facuta(pana o voi epuiza).Intrebarea este: solutia de lipit pe baza de apa este compatibila cu fetele fx shriver ? Unii spun ca nu;ba mai mult,nu toate fetele pot fi lipite cu solutie pe baza de apa.Aici avem in vedere in principiu pe cei care isi lipesc fetele deobicei si cunosc problema.Sau mai simplu,asa cum inainte foloseam solutia ''veche'' ptr. orice lipire,acum se poate folosi solutia pe baza de apa ptr. orice lipire ?
    Multumesc anticipat!

  • #2
    Re: solutie de lipit pe baza de apa

    Solutia "home made" pe care o aveti, o folositi:
    1. Inainte de fiecare sesiune de joc.
    2. Foarte rar, numai cand se mai dezlipesc fetele sau cand le schimb de pe un lemn pe altul.
    1. veti avea in continuare nevoie de acea solutie sau de un alt "speed glue" asemanator.
    2. puteti sa folositi linistit orice adeziv pe baza de apa.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Re: solutie de lipit pe baza de apa

      In general fețele "tensor"-noua generatie- sunt recomandate pt. lipire cu solutie baza de apa, fețe care au incorporat in burete efectul asa zis "speed glue". Dar sunt multi jucatori care de exemplu nu doresc sa relipeasca fețele, mai ales Sriver fx-uri, pt. un motiv simplu: scade viteza, dar ramane controlul si spinul. Solutia pe baza de apa, se desprinda mai greu, deci mai greu de scos fețele mai ales despre lemne care nu a fost "slefuite" sau lacuite, existe pericolul sa scoate aschi de pe lemn sau mai grav sa se deterioreze-se rupe buretul- feței.
      lemn:HML -carbon, hinoki
      fetze; Victas V>01 Limber
      si echipament Xiom

      Comentariu


      • #4
        Re: solutie de lipit pe baza de apa

        orice fata poate fi lipita cu solutie pe baza de apa, o sa sara diferit totusi
        singura problema care se poate sa apara este ruperea buretelui la dezlipire dupa cum colegul nostru VISCO iti poate spune ca a patit de doua ori
        Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
        FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
        BH: Tibhar Quantum X Pro Max

        Comentariu


        • #5
          Re: solutie de lipit pe baza de apa

          Daca fortezi , daca grabesti procesul de dezlipire asa e , si mai conteaza cu ce lipesti si pe ce ,sint lemne care au suprafata fina si merg la dezlipire fara probleme , sint lemne "rugoase " care la dezlipire nu se comporta bine si la acelea trebuie mai multa atentie la dezlipire .
          Conteaza in aceeasi masura solutia cu care s-a lipit si PERIOADA , una e daca se incearca dezlipirea la 2 saptamini si alta e daca se face acelasi lucru dupa 8 luni .
          Sint citeva solutii pe baza de apa care lipesc mai "temeinic " ca altele .
          Eu personal recomand ca fețele pentru speed glue sa fie lipite cu speed glue iar cele facute ptr. "apa" sa fie lipite cu solutie pe baza de apa .
          Daca nu reusiti acest lucru nu e bai , dar trebuie sa stiti ca fețele facute ptr. speed glue nu vor fi la parametri reali dati de producator daca lipiti cu "apa" , si invers , daca lipiti fețele noi cu speed glue ele vor avea parametri modificati in EXCES , pentru 3-4 ore cit tine efectul speed glue apoi dupa aceasta perioada ele se vor "linisti" si vor intra in parametri normali .
          Cu alte cuvinte daca lipiti seara si jucati a doua zi ... e totul ok .
          Cum am mai zis si in alte posturi , am facut teste , am dat cu toate solutiile pe o fața , amestecate , fara curatzare si NU AU FOST PROBLEME nici macar la dezlipire , nu s-a "brinzit " solutia .. nu nimic . Totusi nu recomand amestecarea solutiilor de lipit , ai plecat pe apa , ramii pe aceea , dai cu speed glue , ramii pe aceesi solutie. Merge linistit un al doilea strat peste cel existent (e foarte subtire ) , ba chiar e indicat si un al treilea strat .
          Sorin , Sriver FX e ptr. speed glue , incearca sa lipesti cu speed glue . Nu ai, dai cu "apa" dar viteza o sa-ti scada , nu vei ajunge cu ia la parametri dati de producator .
          Spor !
          Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
          Fete de palete tenis de masa
          TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X