ttmall.ro 468x60vivasportshop.ro 1 468x60pingpongshop.ro 468x60
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 45 din 77

Subiect: Cele mai bune mingii***? Raport calitate pret?

cadet
    Data înscrierii
    10.12.2015
    Locație
    bucuresti
    Vârstă
    40
    Postări
    43
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    4 z 4 h 23 m
    Timp online pe zi
    5 m
    Reputație
    24
    mingi 1 star: yasaka 40+la 2.5 ron bucata (viva sport), mi se par o alegere f buna. saritura, spin, tin ceva timp.
    neajunsul (pentru unii poate) e ca sunt ceva mai usoare, iar unele dintre ele nu-s perfect rotunde.

la cele de 3 stele, din ce am jucat eu si mi-au placut, as alege doua mingi: nittaku 3 stele (11-12 ron buc.) si stiga perform (25 ron/3 mingi). astea doua au saritura corecta, spin acceptabil avand in vedere ca-s de plastic dar si durabilitate in timp, ceea ce mi se pare un aspect la fel de important.
    Killerspin Diamond CQ
    Donic Bluefire M1
    Tibhar Evolution FX-P

cadet
    Data înscrierii
    04.08.2017
    Locație
    braila
    Vârstă
    57
    Postări
    43
    Timp total online
    3 z 12 h 22 m
    Timp online pe zi
    10 m
    Reputație
    48
    Chiar nu remarca nimeni eroarea grava "mingii" ?

3. Îmi place clau le-a plăcut acest mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    03.02.2010
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    33
    Postări
    1.737
    Timp total online
    73 z 16 h 38 m
    Timp online pe zi
    37 m
    Reputație
    843
    Citat Postat în original de petrus harmanescu Vezi post
    Chiar nu remarca nimeni eroarea grava "mingii" ?
    Imi cer scuze pentru eroarea grava adusa limbii române. Ce ne-am face fără oameni ca dumneavoastră, ce stau pe forum doar ca sa corecteze greșelile gramaticale ale altora... Poate va dați cu părerea, daca tot ați postat, ca sa fiți on topic, si despre calitatea mingiilor... Păreri personale, nimic altceva...

Trimis de pe al meu D6603 folosind Tapatalk

5. Îmi place Unchiul Mortimar le-a plăcut acest mesaj
    Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    21.11.2007
    Locație
    Falticeni
    Vârstă
    58
    Postări
    3.239
    Timp total online
    169 z 12 h 11 m
    Timp online pe zi
    1 h 25 m
    Reputație
    4563
    Pentru mingile 3 stele,dpdv raport pret/calitate cele mai ok ar fi Joola .Nitakku sunt nemaipomenite dar au un pret prohibitiv.
    Pentru jucatorii angrenati in campionat FRTM(Fortus Calarasi,d ex) cateva seturi de mingi Tibhar 3 stele cu care sa va antrenati inainte de tur/retur este un must have
    Of all the things i"ve lost i miss my mind the most

7. Mulțumesc Claudiu84 au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Mihai905 le-a plăcut acest mesaj
    senior

Data înscrierii
    18.05.2015
    Locație
    Străoane, Vrancea
    Vârstă
    36
    Postări
    420
    Timp total online
    12 z 8 h 9 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    359
    Am folosit Dhs 40+, Nittaku Premium 40+, Dhs D 40+, Xushaofa. Intr-adevar Nittaku mi s-au parut cele mai bune, dar sunt foarte scumpe. Xushaofa si DHS sunt ceva mai ieftine, dar si mai usoare ca greutate. Oricum fata de acum un an si ceva cand, in functie de producator fiecare minge sarea diferit, astazi diferentele dintre mingi sunt mult mai mici.
    Lemn: Butterfly Viscaria
    FH: Butterfly Tenergy 05
    BH: Butterfly Tenergy 05

organizator turnee
    Data înscrierii
    17.11.2012
    Locație
    oradea
    Vârstă
    48
    Postări
    2.173
    Timp total online
    46 z 12 h 33 m
    Timp online pe zi
    30 m
    Reputație
    3165
    Am adus la sala ...vreo 12-13 marci de mingi 3 stele plastic -nu le dau numele la toate dar se stiu ele-inclusiv chinezarii tip dhs xushaofa...cam tot ce exista pe piata din Romania....si le-am testat timp de 10 ore saptamana trecuta.Am fost 12 jucatori ...curiosi...sa vedem totusi ce-i de ele.....
    Clasamentul primelor 3-putem spune ca la egalitate....dupa voturile noastre......Tibhar,Joola Nittaku-s-au distantat de restul....dezamagirea mare a fost mingea xushaofa-la care i s-a facut mare reclama....foarte usoara si dubioasa........Sigur se discuta ca toate mingile din plastic se fac nu stiu unde prin China,,,,...etc...etc.....totusi sunt mingi 3 stele mai bune si altele foarte proaste .....!!!!!!!SPOR LA joc.....chiar si cu celuloid......
    ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
    Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.” Heinrich Heine

maestru
    Data înscrierii
    03.02.2010
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    33
    Postări
    1.737
    Timp total online
    73 z 16 h 38 m
    Timp online pe zi
    37 m
    Reputație
    843
    Si Andro nu ați avut, de nj întra in clasamentul dvs? Mie mi s-a părut ca noile andro sunt la același nivel cu nittaku premium, si mai bune ca noile stiga...

organizator turnee
    Data înscrierii
    17.11.2012
    Locație
    oradea
    Vârstă
    48
    Postări
    2.173
    Timp total online
    46 z 12 h 33 m
    Timp online pe zi
    30 m
    Reputație
    3165
    Citat Postat în original de Claudiu84 Vezi post
    Si Andro nu ați avut, de nj întra in clasamentul dvs? Mie mi s-a părut ca noile andro sunt la același nivel cu nittaku premium, si mai bune ca noile stiga...

In primul rand vreau sa spun faptul ca nu facem reclama la nicio firma....adica la toate turneele noastre in ultimii 5 ani-peste 30 de concursuri....!!!!!! ne-am cumparat mingile de pe piata libera nu am fost niciodata sponsorizati de cineva...deci nu am avut niciun interes sa avantajam pe cineva.Pur si simplu am facut un experiment foarte interesant care a meritat ....iar la final am supus la vot...Din cate imi aduc aminte mingile Andro si Stiga au avut cate un vot.....dupa parerea mea sunt mingi OK......dar per total clasamentul a fost stabilit dupa voturile noastre si nu inseamana ca este cel mai corect clasament care exista!!!!!!

P.S O sa incerc sa gasesc foaia cu clasamentul complet......si mingile TSP sunt ok.......au fost la un pas sa intre in top 3.....mie mi-au placut cel mai mult mingile Tibhar pe care le-am incercat prima data anul trecut la Strasbourgh -la Eurominichamps unde au fost mingile oficiale....!!!!!...am si cumparat vreo 3-4 baxuri de la reprezentantii Tibhar Franta....care erau prezenti cu un stand enorm ....
    Ultima modificare făcută de MariusBH; 18.02.2018 la 19:22.
    ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
    Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.” Heinrich Heine

maestru
    Data înscrierii
    03.02.2010
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    33
    Postări
    1.737
    Timp total online
    73 z 16 h 38 m
    Timp online pe zi
    37 m
    Reputație
    843
    Mie mingile tibhar mi s-au părut ușoare si moi... Si nu este doar părerea mea, ci si a colegilor de la sala... Nu am încercat sa fac vreo reclama ascunsa, daca asa a părut, a fost doar părerea mea personala...

cadet Avatarul lui baltzatu
    Data înscrierii
    30.01.2018
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Postări
    77
    Timp total online
    3 z 15 h 48 m
    Timp online pe zi
    18 m
    Reputație
    5
    Salutare.

Vin şi eu cu câteva observaţii despre mingi. Fiind începători, "ramele" şi "smash-urile de frustrare" sunt "rare, da' mai dese, aşa", şi destul de multe mingi au ajuns "pe veşnicele plaiuri ale vânătorii"

Bune de antrenament (cam uşoare, dar sar bine şi rezistă) sunt Butterfly-urile "negre" G40+, cum e cea din poza asta.

Subscriu la ce-a spus @Red1978 despre mingile Yasaka. Despre Nittaku ***, însă... două "decedate" după trei şedinţe de 4 ore fiecare. Idem Xiom *** (cele fără îmbinare - astea).

De acord cu @Claudiu84 - Tibhar-urile mi s-au părut foarte uşoare. Donic-urile *** - mult mai OK. Ambele sunt rezistente.

"Chinezoaicele" Xushaofa şi Huieson - chiftele. Primele sunt uşoare şi se sparg repede, celelalte - sar destul de aiurea, plastic uşor îngălbenit (o fi fost vechi, naiba ştie), se sparg repede ("ţin" 10-12 ore). Am mai "dat" şi în nişte DHS-uri 1* de antrenament - astea au fost ceva mai rezistente (20-25 ore).

Tot la capitolul "chinezării", un set de Sanwei (seamless, 40+, ***, ITTF approved) e pe drum - să vedem ce le poate capu'. O să iau şi nişte 729 (40+, ***, ITTF approved) - cine ştie...
    Moo... or something...
    --------------------------------------------------------------
    Galaxy N9S/T05+Xiom Sigma II Pro - Bty Gionis Carbon All+/T05+Xiom Vega Pro

webmaster
    Data înscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.168
    Timp total online
    93 z 8 h 51 m
    Timp online pe zi
    46 m
    Reputație
    959
    Citat Postat în original de Claudiu84 Vezi post
    despre calitatea mingiilor..
    Cand gresesti o data se trece cu vederea.
    Totusi devine amuzant cand un intreg topic este inundat obsesiv de acelasi cuvant scris gresit...
    Si devine comedie cand pana si in mesajul de raspuns la "observatie" e scris tot gresit.

Fara suparare pentru nimeni, dar nu e de dorit ca cei care citesc acest topic sa-si insuseasca greseala. "Pentru ca asa scrie pe internet".

PS: am numarat de 48 de ori cuvantul mingi scris gresit "mingii" sau "mingiile" doar in acest topic.

15. Mulțumesc Claudiu84 au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Tamas Vivien le-a plăcut acest mesaj
    Super Moderator
    Data înscrierii
    05.03.2006
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    47
    Postări
    7.327
    Timp total online
    451 z 14 h 21 m
    Timp online pe zi
    3 h 47 m
    Reputație
    15950
    Citat Postat în original de clau Vezi post
    PS: am numarat de 48 de ori cuvantul mingi scris gresit "mingii" sau "mingiile" doar in acest topic.
    Asta pentru ca nu este considerata greseala, in anumite zone ... probabil se va da o lege si va trebui sa admitem ca noi gresim

... neimportant, pana la urma, in comparatie cu ce vad zi de zi ...
    TEnergy 05 // Viscaria // TEnergy 05
    When everything else is going wrong ... just hit the ball on the table!

Turnee Amatur - Bistrita ... ... Clasament - BN

17. Îmi place clau, Tamas Vivien, Zosim1, Space le-a plăcut acest mesaj
    senior

Data înscrierii
    26.08.2017
    Locație
    Miercurea-Ciuc
    Vârstă
    10
    Postări
    213
    Timp total online
    14 z 10 h 52 m
    Timp online pe zi
    46 m
    Reputație
    272
    Buna ziua.
    La mine mingiile Andro ***,este pe primul loc.

- - - Actualizat - - -

Citat Postat în original de Tamas Vivien Vezi post
    Buna ziua.
    La mine mingiile Andro ***,este pe primul loc.
    Scuze,mingi.

junior

Data înscrierii
    27.02.2012
    Locație
    Hunedoara
    Vârstă
    41
    Postări
    128
    Timp total online
    9 z 9 h 55 m
    Timp online pe zi
    5 m
    Reputație
    110
    Eu am comandat direct din China mingi yinhe de o stea. Sunt seamless și sunt făcute de xuashofa . Am avut mai demult xushaofa și yinhe de trei stele și mi-au părut rezistente și grele (contrar celor spuse aici)..
    Exista posibilitatea unor mingi xushaofa copie.
    De grele sunt grele, sar tare.....și rezista mai bine că joola 3stele.

Noi le spargem de regulă când le lovim cu cantul. Am apelat la protecție de cant mai serioasa fata de banda clasica .

Preț direct din China 2 lei bucata. Yinhe o stea.

maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    47
    Postări
    1.227
    Timp total online
    17 z 18 h 36 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    1444
    incerc un raspuns ''dureros de logic'': cele mai bune mingi sunt cele cu care joaca cei mai buni jucatori, adica mingile oficiale de la campionatele mondiale, jocurile olimpice, TOP 16 sau alte concursuri de top.

in alta ordine de idei, eu am dat aici un raspuns in ton cu majoritatea celorlalte, adica am ignorat, cu voie sau fara voie, partea a doua a intrebarii din titlu, care se referea la raportul calitate-pret. foarte putine raspunsuri am gasit aici care ating si acest aspect.

bineinteles, oricine ar putea avea raspunsul cel mai bun la intrebarea despre mingi, pentru ca la urma urmei cele mai bune mingi sunt cele cu care se simte omul cel mai bine cand joaca si cand ii intra toate loviturile acolo unde vrea el. ca doar nu va spune ca-s mingile proaste, daca toate ii intra...

exista firme care produc mingi de multa vreme, iar unele din acestea isi adapteaza tehnologia dupa cum evolueaza elementele jocului (reguli care se schimba, jucatori care invata noi procedee de lovire, materiale noi care fac paletele mai performante). daca vedem ca anumite mingi sunt folosite mai des in competitii recunoscute ca valoare, inseamna ca aceste mingi sunt cele mai bune si ca firma care le produce a reusit sa atinga standardele de performanta in acest sens. altfel, daca nu ar fi mingile bune, organizatorii respectivelor competitii nu le-ar mai folosi si, in consecinta, firma X nu le-ar mai vinde si ar da faliment.

off topic:
    folosirea pluralului gresit pentru cuvantul ''minge'' uneori deranjeaza. mai ales cand e facuta de oameni care, daca ar fi atenti 2 secunde, si-ar da seama si poate n-ar mai gresi. deranjeaza mai ales cand se repeta aproape obsesiv in aceeasi discutie (asa cum a remarcat cineva si mai sus). ce e interesant este ca la aceasta tema am observat postari unde pluralul e folosit corect, dupa care imediat in postarea urmatoare cel in cauza greseste din nou. adica nu invatam nici din exemplele corecte...
    revin la oamenii care folosesc forumul de fata. in mod firesc, sunt iubitori de sport, care urmaresc emisiuni televizate sau de radio, citesc ziare, etc. de aceea uneori avem tendinta sa-i suparam cu cate o corectura, fiindca ni se pare de bun simt ca ei sa nu greseasca.

in limba romana pluralul multor subtantive de gen feminin se formeaza SCHIMBAND ultima litera, care de obicei la plural este ''i''. spre deosebire de folosirea acestor substantive in cazul genitiv, care se face ADAUGAND o litera. si mai usor ar fi daca am face comparatie intre cuvinte asemanatoare.

singular: GINGIE
    URGIE
    MINGE
    plural: GINGII
    URGII
    MINGI
    (observati ca nu se schimba numarul de litere)
    genitiv: GINGIEI (marginile gingiei erau galbene)
    URGIEI (sunetul urgiei se auzea de pe celalalt deal)
    MINGII (traiectoria mingii era curba)
    (aici a aparut o litera in plus la fiecare cuvant, desi nu sunt la plural)
    genitiv plural: GINGIILOR
    URGIILOR
    MINGILOR (nu MINGIILOR)

21. Îmi place Tamas Vivien, gabikr le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. Cele mai bune meciuri desfasurate vreodata
    De dennis în forumul Multimedia
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 28.12.2016, 02:54
  2. Cele mai bune lemne pentru fete antispin
    De floppy în forumul Echipament
    Răspunsuri: 2