Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cele mai bune mingii***? Raport calitate pret?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Cele mai bune mingii***? Raport calitate pret?

    MIngile de la Donic de asemenea sunt foarte bune. Chiar si cele de antrenament. Daca nu vrei neaparat 3 stele , merge sa iei DONIC Coach de training. Sunt rugoase , durabile , rotunde si IEFTINE.
    Ia cateva 3 stele cu care sa joci in meciuri "oficiale" si o punga mare de training.Vezi pe forum - Tibi , Valigti ...
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

    Comentariu


    • #27
      Re: Cele mai bune mingii***? Raport calitate pret?

      Multumesc Vali. Asa am sa fac...

      Comentariu


      • #28
        Re: Cele mai bune mingii***? Raport calitate pret?

        Postat în original de PRIZA TOK
        Eu inca raman fidel mingilor TSP***,care se gasesc mai greu
        Acum sint pe stoc si astea , nu mai e problema .
        http://www.ttsport.ro/mingi-48.html/tsp ... x-390.html
        Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
        Fete de palete tenis de masa
        TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

        Comentariu


        • #29
          Re: Cele mai bune mingii***? Raport calitate pret?

          YASAKA3***
          Blade:Balsa Carbo X5
          Fh:Bryce
          BH:Bryce
          NU RISTI NU PIERZI!! DAR NICI NU CASTIGI!!!

          Comentariu


          • #30
            Si eu am jucat si am fost mulțumit, Kiar foarte

            Comentariu


            • #31
              mingi 1 star: yasaka 40+la 2.5 ron bucata (viva sport), mi se par o alegere f buna. saritura, spin, tin ceva timp.
              neajunsul (pentru unii poate) e ca sunt ceva mai usoare, iar unele dintre ele nu-s perfect rotunde.

              la cele de 3 stele, din ce am jucat eu si mi-au placut, as alege doua mingi: nittaku 3 stele (11-12 ron buc.) si stiga perform (25 ron/3 mingi). astea doua au saritura corecta, spin acceptabil avand in vedere ca-s de plastic dar si durabilitate in timp, ceea ce mi se pare un aspect la fel de important.
              Viscaria
              FH - tenergy 05
              BH - tenergy 05 fx

              Comentariu


              • #32
                Chiar nu remarca nimeni eroarea grava "mingii" ?

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de petrus harmanescu Vezi post
                  Chiar nu remarca nimeni eroarea grava "mingii" ?
                  Imi cer scuze pentru eroarea grava adusa limbii române. Ce ne-am face fără oameni ca dumneavoastră, ce stau pe forum doar ca sa corecteze greșelile gramaticale ale altora... Poate va dați cu părerea, daca tot ați postat, ca sa fiți on topic, si despre calitatea mingiilor... Păreri personale, nimic altceva...

                  Trimis de pe al meu D6603 folosind Tapatalk

                  Comentariu


                  • #34
                    Pentru mingile 3 stele,dpdv raport pret/calitate cele mai ok ar fi Joola .Nitakku sunt nemaipomenite dar au un pret prohibitiv.
                    Pentru jucatorii angrenati in campionat FRTM(Fortus Călărași,d ex) cateva seturi de mingi Tibhar 3 stele cu care sa va antrenati inainte de tur/retur este un must have
                    of all the things i lost i miss my mind the most

                    Comentariu


                    • #35
                      Am folosit Dhs 40+, Nittaku Premium 40+, Dhs D 40+, Xushaofa. Intr-adevar Nittaku mi s-au parut cele mai bune, dar sunt foarte scumpe. Xushaofa si DHS sunt ceva mai ieftine, dar si mai usoare ca greutate. Oricum fata de acum un an si ceva cand, in functie de producator fiecare minge sarea diferit, astazi diferentele dintre mingi sunt mult mai mici.
                      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                      FH: Butterfly Dignics 05
                      BH: Tibhar Grass D.TecS

                      Comentariu


                      • #36
                        Am adus la sala ...vreo 12-13 marci de mingi 3 stele plastic -nu le dau numele la toate dar se stiu ele-inclusiv chinezarii tip dhs xushaofa...cam tot ce exista pe piata din Romania....si le-am testat timp de 10 ore saptamana trecuta.Am fost 12 jucatori ...curiosi...sa vedem totusi ce-i de ele.....
                        Clasamentul primelor 3-putem spune ca la egalitate....dupa voturile noastre......Tibhar,Joola Nittaku-s-au distantat de restul....dezamagirea mare a fost mingea xushaofa-la care i s-a facut mare reclama....foarte usoara si dubioasa........Sigur se discuta ca toate mingile din plastic se fac nu stiu unde prin China,,,,...etc...etc.....totusi sunt mingi 3 stele mai bune si altele foarte proaste .....!!!!!!!SPOR LA joc.....chiar si cu celuloid......
                        ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                        Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                        Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                        Comentariu


                        • #37
                          Si Andro nu ați avut, de nj întra in clasamentul dvs? Mie mi s-a părut ca noile andro sunt la același nivel cu nittaku premium, si mai bune ca noile stiga...

                          Trimis de pe al meu D6603 folosind Tapatalk

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                            Si Andro nu ați avut, de nj întra in clasamentul dvs? Mie mi s-a părut ca noile andro sunt la același nivel cu nittaku premium, si mai bune ca noile stiga...

                            Trimis de pe al meu D6603 folosind Tapatalk
                            In primul rand vreau sa spun faptul ca nu facem reclama la nicio firma....adica la toate turneele noastre in ultimii 5 ani-peste 30 de concursuri....!!!!!! ne-am cumparat mingile de pe piata libera nu am fost niciodata sponsorizati de cineva...deci nu am avut niciun interes sa avantajam pe cineva.Pur si simplu am facut un experiment foarte interesant care a meritat ....iar la final am supus la vot...Din cate imi aduc aminte mingile Andro si Stiga au avut cate un vot.....dupa parerea mea sunt mingi OK......dar per total clasamentul a fost stabilit dupa voturile noastre si nu inseamana ca este cel mai corect clasament care exista!!!!!!

                            P.S O sa incerc sa gasesc foaia cu clasamentul complet......si mingile TSP sunt ok.......au fost la un pas sa intre in top 3.....mie mi-au placut cel mai mult mingile Tibhar pe care le-am incercat prima data anul trecut la Strasbourgh -la Eurominichamps unde au fost mingile oficiale....!!!!!...am si cumparat vreo 3-4 baxuri de la reprezentantii Tibhar Franta....care erau prezenti cu un stand enorm ....
                            Ultima editare de MariusBH; 18.feb.2018, 18:22.
                            ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                            Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                            Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                            Comentariu


                            • #39
                              Mie mingile tibhar mi s-au părut ușoare si moi... Si nu este doar părerea mea, ci si a colegilor de la sala... Nu am încercat sa fac vreo reclama ascunsa, daca asa a părut, a fost doar părerea mea personala...

                              Trimis de pe al meu D6603 folosind Tapatalk

                              Comentariu


                              • #40
                                Salutare.

                                Vin și eu cu câteva observații despre mingi. Fiind începători, "ramele" și "smash-urile de frustrare" sunt "rare, da' mai dese, așa", și destul de multe mingi au ajuns "pe veșnicele plaiuri ale v?nătorii"

                                Bune de antrenament (cam ușoare, dar sar bine și rezistă) sunt Butterfly-urile "negre" G40+, cum e cea din poza asta.

                                Subscriu la ce-a spus @Red1978 despre mingile Yasaka. Despre Nittaku ***, însă... două "decedate" după trei ședințe de 4 ore fiecare. Idem Xiom *** (cele fără âmbinare - astea).

                                De acord cu @Claudiu84 - Tibhar-urile mi s-au părut foarte ușoare. Donic-urile *** - mult mai OK. Ambele sunt rezistente.

                                "Chinezoaicele" Xushaofa și Huieson - chiftele. Primele sunt ușoare și se sparg repede, celelalte - sar destul de aiurea, plastic ușor ?ngălbenit (o fi fost vechi, naiba știe), se sparg repede ("țin" 10-12 ore). Am mai "dat" și în niște DHS-uri 1* de antrenament - astea au fost ceva mai rezistente (20-25 ore).

                                Tot la capitolul "chinezării", un set de Sanwei (seamless, 40+, ***, ITTF approved) e pe drum - să vedem ce le poate capu'. O să iau și niște 729 (40+, ***, ITTF approved) - cine știe...
                                Moo... or something...
                                --------------------------------------------------------------
                                Palio Energy 06/Bty T05+Xiom Sigma II Pro

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                  despre calitatea mingiilor..
                                  Cand gresesti o data se trece cu vederea.
                                  Totusi devine amuzant cand un intreg topic este inundat obsesiv de acelasi cuvant scris gresit...
                                  Si devine comedie cand pana si in mesajul de raspuns la "observatie" e scris tot gresit.

                                  Fara suparare pentru nimeni, dar nu e de dorit ca cei care citesc acest topic sa-si insuseasca greseala. "Pentru ca asa scrie pe internet".

                                  PS: am numarat de 48 de ori cuvantul mingi scris gresit "mingii" sau "mingiile" doar in acest topic.
                                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de clau Vezi post
                                    PS: am numarat de 48 de ori cuvantul mingi scris gresit "mingii" sau "mingiile" doar in acest topic.
                                    Asta pentru ca nu este considerata greseala, in anumite zone ... probabil se va da o lege si va trebui sa admitem ca noi gresim

                                    ... neimportant, pana la urma, in comparatie cu ce vad zi de zi ...
                                    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Buna ziua.
                                      La mine mingiile Andro ***,este pe primul loc.

                                      - - - Actualizat - - -

                                      Postat în original de Tamas Vivien Vezi post
                                      Buna ziua.
                                      La mine mingiile Andro ***,este pe primul loc.
                                      Scuze,mingi.

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Eu am comandat direct din China mingi yinhe de o stea. Sunt seamless și sunt făcute de xuashofa . Am avut mai demult xushaofa și yinhe de trei stele și mi-au părut rezistente și grele (contrar celor spuse aici)..
                                        Exista posibilitatea unor mingi xushaofa copie.
                                        De grele sunt grele, sar tare.....și rezista mai bine că joola 3stele.

                                        Noi le spargem de regulă când le lovim cu cantul. Am apelat la protecție de cant mai serioasa fata de banda clasica .

                                        Preț direct din China 2 lei bucata. Yinhe o stea.
                                        Blade : 729 Dinasty Hinoki off
                                        FH: Xiom Asia Japan
                                        BH:Xiom Asia Japan

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          incerc un raspuns ''dureros de logic'': cele mai bune mingi sunt cele cu care joaca cei mai buni jucatori, adica mingile oficiale de la campionatele mondiale, jocurile olimpice, TOP 16 sau alte concursuri de top.

                                          in alta ordine de idei, eu am dat aici un raspuns in ton cu majoritatea celorlalte, adica am ignorat, cu voie sau fara voie, partea a doua a intrebarii din titlu, care se referea la raportul calitate-pret. foarte putine raspunsuri am gasit aici care ating si acest aspect.

                                          bineinteles, oricine ar putea avea raspunsul cel mai bun la intrebarea despre mingi, pentru ca la urma urmei cele mai bune mingi sunt cele cu care se simte omul cel mai bine cand joaca si cand ii intra toate loviturile acolo unde vrea el. ca doar nu va spune ca-s mingile proaste, daca toate ii intra...

                                          exista firme care produc mingi de multa vreme, iar unele din acestea isi adapteaza tehnologia dupa cum evolueaza elementele jocului (reguli care se schimba, jucatori care invata noi procedee de lovire, materiale noi care fac paletele mai performante). daca vedem ca anumite mingi sunt folosite mai des in competitii recunoscute ca valoare, inseamna ca aceste mingi sunt cele mai bune si ca firma care le produce a reusit sa atinga standardele de performanta in acest sens. altfel, daca nu ar fi mingile bune, organizatorii respectivelor competitii nu le-ar mai folosi si, in consecinta, firma X nu le-ar mai vinde si ar da faliment.

                                          off topic:
                                          folosirea pluralului gresit pentru cuvantul ''minge'' uneori deranjeaza. mai ales cand e facuta de oameni care, daca ar fi atenti 2 secunde, si-ar da seama si poate n-ar mai gresi. deranjeaza mai ales cand se repeta aproape obsesiv in aceeasi discutie (asa cum a remarcat cineva si mai sus). ce e interesant este ca la aceasta tema am observat postari unde pluralul e folosit corect, dupa care imediat in postarea urmatoare cel in cauza greseste din nou. adica nu invatam nici din exemplele corecte...
                                          revin la oamenii care folosesc forumul de fata. in mod firesc, sunt iubitori de sport, care urmaresc emisiuni televizate sau de radio, citesc ziare, etc. de aceea uneori avem tendinta sa-i suparam cu cate o corectura, fiindca ni se pare de bun simt ca ei sa nu greseasca.

                                          in limba romana pluralul multor subtantive de gen feminin se formeaza SCHIMBAND ultima litera, care de obicei la plural este ''i''. spre deosebire de folosirea acestor substantive in cazul genitiv, care se face ADAUGAND o litera. si mai usor ar fi daca am face comparatie intre cuvinte asemanatoare.

                                          singular: GINGIE
                                          URGIE
                                          MINGE
                                          plural: GINGII
                                          URGII
                                          MINGI
                                          (observati ca nu se schimba numarul de litere)
                                          genitiv: GINGIEI (marginile gingiei erau galbene)
                                          URGIEI (sunetul urgiei se auzea de pe celalalt deal)
                                          MINGII (traiectoria mingii era curba)
                                          (aici a aparut o litera in plus la fiecare cuvant, desi nu sunt la plural)
                                          genitiv plural: GINGIILOR
                                          URGIILOR
                                          MINGILOR (nu MINGIILOR)

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Salut, @Fabian.

                                            Xushaofa-urile (seamless, ***) sunt au fost luate de pe ttmall. Nu-s făcături, și garantez că erau mai ușoare decât altele (pe vremea aceea, jucam cu DHS-urile de 1* de care am pomenit). La subiect, la 7 lei/bucata, raportul calitate/preț e, IMO, mic.

                                            Offtopic: Categoric, vinovatele principale sunt "ramele" și smash-urile în podea. Când eram zero, am avut canturi de burete. Am câteva în plus, da' nu-i pot convinge pe ceilalți să-și pună (ce să fac, nu scrie "Butterfly" sau "Nittaku" pe ele)...
                                            Ultima editare de baltzatu; 19.feb.2018, 16:28.
                                            Moo... or something...
                                            --------------------------------------------------------------
                                            Palio Energy 06/Bty T05+Xiom Sigma II Pro

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Un paragraf interesant de la ITTF .

                                              "Wichtige Information zu Tischtennisb?llen aus Plastik:

                                              Es gibt zur Zeit 5 Hersteller von *** B?llen mit ITTF Zulassung: DHS, Double Fish und Xushaofa aus China, Nittaku aus Japan sowie Weneer aus Deutschland.
                                              Die B?lle aus den Fabriken der oben genannten 5 Hersteller werden dann unter diversen Markennamen verkauft.Unter den Marken verkaufen wir Butterfly, Donic, GewO, Joola TSP Xiom, Andro, Tibhar, etc


                                              Es gibt Plastikb?lle mit und ohne Naht.
                                              Nur Xushaofa stellt B?lle ohne Naht her, alle anderen Hersteller produzieren Plastikb?lle mit Naht.

                                              Zur Zeit gibt es auch Plastikb?lle aus 3 verschiedenen Materialien.
                                              Sie merken dies auch daran, das die Beschaffenheit der Oberfl?che in der Griffigkeit schwankt.

                                              All diese Faktoren bestimmen nat?rlich auch die Spieleigenschaften. Aufgrund der Vielzahl an unterschiedlichen Arten von Plastikb?llen sind die Schwankungen bei den Spieleigenschaften entsprechend gro?.
                                              Derzeit ist noch immer nicht abzusehen, welche B?lle sich letztendlich durchsetzen werden.

                                              Die Qualit?t der Plastikb?lle ist zudem auch sehr unterschiedlich. Trainingsb?lle aus Plastik sind oft wenig haltbar und teilweise auch spielerisch eher seltsam, *** B?lle sind deutlich besser, aber noch nicht so gut wie B?lle aus Zelluloid. Daher soll die Qualit?t in den n?chsten Monaten und Jahren schrittweise weiter verbessert werden, sowohl bez?glich der Haltbarkeit, als auch der Spieleigenschaften. Immerhin sind hier bereits in den letzten Monaten deutliche Fortschritte erreicht worden, zumal einige Hersteller auch seit kurzem ein neues und offensichtlich geeigneteres Rohmaterial (ABS) f?r die Herstellung verwenden.
                                              Es ist jedoch mehr als fraglich, ob es jemals auch wirklich gute und dennoch g?nstige Trainingsb?lle aus Plastik geben wird."

                                              Informații importante despre mingi de tenis de masă din material plastic: în prezent, există cinci producători de mingi *** cu aprobare ITTF: DHS, Double Fish și Xushaofa din China, Nittaku din Japonia și Weneer din Germania. Mingile de la cei cinci producători de mai sus sunt vândute sub diferite nume de marcă. Dintre brandurile pe care le vinde amintim cateva Butterfly,Donic,Gewo,Joola,Tsp,Xiom,Andro,Tibhar,e tc.
                                              . Sunt disponibile cu sau fără sudura. Numai Xushaofa produce bile fără sudură, toti ceilalti producătorii produc bile din plastic cu sudura. în prezent, există mingi de plastic din trei materiale diferite. Se observa acest lucru din caracteristicile suprafetei la care variaza aderenta. Desigur, toți acești factori determină, de asemenea, caracteristicile de joc. Datorită varietății de diferite tipuri de mingi de plastic, fluctuațiile în caracteristicile de joc sunt inca mari.
                                              în prezent, nu este încă posibil să se prevadă care vor ramane în cele din urmă . Calitatea mingii de plastic este, de asemenea, foarte diferita.
                                              Mingile de antrenament din material plastic sunt de multe ori foarte slabe și, uneori, au saritura destul de ciudat .Mingile de *** sunt mult mai bune, dar încă nu la fel de bue ca și mingi de celuloid. Prin urmare, calitatea în următoarele luni și ani va fi âmbunătățit treptat, atât în ​​ceea ce privește durabilitatea, și caracteristicile jocului. La urma urmei, au fost realizate progrese semnificative, mai ales că unii producători folosesc, de asemenea, recent, un nou și, evident, mai potrivit ca materie primă (ABS) pentru producția de mingi în ultimele luni. Cu toate acestea, mai este mult decât ?ndoielnic dacă va exista vreodată cu adevărat bun, mingi de antrenament la prețuri accesibile din plastic. "



                                              P.S.Imi cer scuze de traducerea rapida dar la ora

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Diferenta de calitate e de multe ori de alegerea Brand-ului a tipului de selectie al mingii,care este determinat de politicile de marketing.Deci puteti nimeri o minge comercializata de un Brand care a fost achizitionata dintr-o selectie superioara(15-17 centi bucata) foarte buna ,dar peste cateva luni cumparati acelasi tip de minge de la acelasi Brand ,dar care facut o economie in achizitie sa ,si a ales o selectie medie (13-15 centi bucata) si nu mai este asa buna.

                                              Eu unul cand cumpar mingi en-gros testez dintr-o cutie toate cele 72 de mingi si daca procentul de mingi cu deviatii este sub 7-8 cumpar 100-200 de cartoane.Iar daca unul din clientii mei au reclamat mai multe , le trimit inapoi.
                                              Ultima editare de Zosim1; 19.feb.2018, 22:05.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Dupa ce mi-au mai trecut prin mana ceva brand-uri. Pe primul loc "cu coronita" Nittaku 3 stele. F bune si la un pret f competitiv Andro de 3 stele(ceva mai ursoare si un pic mai lente). TSP sunt ok dar mai scumpe...Butterfly de 3 stele iau greu efect si scot un zgomot ciudat. Tibhar, Stiga, Dhs, decente. NU am apucat sa testez Joola de 3 stele...
                                                Blade: Viscaria, FL
                                                fh: T05, 2,1 mm, black
                                                bh: T05, 2,1 mm, red

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de flash Vezi post
                                                  Dupa ce mi-au mai trecut prin mana ceva brand-uri. Pe primul loc "cu coronita" Nittaku 3 stele. F bune si la un pret f competitiv Andro de 3 stele(ceva mai ursoare si un pic mai lente). TSP sunt ok dar mai scumpe...Butterfly de 3 stele iau greu efect si scot un zgomot ciudat. Tibhar, Stiga, Dhs, decente. NU am apucat sa testez Joola de 3 stele...
                                                  Xuxsaofa !!!,,, cele mai bune!!!!,, nu se compara cu nici un brand,, calitate pret etc,, si sunt ff durabile!


                                                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Va recomand NITAKU PREMIUM 40+ , SUNT MINGILE CU CARE S-A JUCAT LA BUDAPESTA LA EUROPENE , SI MONDIALE LA DUSSELDORF, O SPUN PT CA AM FOST PREZENT LA AMBELE TURNEE. SPOR LA JOC
                                                    Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                                    FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                                    BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X