Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Hard vs soft pareri personale?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Hard vs soft pareri personale?

    De multe ori mi s-a recomandat sa folosesc fețe moi pentru ca "se simte mingea mai bine". Din experienta as putea spune ca cel mai bine simt mingea cu fetele chinezesti tari si lipicioase (am incercat Hurricane 3 cu/fara speed glue, G666 si acum am skyline tg3 neo). Senzatia este diferita, la fetele moi simt ca "prind" mingea in burete in vreme ce la fetele tari simt cum "se agata" de ele. Cred ca in cazul unei duritati mai ridicate, se simte si spin-ul care este pe minge in momentul in care lovesti.
    As vrea sa aflu opiniile voastre personale bazate pe experienta.
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

  • #2
    Re: Hard vs soft pareri personale?

    Fetzele chinezesti sint mai putin "acceptate " de noi , din cauza ca sint un pic diferite de cele europene , ne-am obisnuit ca mingia sa sara singura din paleta si la asta fețele europene sint mult mai bune , in schimb cele chinezesti sint mai "hard" si ofera un control mai bun , de multe ori la multe modele si un topspin mai bun datorita topshetului .
    Cine trece pe fețe chinezesti ramine dezamagit de ele , ca nu merg singure , la acestea daca dai tare se duce tare daca dai incet se duce incet , aici e problema , ca miscarea trebuie accentuata ptr. aceleasi lovituri .
    Bine , se schimba si unghiurile .. mai multe ,controlul creste , dar odata obisnuit cu ele sint bune , si mai ieftine .
    Multe din fetele chinezesti sint de duritati diferite fiind aceeasi fața , mergind de la 38 grade la cele tari de peste 44 grade .
    Au aparut printre ele si cele pe apa , dar totusi sint inca putine , sau nu am eu cunostiinta de ele .
    Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
    Fete de palete tenis de masa
    TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

    Comentariu


    • #3
      Re: Hard vs soft pareri personale?

      De aceeasi parere sunt cu valigti.
      Parerea mea este ca fetele kinezesti sunt superioare ca "gears" celor europene, dar ca pricipiul nu se skimba in cazul topspinului - tot cu buretele ar trebui sa dai, nu sa contezi doar pe topsheet. Ce iti ofera ele in plus ? Serviciu cu mai mult spin , preluari dificil de atacat de catre adversar si in general mai mult spin. Viteza este posibila cu un elan mai mare.
      Fete kinezesti pe apa nu prea sunt , mai mult reclama. Cine vrea kinezesti pe apa , mai bine ia Tenergy sau Xiom Vega.
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        Re: Hard vs soft pareri personale?

        Am citit pe cateva forumuri ca LKT Red Diamond e o fata care seamana foarte mult cu Tenergy 05. In consecinta mi-am cumparat si eu cele 2 fete de la LKT (RD si BP).
        Cand am jucat prima data cu ele mi s-au parut prea tari si prea grele. Dupa cca. o luna de folosire (3 x 3 h / sapt.) pot zice ca sunt fete foarte reusite. Parca nu se simt asa de tari cum mi-au parut la inceput. Fetele stau bine la aproape toate capitolele: viteza e chiar mai mare decat ma asteptam (sunt puse si pe un lemn rapid), nu e nevoie de relipire. Bineinteles ca la capitolul spin stau foarte bine. Sunt fete lipicioase. De asemenea e foarte usor sa pui capac cu fetele astea. Pentru mingile taiate trebuie atentie, de fiecare data cand incerc sa "tai" mai tare se duce afara. Trebuie mai mult impinsa mingea, apoi atacata (zic eu, nu e neaparat asa). Ceea ce imi place foarte mult e felul in care pot sa folosesc sau nu buretele in functie de taria loviturii.
        Voi ramane o perioada la aceste fete. Sunt si foarte ieftine, in comparatie cu ceea ce ofera. Sunt si singurele fete chinezesti din cele pe care le-am incercat care nu necesita relipire.
        Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

        Comentariu


        • #5
          Re: Hard vs soft pareri personale?

          Eu joc de aproximativ un an si ceva cu H3 neo de 2,1 pe fh si pot sa spun ca este o fata foarte buna...exact cum au spus si ceilalti daca dai tare se duce tare daca dai incet se duce incet si un lucru f important... desi au f mult spin in ele (potential) nu sunt f sensibile la spinul adversarului. De mult cautam o fata cu mult spin, ceva mai hard care insa sa nu fie o "racheta nucleara" chiar si atunci cand vrei sa dai incet...ca sa nu mai vorbesc de explozia pe care o au cand dai zdravan din mana. Dureaza ceva pana te obisnuiesti cu ele, trebuie ajustate niste unghiuri si timpi dar la mine a fost dragoste la prima vedere. Fetele chinezesti mai cer si un anumit tip de efort din partea jucatorului si probabil unii nu sunt dispusi sa il faca iar altii au ajuns la o varsta care nu le mai permite asa ceva. Inca ceva: in principiu nu recomand fete chinezesti pe bh, desi am vazut jucatori care le folosesc cu oarece succes si acolo, deoarece pe rever este o cu totul alt fel de lovitura si acolo ai nevoie de ceva extra forta in plus care sa vina din fata iar aici fetele euro-jap sunt net superioare.
          Blade: Viscaria, FL
          fh: T05, 2,1 mm, black
          bh: T05, 2,1 mm, red

          Comentariu


          • #6
            Re: Hard vs soft pareri personale?

            Referitor la acest subiect , am si eu o intrebare ? , ... eu joc un stil mai aparte ( chinezesc ) ... adica cu o buna pozitionare la masa , un joc foarte direct , taiate pe rever ( muncitoreste ... ! ) ,etc. ... cineva mi-a recomandat fete chinezesti , fiind si mai ieftine , ( pt. ca e o perioada de criza ! ) , si am un lemn Hinoki Carbon 729 OFF + , ... voi ce ma sfatuiti ? ... Mersi !

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X