Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Solicitare speciala inscriere in AMATouR

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Solicitare speciala inscriere in AMATouR

    Pentru cei ce au urmarit clasamentele de la concursurile AMATouR de la Cluj, l-au putut observa printre participanti si pe Stefan Rusu care a jucat mereu alaturi de noi, dar incadrat in categoria jucatorilor legitimati (conform regulamentului AMATouR). Insa situatia sa reala nu corespunde intru totul reglementarilor AMATouR si de aceea ar trebui analizata separat. In consecinta, va solicita prin scrisoarea pe care v-o transcriu mai jos, opinia legata de acceptarea sa in turneu ca si jucator amator. (In P.S. il mentioneaza si Mircea Iusan, aflat cam in aceeasi situatie)


    "Ma numesc Rusu Stefan si sunt nascut in 23 feb 1963. Intre anii 1973-1979 am fost legitimat la clubul CSM Cluj-Napoca, sectia Tenis de masa, participand la cmpionatele nationale de copii si juniori din acea vreme.
    N-am mai activat nicaieri pana in anul 2005, cand mi s-a propus sa joc pentru evitarea retrogradarii din divizie a clubului Lipoplast Timișoara - echipa ramasa fara jucatori si sponsori. Am participat la patru turnee locale pentru echipa amintita si m-am retras intrucat, fara o pregatire adecvata si parteneri pe masura nu pot fi altceva decat un amator. De aceea va rog sa-mi permiteti sa joc in turneele AMATouR in calitate de jucator amator si nu de legitimat.

    P.S. Intr-o situatie aproape similara se afla si colegul meu Mircea Iusan care, prin mine, va adreseaza aceeasi rugaminte: primiti-ne in competitiile voastre, intrucat n-am beneficiat nici de pregatire deosebita, nici de materiale sportive, nici de contracte platite si la varsta de 40 de ani nu suntem performeri.

    Cu stima,
    Stefan Rusu"
    Butterfly Grubba Carbon-AN All+
    FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

  • #2
    Respect pentru acesti domni

    daca parerea mea conteaza, va rog sa-i considerati cu 'drepturi depline' de jucator amator in cadrul AMATouR

    Comentariu


    • #3
      Si eu militez pentru primirea lui Stefan si Mircea in randul celor de la AMATouR. Am jucat cu ei si din cat i-am cunoscut, pot sa spun ca sunt baieti deosebiti! Mult succes pentru Filo si pentru toti ceilalti care organizeaza turnee AMATouR!
      Butterfly Gergely Alpha
      Xiom Sigma Pro max
      Xiom Sigma Pro max

      Comentariu


      • #4
        Tocmai de aia am propus eu separarea in doua ligi a AMATouR-ului, si in turneele B sa participe toata lumea dar turneele A sa se faca separat si atunci putem primi pe oricine in circuit. Punctul meu de vedere in acest caz va fi de partea majoritatii. Deci spuneti repede care va este parerea ca sa stiu ce fac cu ei la concursul de la Oradea.

        Comentariu


        • #5
          Daca conteaza sint "pentru" .
          Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
          Fete de palete tenis de masa
          TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

          Comentariu


          • #6
            daca imi permiteti o parere pe tema participarii celor care au fost legitimati , eu spun ca includerea acestora ar aduce numai calitate in acest campionat pentru ca astfel noi real amatorii am avea de la cine sa invatam, binenteles ca orgoliile trebuie puse laoparte pentru ca normal ca ei ar fi aproape non stop pe podium. Noi in ciuc in campionatul amator zonal (tip B) avem colegi care sunt fosti profesionisti , veteran sau junior, ceea ce ne bucura pentru ca numai de la ei putem sa invatam jucand.

            Comentariu


            • #7
              Votez PENTRU...

              Comentariu


              • #8
                Votez PENTRU.

                Comentariu


                • #9
                  Redeschid discutia deoarece spiritele sunt incinse pe aceasta tema, iar la turneul de sambata avem de luat o decizie in acest sens.

                  Problema acceptarii lui Stefan s-a pus intrucat situatia lui nu coincidea (si nici acum nu coincide) cu cea descrisa de regulament. In plus, criteriul din regulament nu cred ca este suficient. De aceea ar trebui sa avem mai multe criterii, pe baza carora sa putem lua o decizie OBIECTIVA.

                  1. Criteriul legitimarii la FRTM - ideea din spatele acestui criteriu ar putea fi valoarea jucatorului. Se poate presupune ca, daca un jucator e legitimat, atunci sigur(?) joaca intr-una din ligile nationale si joaca la un nivel foarte ridicat. Dar sa nu uitam ca simpla calitate de legitimat FRTM nu inseamna obligatoriu ca ai tinut vreodata o paleta in mana. Sau poti pur si simplu sa fi jucat acum 20 de ani dar sa fi continuat sa-ti platesti taxa catre federatie si sa ramai legitimat (din hobby sau prostie!? ). O astfel de persoana ar trebui sa poata fi primita in AMATouR?
                  2. Criteriul valorii - e acesta un criteriu obiectiv? Ce facem cu un amator care plateste antrenamente particulare si e mai bun chiar decat un jucator legitimat? Sau ce facem cu un amator care se antreneaza regulat cu jucatorii legitimati, dar nu se legitmeaza intrucat nu intentioneaza sa paticipe la competitii oficiale?
                  3. Criteriul ultimului joc oficial - e suficient sa iei in considerare cand a jucat ultima data in mod oficial o persoana? Daca ar fi sa facem o paralela intre un jucator legitimat care joaca constant de multi ani si un jucator legitimat a carui activitate oficiala e nesemnificativa raportata la durata totala de timp in care ar fi putut participa la concursuri, putem pune semn de egalitate intre ei?

                  Acestea sunt cateva intrebari a caror raspunsuri ar trebui sa ne dea niste criterii de adaugat in regulamentul AMATouR. Pana la modificarea regulamentului (daca se va face), v-as ruga sa va prezentati si aici cat mai coerent si pertinent opiniile, iar sambata vom vota inainte de inceperea concursului daca Stefan si Tibi Camarasiu (aflat intr-o situatie identica cu Stefan) vor juca sau nu. Mircea Iusan iese din discutie intrucat si-a reluat activitatea competitionala.
                  Butterfly Grubba Carbon-AN All+
                  FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

                  Comentariu


                  • #10
                    Criteriul general:
                    Redau punctul meu de vedere, pe care l-am expus intr-o alta pagina a site-ului:

                    "Inainte de a stabili daca personajul X sau Y are dreptul de a participa la turneele noastre, trebuie clarificata notiunea de “amator”, pentru ca circuitul Amatour este dedicat acestei “specii” de jucatori.
                    Parerea mea este ca jucatorii cu statut de amatori sunt de doua categorii:
                    cei care nu au avut niciodata legitimatii emise de FRTM;
                    cei care au avut sau au legitimatii emise de FRTM, dar nu au participat la nivel de inalta performanta: cadeti, juniori III si II, precum si jucatorii care au (sau au avut) legitimatii de participare la nivel judetean sau categ onoare, calificari..
                    Ceilalti, adica juniori I, precum si fosti sau actuali participanti in DiviziileB, A si Superliga organizate de FRTM, chiar daca pentru o scurta perioada, s-au antrenat si au jucat pentru nivel de inalta performanta, au avut satisfactii si insatisfactii la acel nivel; participarea lor la un nivel inferior ar trebui sa aiba doar scop didactic.
                    Ideea lui Filo de la București, de a introduce jucatorii avanasati in grupe, dar fara a influenta clasamentele mi s-a parut excelenta si ar fi putut fi utilizata si ulterior."

                    Criteriul particular:
                    Domnul Stefan nu se incadreaza in nici unul din cele 3 criterii pe care le-ai expus:
                    1Criteriul legitimarii: Este legitimat, dar nu este un diletant, a tinut paleta in mana de multe ori si a jucat nu acum 20 de ani, ci chiar in trecutul an competitional, chiar in divizia A...
                    2. Criteriul valorii: Dupa cum a demonstrat, are o valoare net superioara tuturor amatorilor cu care a jucat...
                    3. Criteriul ultimului joc oficial: A fost in precedentul campionat si nu la o valoare nesemnificativa, ci semnificativa, a jucat oficial in una din primele 16 echipe ale tarii!!
                    Toata stima pentru cei doi domni, imi doresc sa joc cu amandoi la Cluj, dar nu-mi doresc sa fiu eliminat de un profesionist la un concurs de amatori.
                    II rog pe cei doi domni sa se inscrie la concurs, sa participe la fiecare nivel de calificare, sa se califice prin joc, fara a determina eliminarea unui amator din grupa, ci suplimentar, pana in faza eliminatorie, unde poate juca -drept premiu pentru calificati- cu primii clasati.
                    Aceeasi oferta pentru alti participanti care au jucat in divizia B -Intrebare: Florin Apian se incadreaza in aceasta categorie?

                    Comentariu


                    • #11
                      in legatura cu x si y

                      cei doi de sus mentionati din punctul meu de vedere este sa nu participe pina nu trec doi ani.Ei au jucat si mai joaca unul dintre ei.Altul vorbeste si frumos ca si cuvintele tigan,taran si mai si scuipa.Deci eu personal nu numai si altii sint de parere sa nu joace.Sa se respecte regulamentul in vigoare apoi mai vedem la anul.Mai ales unul dintre ei joaca numai cind sint bani de cistigat.

                      Comentariu


                      • #12
                        Si eu sunt de parere sa se respecte regulamentul. Nu este numai o chestiune de principiu ci jucatorii legitimati au drepturi la care nici unul dintre noi amatorii nu vom putea vreodata accede (masa de antrenament la dispozitie, antrenor, echipament, dreptul de a intra in competitiile oficiale ale FRTM, etc.). Unui jucator legitimat serios ar trebui sa-i fie suficient ceea ce i se ofera datorita statutului de membru al unui club si sa-si faca treaba la modul profesional nu sa vina sa-si hraneasca orgoliul jucand cu amatori (eu vad asta ca rechinul la vinatoare). De cealalta parte sunt amatorii care joaca mai bine si doresc sa-si incerce puterile cu profesionisti (fie ei si scapatati...asa de palmares). Ei pot sa faca asta in particular nu punand pe restul amatorilor carne de tun in fata profesionistilor. Si inca ceva: cat de "jos" poate sa ajunga un sportiv (indiferent de sport) pentru a cere sa intre in competitie cu amatorii???
                        O problema de gandire pentru cei care au infiintat aceasta competitie: forma actuala a regulamentului reprezinta ceea ce ati dorit sa realizati? Daca nu, faceti modificari. Daca da, analizati cererile punctual si daca nu corespund... asta e, mai multe sanse la anul sau peste mai multa vreme.
                        Inca o problema ar fi cu ridicarea nivelului de joc: ok, il ridicam dar pina unde? Daca se doreste ridicarea nivelului pina la unul profesional, fie dar schimbati numele si noi amatorii nu vom mai deranja. Adevarul e ca jucand de placere in timpul liber (foarte limitat pentru majoritatea presupun) nu poti tinde la un nivel extraordinar, deci cred ca o competitie de amatori ar fi indicat sa aiba un nivel mai scazut decat una pro tocmai pentru ca amatorii pentru care a fost creata sa se simta bine nu sa stea cu frica in san ca trebuie sa joace cu X sau Y (pro) cu care nu au decat sanse sa piarda.

                        Comentariu


                        • #13
                          ... Interesant ...
                          Se pare ca cei mai multi vor sa joace numai cu altii mai slabi decit ei, si daca se poate sa stie dinainte ca pot cistiga.
                          Ultima oara cind am jucat intr-un meci oficial (la juniori III) a fost acum 22 de ani. De atunci si pina acum am intilnit destui indivizi care s-au apucat serios de treaba dupa ce am incheiat eu si care acum sint mai buni (amatori fiind).
                          Exemplul cel mai tare, si asa ceva n-am mai auzit, este un coleg care acum 4 ani nu putea prinde mingea in mina si care acum ma bate destul de des.
                          Ceea ce vreau sa spun este ca n-are prea mare importanta daca ai facut cindva performanta (si sint destui care joaca acum in Amatour), e destul sa ai parteneri buni si ... ceva timp la dispozitie.
                          ... si in incheiere, n-am jucat in nici un fel de divizie ...
                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Nu mi se pare ca ati face obiectul disputei. Sunt insa din cate am auzit pe la colturi (de la cei care-i cunosc dar nu vor sa spuna cu voce tare) unii care chiar participa la competitii dar ascund asta.

                            Comentariu


                            • #15
                              3 sportivi de la Cluj

                              Salut pentru toata lumea.

                              Numele meu este Maximilian Marchis, sunt sportiv de performanta, momentan legitimat la CSM Cluj.
                              Sincer astazi am intrat pentru prima data pe acest forum, fara sa vreau, si sper ca este disponibil si pentru "cei de performanta" pentru ca citind cateva mesaje mi-am dat seama ca se spun multe vorbe fara decizii clare. Am auzit foarte multe despre aceasta situatie.
                              In primul rand sper sa imi dati voie sa spun si eu cateva cuvinte cu privire la cei 3 sportivi de la Cluj care au cerut sa joace in turneele pentru amatori. Va multumesc anticipat.
                              In al doilea rand as vrea sa mentionez ca nu doresc sa intru cu nimeni in polemici ci doar sa "pun pe hartie" pe scurt povestea celor 3.
                              Anul trecut in toamna li s-a propus celor 3 jucatori (adica Stefan, Mircea si Tibi) sa joace in echipa Lipoplast, in Divizia A. Vreau sa mentionez cu Tibi nu a jucat deloc in Campionat. Daca ceilalti doi jucatori au jucat intr-adevar in Campionat asta nu inseamna ca au participat la antrenamente cu jucatorii de performanta sau au avut un statut special, ei continuand sa joace in timpul liber cu alti "amatori". Incepand cu 1 ianuarie 2006 Stefan nu a mai jucat deloc in divizie. Sunt sigur ca cei din Cluj cunosc situatia celor 3 foarte bine si ar fi frumos sa intervina daca sunt alaturi de ei si doresc sa-i reprezinte in tara.
                              Cei 3 jucatori au fost legitimati la ultima echipa din Divizia A, adica locul 20 in Campionat. In cazul in care nu se stie, campionatul nostru este destul de slab si nu vreau sa jignesc pe nimeni ,deci ..... si aici ma refer la valoare. Cat despre statutul special de care se spune sau se crede ca ar fi avut parte..... eu nu stiu nimic.

                              In final, imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, nu aceasta a fost intentia, nu sunt nici pro si nici contra deciziei care se va lua. Am considerat de cuviinta sa pun accent pe cateva idei care ar putea sa va ajute in luarea unei decizii dar repet cum am spus-o si mai devreme.... se vorbeste mult si nu se intampla nimic. Nu-i mai tineti pe baieti in "sa" ca nu are rost. Ori e alba, ori e neagra.

                              Va multumesc si mult succes tuturor.

                              Comentariu


                              • #16
                                Bine ai venit Max
                                Forumul este pentru toata lumea (amatori, profesionisti, oficiali din federatie, etc.)

                                Sper sa te implici si in alte discutii din acest forum pe viitor.

                                Cat despre decizie ....

                                Comentariu


                                • #17
                                  Decizia a fost luata, daca e buna sau nu eu nu comentez. In momentul in care vor putea participa la o forma sau alta voi fi primul care ii voi invita.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    O solutie care incercam sa o gasim si pentru ei astfel incat sa nu-i suparam nici pe amatorii 100%, e infiintarea a doua ligi: o liga superioara si una inferioara (sau Liga 1 si Liga 2). O sa discutam pe forum despre acestea.
                                    Butterfly Grubba Carbon-AN All+
                                    FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      noroc

                                      in legatura cu cei trei mafioti ca altfel n-am cum sa spun,odata votati ca nu au voie sa participe doi ani de la ultima aparitie intr-o liga atunci sa astepte pina trece termenul.Mai ales Stefan care este un smecher de liga,scuipa tot timpul cind joaca la masa,vorbeste urit cu colegii de antrenament.Noi amatorii nu avem nevoie de acesti sportiv care vor sa joace numai pe bani dar cind se dau numai diplome sau joci de placere nu sint prezenti.Vorbesc in numele mai multor amator care sint de acord cu mine sa nu se lase sa joace Stefan -Iusan in turneele de amator de tip A sau de tip B.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Stefan de care vorbesti tu are user pe acest forum?
                                        Daca da, il rugam sa ne spuna si parerea lui despre situatia in care se afla

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X