Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi pentru schimbare paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi pentru schimbare paleta

    Salutare tuturor si Paste fericit !Am o mica problema cu care sper sa ma ajutati prin sfaturile voastre.As vrea sa imi schimb paleta(Lemn:Bty Mazunov,FH:Bty Sriver G3,BH:Friendship Super Soft).Sunt indecis in ceea ce priveste noua configuratie.Dau mai bine cu BH decat cu FH,probabil am capatat acest obicei datorita faptului ca G3-ul de pe FH este o fata cam rapida pentru mine,mai ales in tandem cu lemnul mazunov,unul de asemenea rapid.Dau mult topspin de BH dar si lovituri mai defensive gen chop.Odata cu noua paleta as vrea sa joc din ce in ce mai ofensiv,mai precis sa imi imbunatatesc topspinul de FH,care trebuie sa recunosc ca nu se ridica la nivelul topspinului de BH.As vrea un setup ceva mai controlabil.Am avut ocazia sa joc acum vreo 1 an cu paleta unui prieten (Lemn:Bty Primorac Carbon,Fete:Sriver FX) si mi s-a parut o revelatie totala fata de a mea,controlul era superb,intrau toate mingiile pe masa.Ma gandeam sa imi fac o configuratie care sa semene oarecum cu asta,dar cu alte materiale.Ce ma gandesc ar fi lemn Xiom Magellan si fete Xiom Vega Europe.Mentionez inca odata ca doresc ceva cu un control ridicat,nefiind un jucator cu ani buni de experienta in spate care sa poata controla foarte bine lemne si fete rapide.Astept opinii,critici,alte sugestii cu privire la setupul ce ar trebui sa il aleg sau orice alta remarca folositoare.Va multumesc.
    PS:Imi cer scuze pentru lungimea mesajului dar am vrut sa explic cat mai bine situatia.
    Blade:Xiom Amadeus ST
    FH:Xiom Vega Europe 2.0
    BH:Friendship Super Soft 2.0

  • #2
    Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

    Daca ti-au placut sriver fx, atunci vega europe e o alegere buna, topspin cu mult spin, burete moale, controlabil, destul de rapid, in ceea ce priveste lemnul...e mai greu, poate e prea rappid primoracul pt. vega europe asa ca recomand un lemn all+ sau off- poate cu carbon pt. ca mingea sa sara uniform de pe toata suprafata lemnului.Pana acum nu am incercat nici un lemn din gama xiom, raman fidel butterfly, sincer eu cred ca au cele mai bune lemne pe langa marketingul f. bun.
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #3
      Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

      Multumesc pentru raspuns.Intr-adevar lemnele Bty cu care am jucat au fost de calitate,cu lemne Xiom nu am jucat niciodata.Poate cineva sa recomande un lemn anume,ceva care sa ma ajute la controlul loviturilor.Asta ma intereseaza in primul rand
      Blade:Xiom Amadeus ST
      FH:Xiom Vega Europe 2.0
      BH:Friendship Super Soft 2.0

      Comentariu


      • #4
        Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

        Din propie experienta recomand balsa carbo x5(nici pretul nu e de neglijat!), iar daca nu-ti plac lemnele cu balsa atunci timo boll zlf, e scump dar merita toti banii, desi e off nu are viteza unui lemn off, poate un off- dar controlul e fenomenal, nu are carbon, doar zl fiber care e un material plastic ce rigidizeaza lemnul(pt. control) dar nu-i schimba feelingul de all wood, de lemn pur. Succes in alegerea unui lemn!
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

          Multumesc din nou.Recunosc ca la ZLF nu m-am gandit.Am trait intotdeauna cu impresia ca lemnele Bty din gama Timo Boll sunt "rachete".Intr-adevar este un lemn cam scump insa nu il exclud din vederile mele in ciuda pretului ridicat.Totusi caut si alte variante.Mai astept sugestii
          Blade:Xiom Amadeus ST
          FH:Xiom Vega Europe 2.0
          BH:Friendship Super Soft 2.0

          Comentariu


          • #6
            Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

            Postat în original de Lucianu Dragos
            Multumesc din nou.Recunosc ca la ZLF nu m-am gandit.Am trait intotdeauna cu impresia ca lemnele Bty din gama Timo Boll sunt "rachete".Intr-adevar este un lemn cam scump insa nu il exclud din vederile mele in ciuda pretului ridicat.Totusi caut si alte variante.Mai astept sugestii
            o varianta ar fi cu lemnul xiom jazz si fetele vega europe.eu am aceasta combinatie.pt.mine e f.f.buna.lemnul raport calitate pret e o alegere perfecta.(cred ca mai are tibi la vanzare)

            Comentariu


            • #7
              Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

              Da,m-am gandit si la Xiom Jazz.Mai ales ca ar fi o varianta mai accesibila din punct de vedere al pretului fata de ZLF.De Timo Boll ALC ce ziceti?Cum sunt controlul si viteza fata de ZLF?
              Blade:Xiom Amadeus ST
              FH:Xiom Vega Europe 2.0
              BH:Friendship Super Soft 2.0

              Comentariu


              • #8
                Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                Viteza este putin mai mica decat la Zlf, iar controlul este aproape identic.Oricum amandoua sunt lemne de exceptie.
                Timo Boll Alc
                FH:Acuda S1
                BH:Acuda S2

                Comentariu


                • #9
                  Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                  doar o parere subiectiva- zlf are un control net superior alc.
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                    Trebuie sa recunosc ca suna bine ZLF-ul,dar pretul ma cam sperie .Nu prea stiu ce sa fac,ori sa caut o solutie de compromis (gen Xiom Jazz) ori sa mai astept in vederea ZLF-ului.Deocamdata sunt deschis pentru sfaturi
                    Blade:Xiom Amadeus ST
                    FH:Xiom Vega Europe 2.0
                    BH:Friendship Super Soft 2.0

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                      sfat: nu lua nici un llemn pana nu-l incerci la cineva, ori la sala ori la un turneu roaga pe cineva sa ti-l dea pt. 2-3 mingi!
                      Blade-Darker speed 90
                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                      Bh- Testing

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                        Daca vii la Baicoi pe 10 iti dau paleta mea la proba, daca nu, atunci mergi la Galați, e aproape de tine, la sala domnului Dragomir, sigur vei gasi ce-ti doresti.
                        Blade-Darker speed 90
                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                        Bh- Testing

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                          Suna tentant dar e cam departe de Brăila,ca sa nu mai zic ca nu am cu cine sa merg.Galați e mai accesibil si chiar cred ca voi da o fuga,doar sa gasesc niste palete pe care sa le incerc.Intr-adevar as fi mai sigur pe mine daca as testa inainte materialele pe care ma gandesc sa le cumpar
                          Blade:Xiom Amadeus ST
                          FH:Xiom Vega Europe 2.0
                          BH:Friendship Super Soft 2.0

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                            Postat în original de Dado.daniel
                            doar o parere subiectiva- zlf are un control net superior alc.
                            Interesant.M-ati facut tare curios ) sa incerc si un zlf
                            Timo Boll Alc
                            FH:Acuda S1
                            BH:Acuda S2

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                              Postat în original de Lucianu Dragos
                              Salutare tuturor si Paste fericit !Am o mica problema cu care sper sa ma ajutati prin sfaturile voastre.As vrea sa imi schimb paleta(Lemn:Bty Mazunov,FH:Bty Sriver G3,BH:Friendship Super Soft).Sunt indecis in ceea ce priveste noua configuratie.Dau mai bine cu BH decat cu FH,probabil am capatat acest obicei datorita faptului ca G3-ul de pe FH este o fata cam rapida pentru mine,mai ales in tandem cu lemnul mazunov,unul de asemenea rapid.Dau mult topspin de BH dar si lovituri mai defensive gen chop.Odata cu noua paleta as vrea sa joc din ce in ce mai ofensiv,mai precis sa imi imbunatatesc topspinul de FH,care trebuie sa recunosc ca nu se ridica la nivelul topspinului de BH.As vrea un setup ceva mai controlabil.Am avut ocazia sa joc acum vreo 1 an cu paleta unui prieten (Lemn:Bty Primorac Carbon,Fete:Sriver FX) si mi s-a parut o revelatie totala fata de a mea,controlul era superb,intrau toate mingiile pe masa.Ma gandeam sa imi fac o configuratie care sa semene oarecum cu asta,dar cu alte materiale.Ce ma gandesc ar fi lemn Xiom Magellan si fete Xiom Vega Europe.Mentionez inca odata ca doresc ceva cu un control ridicat,nefiind un jucator cu ani buni de experienta in spate care sa poata controla foarte bine lemne si fete rapide.Astept opinii,critici,alte sugestii cu privire la setupul ce ar trebui sa il aleg sau orice alta remarca folositoare.Va multumesc.
                              PS:Imi cer scuze pentru lungimea mesajului dar am vrut sa explic cat mai bine situatia.
                              Pai daca ti-a placut Primorac Carbon , atunci o sa iti placa si Xiom Strato care seamana cu Primorac Carbon. Si eu am migrat de la Mazunov la Strato.
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                                Cred ca ar fi prea rapid pentru mine un Xiom Axelo.Ma gandeam mai mult la un Magellan,care e mai allround.Nu sunt un jucator de prima mana,de aceea imi trebuie ceva cu mai mult control
                                Blade:Xiom Amadeus ST
                                FH:Xiom Vega Europe 2.0
                                BH:Friendship Super Soft 2.0

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                                  magellan-ul are viteza-8 si controlul-9
                                  ar fi mai indicat ptr.dvs,are un control mare
                                  inca la oferta de 240 lei......2 lemne -1-ST,1-FL
                                  multumesc
                                  0728747067
                                  www.tenismasa.ro

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                                    Postat în original de tibi
                                    magellan-ul are viteza-8 si controlul-9
                                    ar fi mai indicat ptr.dvs,are un control mare
                                    inca la oferta de 240 lei......2 lemne -1-ST,1-FL
                                    multumesc
                                    0728747067
                                    cred ca nici un Aria sau Fuga nu ar fi prea rele
                                    Blade DHS PG 2
                                    FH: DHS Hurricane 3
                                    BH: Stiga Airoc Astro M

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                                      Dar nici un Butterfly TB ZLC nu e de lepadat . Merita incercat . Control deosebit datorita ZL si viteza acceptabila datorita carbonului . In comparatie cu un TB ALC , mi se pare ca are un control ceva mai bun . La urma urmei despre acelasi lemn , doua persoane pot afirma lucruri diferite . De aceea cel mai bine e sa probezi inainte sa cumperi .
                                      Bafta in a alege
                                      TENERGY // LIN Gaoyuan // TENERGY
                                      TENERGY // VISCARIA // TENERGY

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Sfaturi pentru schimbare paleta

                                        Adevarul e ca nu am jucat pana acum cu niciun lemn din gama timo boll.Dar totusi as fi mai tentat de zlf.zlc cred ca e prea rapid pentru mine
                                        Blade:Xiom Amadeus ST
                                        FH:Xiom Vega Europe 2.0
                                        BH:Friendship Super Soft 2.0

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X