Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

    as dori sa stiu daca arunc mingea sa servesc si o las sa cada,nu o lovesc se pune punct pentru adversar?

  • #2
    Re: intrebare

    Postat în original de cristian05
    as dori sa stiu daca arunc mingea sa servesc si o las sa cada,nu o lovesc se pune punct pentru adversar?
    DA
    Blade : Donic Waldner Diablo Senso
    Fh : Joola Mambo C
    Bh : Yasaka Mark V GPS

    Comentariu


    • #3
      Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

      Din momentul in care arunci mingea din mana se considera serviciu.
      BLADE: PRIMORAC CARBON OFF+
      FH:TENERGY 05
      BH:TIBHAR TORPEDO

      Comentariu


      • #4
        Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

        Eu stiu ca daca doar arunci mingea si o prinzi, nu se pune puncteaza, dar nu prea se intampla asta.

        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

        Comentariu


        • #5
          Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

          Iar eu sunt sigur ca pierzi punctul numai daca ai intentia vadita de a lovi mingea cu paleta (chiar daca nu atingi mingea cu paleta).
          Daca arunci mingea si nu dai sa o lovesti cu paleta nu se considera punct.

          Comentariu


          • #6
            Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

            http://www.ittf.com/ittf_handbook/20...3Sep2010cl.pdf
            Paragraful 2.6 in combinatie cu alineatul 2.10.1.1 lamuresc pe deplin problema asta. Din momentul in care ai aruncat mingea in aer se considera ca serviciul a INCEPUT (nu scrie nimic de intentie de a lovi sau lucruri de genul asta...ai aruncat mingea? din momentul ala se considera ca ai servit...scurt si la obiect )
            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

            Comentariu


            • #7
              Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

              Postat în original de Kobalt
              http://www.ittf.com/ittf_handbook/20...3Sep2010cl.pdf
              Paragraful 2.6 in combinatie cu alineatul 2.10.1.1 lamuresc pe deplin problema asta. Din momentul in care ai aruncat mingea in aer se considera ca serviciul a INCEPUT (nu scrie nimic de intentie de a lovi sau lucruri de genul asta...ai aruncat mingea? din momentul ala se considera ca ai servit...scurt si la obiect )
              Asta numai daca sarim direct la 2.6 si nu vrem sa citim 2.5.2 unde se defineste punctul in joc si care spune clar ce am zis eu mai sus.
              2.5.2 The ball is in play from the last moment at which it is stationary on the palm of
              the free hand before being intentionally projected in service until the rally is
              decided as a let or a point.

              Comentariu


              • #8
                Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

                Daca citesti cu atentie vei observa ca mingea "is in play", adica punctul a inceput! Deci punctul incepe inca din momentul in care mingea este stationara in palma!"from the last moment at which it is stationary on the palm". E logica textului, asa o vad eu.
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • #9
                  Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

                  Postat în original de Durdun Gheorghe
                  Eu stiu ca daca doar arunci mingea si o prinzi, nu se pune puncteaza, dar nu prea se intampla asta.
                  Corect ,daca prinzi mingea se rejoaca puctul ;inseamna ca a fost deranjat unul dintre jucatori ,din public [ blitz ,miscari pe langa tarc ,etc.] ori aparitia obiect ,persoana in tarc .

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

                    Mie mi-e extrem de clar. Textul in engleza eu il traduc cam asa
                    2.5.2 The ball is in play from the last moment at which it is stationary on the palm of
                    the free hand before being intentionally projected in service until the rally is
                    decided as a let or a point.
                    Mingea se considera jucata din ultimul moment in care e stationara in palma mainii libere, inainte de a fi aruncata intentionat pentru serviciu si pana cand schimbul se decide pintr-un punct castigat sau unul cedat
                    Punctul incepe cand mingea e stationara deci inainte de a arunca intentionat mingea pentru serviciu. Adica daca o scapi din mana intamplator dupa ce te-ai aplecat dupa ea, nu se pune punct. Daca totusi ai intentia de a servi si te sucesti cu mingea in aer, punctul e inceput demult.
                    Daca o prinzi in m?na este totusi mai bine decat daca nu o prinzi deloc, deoarece nu te mai apleci dupa ea. Punctul l-ai cedat oricum
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

                      Discutia era legata de intentia de a lovi mingea.
                      Si tu dai serva mai departe chiar daca trece unul prin spatele adversarului tau cu buna stiinta ca poti provoca un accident?
                      Acum cred ca cel mai bine se stabilesc de la inceput ca la sah aceste mici amanunte.
                      )

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

                        Pai asta zice si acolo. Daca ai intentia de a servi, punctul incepe dinainte de a arunca mingea.
                        Stiind ca in concurs nu trece nimeni prin spatele tau niciodata, si ca spectatorii ar trebui sa aibe bun simt si sa nu confunde stadionul de fotbal cu sala de sport.
                        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

                          Da se punde punct pentru adversar.Pentru ca se considera lovitura

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

                            Singura observatie e ca traim in Romania si muuulti se plimba prin spatele celui care serveste, cel putin la noi nu stiu cum e pe la voi.
                            Si oricum eu unul nu as lua punctul de la cel care nu are intentia sa dea cu paleta in minge, daca da pe langa minge e alta treaba a incercat sa serveasca si a ratat sau cum zic fotbalisti a luftat e alta mancare de peste intentia e vadita.
                            Apropo Let dupa voi inseamna pierdut sau se repeta ca banuiesc ca de aici provine disputa.

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Minge aruncata in sus fara sa o lovesc?

                              Let inseamna un punct care nu se joaca...punctul respectiv este "lasat" (niciunul din jucatori nu incearca sa returneze mingea) din anumite motive prevazute de regulament. Cel mai des intalnit caz de "Let" este atunci cand cel care serveste da net. Noi ne-am obisnuit in cazul asta sa zicem "net" desi corect ar fi sa zicem "let" :P
                              --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                              --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                              Comentariu


                              • #16
                                Atunci logic poate fi decis si ca e let = adica se repeta fara sa se acorde punct adversarului ?

                                Comentariu


                                • #17
                                  Sigur ca da. Daca e net, se repeta fara sa se acorde punct adversarului.
                                  Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Din momentul in care arunci mingea din mana se considera serviciu.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Si daca in momnetul ala trece cineva prin spatele tau si adversarul tau spune "STOP" (pentru ca ala care a trecut n-a avut gura )?? Eu consider ca serva nu se ia in calcul si se repeta (eu unul asa fac, si am vazut multi oameni de bun simt care procedeaza la fel).
                                      --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                      --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Daca e STOP mingea oricum se repeta, dar asta nu inseamna ca nu se considera serviciul valabil.
                                        Spre deosebire de tenis de camp , aici nu poti sa te razgandesti si sa prinzi mingea dupa ce ai aruncat-o, spunand ca ti-a intrat ceva in ochi sau ai aruncat-o stramb sau ti s-a parut ca cineva misca in spatele tau. Dar, intre amatori sau prieteni, cred ca merge aplicata si regula bunului simt.
                                        Ultima editare de FlorinBN; 20.mar.2011, 15:11.
                                        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Dar daca, inainte de a arunca mingea pentru a servi, scapi mingea din mina, pur si simplu.... se considera serviciu gresit ?

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            nu se considera
                                            TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X