Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Club de tenis de masa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Club de tenis de masa

    Buna tuturor! Sunt noua pe-aici, dar urmaresc de ceva vreme site-ul vostru! Ma bucur sa vad ca exista atatia oameni interesati de sportul asta atat de frumos si atat de interesant!!!
    Eu vreau sa-mi deschid un club de tenis de masă, pentru incepatori, ce-i drept... Avand in vedere ca nu sunt foarte multi bani nu o sa putem achizitona cele mai profesoniste [scumpe] mese si palete... Insa, pe parcurs o sa "upgrade" pe cat posibil totul! Stie cineva care sunt etapele sau ce trebuie sa am in mod special?
    Multe cluburi nu sunt in București, si alea care sunt au problemele lor... ce ma sfatuiti?

    Va multumesc mult si cand o sa fie totul gata va anunt! poate imi faceti o vizita!

    Antonia

  • #2
    daca doresti eu pot insirui pretentiile pe care le am de la un club:
    1.spatiul de joc
    -parchet nu ciment sau alte suprafete alunecoase
    -dimensiunile ar fi de minim 8,5-9 metri latime (pe lungimea mesei) si intre mese sa fie cam 1,5 metri, deci pentru 5 mese sa zicem ar fi nevoie de cam 18/9 in conditii bune
    2.lumina sa fie cat mai buna, chiar si lumina de neon, sa fie deasupra meselor si sa nu reflecte din masa (de obicei reflecta lumina de la alte mese)
    3.mesele sa fie cat mai bune (cele de la metro nu sunt de o calitate prea buna) sau sa fie de 2 categorii pentru incepatori si amatori si pentru avansati (cu diferenta de pret desigur)
    4.peretii sa nu fie zugraviti in culori deschise
    5.eventual vestiar, dusuri
    6.sistem de abonamente pentru clienti fideli iar pentru cei ocazionali plata cu ora
    7.paletele si mingile sa fie de calitate medie(pot fi si second hand), acestea fiind doar pentru incepatori si jucatori ocazionali, cei avansati avand propriile echipamente.
    8. fileele sa fie de calitate cel putin medie
    daca doriti sa stiti cam cat costa ceva echipamente de calitate sau mai doriti alte informatii scrieti pe forum

    Comentariu


    • #3
      Salut Antonia

      Imi pare bine ca are cineva o astfel de initiativa
      Sustin parerile lui Filo dar am si cateva de adaugat
      1. sa nu cante muzica pe langa mese sau, cel mult, in surdina (adica sa fie un club de tenis de masă nu discoteca)
      2. sa te gandesti la o colaborare (sau chiar angajare) cu cineva care sa antreneze copii (ar fi o sursa de venit destul de stabila pentru tine in cursul saptamanii cand ei sun la scoala de regula in doua schimburi iar cei mai mari sunt pe la serviciu si nu au timp sa vina) Daca ii ti si cumva organizati (echipe, loturi, etc) poti sa faci ceva frumos pentru acest sport
      3. sa organizezi si cursuri pentru adulti daca acestia o cer (ei nu vor performanta dar vor sa inteleaga cum se joaca si sa se poata antrena cu cineva care stie sa o faca sau macar sub supravegherea cuiva avizat

      Succes in initiativa ta. Sper sa nu renunti.

      P.S. vei avea sprijinul siteului si al formului in cazul in care inaugurezi acest club. Si poate ne primesti o data sau de doua ori pe an pe toti cei de pe forum sa facem un turneu

      Comentariu


      • #4
        Multumesc mult!

        Cu adevarat multe multumiri Filo si Valentin pt indrumarile voastre! Sunt foarte apreciate si promit sa incerc sa le urmez cat mai indeaproape... As vrea sa-mi spuneti si eventuale preturi pentru echipament, pentru ca [din pacate] trebuie sa ma incadrez intr-un buget!

        Astept mai multe informatii de la voi si va spun sincer ca abia astept sa fie totul gata!

        V-am pupat,

        Antonia

        Comentariu


        • #5
          Dupa cum vezi, poti afla multe dupa acest forum, trebuie doar sa comunici cu noi sa stim de ce ai nevoie, sau de indrumari. Sintem foarte bucurosi de asa o initiativa, totul e sa prinda contur aceste idei. Iti sta in putere sa faci o sala de tenis ? Daca da, ar fi nemaipomenit sint mai multi admiratori ai acestui sport, si cu siguranta ai putea avea si avantaje.Cunosc multe persoane care joaca in conditii jenante: fum mult, galagie, spatiu insuficient, si cu riscul de a ramine fara telefoane,fara genti..etc. Ar fii ok sa mearga undeva unde sa aiba conditii sa zicem.. "normale" de joc .
          Asa ca noi te sprijinim care cum putem .
          SUCCEES !!
          Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
          Fete de palete tenis de masa
          TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

          Comentariu


          • #6
            Speranta moare ultima!

            Eu vreau sa fac clubul asta, sa avem unde sa jucam in liniste si pace, fara muzica data la maxim si fum.... Stiu si eu ce inseamna sa iti tii telefoanele in buzunar si sa joci cu geanta langa tine... )

            Vreau sa fac ceva bun, chiar si cu bani putini, dar undeva unde sa vina lumea cu placere!

            Asa ca... treceti la sfatuit! Eu ascult! )

            Multi pupici!

            Ant

            Comentariu


            • #7
              de preturi pot spune doar informativ ca o masa profesionala costa cam 400-500 euro iar una de amatori cam 100-200 , totusi una profesionala tine mult mai mult.
              paletele chiar si cele de 300 de mii sunt suficiente ele fiind folosite in special de amatori, un fileu bun este cam 1 mil de lei.

              p.s.
              nu ne-ai spus cam de ce suprafata ar fi vorba ca sa avem ceva idee.

              Comentariu


              • #8
                Hello Antonia si bine ai venit Te rog sa imi spui daca ai gasit o locatie buna si iti promit ca prima masa profesionala o cumpar eu impreuna cu niste prieteni, cu conditia sa ne putem antrena cateva ore pe zi, in rest poti sa o inchiriezi...Te ajutam si cu materiale, palete folosite, mingi, etc.

                Multumesc

                Comentariu


                • #9
                  Stii cam citi bani ti-ar trebui?...sa incepi
                  Mizutani SZLC
                  Dignics 05

                  Comentariu


                  • #10
                    Cu scuzele de rigoare

                    Va multumesc mult pentru interes si propuneri! Din pacate nu am avut acces la internet in we si nu v-am putut suna... Cu siguranta data viitoare !
                    Mai aveam o intrebare privind mesele second hand... Cineva mi-a spus ca ar fi bine pt inceput sa caut si mese profesionale second hand! Voi ce parere aveti?
                    Si imi puteti spune si unde sa caut mesele profesioane, fie ele noi sau nu?

                    Cat despre locatie Inca suntem in faza de cautare... Am gasit deja 2 spatii pe care urmeaza sa le vizitam miercuri, respectiv vineri... si va anunt daca am stabilit ceva! Pana una-alta azi ma duc la registrul comertului sa ma interesez de hartogaraie!

                    Numai bine si mai vorbim!

                    Antonia

                    Comentariu


                    • #11
                      Ceva noutati despre locatii?
                      Le-ati vizitat? Unde sunt? Cum sunt? V-ati hotarat?

                      Comentariu


                      • #12
                        Eh, deocamdata suntem in faza de cautare! Pot sa zic ca ceea ce am vazut pana acum nu era ceea ce ne asteptam... nici ca zona nici ca spatiu... Mai cautam! Tineti-ne pumnii!

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X