Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Intentie provizorie Circuitul Team AMATouR

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Intentie provizorie Circuitul Team AMATouR

    Am sa arunc momeala pentru un circuit de echipe sa vad daca se doreste si l-am conceput cam asemanator cu circuitul Single (e doar in mare si provizoriu)

    Echipele
    - se organizeaza pe principiul locatiei (jucatorii trebuie sa fie in majoritate din aceeasi localitate)
    -se inscriu un numar de 6 jucatori per echipa
    -numarul de jucatori activi pe meci este de 3 sau 4
    Jucatorii
    -jucatorii participanti trebuie sa intruneasca conditiile de participare ale Single AMATouR
    -se admit unele transferuri in timpul campionatului(ramane de studiat )
    Localitatile
    -in fiecare localitate se pot inscrie oricate echipe doresc
    Meciurile
    -se organizeaza de echipa considerata gazda, care trebuie sa ofere un minim de 2 mese
    -numarul de jucatori per meci depinde de echipa oaspete (cu cati jucatori poate veni) 3 sau 4+rezerve
    -rezervele pot lua locul titularilor in meci cu unele precizari (ramane de studiat)
    -se joaca dupa principiul fiecare cu fiecare (toate meciurile) 9 sau 16 partide
    Punctajele
    -punctajele echipelor se calculeaza astfel:
    punctajul obtinut de echipa se calculeaza procentual de exla 6 victorii din 9 meciuri=66%)
    2 tipuri de punctaje:
    1.punctajele de acasa = media punctajelor obtinute in meciurile de acasa+meciurile cu echipele din aceeasi localitate
    2.punctajele din deplasare = media punctelor obtinute in meciurile din deplasare
    punctajul final va fi suma acestor medii
    Observatii(pentru București se vor face ceva modificari):
    -meciurile intre echipele din aceeasi localitate se puncteaza pentru toate echipele ca meciuri acasa
    -fiecare echipa trebuie sa aiba 10 meciuri acasa+cu echipe din aceeasi localitate si 6 deplasari pe an din care 2 pot fi in acelasi judet, nu se admit mai mult de 3 meciuri intre aceleasi echipe pe an si mai mult de 2 deplasari in aceeasi localitate per an
    echipele care sunt singure in localitatea lor se calculeaza numai punctajul din deplasare care va fi considerat si punctaj de acasa.
    -intr-o deplasare echipa oaspete poate juca cu cate echipe din localitatea gazda doresc (cam cu 3 ar fi de ajuns)
    -echipa oaspete trebuie sa joace cu primele 3 echipe din localitatea gazda in ordinea clasamentului din aceasta localitate (cu unele exceptii)
    Mecuirile se joaca dupa sistemul 3din5 sau 2din3 in functie de conditiile organizatorice
    primele 8 echipe se vor califica la turneul final
    Meciurile pot fi cuplate cu turnee A sau B din circuitul Single
    Un exemplu:

    minimal
    daca intr-o localitate sunt 3 echipe fiecare echipa are 6 meciuri acasa si trebuie sa primeasca vizita a altor doua echipe de 2 ori si sa mearga in minim 3 localitati diferite.

    maximal
    se pot organiza competitii locale judetene etc.

    Am sa va rog sa va spuneti parerea si disponibilitatea pentru acest tip de circuit, si daca merita poate ca din toamna sau chiar mai repede sa-i dam drumul.

  • #2
    Da cred ca ar fi interesant si daca se va reusi eu sant pentru. Oricum nu cred ca cineva se duce singur la un turneu individual de tip A, si daca ar fi si turneu sau etapa pe echipe de ce sa nu joace si ca o echipa? Dar problema e ca la noi deja exista un campionat local cu doa divizii in total de 22 de echipe cu min 4 juc/ech, si nu stiu cum am putea cupla cu cel national pt ca eu si inca cativa care santem dispusi sa mergem la turnee nu jucam in aceasi echipa, deci e imposibil sa folosim puncte de la turneul B. Parerea mea ar fi ca AMATouR pe echipe ar putea functiona numai separat ,si cei care pot
    participa sant cei care dispun de sala, si cei care nu dispun pot sa formeze echipa cu unii care au sala, deci o echipa sa poata fi formata din jucatori din mai multe judete. Sant curios ce reactii aveti!

    Comentariu


    • #3
      Stiu ca la Zalău mai exista un astfel de campionat local si cu siguranta o sa putem face o comasare a rezultatelor cu circuitul national.

      Pentru judetul Bihor eu zic ca se pot inscrie minim 6-7 echipe(eu am vrut initial, inainte de a face circuitul AMATouR sa fac un campionat judetean pe echipe).

      Eu zic ca ar fi o chestie interesanta, poate ca putem cupla punctele din acest circuit cu punctele din circuitul de simplu (in principiu cu turneele B) ca sa nu avem prea multe meciuri pe o deplasare, dar ramane de apreciat daca se doreste sau nu.

      Comentariu


      • #4
        salve

        in legatura cu concurs pe echipe e idee buna dar cind incepem.Ar fii bine sa jucam si in echipe bine inteles cit mai multe echipe sa fie din fiecare oras.DAR sa se respecte regulamentul in vigoare nu ca la Oradea si Cluj cu Stefan si Iusan.REGULAMENTUL SA FIE REGULAMENT SI SA RESPECTAM CE SCRIE NEGRU PE ALB. Va rog sa analizati problema jucatorului Stefan fiindca la Cluj a fost probleme si cu Iusan.VA ROG SA SE RESPCTE REGULAMENTUL

        Comentariu


        • #5
          Re: salve

          Postat în original de NICOVALA CUGIR
          in legatura cu concurs pe echipe e idee buna dar cind incepem.Ar fii bine sa jucam si in echipe bine inteles cit mai multe echipe sa fie din fiecare oras.DAR sa se respecte regulamentul in vigoare nu ca la Oradea si Cluj cu Stefan si Iusan.REGULAMENTUL SA FIE REGULAMENT SI SA RESPECTAM CE SCRIE NEGRU PE ALB. Va rog sa analizati problema jucatorului Stefan fiindca la Cluj a fost probleme si cu Iusan.VA ROG SA SE RESPCTE REGULAMENTUL
          ce probleme au fost?

          Comentariu


          • #6
            Re: salve

            Postat în original de NICOVALA CUGIR
            in legatura cu concurs pe echipe e idee buna dar cind incepem.Ar fii bine sa jucam si in echipe bine inteles cit mai multe echipe sa fie din fiecare oras.DAR sa se respecte regulamentul in vigoare nu ca la Oradea si Cluj cu Stefan si Iusan.REGULAMENTUL SA FIE REGULAMENT SI SA RESPECTAM CE SCRIE NEGRU PE ALB. Va rog sa analizati problema jucatorului Stefan fiindca la Cluj a fost probleme si cu Iusan.VA ROG SA SE RESPCTE REGULAMENTUL
            Problema la Cluj a fost ca jucatorii Iusan si Camarasiu doreau sa participe la turneul respectiv dar s-au impotrivit destul de multi dintre amatori. Eu am cerut vot pentru participarea acestora in circuit si la momentul respectiv nici unul din cei care s-au impotrivit acum nu si-au exprimat votul negativ. Eu in consecinta am sa ii rog pe cei care nu doresc ca jucatorii acestia sa nu participe in circuit sa-si exprime votul in topicul respectiv.

            Comentariu


            • #7
              Re: salve

              Postat în original de filo
              Postat în original de NICOVALA CUGIR
              in legatura cu concurs pe echipe e idee buna dar cind incepem.Ar fii bine sa jucam si in echipe bine inteles cit mai multe echipe sa fie din fiecare oras.DAR sa se respecte regulamentul in vigoare nu ca la Oradea si Cluj cu Stefan si Iusan.REGULAMENTUL SA FIE REGULAMENT SI SA RESPECTAM CE SCRIE NEGRU PE ALB. Va rog sa analizati problema jucatorului Stefan fiindca la Cluj a fost probleme si cu Iusan.VA ROG SA SE RESPCTE REGULAMENTUL
              Problema la Cluj a fost ca jucatorii Iusan si Camarasiu doreau sa participe la turneul respectiv dar s-au impotrivit destul de multi dintre amatori. Eu am cerut vot pentru participarea acestora in circuit si la momentul respectiv nici unul din cei care s-au impotrivit acum nu si-au exprimat votul negativ. Eu in consecinta am sa ii rog pe cei care nu doresc ca jucatorii acestia sa nu participe in circuit sa-si exprime votul in topicul respectiv.
              au luat bataitza si nu le-a mai placut de ei, nu?

              Comentariu


              • #8
                salut

                de ce numai cei doi vreau sa se joace(stefan si iusan)si tot ei fac scandal.domnul camarasiu de ce nu se zbate sa joace. dinsul joaca din placere nu pentru prime sau diplome sau........Domnul iusan a fost la concurs cind a fost la oradea turneu A la Cimpulung.DE CE N-A VENIT STEFAN LA CONCURSUL DIN CLUJ A FOST OARE PREMIILE MAI SUBTIRE CA LA ORADEA.
                DOMNIILOR VREAU SA SE RESPECTE STATUTUL AMATORILOR .N-AM NIMIC IMPOTRIVA SA JOACE DAR IN AFARA CONCURSULUI PINA EXPIRA TERMENUL DE DOI ANI. AM SCRIS IN NUMELE MAI MULTOR JUCATOR CARE NU AU CURAJ SA VORBEASCA DESPRE CEI DOI.

                Comentariu


                • #9
                  Pe mine unul nu ma deranjeaza deloc prezenta celor doi in calitate de amatori.Cu cat joci mai mult cu jucatori buni progresezi mai mult.
                  Daca era premiu circuitului o masina frumusica ma mai gandeam!!
                  Primorac Carbon
                  FH Dignics 09C
                  BH JOOLA MAXX

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de tycutz
                    Pe mine unul nu ma deranjeaza deloc prezenta celor doi in calitate de amatori.Cu cat joci mai mult cu jucatori buni progresezi mai mult.
                    Daca era premiu circuitului o masina frumusica ma mai gandeam!!
                    Sustin punctul de vedere al lui tycutz si eu chiar vreau ca si ei sa joace cu noi.
                    Aici e vorba si de orgoliu.Daca ei simt ca a juca cu amatorii e okay, atunci de ce sa nu fie primiti?
                    Pentru ca cineva care se crede prea bun pentru amatori,sau chiar e prea bun fata de noi, nu va dori sa joace in circuitul de amatori.

                    Comentariu


                    • #11
                      Organizarea unui turneu pe echipe ar fi un pas inainte extraordinar, in ceea ce s-a facut pana acum, si toti ar avea numai de castigat. Succes!
                      Butterfly Gergely Alpha
                      Xiom Sigma Pro max
                      Xiom Sigma Pro max

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de tycutz
                        Pe mine unul nu ma deranjeaza deloc prezenta celor doi in calitate de amatori.Cu cat joci mai mult cu jucatori buni progresezi mai mult.
                        Daca era premiu circuitului o masina frumusica ma mai gandeam!!
                        cate dreptate aveti si tu si LUK...pai important e sa te intalnesti cu jucatori care iti dau bataie ca doar asa inveti, ce naiba...

                        Comentariu


                        • #13
                          Dragii mei, esential este ca fiecare echipa sa aiba acces la o sala cu mese de tenis care sa ofere cat de cat niste conditii bune de joc. Lucrul asta e destul de complicat... Din experienta va spun ca lucrurile trebuie foarte bine puse la punct inainte de a incepe un asemenea demers. Succes !

                          Comentariu


                          • #14
                            Bah eu vreau sa stiu daca se organizeaza ceva in TIMISOARA ???
                            Answer Needed

                            Comentariu


                            • #15
                              In Timișoara nu se organizeaza deocamdata nimic in circuitul nostru dar daca vrei sa organizezi tu ceva iti stam la dispozitie cu ajutor.

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X