Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

    Se pare ca ideea domnului Dragomir Paul de la Galați,aceea de a nu asigura mingi de tenis la turneu,nu a fost asa rea!!!!
    La Reghin din 20 de mingi cate s-au dat pentru inferioare, au venit inapoi la masa organizatorului 6 intregi , 10 sparte si celelalte probabil se joaca cu ele chiar acum in timp ce scriu de amatorii care "au venit fara,dar au plecat cu".
    Propun ca la urmatoarele turnee sa se anunte inca de pe forum cat si la inceputul turneului ca responsabilul cu grupa/capul de serie sa aiba grija ca mingea sa fie returnata.Daca se pierde nu are decat sa scoata el una
    Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
    Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

  • #2
    Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

    Bogdane, tu ai o valoare certa, peste amatori...puteai sa iei o cupa la Reghin...dar ti-ar fi convenit sa joci un meci cu minge Nittaku, unul cu Butterfly, unul cu Donic s.a.m.d.? Nu a fost de ajuns ca ai picat pe mesele alea PIV unse sau ca dupa o grupa pe masa la umbra ai picat la soare si n-ai mai vazut mingea?
    Sunt si asa destule neajunsuri in turnee ca sa mai vina si fiecare cu mingea lui de acasa!Macar alea sa fie la fel pentru toata lumea!
    Cand ne-a zis Rares in eliminatorii ca daca nu returnam mingea nu puncteaza meciul, totul a fost ok. Dar prea tarziu....30 de mingi erau deja plecate din sala! (sa nu crezi ca cei din eliminatorii, atat la amatori cat si la open,"poftesc" la o minge sau stau in 4 lei)
    lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
    FH Donic Slice 1.5 mm
    BH TT Master Insider 0.6 mm

    Comentariu


    • #3
      Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

      Postat în original de harciu
      Bogdane, tu ai o valoare certa, peste amatori...puteai sa iei o cupa la Reghin...dar ti-ar fi convenit sa joci un meci cu minge Nittaku, unul cu Butterfly, unul cu Donic s.a.m.d.? Nu a fost de ajuns ca ai picat pe mesele alea PIV unse sau ca dupa o grupa pe masa la umbra ai picat la soare si n-ai mai vazut mingea?
      Sunt si asa destule neajunsuri in turnee ca sa mai vina si fiecare cu mingea lui de acasa!Macar alea sa fie la fel pentru toata lumea!
      Cand ne-a zis Rares in eliminatorii ca daca nu returnam mingea nu puncteaza meciul, totul a fost ok. Dar prea tarziu....30 de mingi erau deja plecate din sala! (sa nu crezi ca cei din eliminatorii, atat la amatori cat si la open,"poftesc" la o minge sau stau in 4 lei)
      Sunt perfect de acord cu idea lui Rares,capii de serie sa returneze mingea si pixul altfel nu li se omologheaza rezultatul.Cred ca din punctul asta de vedere oarecum se responsabilizeaza cineva si este mai usor de a se avea cit de cit situatia sub control .Ce sa va spun ca la Baicoi s-a jucat cu mingi Butterfly si unii mi s-au intors cu Joola de antrenament?Fara cuvinte.Chiar am auzit comentindu-se negativ la adresa noastra ,mai cu seama a mea,dar numai cine nu organizeaza asa ceva nu este in stare sa inteleaga anumite aspecte.E foarte bun deschis acest topic,si as dori sa isi spuna cit mai multi amaturisti parerea personala,si daca se poate si toti organizatorii.
      BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
      FH - TENERGY 64
      BH - XIOM VEGA EUROPE

      Comentariu


      • #4
        Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

        am observat ca majoritatea cautau sa ia pixuri nu aveau nevoie de mingi

        Comentariu


        • #5
          Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

          Postat în original de harciu
          Bogdane, tu ai o valoare certa, peste amatori...puteai sa iei o cupa la Reghin...dar ti-ar fi convenit sa joci un meci cu minge Nittaku, unul cu Butterfly, unul cu Donic s.a.m.d.? Nu a fost de ajuns ca ai picat pe mesele alea PIV unse sau ca dupa o grupa pe masa la umbra ai picat la soare si n-ai mai vazut mingea?
          Sunt si asa destule neajunsuri in turnee ca sa mai vina si fiecare cu mingea lui de acasa!Macar alea sa fie la fel pentru toata lumea!
          Cand ne-a zis Rares in eliminatorii ca daca nu returnam mingea nu puncteaza meciul, totul a fost ok. Dar prea tarziu....30 de mingi erau deja plecate din sala! (sa nu crezi ca cei din eliminatorii, atat la amatori cat si la open,"poftesc" la o minge sau stau in 4 lei)
          Eu am avut chiar in grupa un anume nene care la sfarsitul grupei a bagat mingea in husa la sfarsit razand la mine" mai trebe si acasa ".
          Omul e un om super,de nota 10 si mai in gluma mai in serios a dus mingea pana la urma la pupitru.Dar nu pe toti ii mustra constiinta la un moment dat
          Si intr-adevar nu am insistat pe ideea "aduceti-va mingi de acasa", ci mai mult spre o atentionare in anuntul turneului cat si la inceput.Eu nu am auzit ideea lui Rares, dar cred ca se poate aplica fara nici o problema
          Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
          Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

          Comentariu


          • #6
            Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

            Mi s-a intamplat o data, participand la o nunta, sa asist cum vecinul de masa a "pitit" in graba un set de tacamuri... spunand ca ii trebuie si acasa...
            Nu vreau sa supar pe cineva, dar atunci cand imi invit prietenii la masa, le pun pe masa si tacamuri, nu le cer sa vina cu furculita proprie, chiar daca risc sa mi se descompleteze setul!
            De multe ori mingea nu este bagata in buzunar, ci lasata la intamplare intarcul propriu sau vecin, doarece invingatorul este prea euforic, iar invinsul prea suparat...
            Fara indoiala, la fiecare turneu dispar in acest mod aproape jumatate din mingile utilizate, dar organizatorul poate reduce "pierderile" doar printr-o mai buna organizare.
            Cateva sfaturi:
            1. Pe fiecare minge se trece cu marker negru numarul mesei;
            2. Dupa fiecare joc in grupe, mingea trebuie sa ramana la masa, iar cei care intra in tarc pentru jocul urmator preiau mingea, chiar daca nu doresc sa joace cu ea. Daca mingea lipseste, nu incepeti jocul urmator decat dupa ce "fluierati" la jucatorii anteriori pentru recuperare (la Reghin, in 3 din cele 6 jocuri la masa 4 am "fluierat" dupa partenerii care uitau sa lase mingea!)
            3. Mingile care se sparg se inlocuiesc numai daca sunt aduse la organizator
            4. La sfarsitul grupelor, seful grupei aduce si mingea o data cu fisa de rezultate
            5. In eliminatorii o data cu anuntul meciului urmator se preda si mingea, iar rezultatul va fi trecut in foaie numai daca invingatorul spune rezultatul si preda mingea.
            La Reghin, ca si la Baicoi sau Valeni, eu am fost omul negru pe care s-au suparat cativa participanti din acest motiv! De multe ori ma amuza cei care spun ca au jucat cu mingea proprie, dar, vazand ca nu e de gluma, se intorc si vin cu mingea (marcata )

            Comentariu


            • #7
              Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

              Nu s-a suparat nimeni domnule Bodeanu chiar va multumesc ca ati raspuns.
              Eu nefiind organizator nu stiu ce obstacole trebuie indepartate pentru reusita turneului,dar m-am gandit ca acest aspect e chiar enervant si ar putea fi evitat.
              Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
              Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

              Comentariu


              • #8
                Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

                Mi se pare cel mai corect ca la sfarsitul meciului sa lasi mingea langa fileu pentru a nu fi nevoit jucatorii care vin la masa sa scoata din buzunar mingea cu toate ca organizatorii dau la masa mingi

                Comentariu


                • #9
                  Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

                  sal tuturor eu sunt un amator incepator si va spun ca la reghin in ultimiUL meci pe care lam sustinut cu dl anton danila din Brăila am jucat cu mingea mea propie un tibhar de 3 stele 2 seturi pana aceasta sa spart ,dupa care aM STAT MAI BINE DE 5-6 MINUTE PANA AM PRIMIT O MINGE DE LA MANDRU BOGDAN PE CARE IL SALUT .CA SA PUTEM CONTINUA MECIUL ,EU CE AM OBSERVAT CA SE SPARGEAU DESTUL DE MULTE MINGI SI JUCATORI NU LE ADUCEAU LA MASA ORGANIZATORILOR CI ORI LE LASAU LANGA MASA SAU LE ARUNCAU DIRECT IN COSUL DE GUNOI CRED CA ASA CEVA ESTE FIRESC DATORITA INCARCATURI NERVOASE SAU EMOTIONALE A FIECARUI JUCATOR SE POATE CA DIN 100 de mingi 5 sa fie sustrase ca amintire de la fiecare turneu cu stima danut pop
                  DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

                    pt toti cei de la dej acest turneu ,primul pt noi nea lasat o imagine deosebita asupra acestui sport felicit pe RARES SI DL KANTOR PT BUNA ORGANIZARE A ACESTEI COMPETITII IN MEMORIALUL DAN LEORDA va multumim ptr primire si va doresc la cat mai multe concursuri
                    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

                      Cred ca este corect modul de desfasurare cu mingile participantilor. Asa nu mai poate comenta nimeni ca nu e buna mingea. Fiecare joaca cu ce minge doreste.Scurt si cuprinzator.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

                        Postat în original de Myster Forhend
                        Cred ca este corect modul de desfasurare cu mingile participantilor. Asa nu mai poate comenta nimeni ca nu e buna mingea. Fiecare joaca cu ce minge doreste.Scurt si cuprinzator.
                        In cazul asta la multe mese se va juca cu doua mingi deodata !!!
                        T05-ALC-T05
                        Adrian Gorum

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Mingi de tenis...in atentia organizatorilor

                          Sau cu niciuna
                          T05-ALC-T05
                          Adrian Gorum

                          Comentariu


                          • #14
                            Din taxa de concurs cred ca se pot pune deoparte si pentru mingi (Donic =1 leu mingea) si nu mai sunt discutii de genul 3 stele din care 2 stele cazatoare...

                            Comentariu


                            • #15
                              subiectul e de acum 2 ani

                              Comentariu


                              • #16
                                Da corect dar din pacate e foarte actual,mai ales cu criza asta!

                                Comentariu


                                • #17
                                  se mai spune uneori "am luat o minge in cap",deci cum sa o returnezi?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de selectia naturala Vezi post
                                    se mai spune uneori "am luat o minge in cap",deci cum sa o returnezi?
                                    Nu stiu cum e la Dvs, la noi se mai zice ca a trecut trenul peste minge...
                                    Surprinzator azi la turneul din Bors la masa mea in prezenta mea s-au spart 2 mingi din care una a mea.
                                    Dar partial aveti dreptate, una mi-a venit direct in cap ,din fericire nu s-a spart nici mingea nici capul.
                                    Am avut noroc azi!Oricum chiar daca subiectul e de acum 2 ani eu va rog sa va incadrati la subiect mingi de acasa sau de la organizatori!
                                    Multumesc!

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Asta e traim in Romania si asta spune totul. Parerea mea este ca fiecare organizator sa-si faca timp pentru cumpararea celor necesare desfasurarii in "cele mai bune conditii" a fiecarui concurs in parte ca toti participantii cotizeaza.Asa cum pentru toti suma este la fel este de dorit si mingile sa fie la fel (ex.DONIC de anttenament in valoare de 1 leu),dar nu mingile sunt problema ci chiar salile in care concurentii participa ( cu soare ce bate la citeva mese de nu vezi mingea,cu apa ce curge din tavan , cu condensul din sali s.a.md.) astea ne doare pe noi.Dar cred ca cei responsabili de aceste aspecte ii intereseaza altceva de la concurs,parerea mea carevasazica.Acest sport a creat oameni cu capul pe umeri de ce sa-i lasam pe altii sa ne strice placerea de a participa in conditiile cele mai bune la concurs.VA ROG DRAGI PARTICIPANTI LA TOATE CONCURSURILE CARE PARTICIPATI SA DATI CATE O NOTA FIECARUI CONCURS IAR CEI CARE CONDUC ( de la BUCURESTI d-nul DAN) SA CONTABILIZEZE ACESTE CALIFICATIVE , iar la sfarsit de an sa li se acorde cate un premiu celui mai bun organizator ( din cotizatia care se aduna ) iar noi concurentii sa stim unde sa mergem sau nu (datorita conditiilor) la concurs CE SPUNETI va salut si multa sanatate .
                                      Blade . PHOTINO
                                      Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                      Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de marcu vasile Vezi post
                                        Asta e traim in Romania si asta spune totul. Parerea mea este ca fiecare organizator sa-si faca timp pentru cumpararea celor necesare desfasurarii in "cele mai bune conditii" a fiecarui concurs in parte ca toti participantii cotizeaza.Asa cum pentru toti suma este la fel este de dorit si mingile sa fie la fel (ex.DONIC de anttenament in valoare de 1 leu),dar nu mingile sunt problema ci chiar salile in care concurentii participa ( cu soare ce bate la citeva mese de nu vezi mingea,cu apa ce curge din tavan , cu condensul din sali s.a.md.) astea ne doare pe noi.Dar cred ca cei responsabili de aceste aspecte ii intereseaza altceva de la concurs,parerea mea carevasazica.Acest sport a creat oameni cu capul pe umeri de ce sa-i lasam pe altii sa ne strice placerea de a participa in conditiile cele mai bune la concurs.VA ROG DRAGI PARTICIPANTI LA TOATE CONCURSURILE CARE PARTICIPATI SA DATI CATE O NOTA FIECARUI CONCURS IAR CEI CARE CONDUC ( de la BUCURESTI d-nul DAN) SA CONTABILIZEZE ACESTE CALIFICATIVE , iar la sfarsit de an sa li se acorde cate un premiu celui mai bun organizator ( din cotizatia care se aduna ) iar noi concurentii sa stim unde sa mergem sau nu (datorita conditiilor) la concurs CE SPUNETI va salut si multa sanatate .
                                        O idee excelenta si nu cred ca ar trebui cineva sa se supere. Intradevar la unele turnee conditiile sunt foarte bune iar la altele foarte proaste. Calificativele pot fi date in functie de: 1)-Spatiu de joc; 2)-Calitatea meselor de tenis; 3)-Calitatea mingilor de tenis (daca exista, la unele turnee trebuie sa vii cu mingi de acasa); 4)-Calitatea meniului oferit, pranz sau sandwich-uri (tuica, magiun); 5)-Organizare, aici poate intra indemanarea organizatorului de a elimina timpi morti; Si as mai adauga una care sigur va supara una lume: 6)-Daca au existat aranjamente ale organizatorilor pentru a favoriza anumiti jucatori, adica daca s-au creat culoare pentru unii mai simpatici in detrimentul altora mai batuti de soarta. Eu zic ca administratorul site-ului poate crea ceva ca un sondaj de opinie unde sa poti acorda un anumit calificativ pe anumite criterii, cum am exemplificat mai sus.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                          O idee excelenta si nu cred ca ar trebui cineva sa se supere. Intradevar la unele turnee conditiile sunt foarte bune iar la altele foarte proaste. Calificativele pot fi date in functie de: 1)-Spatiu de joc; 2)-Calitatea meselor de tenis; 3)-Calitatea mingilor de tenis (daca exista, la unele turnee trebuie sa vii cu mingi de acasa); 4)-Calitatea meniului oferit, pranz sau sandwich-uri (tuica, magiun); 5)-Organizare, aici poate intra indemanarea organizatorului de a elimina timpi morti; Si as mai adauga una care sigur va supara una lume: 6)-Daca au existat aranjamente ale organizatorilor pentru a favoriza anumiti jucatori, adica daca s-au creat culoare pentru unii mai simpatici in detrimentul altora mai batuti de soarta. Eu zic ca administratorul site-ului poate crea ceva ca un sondaj de opinie unde sa poti acorda un anumit calificativ pe anumite criterii, cum am exemplificat mai sus.
                                          Calificativele cele mai reprezentative ti le dau participantii : prin prezenta cand este ok-prin absenta cand este naspa.
                                          ,ci nu o un calificativ care in multe cazuri ar fi ca si cum un vegetarian ar aprecia friptura.
                                          .

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de Vali Suta Vezi post
                                            Calificativele cele mai reprezentative ti le dau participantii : prin prezenta cand este ok-prin absenta cand este naspa.
                                            ,ci nu o un calificativ care in multe cazuri ar fi ca si cum un vegetarian ar aprecia friptura.
                                            .

                                            Bine punctat Vali...Subscriu,si as dori si alti organizatori sa-si exprime parerea,oricare ar fi ea,chiar daca,eu cred ca ne indepartam de subiectul topic-ului. Multumesc pentru atentia acordata.
                                            BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                                            FH - TENERGY 64
                                            BH - XIOM VEGA EUROPE

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              DOMNUL CU FRIPTURA E CLAR ca va place tenisul ddar am dat si eu o parere daca am suparat pe cineva mii de scuze , dar privind organizarea unor concursuri lasa de dorit si ar trebui sa se ia unele masuri . de ceea inca odata va spun despre frumusetea acestui sport pentru care toti trebuie sa luam initiativa .
                                              Blade . PHOTINO
                                              Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                              Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Asa ca fapt divers se poate creea un pool cu impresii despre concursurile zonale.
                                                Sunt sigur ca chiar daca nu are valoare de decizie ar ridica stacheta pentru organizatori si poate chiar sa sugereze o reorientare a centrelor zonale .
                                                In legatura cu friptura (si asa e post) parerea mea e ca o salata mare e mai ieftina decat o friptura mica!

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Vali Suta Vezi post
                                                  Calificativele cele mai reprezentative ti le dau participantii : prin prezenta cand este ok-prin absenta cand este naspa.
                                                  ,ci nu o un calificativ care in multe cazuri ar fi ca si cum un vegetarian ar aprecia friptura.
                                                  .
                                                  Din nou apreciez ideile profunde ale domnului Suta.
                                                  4/3 din oameni au probleme cu fractiile

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X