Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri `arzatoare`

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propuneri `arzatoare`

    Revin din nou la propunerea mea ca sa impartim circuitul in doua ligi, una de amatori adevarati (care nu au fost legitimati niciodata) numita minor liga si una de legitimati + fosti legitimati + amatori care sunt de un nivel mai ridicat care sa se numasca major liga.
    Titlurile de campioni nationali de amatori, etc vor ramane pentru minor liga iar pentru liga superioara vom introduce alte titulaturi.
    Organizarea celor doua ligi se poate face in paralel, in localitatile in care sunt multi jucatori se poate face turnee B separate iar unde sunt mai putini se poate face turneu B impreuna, turneele A sa fie separate dar organizate in acelasi timp si loc (eventual).
    Propunerea turneului pe echipe vine in completarea separarii circuitului, pentru ca multi dintre jucatorii de nivel mediu nu doresc sa joace decat cu cei mai buni, le putem da ocazia sa joace cu acestia in circuitul pe echipe.

    Problemele pe care le avem in momentul de fata sunt:
    -deja suntem vreo 2 sute (numar care eu credeam ca il vom atinge abia la sfarsitul anului)
    -sunt multi jucatori care doresc sa participe in circuit si care nu pot participa datorita faptului ca nu intrunesc conditiile de participare, si care ar ridica extrem de mult nivelul de joc al circuitului lucru benefic pentru fiecare jucator din circuit
    -numarul de turnee este destul de mic datorita faptului ca nu sunt sali multe in tara sa sustina un turneu de 30-40 de persoane ( cu 2 ligi separate putem organiza turneeA de 15-20 de persoane care se pot tine in mai multe localitati decat pana acum)
    Si as propune ca jucatorii din major liga sa plateasca o taxa de participare in circuit din care sa ne cumparam materiale folositoare in turnee (filee, tabele de arbitraj, etc), iar jucatorii din minor liga sa ramana pe sistemul actual, fara taxe de circuit.

    Am sa va rog pe toti cei care cititi acest topic sa va exprimati votul si mai ales opiniile cu privire la aceste chestiuni.

    Daca majoritatea doreste sistemul propus de mine din toamna sau de la anu putem face modificarile respective.

    Propunerea mea este sa facem un calendar pe tot anul (viitor) cu date exacte pentru turneele A, B si meciuri pe echipe in asa fel incat sa fie bine distribuite pe parcursul anului, cu 2 luni de pauza in vara si cu turnee individuale si pe echipe la fiecare 2 saptamani.

    Deci votati si comentati.

  • #2
    Sint de acord cu tine filo, pana la partea financiara.De ce aia mai avansati sa plateasca si restul nu?
    Trebuie sa faci o delimitare intre jucatorii legitimati + fosti legitimati si jucatorii care niciodata n-au avut legitimatie la Federatia Romana de Tenis de Masa.
    Cine va vrea sa joace cu jucatorii legitimati poate sa o faca, sau daca vor fi prea putini jucatorii legitimati la vre-un turneu,atunci sa nu primeasca puncte de amator, dar sa poata juca, fara a se contabiliza succesul lor daca se califica in fazele superioare ale turneului.
    Eu am fost la Turneul B de la Cluj, dar sincer pe mine nu m-a deranjat daca Mircea juca in turneu.

    Sint de principiu ca, daca sint mai bun ca el trebuie sa-l bat, ca doar nu joaca legitimatia lui.

    Toata tevatura asta e ca si la scoala cu copiii.
    Preferi sa fii primul intr-o clasa slaba cu media 8 , sau sa fi printre ultimii intr-o clasa puternica cu media 9.

    Asa e si aici.Sincer,eu prefer tot timpul sa joc cu jucatori mai buni ca mine, ca in felu asta progresez si eu.

    Ca si o concluzie, se poate face ca legitimatii si fostii legitimati sa joace intre ei, iar amatorii cu amatorii, si in cazul in care amatorii doresc sa joace cu legitimatii sa se permita asta.

    Comentariu


    • #3
      Inainte de a stabili daca personajul X sau Y are dreptul de a participa la turneele noastre, trebuie clarificata notiunea de “amator”, pentru ca circuitul Amatour este dedicat acestei “specii” de jucatori.
      Parerea mea este ca jucatorii cu statut de amatori sunt de doua categorii:
      cei care nu au avut niciodata legitimatii emise de FRTM;
      cei care au avut sau au legitimatii emise de FRTM, dar nu au participat la nivel de inalta performanta: cadeti, juniori III si II, precum si jucatorii care au (sau au avut) legitimatii de participare la nivel judetean sau categ onoare, calificari..
      Ceilalti, adica juniori I, precum si fosti sau actuali participanti in DiviziileB, A si Superliga organizate de FRTM, chiar daca pentru o scurta perioada, s-au antrenat si au jucat pentru nivel de inalta performanta, au avut satisfactii si insatisfactii la acel nivel; participarea lor la un nivel inferior ar trebui sa aiba doar scop didactic.
      Ideea lui Filo de la București, de a introduce jucatorii avanasati in grupe, dar fara a influenta clasamentele mi s-a parut excelenta si ar fi putut fi utilizata si ulterior.

      Regulamentul pe care l-am adoptat in iarna stabileste anumite criterii in aceast spirit si ar trebui sa -l respectam intregul circuit, dupa care la anul il vom putea imbunatati daca vom considera necesar.
      Personal cred ca varianta aleasa in regulament nu este perfecta, dar este clara si corecta si poate functiona fara probleme.
      O varianta cu doua ligi ar complica foarte mult sistemul, l-ar face greu de inteles si de utilizat si ar scadea interesul, atat pentru grupa mica (cine vrea sa joace numai in grupa cu jucatori mai putin buni?) cat si pentru grupa mare (ar trebui sa fie alesi –pe ce criterii?- numai jucatori de valoare) Nici inmultirea numarului de turnee A la doua pe luna nu va duce la cresterea valorica, pentru ca suntem amatori, nu ne putem permite nici ca timp si nici ca bani sa alergam asa de des prin toata tara…Sistemul de punctaj nu trebuie sa-l inventam, avem destule exemple privind modul de punctare
      Un numar de 6- 8 turnee mari, bine pregatite si unul final sunt indeajuns.

      Nici turneele pe echipe, in variantele propuse nu au sanse de existenta. Distantele lungi dintre orase au ingenunchiat ehipe profesioniste care nu au avut suficiente resurse. Pentru noi acest mod de joc ar fi imposibil.
      Mult mai viabila ar fi o formula de organizare la nivelul fiecarui judet, (sau judete apropiate daca nu sunt suficiente echipe) dupa posibilitati, si un turneu final in care sa se intalneasca primele doua sau trei din fiecare grup
      Sunt multe judete care au in organizare proprie campionate la care participa echipe de jucatori amatori, peste care suprapunerea cu un alt campionat pe echipe ar fi imposibila.
      Mai interesant ar fi sa invitam echipele castigatoare din fiecare judet (sau cele care raspund invitatiei noastre) la un turneu final, impreuna cu cele din campionatele pe care putem organiza noi. Trebuie doar sa avem grija sa nu semene cu un turneu official, precum cel de calificare in divizia B
      .
      La Oradea exista un campionat judetean?
      Dar la Suceava? La Cluj?
      La București exista, in doua nivele, Onoare si Calificari; Jucatorii din echipele din Calificari au un nivel asemenator cu cel al unui turneu A de-al nostru.
      La Iași am citit ca exista, in Prahova exista, iar in Harghita vad ca este un adevarat fenomen: 22 de echipe! Extraordinar! Putem afla in ce judete mai sunt asemenea campionate si care sunt echipele mai bune.
      Dragi Amatouristi, in judetele care nu au asemenea campionat putem initia noi, prin colegii care doresc acest campionat, chiar daca pentru inceput ar fi numai 3-4 echipe.
      Colegii nostri din București care joaca prin Onoare au jucat atat prin sali aflate in hrube din care credeai ca nu mai iesi, prin holuri , scari si culoare de institutii, dar si in cele mai bune sali din București si sunt convins ca au jucat cu aceeasi placere. Asa ca nu va asteptati numai la sali cu 4, 5 sau 6 mese, este de ajuns o singura masa, si cateva conditii decente.
      Sunt interesat si chiar va rog sa puneti pe site daca cunoasteti orice date privind campionate si echipe din orice judet. pe care le putem studia. Ma indoiesc ca cineva de la Federatie a fost vreodata interesat de campionatele judetene.
      Ca exemplu: in judetul Prahova se joaca tur-retur un campionat cu vreo 10 echipe; toate meciurile se joaca intr-o singura sala cu 5 mese- La Petrolul- si in fiecare zi anuntata se joaca de obicei cate doua meciuri. Turul primavara, returul toamna. Cele mai bune echipe: AlexColor Ploiești, Valenii de Munte, Campina.

      Comentariu


      • #4
        O precizare: in jud Hr sant DOUA campionate zonale separat!!! Zona Ciuc cu doua divizii A si B cu 22 de echipe cu minim 4 jucatori/echipa , se joaca tur in toamna si retur in primavara. + se organizeaza intre timp cate trei etape/divizie, campionat individual.la terminarea sezonului se mai organizeaza Cupa Amator in divizia A in sistem eliminatoriu. Castigatorii primesc cupe , medali, diplome care sant cumparate din taxa de inscriere. Conditii de joc:4 mese noi Andro Competition, echipele trebuie sa aiba minim 2 ore rezervate intr-o saptamana pentru antrenament pe doua mese ,care se plateste separat , respectiv pentru meciuri,fiecare joaca cu fiecare , meciurile fiind programate conform datei de antrenament al echipei gazda in meciul tur si invers in retur. Durata este = cu nr ech x saptamani /tur.
        Astfel cred ca avem conditii de invidiat , putem sa ne antrenam fiecare dupa posibilitati, totul datorita unui om (cauta-l pe forum:skater) pasionat de sportul asta, care a bagat foarte multi bani intro sala SUPERRR.Fara o sala care e numai destinata pingpongului nu se poate organiza un astfel de campionat!!

        Si campionatul zonal Odorheiu-sec. in care joaca 30 de echipe/3 divizii cu minim 2 jucatori/ech, dar fara antrenamente pentru ca se joaca in sala Clubului Sportiv Scolar.
        In ambele campionate joaca si fosti legitimati de la care invatam foarte mult!

        _eu si cu skater jucam in ambele campionate paralel dar in echipe separate.

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X