Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pentru copii - o paleta mai mica?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Pentru copii - o paleta mai mica?

    Am o nelamurire, si poate aici voi gasi raspunsul corect:
    Credeti ca pentru un copil de 5 ani, este mai indicat un lemn special pentru copii (am vazut la Donic sau Joola ceva lemne care au maner mai subtire si mai mic), sau e bine sa se obisnuiasca cu un lemn normal de acum?
    Multumesc anticipat pentru opinii.

  • #2
    Re: Pentru copii - o paleta mai mica?

    Eu cred ca "normal" este sa fie bun, in fiecare etapa de dezvoltare. Deci paleta sa i se potriveasca si ca priza, dar mai ales ca viteza si simt.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Re: Pentru copii - o paleta mai mica?

      este un lemn sunflex martinez light premium all- si are 61g
      http://paleta-tenis-de-masa.compari.ro/ ... p42096056/
      si fețe usoare de la stiga Innova Ultra Light
      http://www.stiga-tenis.ro/catalog1/fete ... light.html
      o sa fie o combinatie foarte usoara
      sper sa iti fi fost de ajutor
      lemn: butterfly jonyer - H
      fh: xiom vega europe
      bh: geospin tacky

      lemn:mizzone vision (very fast blade)
      fh:tibhar genius (tunata)
      bh:donic baracuda (tunata)

      Comentariu


      • #4
        Re: Pentru copii - o paleta mai mica?

        pt. lemne deosebite si facute dupa comanda(eu am unul de 47 de grame!) ia legatura cu MIzzone de pe forum, face lemne cu aproape orice fel de furnir exotic vrei, cu fibra ce carbon, sticla, kevlar, etc. Al meu are mijlocul de 10 mm balsa!, un strat secret de fibra, si straturile exterioare de bambus! Si totul are 47 de grame!!!! Dar e foarte rapid, off+, inca nu am reusit sa-l stapanesc! Preturile nu sunt foarte mari, chiar acceptabile, omul face totul din pasiune, si are o mare experienta in domeniul lucrului cu astfel de materiale, il las pe el sa spuna ce premii nationale a luat ...
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Re: Pentru copii - o paleta mai mica?

          Ideea dezvoltata mai sus este foarte buna .Am vorbit si eu cu d-nul Mizzone ,mi-a aratat diferite lemne usoare si de diverse culori.Avantajul ca lemnele confectionate de el sunt intr-adevar mult mai usoare decat cele confectionate de firmele consacrate de pe mapamond si in plus inainte de cumparare te lasa sa-l probezi acasa la tine(deci ai o perioada de gratie).Sunt adeptul sa foloseasca copilul o paleta de dimensiuni normale ,la inceput un lemn usor ALL,fete de control si nu ma pot abtine sa nu-ti recomand un lemn priza TOK,cu maner mai mic,deci mai usor(eventual sa lipesti pe el o singura fata cu care sa joace,paleta este si mai usoara.Cum s-o foloseasca?Ii arat eu , ).
          Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
          Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

          Comentariu


          • #6
            Re: Pentru copii - o paleta mai mica?

            Multumesc tuturor pentru ideile impartasite.
            Domn' doctor, daca il invat acum cu priza toc, trebuie sa-i pun si un scaun pe care sa se catere la masa. Poate dupa ce va mai creste, o sa-i fac cunostinta cu dvs. Daca o sa reusiti sa-i transmiteti "microbul" TOC... nu am nimic impotriva Dar deocamdata nu e potrivit pt. el
            Inca o data multumesc

            Comentariu


            • #7
              Re: Pentru copii - o paleta mai mica?

              salut!
              pot sa-ti trimit un lemn usor si potrivit ca si dimensiuni pentru copil, doar anunta-ma ...(evident, fara absolut nici o obligatie ulterioara de achizitie!).
              imi este foarte usor sa-ti trimit la Cluj, am ocazia foarte usor sa pun pachet printr-un prieten bun, medicul sportiv al lotului de handbal fete de la Jolidon, Victor Baciu).
              doar sa-mi spui...(0747482236).
              recomand sa inceapa cu un lemn cu o structura de balsa acoperit cu nuc nord-american, da un control foarte bun si e suficient de propulsiv, am unul care mi-e "iesit" pe la vreo 53grame, insa daca il "reduc" pentru copil, estimez ca va ajunge cumva pe la maxim 36-40 grame.
              astept un semn.
              bafta si minuni!
              lemn: MIZZONE-7GLASS
              FH: Tackifire 1.9
              BH: Slice40 1.5
              0747482236

              Comentariu


              • #8
                Re: Pentru copii - o paleta mai mica?

                Interesant. O sa ma gandesc la varianta asta...

                Comentariu


                • #9
                  Re: Pentru copii - o paleta mai mica?

                  Ar trebui sa te gandesti mai repede,sa nu intre copilul la facultate ,ca va fi prea tarziu.Ti-am spus ca este cea mai buna varianta de viitor,mai ales ca o poti proba fara sa o platesti ,pana in momentul deciziei tale finale.Apoi mai invata si tu ceva tenis ,sa aiba copilul cu cine juca ,sa nu se roage de altii sa joace cu el.Ei cei tineri ,progreseaza foarte repede in acest sport si va trebui sa tii pasul cu el,ca altfel risti sa te dea la spate sau sa te antrenezi cu vreun robot.
                  Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                  Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Pentru copii - o paleta mai mica?

                    Fiti linistit, domn' doctor. Se antreneaza deja la CSM. Eu abia tin paleta in mana, cum credeti ca as putea sa-l antrenez pe el?
                    uuuuhhhhh, bine ca mi-ati amintit.... admiterea la facultate .... mai am cateva luni..... ce ma fac..... Nu i-am gasit inca paleta... offf doamne....
                    Sunteti tare, domn' doctor
                    Toate cele bune

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X