Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Program de calcul turneu AMATuR

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Program de calcul turneu AMATuR

    Pentru a usura munca organizatorilor de turnee am creat urmatoarea versiune demo a unui program informatic. Realizarea sa a fost facuta in urma regulilor "culese" de pe forum cu toate ca anumite situatii inca n-au fost tratate. Daca programul va trezi interes si cineva va fi interesat in finalizarea si utilizarea lui vom discuta si asupra aspectelor ramase nerezolvate. Fisierele necesare instalarii le gasiti la adresa de mai jos si precizez ca pentru instalare este nevoie sa luati ambele fisiere si trebuie sa rulati SETUP.EXE. O sa descriu mai jos, pe scurt, cateva din capabilitati insotite eventual de o imagine exemplificatoare:
    1. Inscrierea participantilor:
    Inscrierea se poate face atat manual, prin introducerea datelor participantului, cat si automat prin introducerea numelui si prenumelui si apasarea butonului de cautare lucru ce va determina completarea restului de informatii in baza clasamentului AMATuR (acel fisier .XLS), pozitie, localitate... etc

    2. Generarea grupelor inferioare:
    Dupa alegerea numarului de grupe dorit se vor genera grupele pentru faza respectiva (grupe superioare, inferioare) dupa regula sarpelui. Se ofera posibilitatea utilizatorului de a schimba ordinea in grupe dupa preferinta prin editarea coloanei "Id".

    3. Introducerea rezultatelor:
    In fiecare celula din tabel se introduce rezultatul obtinut dupa care se apasa butonul calcul (dar numai dupa introducerea tuturor rezultatelor) pentru a stabili ordinea finala in grupa. Eventual se poate printa grupa respectiva prin apasarea butonului "Imprimare"

    4. Generarea grupelor superioare se face in functie de acele chei de repartizare (o problema aici netrata este situatia in care numarul grupelor superioare este diferit de cel inferioare). Pentru aceasta prima versiune se considera egal numarul grupelor intre faze.

    5. Faza eliminatorie. Au fost tratate deocamdata cazurile cu 8, 16, 32 participanti in eliminatoriu si arata dupa cum urmeaza:

    6. Clasamentul final: un simplu tabel cu pozitia finala.

    Toate informatiile sunt salvate intr-o baza de date. Pentru aceasta la instalarea programului va trebui sa aveti o conexiune activa la internet pentru instalarea unui produs aditional fara de care programul nu va putea rula.
    Daca aveti probleme la instalare va rog sa postati mesajul de eroare si voi remedia cat mai curand.
    Fisierele le gasiti la urmatoarea adresa: http://www.mediafire.com/?sharekey=1956 ... 998cb4ca21

  • #2
    Re: Program de calcul turneu AMATuR

    Neica, ce te-a apucat?
    Ai uitat sa pui un buton sa dea Sorin cu zarul ordinea in eliminator
    Acum, serios, fara gluma, efortul este impresionant si rezultatul final, desi inca neterminat (cum chiar tu ai spus) merita toata atentia. Am totusi o observatie: dupa ce se fac grupele (inferioare, sa zicem) si vreau sa schimb intre ei 2 jucatori dintr-o grupa in alta, cum fac in mod concret? In afara de CUT>PASTE se poate altfel? Ca mi se deregleaza fisierul si nu stiu de ce...
    Cu inca putine finisari, cred ca acest program ne va fi de un real folos, numai sa nu ne prindem degetele intre taste Cand il termini, promit sa te pun organizator la primul turneu pe care-l fac folosind programul
    Iulian Toma

    Comentariu


    • #3
      Re: Program de calcul turneu AMATuR

      Multumesc mult pentru aprecieri . Deocamdata singura si cea mai viabila (zic eu) posibilitate de a modifica grupele este de a introduce numarul de ordine al jucatorului dorit. Daca se va dovedi anevoios voi incerca sa gasesc alta posibilitate .

      Comentariu


      • #4
        Re: Program de calcul turneu AMATuR

        Intentia este laudabila, realizarea sper sa devina de folos.
        Pentru ca incercarea sa aiba si rezultate, iti propun sa incerci o varianta ceva mai simpla si mai aproape de posibilitatile tehnice ale organizatorilor.
        Ar fi util sa studiezi modul de lucru al programului pe care il utilizam, pe care l-am laudat candva, dar care are si cateva lacune care puteau fi remediate, iar programul usor ajustat.
        Pentru asta, iti propun cativa pasi:
        1 Copierea primelor 9 coloane din clasamentul la zi in fisierul de lucru. In aceste coloane se gasesc deja inregistrate informatiile necesare organizarii unui turneu. Nu cred ca utilizarea clasamentului on line este de ajutor, ci trebuie lucrat pe o copie, care in momentul finalizarii turneului sa fie exportata. Cred ca acest pas va fi o copiere manuala. Intoducerea datelor in clasament nu trebuie nici ea sa fie automata, ci introdusa manual dupa verificare si omologare.
        2 Dupa cum se vede, formatul Nume-prenume este intr-un singur camp. Introducerea numelui trebuie sa fie singura informatie introdusa, toate celelalte se gasesc deja in fisier. Daca numele nu a fost gasit, abia atunci este nevoie de o fereastra in care se introduce un participant nou.
        2 Uneori pot fi mai multe turnee concomitent: open, amatori, juniori sau pe criterii de varsta; Unii jucatori isi pot alege turneul la care doresc sa participe: un junior isi poate alege poate participarea la juniori, sau la amatori sau la open.
        3 Iti propun sa faci programul in etape, astfel incat sa-l putem testa mai intai in faza inscrierii si a grupelor inferioare. Pasul doi este ceva mai dificil si poate fi dezvoltat ulterior.
        4 Sunt operatii care se fac inainte de inceperea inscrierilor, operatiuni care se fac in timpul inscrierilor la sala si operatiuni care se fac dupa incheierea inscrierilor. Pasii trebuie bine calculati, deoarece in toiul turneului nu este timp suficient pentru a-l pierde in operatii de rutina. Cu actualul program, daca il pregatesc de seara, in 15 minute pot anunta grupele inferioare.
        Mai sunt multe de spus, dar le putem discuta dupa ce reusesc sa instalez programul tau si dupa ce studiezi programul actual. Deocamdata am dat chix.

        Comentariu


        • #5
          Re: Program de calcul turneu AMATuR

          Clasamentul nu este accesat online ci se copiaza intr-un folder "Clasament" acolo unde se instaleaza programul. Introducerea numelui si al prenumelui sunt singurele informatii necesare pentru gasirea unui jucator. Restul informatiilor se completeaza pentru cazul in care jucatorul nu este prezent in clasament. La inscriere se alege categoria pentru care este inscris jucatorul respectiv: amator sau open (deocamdata) se pot adauga oricate categorii... In ceea ce priveste testarea sunt perfect de acord este o etapa esentiala. Daca nu ati reusit sa-l instalati util pentru mine ar fi sa-mi spuneti si eroarea care s-a generat pentru a corecta sau, dupa caz, sugera eventuala rezolvare

          Comentariu


          • #6
            Re: Program de calcul turneu AMATuR

            La mine problema nu este la instalare. Ea se face fara probleme! Programul nu ruleaza ... nu stiu din ce cauza! La instalare, nu am observat instalarea unui program aditional, care se downloadeaza de pe net. Ai putea sa ne spui si noua cum se numeste acel program? Poate daca il downloadam noi, programul va rula.
            Mentionez ca am Windows 7.
            Multumesc,
            Mihai
            Blade: Butterfly Photino
            Fh: Butterfly Tenergy 05
            Bh:Yasaka Rakza 9

            www.lovetodance.ro

            Comentariu


            • #7
              Re: Program de calcul turneu AMATuR

              Multumesc pentru ca ai incercat totusi sa instalezi. Uite chiar acum am refacut kitul de instal si poti incerca iar dar nu inainte de a dezinstala versiunea veche. Chiar pe windows 7 am dezvoltat si eu si ar trebui sa mearga

              Comentariu


              • #8
                Re: Program de calcul turneu AMATuR

                Am reusit sa-l instalez , ma pot uita la turneu test si la turneu test AO dar cand incerc sa deschid un nou turneu i-mi apare textul asta : Old format or invalid library .( Exception from HRESULT : 0x80028018 (TYPE_E_INVDARAREAD))
                Solutii ?
                Astept raspuns !
                Felicitari !
                Dan Chirap
                www.sportdakiro.com
                email: contact@sportdakiro.com

                Comentariu


                • #9
                  Re: Program de calcul turneu AMATuR

                  Incep prin a va multumi pentru rabdarea si interesul fata de aceasta aplicatie . Tin sa va anunt ca problema s-a rezolvat datorita faptului ca mi-ati spus exact mesajul de eroare primit. Sa speram ca in timp se va dovedi o aplicatie utila dar asta se va intampla numai cu ajutorul dvs, al celor care o incercati dar mai ales cu ajutorul celor care dicteaza regulile de desfasurare. La aceeasi adresa din primul post se afla noile fisiere modificate. Daca mai aveti probleme va rog sa-mi spuneti!

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Program de calcul turneu AMATuR

                    A mers .... am completat si rezultatele la grupele inferioare, dar cand a trebuit sa generez grupele superioare, am intampinat urmatoarea eroare:
                    http://yfrog.com/9deroaretj
                    Si inca cateva observatii:
                    1. am observat ca programul genereaza o lista cu participantii ... Nu am reusit sa adaug un participant nou ... De asemenea, cel mai important este sa adaugam noi persoanele care vor participa ... nu sa se genereze o lista
                    2. Se poate face in asa fel incat rezultatele trecute in grupele inferioare sa fie doar cele corecte??
                    De ex. am trecut un rezultat 3-3 .... si un alt rezultat de genul 5-2 ... ceea ce a fost posibil
                    Completarea la mesajul de eroare ar fi:
                    Daca ajuta cu ceva
                    System.NullReferenceException: Object reference not set to an instance of an object.
                    at OrganizatorAmatur.Dialogs.KeyChooser.AddGrid(DataT able source)
                    at OrganizatorAmatur.Dialogs.KeyChooser.SetKeys()
                    at OrganizatorAmatur.Dialogs.KeyChooser..ctor(UCCateg ory cat, Int32 NumberOfGroups, DataView dvAll)
                    at OrganizatorAmatur.UserControls.UCCategory.btnGener ate_Click(Object sender, EventArgs e)
                    at System.Windows.Forms.Control.OnClick(EventArgs e)
                    at System.Windows.Forms.Button.OnClick(EventArgs e)
                    at System.Windows.Forms.Button.OnMouseUp(MouseEventAr gs mevent)
                    at System.Windows.Forms.Control.WmMouseUp(Message& m, MouseButtons button, Int32 clicks)
                    at System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)
                    at System.Windows.Forms.ButtonBase.WndProc(Message& m)
                    at System.Windows.Forms.Button.WndProc(Message& m)
                    at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.O nMessage(Message& m)
                    at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.W ndProc(Message& m)
                    at System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)
                    ************** Loaded Assemblies **************
                    mscorlib
                    Assembly Version: 2.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.NET/Framework/v2.0.50727/mscorlib.dll
                    ----------------------------------------
                    OrganizatorAmatur
                    Assembly Version: 1.0.0.0
                    Win32 Version: 1.0.0.0
                    CodeBase: file:///C:/Program%20Files/AMATuR/Organizator%20turnee/OrganizatorAmatur.exe
                    ----------------------------------------
                    System.Windows.Forms
                    Assembly Version: 2.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
                    ----------------------------------------
                    System
                    Assembly Version: 2.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
                    ----------------------------------------
                    System.Drawing
                    Assembly Version: 2.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
                    ----------------------------------------
                    System.Data
                    Assembly Version: 2.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_32/System.Data/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Data.dll
                    ----------------------------------------
                    System.Configuration
                    Assembly Version: 2.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.dll
                    ----------------------------------------
                    System.Xml
                    Assembly Version: 2.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
                    ----------------------------------------
                    System.Transactions
                    Assembly Version: 2.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_32/System.Transactions/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Transactions.dll
                    ----------------------------------------
                    System.EnterpriseServices
                    Assembly Version: 2.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_32/System.EnterpriseServices/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.EnterpriseServices.dll
                    ----------------------------------------
                    System.Core
                    Assembly Version: 3.5.0.0
                    Win32 Version: 3.5.30729.4926 built by: NetFXw7
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Core/3.5.0.0__b77a5c561934e089/System.Core.dll
                    ----------------------------------------
                    System.Data.Linq
                    Assembly Version: 3.5.0.0
                    Win32 Version: 3.5.30729.4926
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Data.Linq/3.5.0.0__b77a5c561934e089/System.Data.Linq.dll
                    ----------------------------------------
                    System.Xml.Linq
                    Assembly Version: 3.5.0.0
                    Win32 Version: 3.5.30729.4926 built by: NetFXw7
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Xml.Linq/3.5.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.Linq.dll
                    ----------------------------------------
                    Anonymously Hosted DynamicMethods Assembly
                    Assembly Version: 0.0.0.0
                    Win32 Version: 2.0.50727.4927 (NetFXspW7.050727-4900)
                    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_32/mscorlib/2.0.0.0__b77a5c561934e089/mscorlib.dll
                    ----------------------------------------
                    ShadowLabel
                    Assembly Version: 1.0.3776.24417
                    Win32 Version: 1.0.3776.24417
                    CodeBase: file:///C:/Program%20Files/AMATuR/Organizator%20turnee/ShadowLabel.DLL
                    ----------------------------------------
                    ************** JIT Debugging **************
                    To enable just-in-time (JIT) debugging, the .config file for this
                    application or computer (machine.config) must have the
                    jitDebugging value set in the system.windows.forms section.
                    The application must also be compiled with debugging
                    enabled.
                    For example:
                    <configuration>
                    <system.windows.forms jitDebugging="true" />
                    </configuration>
                    When JIT debugging is enabled, any unhandled exception
                    will be sent to the JIT debugger registered on the computer
                    rather than be handled by this dialog box.
                    Blade: Butterfly Photino
                    Fh: Butterfly Tenergy 05
                    Bh:Yasaka Rakza 9

                    www.lovetodance.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Program de calcul turneu AMATuR

                      N-am reusit sa reproduc si la mine eroarea ta. Dar ca sa-mi dau totusi seama poti sa-mi trimiti atasat fisierul pe care lucrezi (baza de date) pe care o vei gasi in C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data\Amatur.mdf si C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data\Amatur_log.LDF deci aceste 2 fisiere. Le poti trimite pe mail la ionden(at)yahoo.com daca vrei si voi rezolva.
                      Referitor la observatii acum:
                      1. Intentionat am facut sa genereze o lista de participanti si am dezactivat butonul de adauga pentru a nu sta si introduce manual zeci de participanti pentru a vedea cum lucreaza programul. Evident ca atunci cand va fi utilizat acea lista nu se va mai genera si fiecare va introduce in functie de cine s-a inscris pe forum jucatorii de la turneul respectiv...
                      2. As putea face sa verifice daca rezultatul este cel corect insa pot aparea schimbari, de exemplu poate nu se mai joaca 3/5 ci 2/3 si ar trebui verificat si acel caz. O sa ma gandesc insa in ceea ce priveste acest aspect e normal sa se scrie scorul corect dar o sa vad ce pot face. Desera o sa pun o noua versiune eventual.
                      PS: E foarte bine ca mi-ai dat detaliile de la eroare

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Program de calcul turneu AMATuR

                        Programul functioneaza bine pentru inscriere si grupele inferioare. Verificarea si modificarea programului dincolo de grupele inferioare o putem face pe parcurs. Cred ca ar fi momentul sa incepem sa facem probe incepand cu inscrierea in concurs, sunt cateva etape care se fac in mod real si ar trebui sa le parcurgem pas cu pas si in program.
                        Mai intai, cred ca in baza de date ar trebui sa intre si coloana TX si coloana MA, care sunt utile in algoritmul turneului, pentru a tipari liste de inscriere separate pentru cei care au platit taxa si cei care urmeaza sa o plateasca.
                        Listele de inscriere sunt necesare, deoarece in toiul inscrierilor nu este timp pentru utilizarea programului on line, de multe ori apar probleme, ba nu e curent, ba nue lap top, ba nu e internet, ba nu e toner, etc.
                        De obicei, programul este pregatit de seara cu cei deja inscrisi, iar in dimineata concursului se fac doar modificari: cine nu a mai venit si cine s-a inscris suplimentar.
                        De asemenea, listele ajuta organizatorul sa-si faca toate calculele legate de bani.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Program de calcul turneu AMATuR

                          Postat în original de ionden
                          2. As putea face sa verifice daca rezultatul este cel corect insa pot aparea schimbari, de exemplu poate nu se mai joaca 3/5 ci 2/3 si ar trebui verificat si acel caz. O sa ma gandesc insa in ceea ce priveste acest aspect e normal sa se scrie scorul corect dar o sa vad ce pot face. Desera o sa pun o noua versiune eventual.
                          PS: E foarte bine ca mi-ai dat detaliile de la eroare
                          O caseta in care organizatorul alege 2 din 3 sau 3 din 5 la fiecare faza de joc ar rezolva problema; implicita ar trebui sa fie varianta 3 din 5.

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Program de calcul turneu AMATuR

                            As vrea sa vad algoritmul de impartire a jucatorilor in grupe (regula sarpelui, + posibilitatea editarii grupelor la jucatori din aceeasi localitate).
                            De asemenea, algoritmul de calcul al clasamentului in grupe.

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Program de calcul turneu AMATuR

                              Algoritmul de impartire in grupele inferioare este urmatorul:
                              1. Se citesc toti jucatorii inscrisi la turneu
                              2. Se ordoneaza crescator dupa pozitia in clasamentul general
                              3. Daca sunt jucatori care nu figureaza acestia sunt adaugati la coada in ordinea inscrierii lor (nerelevant deocamdata)
                              4. Jucatorii sunt dispusi in grupe strict dupa regula sarpelui
                              Dupa ce s-au generat grupele inferioare aveti posibilitatea de a schimba pozitia in grupele generate editand coloana "Id" cea cu fundal alb. In dreptul butonului "Afiseaza tabele rezultate" va apare un mesaj de eroare in cazul in care exista jucatori duplicati in mai multe grupe iar liniile cu probleme apar cu fundal rosu pentru a va atrage atentia asupra acestui fapt.
                              Acum asupra calcului clasamentului in grupe, se face in felul urmator:
                              1. Se ordoneaza descrescator dupa numarul de victorii
                              2. Daca avem 2 jucatori aflati pe aceeasi pozitie se verifica victoria directa
                              3. Daca avem 3 jucatori (sau mai multi) se face setaveraj intre ei
                              cam asa functioneaza deocamdata. Daca mai aveti de adaugat sa-mi spuneti si le voi pune in practica. Acum fiind la servici abia deseara pot pune o versiune noua cu eventuale modificari pe care o sa le si anunt

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                S-a urcat la ora 22:00 o noua versiune cu urmatoarele chestiuni remediate:
                                1. Posibilitatea de a alege sistemul de joc (2/3 sau 3/5) si validarile aferente (Se apasa butonul "Afiseaza setari" si se alege din caseta optiunea dorita)
                                2. Posibilitatea de a reinitializa situatia in fiecare faza de joc. Se apasa butonul "Afiseaza setari" apoi "Reinitializare" lucru care va determina rezultatele incepand cu faza curenta. Astfel daca s-au generat grupele fazei inferioare si se doreste refacerea lor se apasa acest buton.
                                3. Am dat drumu pentru testare la posibilitatea de a adauga jucatori in sistem
                                Pentru cei interesati versiunea se afla la adresa cunoscuta

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                  Super ! Acum merge .O rugaminte totusi . Avand in vedere ca la turneele A A+ vin peste 100 de participanti dureaza putin prea mult prea mult sa completezi toate rezultatele in calculator . Capii din grupe sunt datori sa faca acel clasament si sa vina cu rezultatele la organizator . Nu s-ar putea sa putem trece direct la pozitie direct locul pe care il ocupa in grupa ? Sa facem calculul grupei doar atunci cand este nevoie (atunci cand sunt mai multi cu acelasi numar de puncte ).
                                  Asta doar pentru a castiga timp ,sa limitam spatiul dintre grupele inferioare si cele superioare chiar si cel dintre grupele superioare si eliminatorii .
                                  Bafta mai departe !!!
                                  Programul s-a blocat cand am incercat sa generez grupele superioare:
                                  See the end of this message for details on invoking
                                  just-in-time (JIT) debugging instead of this dialog box.
                                  ************** Exception Text **************
                                  System.NullReferenceException: Object reference not set to an instance of an object.
                                  at OrganizatorAmatur.Dialogs.KeyChooser.AddGrid(DataT able source)
                                  at OrganizatorAmatur.Dialogs.KeyChooser.SetKeys()
                                  at OrganizatorAmatur.Dialogs.KeyChooser..ctor(UCCateg ory cat, Int32 NumberOfGroups, DataView dvAll)
                                  at OrganizatorAmatur.UserControls.UCCategory.btnGener ate_Click(Object sender, EventArgs e)
                                  at System.Windows.Forms.Control.OnClick(EventArgs e)
                                  at System.Windows.Forms.Button.OnClick(EventArgs e)
                                  at System.Windows.Forms.Button.OnMouseUp(MouseEventAr gs mevent)
                                  at System.Windows.Forms.Control.WmMouseUp(Message& m, MouseButtons button, Int32 clicks)
                                  at System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)
                                  at System.Windows.Forms.ButtonBase.WndProc(Message& m)
                                  at System.Windows.Forms.Button.WndProc(Message& m)
                                  at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.O nMessage(Message& m)
                                  at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.W ndProc(Message& m)
                                  at System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)
                                  ************** Loaded Assemblies **************
                                  mscorlib
                                  Assembly Version: 2.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.NET/Framework/v2.0.50727/mscorlib.dll
                                  ----------------------------------------
                                  OrganizatorAmatur
                                  Assembly Version: 1.0.0.0
                                  Win32 Version: 1.0.0.0
                                  CodeBase: file:///C:/Program%20Files/AMATuR/Organizator%20turnee/OrganizatorAmatur.exe
                                  ----------------------------------------
                                  System.Windows.Forms
                                  Assembly Version: 2.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System
                                  Assembly Version: 2.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System.Drawing
                                  Assembly Version: 2.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System.Data
                                  Assembly Version: 2.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_32/System.Data/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Data.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System.Configuration
                                  Assembly Version: 2.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System.Xml
                                  Assembly Version: 2.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System.Transactions
                                  Assembly Version: 2.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_32/System.Transactions/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Transactions.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System.EnterpriseServices
                                  Assembly Version: 2.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_32/System.EnterpriseServices/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.EnterpriseServices.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System.Core
                                  Assembly Version: 3.5.0.0
                                  Win32 Version: 3.5.30729.1 built by: SP
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Core/3.5.0.0__b77a5c561934e089/System.Core.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System.Data.Linq
                                  Assembly Version: 3.5.0.0
                                  Win32 Version: 3.5.30729.1
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Data.Linq/3.5.0.0__b77a5c561934e089/System.Data.Linq.dll
                                  ----------------------------------------
                                  System.Xml.Linq
                                  Assembly Version: 3.5.0.0
                                  Win32 Version: 3.5.30729.1 built by: SP
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_MSIL/System.Xml.Linq/3.5.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.Linq.dll
                                  ----------------------------------------
                                  Anonymously Hosted DynamicMethods Assembly
                                  Assembly Version: 0.0.0.0
                                  Win32 Version: 2.0.50727.3053 (netfxsp.050727-3000)
                                  CodeBase: file:///C:/WINDOWS/assembly/GAC_32/mscorlib/2.0.0.0__b77a5c561934e089/mscorlib.dll
                                  ----------------------------------------
                                  ShadowLabel
                                  Assembly Version: 1.0.3776.24417
                                  Win32 Version: 1.0.3776.24417
                                  CodeBase: file:///C:/Program%20Files/AMATuR/Organizator%20turnee/ShadowLabel.DLL
                                  ----------------------------------------
                                  ************** JIT Debugging **************
                                  To enable just-in-time (JIT) debugging, the .config file for this
                                  application or computer (machine.config) must have the
                                  jitDebugging value set in the system.windows.forms section.
                                  The application must also be compiled with debugging
                                  enabled.
                                  For example:
                                  <configuration>
                                  <system.windows.forms jitDebugging="true" />
                                  </configuration>
                                  When JIT debugging is enabled, any unhandled exception
                                  will be sent to the JIT debugger registered on the computer
                                  rather than be handled by this dialog box.
                                  Dan Chirap
                                  www.sportdakiro.com
                                  email: contact@sportdakiro.com

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                    Din pacate .... adresa de la care downloadam programul, nu functioneaza Nu am apucat sa iau ultima versiune .... o poti pune in alta parte te rog?
                                    Blade: Butterfly Photino
                                    Fh: Butterfly Tenergy 05
                                    Bh:Yasaka Rakza 9

                                    www.lovetodance.ro

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                      Postat în original de Bebe
                                      Din pacate .... adresa de la care downloadam programul, nu functioneaza Nu am apucat sa iau ultima versiune .... o poti pune in alta parte te rog?
                                      Am repus fisierele la aceasta adresa:
                                      http://www.4shared.com/file/beDeiyT9/AMATuR.html

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                        Postat în original de Dakiro
                                        Super ! Acum merge .O rugaminte totusi . Avand in vedere ca la turneele A A+ vin peste 100 de participanti dureaza putin prea mult prea mult sa completezi toate rezultatele in calculator . Capii din grupe sunt datori sa faca acel clasament si sa vina cu rezultatele la organizator . Nu s-ar putea sa putem trece direct la pozitie direct locul pe care il ocupa in grupa ? Sa facem calculul grupei doar atunci cand este nevoie (atunci cand sunt mai multi cu acelasi numar de puncte ).
                                        Asta doar pentru a castiga timp ,sa limitam spatiul dintre grupele inferioare si cele superioare chiar si cel dintre grupele superioare si eliminatorii .
                                        Bafta mai departe !!!
                                        Programul s-a blocat cand am incercat sa generez grupele superioare:
                                        E adevarat ca partea care dureaza cel mai mult la utilizarea acestui program este completarea rezultatelor, insa am nevoie de aceste rezultate pentru a stabili rezultatul final. As putea insa sa permit optional introducerea pozitiilor din grupe parcurgandu-se astfel mult mai rapid toate etapele turneului iar apoi pentru calculul clasamentului final sa trebuiasca sa introduceti toate rezultatele de pe foi. Cred ca ar fi ok asa.
                                        PS: Eroarea ceea chiar nu reusesc s-o reproduc si m-ar ajuta daca mi-ati trimite pe mail la adresa ionden(at)yahoo.com 2 fisiere pe care le gasiti in calculatorul dvs aici:
                                        1. C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data\Amatur.mdf
                                        2. C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data\Amatur_log.LDF

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                          Am reinstalat programul si ..... ura !!! AM REUSIT Nu i-mi mai da eroare.
                                          Am observat inca doua lucruri .
                                          Noii inscrisi apar pe pozitia 1 in grupele eliminatorii .
                                          Cand incerc sa inscriu un jucator din judetul Suceava i-mi apare ca fiind din Covasna ,dar apoi se reglementeaza treaba cand apar grupele .
                                          Ar fi O.K. sa putem scrie direct locurile din grupe . Avem tot timpul dupa concurs sa completam rezultatele .
                                          P.S. Daca vin mai multi de 24 de concurenti sambata voi testa programul
                                          Dan Chirap
                                          www.sportdakiro.com
                                          email: contact@sportdakiro.com

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                            Ma bucur ca v-a mers. Mai sunt mici probleme pe care o sa le corectez in timp. Nu va sfatuiesc sa-l puneti direct in practica atata timp cat nu a fost testat suficient pentru toate cazurile. Puteti merge insa in paralel primand metoda folosita in prezent si verificand in paralel functionarea corecta a programului. O sa va anunt pe masura ce mai corectez din probleme.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                              Am urcat o noua versiune care cuprinde posibilitatea de a scrie direct locurile in grupe fara a mai trebui introduse rezultatele tuturor jocurilor. Optiunea se gaseste in panoul de setari acolo unde se alege si modul de joc (2/3 sau 3/5). Evident ca pentru calculul clasamentului general va trebui sa introduceti si acele rezultate. Noile versiuni se vor gasi de acum numai la adresa http://www.4shared.com/file/n9i1Zqyi/AMATuR.html Multumesc lui dakiro pentru sugestiile utile care sper sa vina din partea mai multor membri. Thread-ul observ ca are ceva vizite insa observatiile vin doar din partea a cativa membri

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                                1. Datele sunt preluate dintr-un clasament mai vechi. Cum procedez ca sa actualizez clasamentul?
                                                2. La deschidere programul genereaza automat o lista de participanti. Imi e greu sa sterg de fiecare data participantii, ca sa am o lista noua. Cum fac?
                                                3 Pentru diferite calcule, este nevoie de informatii din urmatoarele coloane: Cat, Tx, MA. E mai usor sa le cautam in clasament, sau e mai simplu sa fie copiate in baza de date?
                                                4 Pe baza acestor informatii se pot scoate formulare numite "liste de inscriere"; pe baza lor, inscrierea si formalitatile initiale dureaza putin, iar organizatorii nu sunt legati de calculator si program;
                                                Pana acum am separat listele de inscriere astfel:
                                                1 Juniori (care nu platesc taxa de inscriere si nici taxa semestriala)
                                                2 Amatori - care au platit taxa semestriala
                                                3 Amatori care trebuie sa plateasca taxa semestriala in acest turneu
                                                4 OPEN -fara Tx
                                                5 OPEN -cu Tx
                                                Cred ca ar fi util ca la initializarea turneului sa se seteze si tipurile de turnee care se fac: O= open, A= amatori J=juniori; (e posibil sa apara si alte tipuri: medici, veterani, handicap). In acelasi timp, in coloana Cat se gasesc categoriile la care poate participa fiecare jucator.
                                                Ex:
                                                Cat. este categoria la care poate participa: A=amator, O=OPEN, J=junior; un amator poate participa la OPEN, invers nu; la un concurs de juniori participa numai cei care au litera j... etc
                                                Au fost turnee la care s-au organizat concomitent cele 3 concursuri;
                                                Fiecare lista, in ordine alfabetica, cu coloanele:
                                                1 Nr crt
                                                2 Nume, prenume
                                                3 Loc
                                                4 Localitatea
                                                5 Jud
                                                6 Taxa
                                                7 Achitat
                                                8 Obs
                                                Daca nu am fost prea clar, putem discuta la telefon. 0745340668
                                                PS nica ceva: De multe ori numele nu sunt transmise corect (prin telefon sau prin prieteni) Acum, cand il caut in clasament, daca nu-l gasesc pot cauta numai dupa nume, numai dupa prenume, sau dupa o bucata de nume. In program se pare ca e ceva mai greu. Ce se poate face? Se poate cauta cu *?
                                                PPS Se poate, lista nu e ordonata! Poate fi in ordinea clasamentului?!

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Program de calcul turneu AMATuR

                                                  Prin cautarea cu *, am constatat ca nu arata toate variantele. Ex: Nume: Bodean* prenume * a gasit doi jucatori, dar arata numai unul!
                                                  De asemenea, am putut introduce in lista si pe Nume Trifu* prenume * (a gasit un nume unic, dar a introdus in clasament sub forma introdusa de mine!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X