Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

intrebari -Regulamentul jocului Tenis de Masa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • intrebari -Regulamentul jocului Tenis de Masa

    imi place site-ul vostru si sunt un pasionat amator de tenis.
    Am doua nelamuriri in legatura cu regulamentul:
    Prima este legata de mingea care se poate juca pe deasupra sau lateral de fileu ; sa inteleg ca mingea care trece pe langa fileu (lateral) dar pe sub linia imaginara care prelungeste inaltimea fileului (15,25cm) si totusi loveste masa pe suprafata de joc se considera mingie buna (regulamentara)?
    a doua intrebare; mingia care trece de fileu prin lateral peste inaltimea fileului si loveste masa in cantul(grosimea) ei se considera buna tinand cont ca masa poate avea grosimi variabile de la o masa la alta,si daca da pana la ce nivel?
    Multumesc si astept si regulamentul intreg in limba romana
    SALUT

  • #2
    intr-adevar, mingea care trece pe langa fileu dar loveste suprafata de joc este buna

    muchia mesei (indiferent de grosime) nu face parte din suprafata de joc

    Comentariu


    • #3
      valentine muchia mesei face parte din masa de joc (tusul), dar restul cantului mesei nu.
      de obicei cantul mesei se atinge cand mingea este lovita de pe acceasi parte a mesei (in lung de linie) din lateralul mesei si daca mingea sare in sus este clar ca a atins muchia mesei (tus) si e punct bun iar daca dupa contact sare in jos atunci cel mai probabil a lovit cantul mesei si este punc pentru adversar.

      p.s. bine ai venit pe forum danut

      Comentariu


      • #4
        corecta observatia lui filo

        muchia = intersectia celor doua plane ale plansei ce formeaza masa (cel paralel cu solul pe unde se tot topaie mingea si cel care este perpendicular pe sol si care este dat de grosimea plansei mesei)

        Comentariu


        • #5
          Am vazut un meci, in care la un moment dat celalalt jucator pentru a scoate mingea trimisa de adversar ,a sarit peste mantinela,a ajuns in public, de unde a lovit mingea care a ajuns pe masa.
          Problema e ca, era mult in lateral si traiectoria mingii nu stiu daca avea inaltimea corespunzatoare.
          Oricum, cam rar vezi asa ceva,iar arbitrul ,sincer,nu vad cum considera el daca mingea este corecta...
          Mizutani SZLC
          Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            Despre cine este vorba in acel meci?Ma faci curios!Nu sunt multi jucatori care fac asta si nici care ar gasi o asemenea metoda de a incheia punctul...Sa fie oare Samsonov?Numai el mai intra in public ca sa puna pe masa tot.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Andrei
              Despre cine este vorba in acel meci?Ma faci curios!Nu sunt multi jucatori care fac asta si nici care ar gasi o asemenea metoda de a incheia punctul...Sa fie oare Samsonov?Numai el mai intra in public ca sa puna pe masa tot.
              a fost un meci intre Schlager si Samsonov din finala Campionatului European pe echipe de prin 2001 (cred)

              Comentariu


              • #8
                Eram sigur ca e Samsonov!

                Comentariu


                • #9
                  regulamentul jocului

                  Mingea trebuie sa treaca printre prelungirile imaginare ale suportilor fileului, similar ca la rugby.Corectati-ma daca gresesc.
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Da, gresesti. Tocmai asta se vb. Daca mingea trece numai printre prelungirile imaginare ale suportilor, inseamna ca trece numai pe deasupra fileului si nu-i asa. Mingea poate trece si pe langa fileu, deci pe langa prelungirile imaginare ale lui, dar sa atinga dupa aia suprafata de joc, ca sa fie punct. Eu am vazut intr-un meci superb Schlager- Joo Se Hyuk cum Schlager a ramas masca dupa o astfel de mingie, care a trecut pe langa fileu, chiar sub inaltimea sa, a lovit muchia si a sarit aproape in lateral terminandu-se cu punct pt Hyuk.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de VISCO
                      Da, gresesti. Tocmai asta se vb. Daca mingea trece numai printre prelungirile imaginare ale suportilor, inseamna ca trece numai pe deasupra fileului si nu-i asa. Mingea poate trece si pe langa fileu, deci pe langa prelungirile imaginare ale lui, dar sa atinga dupa aia suprafata de joc, ca sa fie punct. Eu am vazut intr-un meci superb Schlager- Joo Se Hyuk cum Schlager a ramas masca dupa o astfel de mingie, care a trecut pe langa fileu, chiar sub inaltimea sa, a lovit muchia si a sarit aproape in lateral terminandu-se cu punct pt Hyuk.
                      Clar ! In dvd-ul cu antrenamente de la Andro , Christian Suss chiar se antrena pentru astfel de lovituri pe dupa fileu !
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #12
                        de unde pot sa fac si eu rost de dvd-ul ala cu Suss?

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Andrei
                          de unde pot sa fac si eu rost de dvd-ul ala cu Suss?
                          uite asta e
                          http://www.tabletennisdirect.com/morein ... 74b4c9a452
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #14
                            mersi vali, dar ma referaem la o varianta gratuita

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Andrei
                              mersi vali, dar ma referaem la o varianta gratuita
                              hmm , nu stiu daca mai gasesti
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • #16
                                Am gasit eu un link, dar e pentru eMule
                                ed2k://|file|2006%20(Table%20tennis)%20Teaching%20with%20Cristian%20Suss.avi|13875834 88|11438D1A1947506747BEF64BCB6966AA|h=W5B5N3P5WXO5 54O3TAPW7PCHGWN4TJIR|/
                                Astazi l-am dat la downlodat, are destule surse dar merge extrem de greu .
                                Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta

                                PS: Despre Tibhar Samsonov Carbon, e excelen la tras, mai ales drept, asta probabil pt ca e foarte rapid.

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X