Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

care este cel mai bun lemn de aparare ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • care este cel mai bun lemn de aparare ?

    care este cel mai bun lemn de aparare ?
    Butterfly Viscaria fl
    Butterfly tenergy05

  • #2
    Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

    Cel mai bun lemn de aparare ? Uite o intrebare foarte grea cu un raspuns pe masura, dar totusi mai usor decat daca ai fi intrebat care e cel mai bun lemn de atac! Depinde ce stil de aparare folosesti, aparare clasica sau bloc de langa masa, pe BH ai iarba, antitopspin sau un soft lent dar avand spin "cat China"! Pentru un aparator setup-ul trebuie sa fie foarte exact configurat pentru mana lui. Depinde foarte mult daca esti un aparator clasic(gen Matsushita) sau modern (gen Joo Se Hyuk). Acesta din urma ataca atunci cand are ocazia, in consecinta FH-ul va trebui sa fie relativ rapid, deci lemnul nu e deajuns sa fie doar def. Astfel de jucatori ajung cu lemnul pana la ALL+, sau chiar OF-.Atat cu teoria. Din cele ce am incercat mi-a placut cel mai mult dr.Neubauer Gladiator(cu care joc de mai bine de un an) Foarte, foarte bune(ordinea este pur aleatoare!) sunt Andro Fibercomp def, Donic Def Play Senso ,dr.Neubauer Kung-Fu, Buldozer,Firewall(chiar daca este mai spre allround), TSP Fiberglass 2.5, 3.5. Si sa nu uitam lemnele combi(cu doua viteze, o fata pentru atac si o una de aparare.(Hallmark Aurora, Dr Neubauer Combination efect, Re-impact Medusa. Este cert ca marile firme nu se inghesuie la fabricarea lemnelor def, deoarece aparatorii, datorita iutirii extraordinare a jocului, provocata de noile tehnologii revolutionare, au cam inceput sa dispara din elita tenisului de masa.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #3
      Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

      Donic Deffplay Classic Senso iti recomand si eu daca vrei sa faci aparare clasica,sau Matsushita pro model sau power defence pentru putin mai multa viteza decat la Donic
      Butterfly Matsushita Power Defence
      FH:Yasaka Rakza Soft
      BH:Hallmark Phoenix Ox

      Comentariu


      • #4
        Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

        Dr.Neubauer Gladiator am jucat cu acest lemn este fantastic cu tenergy 64 imi pare tare rau ca l-am dat !
        Butterfly Viscaria fl
        Butterfly tenergy05

        Comentariu


        • #5
          Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

          Eu am inceput cu Matsushita Power Defence...apoi am cautat lemne din ce in ce mai usoare si cu control cat mai mare...am testat Stiga Tube Defence, Donic Defplay Senso, Butterfly Jo See Hyuk, Nitakku New Defence, TSP Balsa Glassfiber 3.5
          Dintre toate l-am ales pe ultimul, mi se pare cel mai usor si cu control maxim. Totusi, eu sunt incepator (aproximativ ca tine). Probabil, peste un an-doi, daca voi mai invata, voi cauta ceva mai rapid care sa imi ofere si sansa de a puncta in forta.
          Recomandarea mea : fa un efort si hai la un turneu ! O sa ii intalnesti pe toti acesti oameni minunati care iti dau sfaturi aici, fi convins ca o sa afli multe...e de ajuns sa te vada cum joci si o sa iti spuna exact ce iti trebuie. Degeaba incerci sa joci cu toate materialele de pe piata...pana nu te intalnesti intr-un turneu cu ceilalti, nu vei stii ce iti trebuie.
          Hai la Cluj sambata...aduc io palinca si 3 lemne de aparare enumerate mai sus...iti alegi unul la super pret!
          lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
          FH Donic Slice 1.5 mm
          BH TT Master Insider 0.6 mm

          Comentariu


          • #6
            Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

            sotia mea sta sa nasca si nu stiu daca voi putea veni , este foarte greu pentru mine acum si nu vreau sa ma inscriu la turneu si sa nu pot veni iarasi !
            dar cu prima ocazie voi veni promit sper sa bat ceva experti in domeniu !
            Butterfly Viscaria fl
            Butterfly tenergy05

            Comentariu


            • #7
              Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

              La cata informatie si materiale ai acumulat in 2 ani de cand te stiu...sunt convins ca vei face surprize!...raman la votul meu : cel mai bun lemn de aparare e TSP Balsa Glassfiber
              lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
              FH Donic Slice 1.5 mm
              BH TT Master Insider 0.6 mm

              Comentariu


              • #8
                Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                ..andro fibercomp, nu este lent si nici prea usor dar are un control fantastic, nu reusesc sa inteleg cum de la vandut lacky, slava domnului ca am pus mana pe el ..

                Comentariu


                • #9
                  Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                  Postat în original de victor0987
                  ..andro fibercomp, nu este lent si nici prea usor dar are un control fantastic, nu reusesc sa inteleg cum de la vandut lacky, slava domnului ca am pus mana pe el ..
                  foarte tare acest lucru demonstreaza inca odata ca parerile sunt foarte impartite
                  ce altu arunca altu ea de bun !!! am un prieten care joaka aparare cu mazunov si sriver fx fh/bh si ma omoara !!! din cind in cind binenteles
                  si cind ma gindesc ca eu i-am vindut paleta !
                  Butterfly Viscaria fl
                  Butterfly tenergy05

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                    N-ai jucat cu dl. Horea Nascu, sa vezi aparare cu Tenergy !!! ....buna concluzia ta si o sa o tin minte...fiecare isi gaseste o paleta pentru stilul si priceperea lui. Mult succes!
                    lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
                    FH Donic Slice 1.5 mm
                    BH TT Master Insider 0.6 mm

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                      exista un lemn de aparare cu un control maxim dar care sa aiba circumferinta si FORMA unui lemn normal de atac?poate o sa vi se para ciudat ,dar asta vreau.si mai vreau pod peste Dunare,daca se poate...
                      Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                        (at)noro:
                        Donic Epox Control este considerat lemn de categorie DEF+ si are domensiuni 159x150
                        ar mai fi Sanwei 431 (3 straturi de soft carbon) care producatorul il catalogheaza ca fiind lemn defensiv, desi cu 3 straturi de carbon ma cam indoiesc, dimensiunile sunt 157x149
                        729 L-3, desi catalogat de cei de la 729 ca fiind un OFF++ printr-o simpla comparatie cu Epox Control-ul pare sa sara la fel de tare, poate o idee mai rapid, dar mie mi s-a parut f mica diferenta de viteza, dimensiunile sunt (cel putin pt cel care il am eu, desi pe nush ce site am vazut 159x151) 155x151
                        cam astea imi vin momentan in minte, daca imi mai amintesc iti zic

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                          Postat în original de noro
                          exista un lemn de aparare cu un control maxim dar care sa aiba circumferinta si FORMA unui lemn normal de atac?poate o sa vi se para ciudat ,dar asta vreau.si mai vreau pod peste Dunare,daca se poate...
                          foarte simplu il modifici la dimensiunea dorita !
                          eu chiar am un lemn def modificat asa si e ok
                          si visco are unul modificat la fel !
                          Butterfly Viscaria fl
                          Butterfly tenergy05

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                            ar fi asta o idee, desi daca nu ai mana si aparatura buna poti ajunge sa cipartesti destul de bine lemnul

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                              Turneul de amatori de la Reghin a fost castigat de un aparator clasic cu lemn Stiga Hans Alser din anii 70`....cu dimensiuni mici,evident. Cu toate ca este un lemn allround, combinatia cu fetele ii ofera un control extraordinar. Noro, poate gasesti in domeniul allround lemnul dorit, depinde mult si combinatia de fete. Eu am avut un Bty Gruba f. interesant.
                              Iar despre pod.... v-am dus din Baia Mare dig modular inventat de noi sa nu va inundati, vi l-am trimis pe Bogdan Voda si pe Dragos sa va inventeze, acum vrei si pod? (glumesc )...Suntem solidari cu voi si daca sunt amaturisti afectati de inundatii, poate initiem un topic si gasim o modalitate de a-i ajuta.
                              lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
                              FH Donic Slice 1.5 mm
                              BH TT Master Insider 0.6 mm

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                                Postat în original de adriank
                                ar fi asta o idee, desi daca nu ai mana si aparatura buna poti ajunge sa cipartesti destul de bine lemnul
                                UN POLIZOR CU ROLA DE SMIRGHEL !!!
                                Butterfly Viscaria fl
                                Butterfly tenergy05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                                  Eu folosesc joola chen weixing, are control foarte bun dupa parerea mea, mediu ca si viteza, merge bine si la aparare si la atac.
                                  Blade: Joola Chen Weixing
                                  FH : Donic Sonex JP Gold
                                  BH : Feint Long II

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                                    Postat în original de victor0987
                                    ..andro fibercomp, nu este lent si nici prea usor dar are un control fantastic, nu reusesc sa inteleg cum de la vandut lacky, slava domnului ca am pus mana pe el ..
                                    Am avut de ales intre dr.Neubauer Gladiator si Andro Fibercomp. Si am ales... Ma bucur ca esti multumit, si mie mi-a placut Andro, dar Gladiatorul e cu putin peste. M-am hotarat sa nu mai tin doua lemne caci am ajuns sa nu mai stiu ce vreau!!! Daca nu mergea jocul, automat luam cealalta paleta, daca nici asa nu mergea schimbam fețele intre ele,... o nebunie! Am hotarat ca asa nu mai merge... si am renuntat la "bigamie", maritand Fibercompul. Ma bucur ca a ajuns pe maini bune. Succes!
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                                      Postat în original de raulv
                                      Postat în original de adriank
                                      ar fi asta o idee, desi daca nu ai mana si aparatura buna poti ajunge sa cipartesti destul de bine lemnul
                                      UN POLIZOR CU ROLA DE SMIRGHEL !!!
                                      Si un pic de geometrie... Se dau jos fețele si se traseaza axa de simetrie a lemnului. Se ia un compas, se scormoneste prin memorie pentru aducere aminte(construirea unei perpendiculare pe o dreapta cu ajutorul compasului si liniarului ). Cu aceasta metoda se construieste o retea cat mai deasa de drepte paralele si perpendiculare pe axa de simetrie. Se deseneaza semiprofilul paletei pentru dimensiunea dorita iar punctele de intersectie a semiconturului se transpun cu ajutorul compasului, de cealalta parte a axei. Se unesc punctele astfel determinate, rezultand un contur absolut simetric cu cel desenat initial. Apoi urmeaza partea cu rola de smirghel...Pentru lamuriri, se va consulta manualul de geometrie clasa a VII-a
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                                        Eu am uitat geometria. Am trasat pe un carton subtire, forma unui lemn de atac ( Butterfly ALC), apoi am taiat cu foarfeca pe acel contur. Am aplicat sablonul astfel creat pe lemnul defensiv ( Nittaku Shake Defence sau Darker 7P-2A DF) si am trasat cu creionul, noul contur. Mai departe munca multa, dar a meritat. Au iesit niste lemne extraordinare. Nittaku Shake Defence il mai am si acum. Il apreciez a fi un OFF- spre OFF, cu un control excelent. Celor interesati, pot sa-l dau la proba daca ne intalnim la "Top Tenis Arena".
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                                          Postat în original de noro
                                          exista un lemn de aparare cu un control maxim dar care sa aiba circumferinta si FORMA unui lemn normal de atac?poate o sa vi se para ciudat ,dar asta vreau.si mai vreau pod peste Dunare,daca se poate...
                                          Poate Donic Cayman? Are ca dimensiuni 160x152 din cate zic specificatiile...deci se apropie destul de mult de forma si dimensiunea unui lemn de atac...care e aproximativ pe undeva la 157x150.
                                          PS : Pod peste Dunare putem sa facem dar nu vrem...asta e dom'le, nu-l facem si gata...
                                          --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                          --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                                            Eu am folosit Cayman cu Tenergy05 si Donic Slice. In afara de smash-uri unde lipsea inertia specifica lemnelor grele, de atac, se descurca foarte bine.
                                            Renunt la el pentru ca este maner drept, si chiar cu overgrip simteam ca nu sta bine in mana.
                                            Asta este insa un mare avantaj pentru un aparator, mai ales daca alterneaza fetele in timpul desfasurarii punctului.
                                            TsE

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: care este cel mai bun lemn de aparare ?

                                              Donic Alligator combi, ALL+ pe FH ?i DEF+ pe BH ,având dimensiunile 155x150, un lemn foarte echilibrat, f?r? vibra?ii ?i un control extraordinar pe ambele fe?e. E noua mea dragoste!
                                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                              Comentariu

                                              Who has read this thread:
                                              Procesare...
                                              X