tt-shop.ro 468x60tenismasa.ro 468x60tt-shop.ro 468x60 3
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 27

Subiect: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

maestru

Data înscrierii
    02.08.2006
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Postări
    1.123
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    139 z 17 h 45 m
    Timp online pe zi
    1 h 2 m
    Reputație
    863

Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

Nu ca ne afecteaza cu ceva dar ca idee...
    http://www.ittf.com/_front_page/ittf_fu ... ition_ID=&

înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Postări
    2.716
    Timp total online
    93 z 23 h 8 m
    Timp online pe zi
    41 m
    Reputație
    2414

Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

Am incercat sa incarc PDF-urile, dar nu merg.

maestru

Data înscrierii
    02.08.2006
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Postări
    1.123
    Timp total online
    139 z 17 h 45 m
    Timp online pe zi
    1 h 2 m
    Reputație
    863

La mine merg,incearca cu click dreapta pe ele si save target as

senior Avatarul lui Cristian Teodor
    Data înscrierii
    22.03.2007
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Postări
    205
    Timp total online
    7 z 12 h 37 m
    Timp online pe zi
    3 m
    Reputație
    52

Fa un update la acrobat reader Cristache ca nici la mine nu au mers pana nu am facut asta :P
    DHS Hurricane King - FL
    FH: Tenergy 05 - 2.1
    BH: Donic Barracuda - 2.1

înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Postări
    2.716
    Timp total online
    93 z 23 h 8 m
    Timp online pe zi
    41 m
    Reputație
    2414

Aha, a mers cu update.

înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Postări
    2.716
    Timp total online
    93 z 23 h 8 m
    Timp online pe zi
    41 m
    Reputație
    2414

Cica de la 7 octombrie 2009 la 31 august 2010 poti sa ai maxim 4 ppm emisie de particule din paleta. Din cate stiu eu (nu am avut vreo masuratoare oficiala), uleiul de parafina are o emisie de aproximativ 3 ppm. Nu ca ne-ar afecta, dar probabil ca jucatorii care vor "sa triseze" pot folosi ca booster uleiul de parafina la competitiile oficiale pana in 2011.
    Am pus "sa triseze" in ghilimele pentru ca eu cred ca specificatiile ITTF referitoare la substante de lipit, curatat, fete si lemne sunt cam exagerate si ingradesc jocul. Dar Adham Sharara tine cu tot dinadinsul sa creeze Chinei suficient dezavantaj incat sa poata si europenii sa tina pasul. Probabil ca nu va fi in puterea sa sa decida sau sa incline suficient balanta in aceasta directie, cu orice decizie sau aparat de masura ar introduce.
    Daca, sa zicem, uleiul de masline are o emisie de 0,1 ppm, mai trec 10 ani pana ITTF sa introduca un aparat sa-l detecteze si pana atunci sigur se va gasi o alta substanta. In plus, daca fetele sunt boosterizate din fabrica si trec aprobare ITTF, atunci nici un RAE n-o sa mai poata sa invalideze paleta.
    Noroc ca in Amatur nu avem Enez si mini-RAE

senior
    Data înscrierii
    02.09.2009
    Locație
    Turda
    Vârstă
    38
    Postări
    560
    Timp total online
    14 z 14 h 19 m
    Timp online pe zi
    6 m
    Reputație
    110

Noroc ca in Amatur nu avem Enez si mini-RAE
    Nu vorbesc cu rautate,dar regulamentul privind materialele interzise ar trebui respectat si in amatur.Amator sau profesionist....cel care utilizeaza materiale interzise tot trisor se numeste(practic e ca si cum cineva utilizeaza steroizi pentru a-i insela pe ceilalti sportivi).
    Daca am avea un astfel de aparat in amatur cred ca s-ar defecta,daca ar fi dus la concursuri,de la solventii puternici folositi de unii jucatori.
    Blade: Bty Primorac Carbon off+
    Bh:Tenergy 80 fx
    Fh:Tenergy 80 fx

înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Postări
    2.716
    Timp total online
    93 z 23 h 8 m
    Timp online pe zi
    41 m
    Reputație
    2414

Eu cred ca nu triseaza nimeni daca foloseste materiale care au fost mai demult aprobate si nu mai sunt. Asta include si solventii.
    Singurii care triseaza sunt cei care baga fetele la copt, la fiert si la microunde sau cei care lipesc fetele pe margine si le sufla apoi pentru a baga aer sub ele.
    In orice caz, daca poti juca impotriva materialelor, joci indiferent de tratamentul la care au fost supuse.
    Despre comparatia cu steroizi: as zice ca ar fi potrivita doar daca steroizii ar fi fost permisi vreodata si nu mai sunt acum. Nu mi se pare o comparatie buna.
    Cred ca cei care sunt acuzatori in situatia asta au doua solutii: fie invata sa joace tenis de masa suficient cat sa depaseasca adversarii cu materiale, fie isi pun si ei materiale pentru a castiga inca vreo 2-3 meciuri la un concurs.
    Eu unul, desi pierd inca suficient de des la cei cu materiale, zic ca n-o sa pierd la infinit.

senior
    Data înscrierii
    02.09.2009
    Locație
    Turda
    Vârstă
    38
    Postări
    560
    Timp total online
    14 z 14 h 19 m
    Timp online pe zi
    6 m
    Reputație
    110

Citat Postat în original de grasomega
    Eu cred ca nu triseaza nimeni daca foloseste materiale care au fost mai demult aprobate si nu mai sunt.
    Pai din moment ce foloseste materiale ce sunt interzise..........atunci poate ca am folosit un cuvant prea dur(trisori).Inseamna ca cei ce folosesc materiale interzise ocolesc regulamentul.Este adevarat ca in amatur nu exista ENEZ(ar fi foarte bine sa fie),insa la fel de vinovati sunt cei care folosesc solventi interzisi ca si cei care folosesc "ierburi" interzise sau masluite(coapte sau facute cu creme...umflate...etc.)Eu spun ca ar trebui ca toata lumea ar trebui sa renunte la ceea ce este interzis in tenisul de masa privind materialul de joc.Altfel ne tot furam caciula unul la altul si jucam "cine-l pacaleste mai tare pe celalalt".Evident ca antrenamentul e cheia succesului......asta nu contesta nimeni,insa intre doi jucatori de valori apropiate,cel cu material interzis isi creeaza un avantaj.
    Blade: Bty Primorac Carbon off+
    Bh:Tenergy 80 fx
    Fh:Tenergy 80 fx

înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Postări
    2.716
    Timp total online
    93 z 23 h 8 m
    Timp online pe zi
    41 m
    Reputație
    2414

Daca avem doi jucatori, unul cu material si unul cu soft, daca au valori apropiate, inseamna ca cel cu soft va putea in doua luni sa-l depaseasca pe cel cu material, indiferent de materialul acestuia.
    Daca luam doi jucatori, ambii softisti, si presupunem ca unul isi pune o iarba permisa, daca cel care ramane cu soft nu stie sa joace contra materialelor, distanta va fi mare intre ei, initial. Daca materialul va fi unul interzis, distanta va fi doar putin mai mare.
    Ideea e ca isi creeaza avantaj cel care foloseste fete care fac spin neuniform, care are gauri in fata sau care are fetele lipite doar pe margine.
    Daca s-a putut juca in trecut cu/impotriva unor materiale, de ce nu s-ar mai putea juca si azi? Cred ca daca ITTF a exagerat cu reglementarile, nu trebuie neaparat ca Amatur sa-i tina isonul.

senior Avatarul lui jhon
    Data înscrierii
    09.04.2009
    Locație
    Piatra-Neamt
    Vârstă
    44
    Postări
    805
    Timp total online
    14 z 24 m
    Timp online pe zi
    6 m
    Reputație
    59

Cred ca am sa-l contrazic putin pe Zoki,pentru ca ,in opinia mea,cei care folosesc materiale interzise,isi fura caciula singuri,nu pe a altora si nu pacalesc pe nimeni inafara de ei insisi.Dar referitor la steroizi,mi se pare buna comparatia deoarece acestia au fost interzisi dupa ce s-a descoperit faptul ca aduc un avantaj nemeritat celor care utilizeaza astfel de produse si care altfel nu pot progresa si nu pot obtine rezultatele pe care si le doresc cu orice chip.Si,ca sa inchei,ierburile au fost interzise deoarece ele sunt folosite pentru antijoc,pentru a omori jocul si nu pentru progresul acestuia, iar cei care le folosesc in continuare si tin cu dintii sa nu fie scoase si din Amatur,sunt cei care nu pot juca altfel.Parerea mea.
    Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
    "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    05.03.2006
    Locație
    Bistrita
    Vârstă
    48
    Postări
    8.691
    Timp total online
    528 z 3 h N/A
    Timp online pe zi
    3 h 55 m
    Reputație
    17605

Am jucat cu ierbari care foloseau asa-zisele candva ierburi interzise si nu mi se pare deloc antijoc, te obliga si pe tine sa iesi dintr-o oarecare monotonie.
    Si inca ceva, nimic nu e mai interesant decat sa vezi expresia unui ierbar care taie mingea afara, pacalindu-se cu propriul netaiat.
    TEnergy 05 (FX) // Viscaria // TEnergy 05
    When everything else is going wrong ... just hit the ball on the table!

Rule no.1 - The ball must reach the table
    Rule no.2 - The ball will return on the table

Turnee Amatur - Bistrita ... ... Clasament - BN

13. Îmi place Zosim1 le-a plăcut acest mesaj
    junior
    Data înscrierii
    21.08.2009
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Postări
    373
    Timp total online
    14 z 4 h 3 m
    Timp online pe zi
    6 m
    Reputație
    12

In general cei care nu stiu sa joace contra materiale sunt si cei care vor acuza de trisat, antijoc samd. intradevar sunt putini care realizeaza ca jocul de aparare este si el un stil de joc asa cu e si datul in minge "sa moara". doar pt ca nu esti in stare sa ridici mingea dintr-o taiata si sa o pui pe masa nu inseamna ca cel care taie nu stie sa joace.

înțelept
    Data înscrierii
    01.11.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Postări
    2.716
    Timp total online
    93 z 23 h 8 m
    Timp online pe zi
    41 m
    Reputație
    2414

Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

Citat Postat în original de FlorinBN
    Am jucat cu ierbari care foloseau asa-zisele candva ierburi interzise si nu mi se pare deloc antijoc, te obliga si pe tine sa iesi dintr-o oarecare monotonie.
    Si inca ceva, nimic nu e mai interesant decat sa vezi expresia unui ierbar care taie mingea afara, pacalindu-se cu propriul netaiat.
    Exact!
    Cu ierburile interzise trebuie doar sa gandesti jocul, sa-ti aduci aminte ce spin ai jucat inainte sau sa joci fara spin. Ierburile interzise au efect de spin reversal - o minge cu topspin se intoarce taiata. Daca joci fara spin, n-re ce sa-ti intoarca.

maestru

Data înscrierii
    21.03.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Postări
    1.764
    Timp total online
    20 z 15 h 28 m
    Timp online pe zi
    9 m
    Reputație
    541

Citat Postat în original de grasomega
    Citat Postat în original de FlorinBN
    Exact!
    Cu ierburile interzise trebuie doar sa gandesti jocul, sa-ti aduci aminte ce spin ai jucat inainte sau sa joci fara spin. Ierburile interzise au efect de spin reversal - o minge cu topspin se intoarce taiata. Daca joci fara spin, n-re ce sa-ti intoarca.
    Nu e chiar asa Cristi! Tu ai descris mai sus jocul impotriva anti-topspinului! (Sa-i spui si lui Boaca cand mai joaca cu Enciu! ). Spre deosebire de fetele anti-topspin ierburile pot da spin si daca tu ai dat drept din cauza unghiului de lovire si a miscarii celui ce le foloseste; de sus in jos, vezi Rares!, lateral etc.. Sa nu mai spun ca sunt ierburi si ierburi!
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

Subiecte similare

1. sfaturi referitoare la Paleta Lemn Stiga cu fete Yasaka
    De gabi_fcf în forumul Echipament
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 19.02.2016, 12:56
  2. Explicare reguli servire
    De danstoicastefan în forumul Regulament
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 18.12.2014, 12:58
  3. Informatii referitoare la o fata soft
    De Bogdan.Florin în forumul Echipament
    Ultimul post: 03.02.2013, 15:51
  4. Grosimea fetelor si controlul.
    De danieldan în forumul Echipament
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 11.03.2012, 22:33
  5. Reguli noi privind lipirea fetelor???
    De adytzu în forumul Regulament
    Ultimul post: 20.02.2006, 22:46

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •