Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Schimb de experienta lemne si fețe - teste practice

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Schimb de experienta lemne si fețe - teste practice

    Salut,
    Am o mica propunere - nu stiu daca va fi cineva interesat - dar incercarea moarte nu are.
    Eu am un lemn Timo Boll ALL+ cu SRiver FX pe ea. Nu joc bine, un top spin si o contra imi mai ies, dar cam asta e tot.
    Sint curios sa joc si cu alta paleta sa simt ce inseamna fata lenta, fata rapida, lemn tare, lemn moale - toate vorbele astea din jurul meu.
    Numai ca parca nu as da 4 mil pe un lemn rapid ca apoi sa-mi dau seama ca nu sint in stare sa joc cu el. Sau pe o fața lenta si apoi sa vad ca ma enerveaza. Pur si simplu sint curios cum e si cu alte palete (e ca-n viata, cum o fi cu alta =)) )
    Credeti ca e o idee buna sa incepem sa ne intilnim pe la o sala si sa schimbam niste mingi - fiecare cu paleta celuilalt ?
    Daca vreti sa vedeti cum e cu un Timo Boll ALL+ cu SRiver FX contactati-ma si vin sa schimbam niste mingi (aaa, asta cu conditia sa nu va enervati - eu joc execrabil - nu e bine sa ma scoti din top spin si block)
    Timo Boll ALC
    FH: DHS 3 NEO 2.2
    BH: DHS 3 NEO 2.2

  • #2
    Re: Schimb de experienta lemne si fețe - teste practice

    Salut, nu stiu din ce oras esti (eu sunt din Pitești) daca treci pe aici vreo data e ok, iesim fara probleme, din experienta mea itzi pot spune urmatoarele:
    Am incepau sa joc tenis de masă frecvent de cam un an, in primele sapte opt luni am jucat doar cu palete lipite permanent (ceea ce potzi gasi prin hypermarketuri sau pe net de la 20 - 30 de lei si pana la 150 - 200 lei) am jucat cu o gramada si simteam ca imi trebuie intotdeauna ceva mai rapid, acum cateva luni am trecut la palete personalizabile si am un lemn Butterfly schlager precision iar primele fete au fost Joola Express One, urmatoarele au fost Nittaku Hammond si nu ma descurcam de loc cu ele desi altzii faceau minuni la masa cu paleta mea, toata lumea imi spunea sa ma feresc de fete rapide ca nu am experienta si nu pot juca cu ele, initial i-am crezut; ca doar erau experimentati, insa intr-o zi am jucat cu Butterfly Tenergy 05 si mi s-a parut excelent asa ca mi-am luat inima in dintzi si am comandat pe net doua fete Tenergy 05 FX, in contrar cu ce mi-a spus toata lumea joc extraordinar cu noile fețe.
    Sfatul meu este sa itzi dai seama ce incerci din reflex sa faci si nu potzi face cu fetele pe care le ai si cauta niste fețe care sa te ajute sa executi acele lovituri eu asa am gandit si la mine a functionat.
    E foarte greu sa primesti un sfat bun de la un jucator cu o experienta mult mai mare ca a ta sau de la un jucator care poate juca mai multe strategii la masa ca tine.
    Mie imi spunea toata lumea ca am un stil ciudat de joc si ca nu voi face nimik cu el si ca trebuie sa incep de la 0, insa le-am cam inchis gurile de cand am noile fete si totzi se minuneaza cum un neexperimentat ca mine poate juca bine cu o paleta ofensiva.
    Ei bine... regulile sunt flexibile..... deci:
    Sfatul meu este sa itzi dai seama ce incerci din reflex sa faci si nu potzi face cu fetele pe care le ai si cauta niste fețe care sa te ajute sa executi acele lovituri.
    Eu consider ca un jucator neexperimentat trebuie sa joace cu o paleta care il ajuta, adica cu care ii este usor sa joace, nu cu una cu care trebuie sa forteze in permanent pentru a scoate ceva din jocul sau.
    TIBHAR Samsonov Carbon
    TIBHAR Aurus
    TIBHAR Aurus

    Comentariu


    • #3
      Eu consider ca un jucator neexperimentat trebuie sa caute un antrenor si nu o paleta, daca este serios in legatura cu tenisul de masa.
      Daca e vorba de amatori puri, atunci poti sa joci cu ce te taie capul.
      Combinatia Schlager Precision cu Tenergy Fx cred ca are control bun, in ciuda vitezei.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        Re: Schimb de experienta lemne si fețe - teste practice

        Foarte la obiect Cristi ...cred ca te-ai saturat sa tot repeti meru acelasi lucru si acum ai ajuns la o sinteza f buna...cinci cuvinte si sase idei
        Blade: Viscaria, FL
        fh: T05, 2,1 mm, black
        bh: T05, 2,1 mm, red

        Comentariu


        • #5
          Re:

          Postat în original de grasomega
          Eu consider ca un jucator neexperimentat trebuie sa caute un antrenor si nu o paleta, daca este serios in legatura cu tenisul de masa.
          Daca e vorba de amatori puri, atunci poti sa joci cu ce te taie capul.
          Combinatia Schlager Precision cu Tenergy Fx cred ca are control bun, in ciuda vitezei.
          Salut,
          De luat lectii cu un antrenor, iau. La clubul Galion - e o doamna profesoara - facem cam 2 h pe saptamina.
          De acord cu tine 100% - cu cit dau mai mult si mai des cu paleta asta, cu atit incep sa o simt mai bine. Abia acum inteleg ce zici cu echipamentul minune pe care toti il cautam. Cind am scris postul eram, evident, mai naiv.
          Pentru toti amatorii care cauta paleta si fețele care joaca singure (me, included ) ): Puneti dreaq mina si jucati din ce in ce mai mult si mai des.
          Timo Boll ALC
          FH: DHS 3 NEO 2.2
          BH: DHS 3 NEO 2.2

          Comentariu


          • #6
            Re: Schimb de experienta lemne si fețe - teste practice

            Exceptandu-l pe necuratul, complet de acord
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Re: Schimb de experienta lemne si fețe - teste practice

              Revin cu o adaugare la mesajul postat de mine mai sus: " .... sa itzi dai seama ce incerci din reflex sa faci si.... "
              Paleta cu care jucam atunci era Schlager Precision cu Tenergy 05 Fx si jocul mergea bine, insa cand am jucat cu un jucator mai experimentat tot entuziasmul meu a luat sfarsit.
              Concluzia: cu jucatori ocazionali castigam fara eforturi insa cum incercam un adversar mai experimentat
              nu aveam nici o sansa, minusul meu de experienta se vedea foarte clar.
              Am renuntzat la fețele tenergy si cred ca mai am multe antrenamente de facut ca sa pot pune probleme unui jucator experimentat.
              TIBHAR Samsonov Carbon
              TIBHAR Aurus
              TIBHAR Aurus

              Comentariu


              • #8
                Re: Schimb de experienta lemne si fețe - teste practice

                Postat în original de filoteanuadrian
                Salut,
                Am o mica propunere - nu stiu daca va fi cineva interesat - dar incercarea moarte nu are.
                Eu am un lemn Timo Boll ALL+ cu SRiver FX pe ea. Nu joc bine, un top spin si o contra imi mai ies, dar cam asta e tot.
                Sint curios sa joc si cu alta paleta sa simt ce inseamna fata lenta, fata rapida, lemn tare, lemn moale - toate vorbele astea din jurul meu.
                Numai ca parca nu as da 4 mil pe un lemn rapid ca apoi sa-mi dau seama ca nu sint in stare sa joc cu el. Sau pe o fața lenta si apoi sa vad ca ma enerveaza. Pur si simplu sint curios cum e si cu alte palete (e ca-n viata, cum o fi cu alta =)) )
                Credeti ca e o idee buna sa incepem sa ne intilnim pe la o sala si sa schimbam niste mingi - fiecare cu paleta celuilalt ?
                Daca vreti sa vedeti cum e cu un Timo Boll ALL+ cu SRiver FX contactati-ma si vin sa schimbam niste mingi (aaa, asta cu conditia sa nu va enervati - eu joc execrabil - nu e bine sa ma scoti din top spin si block)
                Te astept?m la roman, dac? ajungi prin zon?. Suntem c??iva amatori care juc?m aici. Palete de la all la off+, fe?e cu spin, tenergy, baracuda. Ma numesc Paul, tel. 0767437361.
                Blade: TBS Old Tag
                Fh:XIOM Vega Pro
                Bh:XIOM Vega Pro

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X