Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere schimbare sistem turnee

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propunere schimbare sistem turnee

    Buna,
    Fiind intrat relativ recent in selectul cerc al amatorilor de tenis de masă, am o propunere ce-ar putea parea indrazneata.
    Am participat in Iulie la un turneu B, organizat in Cluj in paralel cu unul open. Parerea mea este ca organizarea a scartait strasnic. Ca si participant, aveam urmatoarele doleante:
    1. sa cunosc cat mai multi jucatori din Cluj
    2. sa am parte de cat mai putini timpi morti (s-a asteptat aproximativ o ora intre seturi)
    3. conditii de joc decente (la minim 100 de persoane prezente intr-o sala fara aer conditionat, aerul a devenit rapid irespirabil)
    Alternativa pe care o propun presupune impartirea turneelor in locale, zonale si nationale.
    Etapa Locala.
    Desfasurarea de turnee la nivel de localitate (ex. Cluj-Napoca, Turda, Bistrița, Zalău), cu participanti exclusiv din localitatea in care se organizeaza turneul si eventual cele din imediata ei vecinatate in care nu se reuseste organizarea etapei locale. Cred ca pentru multi dintre membri acestei comunitati e foarte important sa cunoasca in primul rand jucatorii din orasul sau.
    Etapa Zonala
    Ocupantii primelor 3 locuri (sau cate s-ar decide) ale etapei locale vor participa la cea zonala (pe judet, de exemplu)
    Etapa Nationala
    Acelasi principiu ca mai sus.
    Avantaje:
    • 1. Posibilitatea cresterii frecventei turneelor (ex: local in fiecare luna, zonal o data la 6 saptamani, national o data la 2 luni)
      2. Posibilitatea stabilirii de legaturi stranse cu jucatorii din aria de acoperire a fiecaruia dintre noi
      3. Minimizarea timpilor morti (ex: daca s-ar putea aloca o masa pentru fiecare 2 participanti s-ar juca in flux continuu).
      4. Reducerea duratei actiunilor (de la jumatate de zi la 2-3 ore, de exemplu)

    Dezavantaje - din punctul meu de vedere nu exista.
    O zi frumoasa tuturor!
    Tudor
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

  • #2
    Re: Propunere schimbare sistem turnee

    Domnule Tudor s-ar putea ca tocmai pentru d-voastra sa fie un dezavantaj,
    avand in vedere locul ocupat la turneul la care ati participat este posibil sa nu va puteti califica la o ETAPA ZONALA
    asa de curand
    T05-ALC-T05
    Adrian Gorum

    Comentariu


    • #3
      Re: Propunere schimbare sistem turnee

      Hai Dinamo!!!!
      La asa intrebare asa raspuns...
      Dan Chirap
      www.sportdakiro.com
      email: contact@sportdakiro.com

      Comentariu

      Who has read this thread:
      Procesare...
      X