Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

inceputul e mai greu....

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • inceputul e mai greu....

    Fratilor si surorilor,
    Pentru trecerea de la paleta "by default" pe care o primesti cand inchiriezi masa , la o alta paleta ( proprietate personala), rogu-va , spuneti ce credeti ca e bine sa stiu pt ca vreau sa cumpar ceva....si nu stiu ce.
    In permanenenta schimbare

  • #2
    Mai facut sa rid... cu postul tau ! referitor la fetele pe care le-ai mentionat .
    Cauta bine pe aici ca sint destui in aceasi situatie sau ma rog au fost . Eu iti recomand un lemn all+ si fete de care gasesti , nici marca lemnului nu conteaza deocamdata , si sa dai cu ea si in functie de ce poti face cu ea sau nu poti sa cauti mai departe altceva , mai tare , mai moale cum ti-o trebui . Orcum orice gasesti profi e mai bun decit cele de la IDM care sint " for fun " .
    Dupa cum vezi mai jos la semnatura eu am una " tare ca piatra iute ca sageata " ! Am renuntat la ea , caut una mai " controlabila " acum.
    Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
    Fete de palete tenis de masa
    TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

    Comentariu


    • #3
      multam' dle, dar eu nu prea stiu ce inseamna astea all+, off+ si alte alea.
      Pe concret sfatul tau care e:
      Lemn:.........
      fete:.............
      Tine cont ca imi treb ceva universal.


      Sa lovitzi.....bine !
      In permanenenta schimbare

      Comentariu


      • #4
        Eu zic un Lemn Timo Boll All+ si fete de 2,1 Sriver FX sau EL (care sunt mai ieftine de la Buzău).

        Comentariu


        • #5
          Filo, gandeste-te ca omu' trece de la "Lastun" la "Lamborghini". Crezi ca o sa-i intre ceva pe masa cu fețe de 2.1? Eu zic ca mai bine sa se dea peste cap sa imprumute niste palete si sa joace cu ele sa vada cam ce i s-ar potrivi.
          Butterfly Grubba Carbon-AN All+
          FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

          Comentariu


          • #6
            fratilor, ceva de-a gata nu estem?
            Ca cum s-ar spune, poate ca-mi iau costum de-a gata dak cel pe comanda nu ma coafeaza..........
            exista sa zic asha un dictionar explicativ al termenilor f des folositi de voi...astia care stie cum sa faca freza la minge? Gen all+, off+-,
            ca io citesc si nu prea inteleg.............

            S-o taiatzi .......bine!

            Multam celor ce mi-au raspuns.
            In permanenenta schimbare

            Comentariu


            • #7
              Eu i-am spus exact combinatia cu care am inceput si eu deci este testata.

              Comentariu


              • #8
                MIC Dictionar : la adresa

                http://www.tabletennisdirect.com/
                in stinga jos, negru pe fond portocaliu, "Blade information" etc.

                Alte adrese utile :

                http://www.robbinstabletennis.com/table ... 0guide.htmhttp://www.rs-tischtennis.de/v_tabelle_belaege.htmhttp://lucioping.altervista.org/Lisce/n ... a_casa.htmhttp://www.ping-pong.com/rubberchart.phphttp://tabletennis.about.com/od/playing ... styles.htm

                Succes !

                Comentariu


                • #9
                  E primul meu mesaj pe forum si un bun prilej sa va salut!
                  Eu sunt in cel mai bun caz un amator. M-am gandit sa reiau dupa 4 ani de inactivitate, de cand m-am mutat in București, jocul de tenis.
                  Ca atare, am inceput sa ma informez de unde as putea sa-mi cumpar ceva echipament si am gasit foarte multe informatii pe acest forum.
                  O intrebare, chir daca vi se va parea prosteasca: De la Dandoy pentru o paleta trebuie sa comanzi doua fete, cauciucuri sau daca dai comanda, sunt incluse in pachet automat doua?
                  In alta ordine de idei, m-am gandit ca pentru niste antrenamente, pentru a-mi intra in mana si bineinteles pentru a-mi defini un stil ar fi buna o combinatie:
                  Lemn: Timo Boll ALL+
                  Fete: Power Sponge SriverFX (2.1)
                  Ce parere aveti de aceasta combinatie?
                  Jocul meu, desi nu foarte bine definit acum, se bazeaza mai degraba pe control, pe lovituri cu efect si tactice decat pe forta.
                  Cateodata imi place sa "trag", dar nu cred ca asta e punctul meu forte.
                  Combinatia de mai sus ar fi buna?
                  Va multumesc pentru amabilitate!

                  Comentariu


                  • #10
                    Este foarte buna combinatia.
                    Asa ceva recomanda Filo de obicei

                    Si mie mi-a recomandat asta si chiar am cumparat. Am un prieten care foloseste combinatia asta si imi place si mie sa mai dau cu ea din cand in cand.

                    Succes

                    Comentariu


                    • #11
                      Mercy de feed-back!
                      Dar, totusi, cum e cu fetele? Comand doua sau una?

                      Comentariu


                      • #12
                        in magazinele care vand echipament de tenis de masă fetele se vand la bucata iar lemnul singur.
                        deci daca vrei o paleta iti trebuie un lemn, o fata rosie, o fata neagra si un recipient de lipici (de preferat cu aplicator, adica sa optezi pentru recipienti mici ex. 250ml)

                        atentie! mai sus nu este vorba de femei indiene sau negrese si de fe?e.

                        Comentariu


                        • #13


                          Am inteles... Desi nu ar fi tocmai rau...
                          Din fericire, am vazut ca la Dandoy iti si lipesc fetele ( nu indience, nu negrese). Eu nu ma pricep, asa ca e mai bine sa-i las pe ei sa o faca.
                          O alta intrebare: Daca tot trebuie sa comand doua, ce alta fata, mai putin rapida, mai controlabila, mai defensiva, de tip Power ( sa nu necesite relipire) as putea folosi pentru BH?
                          Intrebarea nr. 2: La Dandoy am vazut ca pretul final fara TVA e acelasi cu cel cu TVA. Sa inteleg ca nu platesc TVA?

                          Comentariu


                          • #14
                            Cred ca Sriverul este cel mai bun.

                            Pana la 1 ianuarie 2007 nu platesti TVA pentru ca esti din afara uniunii europene.

                            Comentariu


                            • #15
                              Ok, incep sa ma lamuresc.
                              Mai am de comandat lipici. Ce fel de lipici ar trebui sa comand de la Dandoy pentru lemnul de mai sus si fete Butterfly Sriver L Powersponge?
                              La capitolul lipici chiar nu am nici o idee despre ce s-ar potrivi!
                              Si tot la Dandoy, serviciul de lipit gratis include si lipiciul sau trebuie sa cumpar lipiciul?
                              La ce e necesara lacuirea?

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de filo
                                Eu i-am spus exact combinatia cu care am inceput si eu deci este testata.
                                Cu o mica mentiune :aprig cum te stiu, combinatia respectiva TIE ti se potriveste. Altcineva care poate are un stil mai lent sau care poate prefera o senzatie mai "soft" s-ar putea sa-i placa sa joace cu altceva. Deci raman la parerea ca mai intai sa incerci (pe cat posibil) si apoi sa cumperi.

                                Ptr. Linxul

                                Daca nu obisnuiesti sa-ti relipesti fețele, nu-i musai sa cumperi si lipici. Daca insa te hotarasti sa-ti iei, lumea pe aici (CJ) zice ca Stiga Glue Carbo sau Stiga Glue Energy sunt mai ok decat Tibhar Clean Glue.

                                Legat de lacuire, poti linistit sa optezi ptr. asta. Am primit o paleta asamblata de dandoy cu tot cu lacuire si cu banda laterala si fețele taiate si lipite si e ok.
                                Butterfly Grubba Carbon-AN All+
                                FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

                                Comentariu


                                • #17
                                  Care e diferenta intre Sriver FX si Sriver L?
                                  Si care e mai potrivita pentru mine ca incepator?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Linxul
                                    Ok, incep sa ma lamuresc.
                                    Mai am de comandat lipici. Ce fel de lipici ar trebui sa comand de la Dandoy pentru lemnul de mai sus si fete Butterfly Sriver L Powersponge?
                                    La capitolul lipici chiar nu am nici o idee despre ce s-ar potrivi!
                                    Si tot la Dandoy, serviciul de lipit gratis include si lipiciul sau trebuie sa cumpar lipiciul?
                                    La ce e necesara lacuirea?
                                    Dupa mai multe lipiri si dezlipiri, lemnul are tendinta sa se exfolieze, pe fete ramanand niste aschii subtiri care la relipire trebuie curatate. Lacuirea are rolul de a intari superficial lemnul si de a impiedica procesul mai sus amintit. Totusi multi au patit-o cu lacuirea, caci lipiciul adera mult mai greu la suprafata lacuita.Eu zic sa-i dai pace cu lacuirea, caci daca lemnul este de calitate, exfolierea apare dupa multe zeci de cicluri! Apropo de preturi, la Buzău o pereche de SRIVER FX te costa 138 RON+20 RON Prioripostul,(mai ieftin decit la DANDOY) iar livrarea se face in aprox. trei zile. Daca ai un rever mai" pasiv", poti incerca un TACKINESS D care la o viteza mai scazuta 8 are un control foarte bun si un spin pe masura, 9.
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Linxul
                                      Care e diferenta intre Sriver FX si Sriver L?
                                      Si care e mai potrivita pentru mine ca incepator?
                                      SRIVER FX are un control mai bun, si un spin superior, tocmai bun pentru nivelul pe care spui ca-l ai, L fiind mai rapida este recomandata pentru un joc mai direct si mai rapid. SRIVER FX, EL, L,S au acelasi calitate a cau-
                                      ciucului diferentele fiind date de gradul de duritate a buretelui. Daca intre timp simti ca poti stapini si o paleta mai rapida, poti sa "migrezi" spre
                                      SRIVER G2 sau chiar mai sus.In nici un caz sa nu faci gresala de a incepe cu "virfurile de gama" de la Butterfly, dintr-un orgoliu ce exista la multi incepatori care cred ca li se cuvine ceea ce exista mai bun pe piata. Vei fi crunt dezamagit de productia ta! Asa ca incalec FX-urile pe un lemn ALL+. max.OFF(atentie caci si intre OFF-uri exista diferente considerabile de viteza si control)si da-i bataie! Poate ca sunt subiectiv, dar un lemn excelent ce impaca o viteza foarte buna cu un control excelent este J.M.SAIVE KINETIC OFF de la ANDRO.Iar priza anatomica este cea mai buna din cate am vazut(la Dandoy este acum cu reducere!)
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de laky
                                        .................................................. .................................................. ......Apropo de preturi, la Buzău o pereche de SRIVER FX te costa 138 RON+20 RON Prioripostul,(mai ieftin decit la DANDOY) iar livrarea se face in aprox. trei zile. Daca ai un rever mai" pasiv", poti incerca un TACKINESS D care la o viteza mai scazuta 8 are un control foarte bun si un spin pe masura, 9.
                                        .................................................. .................................................. .
                                        Cum iau legatura cu cei de la Buzău?
                                        M-as fi orientat si catre niste fete mai defensive, dar ma gandeam sa cumpar fete PowerSponge - care nu necesita relipire, pentru ca nu ma pricep deloc la operatiunea asta. Si nu am vazut varianta PowerSponge la fetele TACKINESS D. Exista?

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Linxul
                                          Care e diferenta intre Sriver FX si Sriver L?
                                          Si care e mai potrivita pentru mine ca incepator?
                                          Eu sunt incepator si joc de 2 luni si ceva cu Sriver FX cu PS. S-ar putea ca sa ti se para la inceput ca sare cam tare mingea dar te obisnuiesti dupa o perioada. Mi-am comandat de pe dandoy ansamblata de ei(pt ca atunci nu era varianta cu power sponge la Buzău) de teama cu lipitul Totusi mi s-au dezlipit fețele singure dupa vreo 2 saptamani deoarece erau lipite prima data si probabil superficial. Pe moment m-am panicat putin deoarece dupa ce mi-am relipit o fața era mai minca decat lemul... apoi am facut comanda de un lipici normal, Basic Chack (din cate am citit si auzit nu e indicat lipesti cu speed glue asemenea fețe) si dupa ce i-am aplicat vreo 3 straturi de lipici s-a intins la maximum si a ajuns aproape cat lemnul (insesizabila diferentza).
                                          Postat în original de Linxul
                                          Cum iau legatura cu cei de la Buzău?
                                          M-as fi orientat si catre niste fete mai defensive, dar ma gandeam sa cumpar fete PowerSponge - care nu necesita relipire, pentru ca nu ma pricep deloc la operatiunea asta. Si nu am vazut varianta PowerSponge la fetele TACKINESS D. Exista?
                                          Le dai un mail la: b90a(at)astral.buzau.ro si au sa-ti raspunda repede(am fost destul de placut surpins de rapiditatea lor in cazul meu). Nu este Tackiness D cu PS. Pe butterfly-world.com la Tackiness D si C scrie regluingossible deci nu cred ca trebuie prea des.. si eu vreau sa-mi iau un Tackiness C pt ca am viteza mica la rever si e interesant sa joci mai defensiv. Spor la ales!
                                          M. Maze FL
                                          FH:Roundell Soft 1.9
                                          BH: Tenergy 80 1.9

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Asa cum am mai scris undeva, ca sa se lipeasca bine, fețele necesita "primare" (to prime), adica aplicarea mai multor straturi de adeziv (cel putin doua, trei) la intervale mai mari pentru ca buretii sa se incarce cu adeziv mai mult si sa existe o aderenta satisfacatoare. Dandoy sau alti dealeri nu pot face asta din cauza timpului scurt in care trebuie sa faca livrarea comenzilor.
                                            Asa ca dupa un singur strat aderenta nu este foarte buna si se mai dezlipesc.
                                            Cu toate asta ei se pricep foarte bine la taiat, lipit fete si banda de cant, la lacuit lemnele etc. Pt cineva care nu a mai facut aceste operatii, este foarte bine sa apeleze la aceste servicii gratuite si profesionale de la Dandoy.
                                            (Zic eu ).
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Dupa ce nu am crezut ca e diferenta mare intre paletele profi si celelalte de serie , mergand eu la IDM si punand mana pe una profi....m-am hotarat ca e bine sa comand ceva civilizat, recomandat de voi pentru incepatori cu dorinte profi.
                                              Asa ca varianta propusa de Filo cred ca va ajunge si pe la mine.
                                              Timo Boll All+ cu fete Sriver Fx 2.1 cu Power Sponge. mutam.

                                              De unde e mai bine sa le comand: de la Buzău sau de pe Dandoy?
                                              Mi-ar conveni mai mult de la Dandoy , dar Sllizel zicea ca si el le-a luat de acolo si s-au dezlipit. Mai comand si lipici?optez si pt lacuire?
                                              Daca le iau de la Buzău nu ma pricep sa le tai si sa le pun pe lemn.....
                                              Nu vreau sa ma apuc de operatiunea asta ...mi-e ca le fac varza.
                                              Cam ce diferenta de pret este intre cei doi vanzatori?
                                              Voi ce ati face?
                                              In permanenenta schimbare

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de kteno
                                                Dupa ce nu am crezut ca e diferenta mare intre paletele profi si celelalte de serie , mergand eu la IDM si punand mana pe una profi....m-am hotarat ca e bine sa comand ceva civilizat, recomandat de voi pentru incepatori cu dorinte profi.
                                                Asa ca varianta propusa de Filo cred ca va ajunge si pe la mine.
                                                Timo Boll All+ cu fete Sriver Fx 2.1 cu Power Sponge. mutam.
                                                De unde e mai bine sa le comand: de la Buzău sau de pe Dandoy?
                                                Mi-ar conveni mai mult de la Dandoy , dar Sllizel zicea ca si el le-a luat de acolo si s-au dezlipit. Mai comand si lipici?optez si pt lacuire?
                                                Daca le iau de la Buzău nu ma pricep sa le tai si sa le pun pe lemn.....
                                                Nu vreau sa ma apuc de operatiunea asta ...mi-e ca le fac varza.
                                                Cam ce diferenta de pret este intre cei doi vanzatori?
                                                Voi ce ati face?
                                                Daca iei configuratia asta de paleta de pe Dandoy te costa:Timo Boll All+=29.90 euro, 1 fata Sriver Fx 2.1 Power Sponge=32.50 euro,adica
                                                94.90 euro(330 RON).transportul este inclus in pretul asta.

                                                Daca o cumperi de la buzau te costa:110 RON lemnul,69 RON o fata,adica 248 RON+20 RON taxele de curierat

                                                Diferenta e 62 RON,cam mare zic eu.De diferenta asta poti sa iti cumperi si un lipici Butterfly Millenium Chack 250 ml cu 60 RON,si il rogi pe Visco sa te invete metodele de lipire.

                                                ps:Mentionez ca nu am nici o legatura cu cei de la Buzău,am cumparat o singura data de la ei si nu incerc sa le fac reclama,doar ca e mult mai avantajos si mai rapid

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Sunt configuratii care totusi sunt mai ieftine la dandoy decat la cei de la Buzău, uite de exemplu Gruba Carbon ALL+ la Dandoy cu tot cu taxe este 160 RON la Buzău este 180 RON, totusi pe ansamblu sunt mai ieftini cei de la Buzău, si in 2 zile ai si paleta.
                                                  Blade : Nitakku Septear (OFF)
                                                  FH>Joola Express Two
                                                  BH>Butterfly Speedy PO

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X