Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemne,fețe,adezivi. Intreaba curiosii raspund cunoscatorii!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Da. Procesul numit "primare" se face numai o data la inceput pentru ca buretele sa se satureze de adeziv, numai astfel lipirea fețelor pe lemn fiind buna. Fetzele lipite de dealeri furnizori de materiale de tenis de masă se dezlipesc dupa un timp tocmai pentru ca ei, presati de timpul redus intre lansarea comenzilor si livrarea lor, nu pot face aceasta operatie corect. Cele 2-3 straturi de adeziv PRIMARE trebuie date la intervale mari de timp. Acest proces bine facut ajuta fețele sa ajunga la parametrii maximi de aderentza. Rabdare la inceput dar dupa aceia poti sa joci imediat dupa aplicarea unui nou strat de adeziv. Nu strica daca totusi pui paleta macar cinci minute intre cateva carti mai grele, dar nu-i obligatoriu.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #27
      Lemne, fete , adezivi

      Visco vad ca ai apasat tare pe acceleratie, de la PLASM 380 LA 470 in citeva zile, e ceva. Ce zice noua ta combinatie? Parerea mea este ca a trece de la fete lente spre cele rapide este cea mai inteleapta cale de urmat, cel putin stii cind ti-ai ajuns limitele.
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #28
        Inca nu le-am taiat, dar am jucat o data cu 470, imprumutate de la Valigti pe un lemn mai dur de cat al meu (Kong Ling Hui Euro) si nu mi s-au parut de nestapanit. In schimb forta jocului este alta. . Am palete de mai multe viteze si le folosesc in functie de oponent. Daca este unul foarte bun si trage foarte tare, atunci hotarasc daca merita sa raman la contre cu el sau schimb pe blocaje plasate si taieturi. Mai este si in functie de bioritm. In anumite zile o paleta pe care o consideram nu foarte rapida, pare prea rapida si atunci schimb pe ceva cu viteza mai mica si control mai bun. Deh, ce sa faci, sunt pe cealalta parte a baricadei fața de cei care spun ca trebuie sa joci cu un singur material ca sa te obisnuiesti cu el. Eu ma obisnuiesc cu mai multe odata .
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de VISCO
          Inca nu le-am taiat, dar am jucat o data cu 470, imprumutate de la Valigti pe un lemn mai dur de cat al meu (Kong Ling Hui Euro) si nu mi s-au parut de nestapanit. In schimb forta jocului este alta. . Am palete de mai multe viteze si le folosesc in functie de oponent. Daca este unul foarte bun si trage foarte tare, atunci hotarasc daca merita sa raman la contre cu el sau schimb pe blocaje plasate si taieturi. Mai este si in functie de bioritm. In anumite zile o paleta pe care o consideram nu foarte rapida, pare prea rapida si atunci schimb pe ceva cu viteza mai mica si control mai bun. Deh, ce sa faci, sunt pe cealalta parte a baricadei fața de cei care spun ca trebuie sa joci cu un singur material ca sa te obisnuiesti cu el. Eu ma obisnuiesc cu mai multe odata .
          Si unde le pastrezi sa nu isi piarda caracteristicile? Intreb pentru ca vreau si eu sa imi iau mai multe fețe si sa le schimb intre ele , sa experimentez si fete soft si hard.
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #30
            Ai pus o intrebare foarte interesanta si mi-ai "ridicat la plasa" pentru a comenta ceva ce ma framanta mai de demult. Incep cu o intrebare: Sa gandit cineva cam ce "tratament grozav" capata lemnul paletei bagat odata cu fețele intr-o punga etansa (AluBag) in care se sufla cu gura aer avand o umiditate mare care se condenseaza pe peretii interiori si asta de zeci sau sute de ori? Plus ca asta se face imediat dupa joc, cand manerul este deja imbibat cu transpiratia mainilor jucatorului. Este drept, buretii cu tensiuni celulare crescute se feresc mai bine de fenomenul numit osmoza, atunci cand presiunea exterioara este egala sau mai mare decat cea interna, dar gazul care creaza acea presiune nu este obligatoriu sa fie CO2. Oricum ponderea CO2 in aerul expirat nu este extraordinara. Cred ca orice gaz care nu ataca buretii sau cauciucul este potrivit pt acest scop, dar cum ramane cu condensul? Mai potrivit ar fi sa punem in punga numai fețele dar atunci trebuie sa le relipim inainte de meci (iar relipit). Si mai potrivit ar fi sa injectam aer fara umiditate cu o pompa sau seringa mare. Eu nu-mi bat capul cu asta. Nu-mi pun paleta in nici o punga! Fetzele "in asteptare" le pastrez in ambalajul original.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #31
              Are cineva o parere legata de acest subiect?
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #32
                Ce stiti despre DHS Hurrucane King Off++?

                Comentariu


                • #33
                  Hurricane ca se gaseste unu sa comenteze ceva

                  Comentariu


                  • #34
                    Donic Waldner Senso V1 - a dat cineva cu asa ceva ?
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de vali
                      Donic Waldner Senso V1 - a dat cineva cu asa ceva ?
                      Am jucat eu cu Waldner Carbon Senso dar am trecut de la lemne mult mai lente si pot zice ca desi l-am simtit mult mai rapid mi-a placut dar nu m-am putut obisnui cu el (si acum joc tot cu lemne lente).

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de filo
                        Postat în original de vali
                        Donic Waldner Senso V1 - a dat cineva cu asa ceva ?
                        Am jucat eu cu Waldner Carbon Senso dar am trecut de la lemne mult mai lente si pot zice ca desi l-am simtit mult mai rapid mi-a placut dar nu m-am putut obisnui cu el (si acum joc tot cu lemne lente).
                        Nu ziceam de Carbon Senso ci de Senso (fara carbon) - cel cu maner galben
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu


                        • #37
                          Ca design cum sunt lemnele Donic ? Mazunovul are manerul e cam gros si imi e incomod.
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de spatar ovidiu
                            Ce stiti despre DHS Hurrucane King Off++?
                            Constructiv, nu stiu nimic. Stiu doar ca are mari vanzari la ora asta deoarece este lemnul cu care joaca Wang Liqin. Intotdeauna se vand foarte bine lemnele cu numele campionilor mondiali. Va fi foarte greu sa obtii o parere de la amatori deoarece putini sunt cei care s-ar incumeta la un lemn atat de rapid.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de VISCO
                              Postat în original de spatar ovidiu
                              Ce stiti despre DHS Hurrucane King Off++?
                              Constructiv, nu stiu nimic. Stiu doar ca are mari vanzari la ora asta deoarece este lemnul cu care joaca Wang Liqin. Intotdeauna se vand foarte bine lemnele cu numele campionilor mondiali. Va fi foarte greu sa obtii o parere de la amatori deoarece putini sunt cei care s-ar incumeta la un lemn atat de rapid.
                              This is one of the top-of-the-range DHS blades, and probably their most famous. Well known for great offensive power but still with great feel and control. The blade is well known to be very similar to the famous Stiga OC with a flared master handle. The craftman's ship of this blade is excellent.
                              *
                              Fitted play: loop at medium-long-table plus quick-attack
                              *
                              Model: OFF+3 (Fastest)
                              *
                              Ply: 5
                              *
                              Speed: 11.5
                              *
                              Control: 10
                              *
                              Durability: 11.5
                              *
                              *
                              Thickness: 6.0mm
                              *
                              Handle: Flared
                              Am citit undeva ca OFF+3 e cam exagerat - in cel mai bun caz e un OFF. Inca odata - reclama e sufletul comertului. Ca o avertizare - atentie la produsele DHS - controlul calitatii e deficitar la ei. Poti lua un produs foarte bun , iar unul de acelasi tip foarte prost. Un alt exemplu : se stie ca exista mai multe variante de fețe Hurricane (comercial , provincial , national) .Cele nationale sunt foarte bune .Restul modeste ...
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • #40
                                vand lemn Creanga carbon sigilat 129 euro, fete Nitaku Screw sigilate 20 euro, jachete iarna Butterfly cu gluga xxL 50 EURO
                                vind lemn creanga carbon sigilat 129euro.

                                Comentariu


                                • #41
                                  Ar fi fost mai bine daca puneati anuntul in thread-urile "Vanzari lemne" si respectiv "Vanzari fețe". Oricum, sunt mandru ca apare un anunt atat de "valoros" intr-un thread deschis de mine.
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Multumesc Visco!!!

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Si tie Vali

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de spatar ovidiu
                                        Multumesc Visco!!!
                                        Yo man
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Caut un lemn Vladone pe care scrie Victoria!!!!
                                          Daca are cineva ceva informatii il rog sa imi raspunda
                                          Primorac Carbon
                                          FH Dignics 09C
                                          BH JOOLA MAXX

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Salutare!
                                            Ce ziceti de o combinatie : lemn Butterfly Schlager Inspire; fata la forehand: andro revolution core emotion; backhand inca nu shtiu, sau poate tot aceeashi.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de RedBull
                                              Salutare!
                                              Ce ziceti de o combinatie : lemn Butterfly Schlager Inspire; fata la forehand: andro revolution core emotion; backhand inca nu shtiu, sau poate tot aceeashi.
                                              Parerea mea e sa incerci 2 fețe diferite ca stil : una tipic chinezeasca si una japonezo/europeana ca sa vezi care din ele iti place. Vezi la Buzău ca Sriver G2 FX sau Cermet sunt foarte ieftine si sunt foarte bune (la backhand). Si eu recomand la forehand o fața chinezeasca - eu sunt multumit de ale mele.
                                              Vezi si tu - ieftin si bun.
                                              Blade DHS PG 2
                                              FH: DHS Hurricane 3
                                              BH: Stiga Airoc Astro M

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Speed: 8+
                                                Control: 8
                                                Weight: +/- 85gr.
                                                Plies: 5


                                                Cu scuzele de rigoare, ce inseamna Plies?
                                                menghina?
                                                Imposibil e doar un cuvant.

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Dar derivatul romanesc "pliuri" iti spune ceva?

                                                  E vorba de straturi de material. Lemnele de tenis de masă nu sunt facute dintr-o bucata monobloc, ci din suprapunerea mai multor tipuri de materiale: lemn, carbon, arylate.
                                                  Blade: Butterfly Cofferlait FL or Viscaria
                                                  FH: Sriver G2 FX 2.1 - red
                                                  BH: Sriver G2 FX 2.1 - black

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Bine ai venit Adi!
                                                    Lemn- Bty Viscaria
                                                    FH - TENERGY 05
                                                    BH - TENERGY 80

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X