Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

CALENDARUL COMPETITIONAL 2007

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • CALENDARUL COMPETITIONAL 2007

    De anul viitor vom face cateva schimbari in ideea imbunatatirii sistemului competitional tinand cont de neplacerile si neajunsurile din acest an astfel:
    -datorita interesului oscilant turneele B vor fi inlocuite cu turnee de calificare (se vor numi tot B-uri)
    -vor fi mai multe turnee A si chiar mai multe in aceeasi localitate tinand cont si de conditiile locale.
    -vor fi mai multe turnee finale: Cupa Romaniei, Campionatul National, Campionatul National pe echipe si dublu, Turneul Final, fiecare cu reguli diferite de calificare.

    -calificarea pentru turneele finale va fi astfel:
    Cupa Romaniei: se vor face 2 turnee locale judetene de calificare (B1 si B2), castigatorii celor 2 turnee (daca nu au drept de participare prin celelate conditii) sunt calificati direct + primii 25 de jucatori din clasamentul general + finalistii turneelor A

    Campionatul national: castigatorii celor 3 turnee (B3, B4 si B5)+ un numar de jucatori egal cu 1 din 5 participanti la Calificarile judetene. Din judetele care nu au organizat Calificari judetene poate participa un jucator chiar si fara ca acesta sa fie incadrul circuitului. La acest turneu participa numai jucatori care nu au fost niciodata legitimati.

    Turneul final: castigatorii turneelor A si primii 24 jucatori din clasament

    la Turneele Finale A+ localitatea organizatoare are dreptul de inscriere de jucatori pe langa cei calificati astfel: 3 pentru Cupa, 4 pentru Campionatul National si 2 pentru Turneul final.

    - la fiecare 2 saptamani va fi cate un concurs


    calendarul competitional se prezinta astfel:

    20ian B1 Turneu local calificare Cupa Romaniei
    3feb A1 Turneu national
    17feb A2 Turneu national
    10mar A3 Turneu national
    24mar B2 Turneu local calificare Cupa Romaniei
    14apr A4 Turneu national
    28apr A5 Turneu national
    12mai A1+Cupa Romaniei
    26mai B3 Turneu local calificare Campionatul National
    9iun A6 Turneu national
    23iun A7 Turneu national
    7iul B4 Turneu local calificare Campionatul National
    4aug A8 Turneu national
    8sept A9 Turneu national
    22sept B5 Turneu local calificare Campionatul National
    13oct A2+ Campionatul National de simplu
    27oct A10 Turneu national
    10noe A3+Campionatul National pe echipe si dublu
    24noe A11 Turneu national
    8dec A4+Turneul final

    Rog pe toti organizatorii locali din localitatile in care s-au mai organizat turnee sau doresc sa organizeze sa ma contacteze in legatura cu numarul si datele turneelor pe care acestia le doresc. Si aici ma gandesc la București, Cluj, Bistrița, Suceava, Adjud, Oradea, Alesd, Reghin, Miercurea Ciuc, dar si la alte localitati care si-au manifestat interesul ca Brașov, Turnu Severin, Iași, si de ce nu chiar si in localitati cu multi participanti in circuit ca Piatra Neamț, Zalău, oricum daca sunt mai multe doleante decat locuri de turnee vom mai inghesui calendarul in asa fel incat fiecare localitate in care se doreste organizarea unui turneu va avea dreptul sa-l faca.

    Eu pot preciza ca in judetul Bihor exista disponibilitate pentru organizarea de 2-3 turnee A in localitati diferite(Oradea, Alesd) si eventual a unui turneu A+.

  • #2
    Sistemul de punctaje se va modifica astfel:
    -punctele de la fiecare turneu se va aduna pana in momentul in care un jucator are 7 participari la turneele A si A+ si 3 participari la turneele B , dupa care pentru acel jucator se va introduce sistemul mediei.
    -se vor acorda puncte si pentru turneul pe echipe jucatorilor cu minim 8 meciuri jucate, acestea fiind corespunzatoare cu punctajele turneelor A astfel: la victorii 100% se vor acorda 30 de puncte, la 90% 20 de puncte, la 80% 15 puncte, la 70% 13 puncte, la 60% 10 puncte, la 50% 7 puncte, la 40% 6 puncte si sub 40% 5 puncte.

    Comentariu


    • #3
      filo....sa ne spui pana la urma si noua clar in ce chestiuni mai putem vota si noi ceilalti...si in ce chestiuni decizi numai tu....

      Eu unul nu inteleg de unde atatea schimbari de care aud prima oara acum.....eu as fi mers pe ideea simplificarii lucrurilor nu pe introducerea altor si altor sisteme....care de care mai stufoase si mai complicate.....

      Fara suparare...dar vreau sa stiu si eu...trebuie pur si simplu sa tin pasul cu noile schimbari....si sa aplic regulamentul asa cum se tot modifica sau am si eu ....si ceilalti participanti....un cuvant de spus ?

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de filo
        -punctele de la fiecare turneu se va aduna
        ....care este....

        stai linistit filo se mai intampla si la case mai mari :P
        Lemn: Joola K5
        Fete: Yasaka Mark V 30

        Comentariu


        • #5
          REGHIN-COMPETITII 2007

          NE OFERIM SA ORGANIZAM LA REGHIN UNA DINTRE VARIANTELE URMATOARE:
          -12 MAI A1+ SI 8 SEPTEMBRIE A9
          SAU
          -14 APRILIE A4 SI 10 NOIEMBRIE A3+
          PRECUM SI IN
          -20 IANUARIE B1-TURNEU LOCAL JUD. MURES
          DR. NEUBAUER SPECIAL
          DR.NEUBAUER DOMINATION+SUPERANTI 1.5

          Comentariu


          • #6
            In turneele locale judetene B1 si B2 pot participa si jucatori din alte judete?
            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Mykerinos
              Postat în original de filo
              -punctele de la fiecare turneu se va aduna
              ....care este....
              stai linistit filo se mai intampla si la case mai mari :P
              am sa te rog sa nu mai imi raspunzi.........

              p.s. cu ce drept ti-ai tras site cu amatour-ul?

              p.s. nu esti tu cel care ai scris urmatorul post?

              `Valigti esti din București? N-ai cu cine merge? Eu sunt din buc dar nu stiu ce sa fac fiindca sunt incepator si ma intreb daca merita sa bat atata drum tinand cont ca sunt student (....cursuri pierdut ...`

              ..........se intampla si la cei care se dau destepti pe aici pe forum..........

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de elefantel_roz
                filo....sa ne spui pana la urma si noua clar in ce chestiuni mai putem vota si noi ceilalti...si in ce chestiuni decizi numai tu....
                Eu unul nu inteleg de unde atatea schimbari de care aud prima oara acum.....eu as fi mers pe ideea simplificarii lucrurilor nu pe introducerea altor si altor sisteme....care de care mai stufoase si mai complicate.....
                Fara suparare...dar vreau sa stiu si eu...trebuie pur si simplu sa tin pasul cu noile schimbari....si sa aplic regulamentul asa cum se tot modifica sau am si eu ....si ceilalti participanti....un cuvant de spus ?
                Pai ce am scris aici e cu titlu de propunere deci poti vota. Daca ai vreo propunere mai buna spune-o.
                Mare lucru nu se schimba ci doar se introduc niste turnee finale noi pentru o mai interesanta varietate (ca sa zic asa) .
                Desele modificari de regulament de anul acesta sunt inerente si sunt datorate unei probleme cu care ne confruntam: sa promovam valoarea sau constiinciozitatea (adica sa avantajam un jucator bun sau unul care participa constant), si atunci trebuie sa facem un `dans pe sarma` intre cele doua.

                Oricum daca prin modificarile care le-am facut vezi vreuna prin care eu dezavantajez in mod vadit un anumit jucator in dauna altuia te rog sa ma anunti.

                p.s. tu nu trebuie sa aplici regulamentul ci sa te simti bine jucand tenis de masă, ca pentru asta suntem aici.

                Comentariu


                • #9
                  Re: REGHIN-COMPETITII 2007

                  Postat în original de DAN LEORDA
                  NE OFERIM SA ORGANIZAM LA REGHIN UNA DINTRE VARIANTELE URMATOARE:
                  -12 MAI A1+ SI 8 SEPTEMBRIE A9
                  SAU
                  -14 APRILIE A4 SI 10 NOIEMBRIE A3+
                  PRECUM SI IN
                  -20 IANUARIE B1-TURNEU LOCAL JUD. MURES
                  As prefera ca voi sa tineti turneul final pe echipe datorita conditiilor excelente de la cel de anul acesta. Cat despre B1 si B2 dar si B3, 4, si 5 daca nu sunt alte localitati din judetul vostru care vor sa organizeze le puteti organiza pe toate.

                  Comentariu


                  • #10
                    man ...era doar o gluma....

                    am si spus ca se mai intampla....

                    sait-ul (daca se poate numi asa) l-am facut de placere.... nu cred ca a deranjat pe nimeni ca am facut 3 pagini web. pe tine te deranjeaza? nu-i nici o problema, zi-mi si o sa-l sterg daca asta-i baiu...
                    Lemn: Joola K5
                    Fete: Yasaka Mark V 30

                    Comentariu


                    • #11
                      ..inainte de a face glume pe seama altora fii sigur ca nu esti cu musca pe caciula.................

                      si daca veni vorba si de site puteai sa ma intrebi macar.......

                      Comentariu


                      • #12
                        de ce

                        Filo , Internetul e un spatiu deschis si fiecare poate sa-si faca orice site doreste (cat timp e legal). Nu inteleg de ce "putea sa te intrebe macar".
                        E cumva interzis sa vb. despre un concurs ? Si-a arogat cumva titlul de site oficial ? In plus, orice mediatizare e binevenita.
                        In me the WishMaster
                        Blade : 729
                        FH : Donic Coppa
                        BH : Donic Coppa

                        Comentariu


                        • #13
                          Atata timp cat are reclame pe site putea sa ma intrebe ca nu-l durea tastatura, in rest nu ma intereseaza, poate face cate doreste.

                          Comentariu


                          • #14
                            Pana acum s-a ocupat (provizoriu):


                            AM STERS AICI...........vezi post-ul de mai jos

                            Comentariu


                            • #15
                              Am avut cerinta din partea organizatorilor pentru desfiintarea turneelor B in ideea ca organizatorii locali sunt suprasolicitati cu acest tip de turnee si atunci in locul lor am putea organiza tot turnee A (vor ramane doar 2 turnee locale care vor fi campionatele judetene sau municipale de simplu)

                              In aceasta varianta (inca provizorie) turneele A se vor denumi turnee nationale (N) iar cele A+ turnee finale (F), calificarea la turneele finale se va modifica astfel ca la aceste turnee vor avea drept de participare:
                              -primii 20 de jucatori dupa clasament pentru CR (Cupa Romaniei),
                              -primii 30 pentru CN (Campionatul National)+inca 30 din campionatele judetene si municipale+ cate 1 jucator din judetele fara campionate judetene.
                              -primii 20 pentru TF (Turneul Final)

                              In plus fata de acestia vor avea drept de participare cu statut de invitat:
                              -finalistii turneelor N
                              -cel mai bun jucator din fiecare judet cu minim 5 participanti in circuit
                              -organizatorii tuturor turneelor N si F.
                              -un numar de jucatori locali (necalificati dupa celelate criterii) astfel: 4 pentru CR, 10 pentru CN si 2 pentru TF


                              in acest caz calendarul competitional ar putea arata cam asa:
                              20 ian N1 Turneu national
                              3feb N2 Turneu national Tamaseu (Bihor)
                              17feb N3 Turneu national Bistrița
                              10mar N4 Turneu national București 1
                              24mar N5 Turneu national Suceava
                              14apr N6 Turneu national Reghin
                              28apr N7Turneu national Adjud ??
                              12mai N8 Turneu national Cluj ??
                              26mai F1 Cupa Romaniei Miercurea Ciuc
                              9iun N9 Turneu nationalOradea
                              23iunN10 Turneu national
                              7iul B1 Campionatele Judetene si Municipale de simplu faza 1
                              4aug N11 Turneu nationalAlesd (Bihor)
                              8sept N12 Turneu national
                              22sept B2 Campionatele Judetene si Municipale de simplu faza 2
                              13oct F2 Campionatul National de simplu Bistrița
                              27oct N13 Turneu national Miercurea Ciuc
                              10noe F3 Campionatul National pe echipe si dublu Reghin
                              24noe N14 Turneu national
                              8dec F4 Turneul final București



                              Totodata daca o localitate doreste sa organizeze turneu N in afara datelor enuntate o poate face cu anuntarea prealabila a turneului.

                              Comentariu


                              • #16
                                In primul rand, eu nu pricep cum se pot numi "finale" mai multe concursuri. Final vine la sfarsit , "încheierea, care marcheaz? ultima faz?" ca sa citez DEX-ul. Iar faptul ca turneele B vor fi mai putine crezi ca va determina oamenii sa participe la mai multe turnee de tip A? In al doilea rand, turnele B erau pentru amatorii care au un hobby din tdm si doresc sa mai schimbe mingi cu alti jucatori,mai buni sau mai putin buni, nu neaparat foarte buni.Faptul sa se limiteaza numarul acestora, sau chiar se vrea desfiintarea lor, implica, in opinia mea, un pas inapoi in dezvoltarea circuitului, asta pentru ca un amator care stie ca nu are sanse sa avanseze in concurs nu va face un efort financiar pentru a participa la multe concursuri tip A. In al treilea rand, poate sunt eu subiectiv, dar cred ca jucatorii din alte provincii in afara de Transilvania sunt in mod cert dezavantajati prin faptul ca in acea parte sunt mult mai multe orase care organizeaza, iar distantele sunt relativ mici intre ele, fapt ce permite o prezenta mult mai numeroasa a jucatorilor din orasele invecinate, cu urmari normale de crestere a numarului de puncte acumulate.
                                In me the WishMaster
                                Blade : 729
                                FH : Donic Coppa
                                BH : Donic Coppa

                                Comentariu


                                • #17
                                  Pai ideea e ca in București vor fi cam 3 turnee nationale tocmai pentru a echilibra balanta. Daca cei din Moldova doresc sa organizeze mai multe turnee o pot face fara nici o problema.

                                  Problema cu turneele B este ca nu sunt atractive datorita faptului ca jucatorii se cunosc intre ei, si mai ales pentru ca organizatorii nu vor sa le organizeze. Putem face si o varianta in care sa coexiste sistemele in ideea ca se pot organiza turnee B cu punctajele de rigoare dar fara ca acestea sa fie obligatorii.

                                  Daca nu-ti place denumirea de turneu final propune alta.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cred ca circuitul se indreapta spre un ATP deci de ce sa nu se numeasca Challenger -B , Masters Series -A si Grand Slam -A+, iar cel final ramane Turneul Campionilor ... zic si eu, asta in cazul in care se decide ceva in privinta asta.
                                    Eu personal propun un mare POLL despre structura viitoare :
                                    1.Mai multe A si mai putine B
                                    2.B-uri ca anul acesta
                                    3.Desfiintare B

                                    Ceva de genul asta se poate pune pe prima pagina a forumului si ar fi accesibil tuturor.
                                    In me the WishMaster
                                    Blade : 729
                                    FH : Donic Coppa
                                    BH : Donic Coppa

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Sa stii ca in București turneele B au fost un succes....prin ele am reusit sa cooptam destul de multi jucatori care ulterior s-au dovedit valorosi si la turneele A (Bogdan Trifu e poate cel mai bun exemplu).

                                      Si desi ne cunoastem intre noi...eu zic ca nu e o idee prea buna desfiintarea lor. 5 turnee B pe an (ca o conditie minima) nu cred ca reprezinta un prag atat de greu de atins, mai ales ca nu implica problemele de organizare care pot aparea la turneele A.

                                      Pentru turneele A eu zic ca sistemul mediei s-a dovedit destul de bun si nu vad de ce s-ar renunta la el (putem sa stabilim tot asa...un prag minim de 4-5 participari la turnee A si sa facem media celor mai bune 3 turnee).

                                      Insist sa pastram sistemul actual de punctaj pentru ca eu consider ca inca nu si-a dovedit adevarata valoare. Fiind primul an, era firesc ca la turneul final sa nu existe o "concurenta" serioasa. Dar eu sunt convins ca in 2007 vor fi deja peste 40-50 de oameni care vor indeplini conditiile minime de participare (cate B si cate A vreti) dintre care se vor putea alege intr-adevar cei mai puternici 20 sau 24 de jucatori.

                                      Acum toata lumea a auzit de AMATouR si o sa aiba grija sa indeplineasca conditiile....daca ne tot schimbam regulamentul din an in an o sa avem si mici probleme de credibilitate.

                                      Mai spinoasa mi se pare eterna problema a legitimatilor care deocamdata e singura care provoaca tot felul de certuri, mai mult sau mai putin mocnite. Eu as fi de parere sa transam o data pentru totdeauna si aceasta problema dupa care sa aplicam regulamentul si sa nu mai existe discutii.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        multumesc, asta este pentru ca ti-am facut galerie, nu?

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Citez din asa-zisa ta galerie :

                                          "mama ce meci palpitant....", "mai fa si tu un punct..."

                                          Deci...nu pentru asta.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Este mai important pentru mine sa ascult parerile organizatorilor ca fara ei nu ar mai fi nici un circuit, deci parerea mea este ca putem sa lasam B-urile sa zicem intr-un numar de maxim 6 pe an dar sa nu fie obligatorii (eu am obosit sa organizez o gramada de turnee in fiecare an, si prefer sa organizez mai putine dar mai bune). de altfel problema obligativitatii a facut ca de la turneul final de anul acesta sa lipseasca o multime de jucatori de o mare valoare.

                                            Eu as fi pentru medie (ca doar eu am promovat-o) ca reflecta mai bine valoarea fiecarui jucator, eventual sa facem un sistem oarecum mixt in sensul ca punctele se aduna pana in momentul in care jucatorul acumuleaza un numar de turnee (sa zicem 3-4 B si 5-7A dupa care se trece pe sistemul mediei) cu sau fara socotirea doar a celor mai bune dar nu va mai fi conditionata prezenta la turneele A+ de numarul participarilor ci doar de pozitia in clasament. Problema cea mai mare in acest moment este ca la sfarsitul anului clasamentul va arata destul de schimbat fata de cel de pe luna decembrie datorita depunctarii jucatorilor fara turnee destule.

                                            In privinta legitimatiilor treaba este clara: cine este legitimat nu dreptul de participare in AMATouR. Ei vor putea participa in competitii pe langa turneu si eventual sa primeasca si puncte dar nu vor avea dreptul de a participa in fazele eliminatorii ale turneelor. Cei care se legitimeaza in cursul anului a dreptul de a participa pana la sfarsitul anului respectiv la turneele organizate in circuit.


                                            Daca voi credeti ca e asa usor sa organizezi un turneu B eu va spun ca da, este usor, dar sa organizezi 6 turnee B + 1 A (sa zicem) e mai greu decat sa organizezi 3 A-uri.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Pare cam complicat sistemul asta cu cate turnee B si cate turnee A trebuie sa aiba jucator ca sa poata sa participe la turneul final. O idee ar fi sa faci calculul cam asa:
                                              La un jucator calculezi punctajul, de exemplu, pentru cele mai bune 4 turnee B si cele mai bune 4 turnee A.Daca nu are decat 2 A atunci calculezi punctajul doar pentru 2 ( normal nu ), la fel si pentru turneele B.
                                              Astfel un jucator care a participat si a castigat numai 2 turnee de tip A poate sa fie calificat in finala.
                                              Inainte de turneul final faci calculele si joaca primii X jucatori.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Cred ca sistemul din acest an a fost bun, a mers bine si nu trebuie schimbat. Este usor de inteles, nu are prea multe tipuri de turnee si nici un numar exagerat. Turneele prea dese si de multe tipuri sunt obositoare si creeaza confuzie. Un singur turneu important pe luna este de ajuns. Propunerea lui Filo de a organiza un turneu important la sfarsitul primaverii (CUpa) si la sfarsitul toamnei (Campionatul national), urmate de un TOP 24 ar putea crea un interes suplimentar. Nu ar trebui insa limitat accesul la aceste turnee, ci ar trebui sa ramana OPEN, si sa fie organizate in sali cu multe mese. Am avea astfel 3 tipuri de turnee: locale, regionale si nationale.
                                                Turneele B atrag cei mai multi participanti si asta e cel mai important. Aceste turnee pot fi organizate de oricine, oricand, fara pretentii.
                                                In privinta punctajului, am mai zis: calculul mediei creaza confuzii si este greu de realizat, este incorect, asa cum am mai aratat, jucatori cu un singur turneu pot ramane in frunte (precum Horvath), fara sa aiba importanta pentru circuit. Nu exista in nici un circuit vreun clasament care sa functioneze dupa o asemenea logica.
                                                Cel mai potrivit procedeu este de a aduna punctele acumulate in cele mai bune 3 turnee A cu media turneelor B (daca participantul doreste poate participa la toate, fara a-si strica media) De exemplu: 10+30+30+30=100 p maxim. Spre deosebire de medie, calificarea in ordinea punctajelor tine atat de valoare, cat si de regularitate. Daca jucatorule bun se poate califica si cu mai putin de 3 turnee.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Laurentiu
                                                  Cred ca circuitul se indreapta spre un ATP deci de ce sa nu se numeasca Challenger -B , Master Series -A si Grand Slam -A+, iar cel final ramane Turneul Campionilor ... zic si eu, asta in cazul in care se decide ceva in privinta asta.
                                                  Eu personal propun un mare POLL despre structura viitoare :
                                                  1.Mai multe A si mai putin B
                                                  2.B-uri ca anul acesta
                                                  3.Desfiintare B
                                                  Ceva de genul asta se poate pune pe prima pagina a forumului si ar fi accesibil tuturor.
                                                  imi spui si mie cat de corecte sunt denumirile tale conform dex-ului?

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X