Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ofensiv sau defensiv?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ofensiv sau defensiv?

    Ce tip de jucator are mai mari sanse de a cistiga un meci?
    De ce?
    Mizutani SZLC
    Dignics 05

  • #2
    eu. de smecher.

    serios vorbind eu cred ca poti castiga sau pierde cu jucatori care iti pune in dificultate stilul si nu este necesar sa fie atacant sau aparator, depinde de atat de multi factori ca nu merita sa-i enumer pe toti dar daca ma intrebi pe mine prefer sa joc cu jucatori care ma lasa sa fac ce vreau cu mingea, si atunci stiu eu ce sa fac cu ea.
    dar totusi daca privim clasamentul mondial primul aparator este numarul 15 mondial (chen weixing) si urmatorul este undeva pe la nr 25 (joo se hyuk) totusi putem sa tragem o concluzie ca stilul ofensiv este mai preferat, si probabil cu mai multe sanse de castig. nici in clasamentul feminin situatia nu sta mai bine pentru aparatoare dar totusi aici se constata un nr mai mare de aparatoare in primele 100 (poate datorita faptului ca fetele nu lovesc mingea atat de tare ca baietii)
    problema in ultima vreme cu jucatorii aparatori este ca datorita inventarii unor fete si lemne foarte rapide acestia (aparatorii) nu mai pot controla mingea la fel de bine cum o faceau acum 10 -15 ani (de ex).
    interesant pentru mine si destul de contrariant este preferinta destul de scazuta a aparatorilor de a folosi fete antitopspin sau `iarba` acestia optand pentru softuri de atac (probabil pentru a putea contrataca eficient)

    Comentariu


    • #3
      Cel putin la nivelul la care sunt, nu cred ca as avea vreo sansa sa fiu aparator. Chiar ieri am jucat cu un ofensiv ce plezneste mingea foarte tare. Am incercat sa joc la asteptare si sa-mi pun in valoare contraatacul (o tactica ce-mi place foarte mult), dar nu vedeam mingea cand tragea. Pana n-am sarit cu "cizma la gatul lui", nu am avut sanse sa castig.

      Comentariu


      • #4
        ...deci contraatacul...dorim cu totii?!
        Cea mai buna aparare,atacul?
        Mizutani SZLC
        Dignics 05

        Comentariu


        • #5
          atac, contraatac .... cred ca foarte important e sa te concetrezi pe fiecare punct individual, sa lupti. Daca vii si peste adversar cu niste re-uri puternice ... ai toate sansele fie sa dai pe masa ... fie afara
          CONCENTRARE MAXIMA !!! Numai combinata cu ea faci treaba. Consider ca nu putem juca tenis la ghici.
          Eu sunt bucuros de felul in care progresez eu !!!! Incerc sa dezvolt un stil OFFensive
          blade> Butterfly - Schlager Carbon
          FH> Donic Coppa Tenero 2.1 red
          BH> Donic Coppa Tenero 2.1 black

          Comentariu


          • #6
            Citeodata esti nevoit sa-ti schimbi tactica de joc.
            Asta datorita jocului adversarului care ,poate ,te-a surprins.
            Este o nota de slabiciune sau o tactica gresita, de a schimba ceva in mijlocul unui meci?
            Mizutani SZLC
            Dignics 05

            Comentariu


            • #7
              atat timp cat schimbi ceva care sa te ajute sa castigi meciul e OK !!!
              blade> Butterfly - Schlager Carbon
              FH> Donic Coppa Tenero 2.1 red
              BH> Donic Coppa Tenero 2.1 black

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X