Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

    In primul rand bine v-am gasit! In al doilea rand dupa cum spune si titlul as dori o comparatie intre cele doua fete dpdv al vitezei si spinului la topspin caci asta ma deranjeaza putin la combinatia actuala:nittaku septear- vega europe max fh/bh. Multumesc anticipat!
    Fh: Rakza X
    Blade: Bty Innerforce ULC
    Bh: Rakza X Soft

  • #2
    Re: Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

    Imi pare sincer rau pt deschiderea a doua topic-uri cu acelasi subiect dar postez de pe tel mobil si am incurcat functiile! Imi pare sincer foarte rau si sper ca greseala mea sa nu supere pe nimeni.
    Fh: Rakza X
    Blade: Bty Innerforce ULC
    Bh: Rakza X Soft

    Comentariu


    • #3
      Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

      Am sters eu topicurile respective.
      Pentru accesare de pe telefon mobil puteti incerca "Tapatalk" sau "Forum runner". Detalii aici: viewtopic.php?f=9&t=4454
      lemn: Waldner Dotec Carbon
      fețe: Dignics 05/Dignics 05

      Comentariu


      • #4
        Re: Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

        Mi-e greu sa cred ca nu poate face nimeni o comparatie intre cele doua fete... Chiar nu m-a ajuta nimeni?
        Fh: Rakza X
        Blade: Bty Innerforce ULC
        Bh: Rakza X Soft

        Comentariu


        • #5
          Re: Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

          Am jucat cu ambele tipuri de fete de cateva ori, montate pe un Strato (toate prin amabilitatea dlui Gelu Popescu). In mod normal joc cu T05 pe BalsaCarbo X5 si am incercat Xiom in ideea de a nu mai fi un client captiv Butterfly. Deci comparatia mea va fi mai mult legata de evolutia incercarilor decat strict intre cele 2 fete.
          Initial am pus Vega Europe pe lemnul X5, dupa care le-am transferat pe Strato. Vega Europe este o fata cu un control bun pentru ce inseamna minge cu efect (mie mi-a placut foarte mult la topspin moale, cu bucla), insa loviturile drepte nu-mi ies, ori se duc in fileu, ori afara - ceea ce cu fete Bty imi iese foarte bine. Fetele resping mingea mai sus, iar controlul la topspin este foarte ridicat. Dinamica fetei este complet diferita de Bty, adica la loviturile lente mingea sare incet - si ajunge in fileu, iar la lovituri puternice sare puternic - la astea ajunge pe masa adversarului. Sunetul este ciudat la lovituri puternice, de lemn, ca la o fata cu burete subtire sau fara, probabil din cauza ca e moale buretele.
          Cautand o fata sau paleta per ansamblu care sa se apropie de T05, la recomandarea dlui Gelu am luat si Omega IV pro. Din punct de vedere al dinamicii, parca este mai apropiata de ce stiu eu de la Bty, dar mingile foarte lente imi ajung totusi in fileu. Mingile sunt aruncate mai jos decat la Vega, dar mai sus totusi decat T05. Controlul este ok, dar mai slab decat la Vega - insa acest criteriu este foarte subiectiv, depinde de ce simti. Sunetul este ok, loviturile puternice nu se mai aud ca de lemn, iar viteza mingii este mai mare si nu am acelasi control la aceste mingi ca la paleta principala Bty (dar si Strato este mai rapid decat X5). Topspin-ul e ok, pare mai potrivita pentru topspinul in forta. Probabil dupa ce voi mai progresa voi juca mai mult cu aceasta combinatie, Strato+OmegaIVpro.
          Cam aceleasi impresii le-au avut si alti prieteni care au jucat cu paleta mea.
          Sper sa te ajute Multa bafta!
          TB ZLF & T05/T05FX

          Comentariu


          • #6
            Re: Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

            fara a avea pretentia de a fi cel mai in masura sa dau sfaturi o sa iti prezint si eu cateva concluzii din experienta mea ca jucator cu ambele tipuri de fete pe care le pui in discutie.
            Asadar, am jucat cu xiom vega europe max pe ambele parti instalate pe un xiom solo iar acum joc cu un aria lite care are omega 4 pro max pe fh si vega europe pe bh.Ambele lemne sunt all wood si ofera un control deosebit.Asa sum spunea si colegul de mai sus am remarcat si eu o schimbare in unghiul de aruncare a mingii in sensul ca vega europe are arc mult mai mare, la omega 4 fiind mai mic iar aceasta fata intr-adevar ofera un control fantastic de bun , cum spune toata lumea pe aici. Vega Europe avand buretele mai moale simti intr-adevar lemnul paletei la loviturile mai puternice plate sau fara topspin executat corect.La omega 4 nu am patit acest lucru avand buretele putin mai dur. Per ansamblu ambele fete sunt excelente,nu gresesti deloc daca o alegi pe oricare din ele. Dar pana la urma pana nu incerci tu cu manuta ta nu ai cum sa iti dai seama pentru ca feelingul difera de la om la om si de la o pregatire la alta ( in acest sport ma refer).
            Bafta!
            BTY Michael Maze
            Tenergy 05 / Omega IV Pro

            Comentariu


            • #7
              Re: Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

              Postat în original de Gabriel91
              Mi-e greu sa cred ca nu poate face nimeni o comparatie intre cele doua fete... Chiar nu m-a ajuta nimeni?
              Sfat: Sus ai meniul cautare; scrii ce te intereseaza, motorul iti gaseste tot ce este pe site despre subiectul respectiv si daca nu gasesti info cautate, poti deschide un subiect nou.
              Lumea nu citeste ce s-a scris si topicurile se repeta foarte des, iar sa scrii despre aceleasi lucruri devine obositor.
              Eu cel putin am inceput sa obosesc.
              HM Levi OFF- ST : T05/Rakza9
              HM Levi OFF ST : T05/Donic slice
              Nu poti atinge perfectiunea, ci doar sa tinzi la ea

              Comentariu


              • #8
                Re: Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

                Am incercat si meniul de cautare si am gasit informatii despre omega IV pro nu foarte precise doar ca e o alternativa la T05. A?a ca a? aprecia ni?te informa?i la comportamentul acestei fete in timpul topspinului.(e in fort?/nu, are curba mare/nu, se ingroap? in masa/nu etc.) As aprecia foarte mult aceste informati pentru ca sunt elev, banii se strang greu si chiar nu vreau sa-i arunc pe fereastr?! Multumesc celor ce au postat raspunsuri! Mai astept si alte raspunsuri!
                Fh: Rakza X
                Blade: Bty Innerforce ULC
                Bh: Rakza X Soft

                Comentariu


                • #9
                  Re: Coparatie xiom vega europe-xiom omega IV pro

                  Postat în original de Gabriel91
                  Am incercat si meniul de cautare si am gasit informatii despre omega IV pro nu foarte precise doar ca e o alternativa la T05. A?a ca a? aprecia ni?te informa?i la comportamentul acestei fete in timpul topspinului.(e in fort?/nu, are curba mare/nu, se ingroap? in masa/nu etc.) As aprecia foarte mult aceste informati pentru ca sunt elev, banii se strang greu si chiar nu vreau sa-i arunc pe fereastr?! Multumesc celor ce au postat raspunsuri! Mai astept si alte raspunsuri!
                  Omega IV Pro este o fata de ultima generatie, buretele este mediu, spin, viteza si control foarte mare. Dupa parerea mea, o fata exceptionala pt. forehand, probabil cea mai buna de la Xiom la ora actuala. Daca ar fi sa o compar cu alta fata Xiom, aceea ar fi Vega Asia. Poti da cu ea si topspin moale si tare, depinde daca ai abilitatea sa "stergi" mingea pt. cel moale.
                  Lovitura mi se pare medie-inalta, poti juca si de la medie si mare distanta.
                  Vega Europe pe care o ai in semnatura este o fata pretabila jocului de rever. Buretele mai moale si mai controlabil, se poate juca si de la medie-mare distanta.
                  Am intalnit si jucatori cu Vega Europe pe FH si Vega Pro pe rever, dar mie mi se pare "un pic invers".
                  Ca sa concluzionez, Vega Pro, Vega Asia, Omega IV Pro, Omega IV Asia mi se par compatibile cu FH, iar Vega Europe, Vega Elite, Omega IV Europe si Omega IV Elite foarte bune pt. BH.
                  Succes
                  HM Levi OFF- ST : T05/Rakza9
                  HM Levi OFF ST : T05/Donic slice
                  Nu poti atinge perfectiunea, ci doar sa tinzi la ea

                  Comentariu


                  • #10
                    Am primit fata XIOM omega IV pro de la dl. Gelu(multumesc pt. promtitudine ieri am depus banii la banca, azi am primit fa?a!!!) pe care o voi incerca m?ine si tot maine voi reveni cu un review despre aceasta fata. Desi sunt convins ca este o fata extraordinara si de care nu voi fi dezamagit!
                    Fh: Rakza X
                    Blade: Bty Innerforce ULC
                    Bh: Rakza X Soft

                    Comentariu


                    • #11
                      bravo, ai facut o alegere tare buna, o sa vezi ca e o "combinatie mortala" , omega 4 pe fh si vega europe pe bh.Am si eu 2 palete cu fete in combinatia asta, numai lemnul difera de al tau.
                      BTY Michael Maze
                      Tenergy 05 / Omega IV Pro

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Gabriel91 Vezi post
                        Am primit fata XIOM omega IV pro de la dl. Gelu(multumesc pt. promtitudine ieri am depus banii la banca, azi am primit fa?a!!!) pe care o voi incerca m?ine si tot maine voi reveni cu un review despre aceasta fata. Desi sunt convins ca este o fata extraordinara si de care nu voi fi dezamagit!
                        UNDE E REVIEW-ul pe care l-ai promis ???
                        Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X