Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Alegere fete Forehand-Backhand

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Alegere fete Forehand-Backhand

    Am tot citit Forumul si nu am gasit o discutie care sa explice preferintele in alegerea tipului de fata pt Forehand si Backhand.
    Am vazut ca majoritatea folositi fete diferite pe FH fata de BH si as vrea sa ne explicati si noua (necunoscatorilor) motivele. Asadar propun mai multe puncte de atins:
    1. tipul de fata (off+/off/all....) pt fh/bh - eventual explicat ce stil de joc aveti cu fh si bh
    2. duritatea fetei si cat de '"sticky"' preferati. De ce?
    3. grosimea si duritatea buretelui. De ce?
    4. throw angle-ul
    Nu m-am legat de Lemnul folosit cu toate ca are cea mai mare importanta in setup-ul unei palete. Las la latitudinea voastra dc sa dezvoltam discutia si in functie de lemn, oricum analiza este dintre fh/bh pe acelasi lemn.

  • #2
    Re: Alegere fete Forehand-Backhand

    absolut toate intrebarile tale au fost deja discutate pe forum, foloseste cu incredere functia "cautare", daca ai putina rabdare sigur vei gasi!
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #3
      Re: Alegere fete Forehand-Backhand

      Banuiesc ca la majoritatea dintre noi, stilul jocului sau calitatea sa difera de pe forehand pe backhand. Spre exemplu daca esti atacant si lovitura ta preponderenta si cu reusita maxima pe FH e topspinul si pe BH e slice (taiata) poate ai sa preferi pe BH o fata cu spin cat mai mare, iar pe FH una mai rapida. Sau daca ai reverul varza si dai numai pe langa masa, ai sa pui o fata cu control mai mare si viteza mai mica acolo
      Fiecare cred ca isi alege fetele in functie de o gramada de chestii subiective sau obiective: stil de joc, strategie, materialele adversarului, lovituri favorite, mascarea slabiciunilor, pretul fetelor, efectul surpriza, cum se simte cu o anumita fata, etc
      Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

      Comentariu


      • #4
        Re: Alegere fete Forehand-Backhand

        Postat în original de Dado.daniel
        absolut toate intrebarile tale au fost deja discutate pe forum, foloseste cu incredere functia "cautare", daca ai putina rabdare sigur vei gasi!
        Am vazut ca s'au tratat ori comparatii intre 2-3 fete in care intr'adevar se spune despre una sau cealalta ca ar fi potrivita pt fh sau bh, ori ca un anume lemn se potriveste mai bine cu fete cu burete mai tare/moale... samd ... dar nu si de ce ar trebui sa fie buretele mai tare pt fh de ex sau pt ca are throw angle'ul diferit...
        probabil ca nu am pus bine problema

        Comentariu


        • #5
          Re: Alegere fete Forehand-Backhand

          Fiecare alege fetele in functie de stilul lui. Unora le place cu mai mult efect pe forehand , altora invers.
          Chinezii joaca cu lipicioasa (kinezeasca) pe fh - relativ mai lenta , dar cu mult, mult efect ( evident ai mai multa forta pe fh si poti imprima viteza mai mare ) si cu fete nelipicioase ,mai rapide pe rever (euro/jap) pt ca miscarea e mai scurta , mai din inkeietura .
          Si uite ca sa sintetizam un criteriu : fetele kinezesti se potrivesc celor cu miscari mai largi , iar celelalte celor cu miscari mai compacte.
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X