Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere de eliminare a fe?elor neaprobate ITTF

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Sa nu fie cu suparare, dar nu era vorba de iarba in general ci de fetele neaprobate ITTF. Si, de asemenea, de fetele taiate, franjurate, incretite, date cu super glue, s.a.m.d. Daca scrie ITTF si fata e intreaga si dreapta, nu e nicio problema.
    Am zis!
    Ultima editare de Cip; 19.dec.2010, 20:46.
    Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

    Comentariu


    • #77
      Dupa cum spuneam,nu iarba e problema,ci fetele neaprobate(sunt fete neaprobate care nu sunt iarba). Acei jucatori au jucat cu iarba aprobata.Totul e in regula atata timp cat nu-ti creezi un avantaj fata de adversar.
      Liviu Petrescu

      Comentariu


      • #78
        iesi afara ....jjj iarba ordinara

        Comentariu


        • #79
          Relansez acest topic cu cateva idei/intrebari.
          1. Nu se poate ca la fiecare clasament dintr-un concurs postat pe forum, in dreptul fiecarui jucator (sa zicem primilor 32 de jucatori din clasament) sa apara si setup-ul fiecarui jucator? Poate asa ne dam seama cati jucatori ajung printre primii daca folosesc aceste echipamente neaprobate ITTF.
          2. Nu se poate ca la repartizarea in grupele inferioare sa se creeze grupe in care sa fie doar cei care folosesc fete neaprobate si in celelalte grupe sa fie ceilalti jucatori care folosesc fete aprobate? Sa se joace ei intre ei si cei care ies din grupe sa continuie mai departe concursul impreuna cu ceilalti jucatori calificati din celelalte grupe. Poate asa se mai trieaza dintre acesti jucatori care folosesc aceste fete neaprobate.
          3. Cum aflam ce echipament foloseste fiecare jucator? In dreptul fiecarui jucator de pe foaia de joc din concurs sa fie o rubrica in care sa se poata scrie de fiecare jucator, propriul echipament folosit iar adversarii jucatorului din acea grupa sa verifice autenticitatea scrisa.
          Aceste lucruri duc la o munca in plus de catre organizatori dar poate asa se clarifica cat de cat situatia fetelor neaprobate. Poate chiar si pentru o pura statistica daca chiar nu se poate lua o masura normala.
          FH: DHS Hurricane III Neo | lemn: ANDRO Treiber Z | RPB: BUTTERFLY Tenergy 80

          Comentariu


          • #80
            Ar fi dificil , poate imposibil pentru organizatori sa faca o asemenea verificare, iar introducerea in regulament a unei astfel de hotarari ar crea o discriminare.
            Iti propun insa, ca impreuna cu alti participanti 'cunoscatori', sa completati pe o copie de clasament toti jucatorii care au fete interzise, dupa care sa-l postati pe site. Si eu as fi interesat sa-i aflu pe cei care ma bat "din oficiu"!
            Ce nu am inteles eu, sa fie lista cu fete interzise sau sa fie lista cu fete omologate, dar prea dificile ca sa castigam in fata posesorilor?

            Comentariu


            • #81
              Apropo de iarba!Am vazut la turnee jucatori cu iarba care au jucat la un inalt nivel spectacular si nu au "ucis" jocul deloc cum mentionau unii!Sa nu ne mascam neputinta sub acest pretext.Daca ai mana buna si nervi de otel poti castiga si contra ierbarilor!
              Lemne: DHS Hurricane Long W997
              FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
              BH: DHS GoldArc 8

              Comentariu


              • #82
                Totusi, de ce atata inversunare impotriva jucatorilor cu materiale care au fost candva aprobate? Sa nu uitam ca suntem amatori si nu suntem afiliati la ITTF.
                In cazul in care ar fi restrictionata utilizarea unor materiale la lista actuala a ITTF, ar trebui sa existe mijloacele sa verificam materialele. Dar nici ITTF nu are intotdeauna mijloacele sa faca aceste verificari, ba, mai mult, nu ar fi timp sa se verifice materialele, chiar daca ar fi posibil.
                Apoi (va rog sa nu uitati ca vorbim despre o competitie de amatori), ar trebui sa interzicem participarea tuturor celor care au palete hobby - adica pentru amatori. Deci, interzicem participarea amatorilor la o competitie de amatori?
                Inteleg si sustin, totusi, pozitia celor care spun ca paleta trebuie sa aiba forma de paleta, cu fete lipite corect, fara denivelari si franjuri, gauri si alte artificii (fete lipite doar pe margine si jucatorul sufla dedesubt), cu amendamentul ca si cu lipici pe baza de apa se poate sa ai o fata cu oarecare denivelari, dar acestea nu deranjeaza adversarul.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #83
                  Absolut corect. Mai mult, astfel de palete "batrane" ar trebui sa-i puna in dificultate in primul rand pe cei ce le utilizeaza (mai putin spin, fețe neregulate, cu control mai putin) si un jucator cat de cat "jucator" se poate adapta dupa cateva mingi, chiar daca pierde cateva puncte pana atunci.
                  Dificultatile tehnice concrete de a verifica "legalitatea" unora dintre paletele folosite de unii si desele schimbari ale ITTF referitoare la paletele agreate sau interzise ma fac sa cred ca pt noi e mai bine sa ne limitam doar la un minim de conditii de bun simt: sa fie palete cu fețe de culori diferite si sa nu incalce flagrant regulile care se refera la materialele de concurs. Nu vi se pare mai corect asa? Sa nu fim mai catolici decat papa...
                  Iulian Toma

                  Comentariu


                  • #84
                    mare comedie cu iarba asta...am jucat ceva timp cu iarba pe rever ( ca zic ca-s chopper ) si mi-am dat seama ca e mai greu sa joci cu iarba decat impotriva ei...cu iarba esti limitat in procedee...si te-apuca frustrarea cand vezi mingea sus si nu poti s-o tragi...mi-e dor de un topspin de bh...mai prind cateva dar mai mult sa vad mutra adversarului cand imi iese...asa ca o sa ma las de iarba si-o sa trec din nou la inverted...cand jucam impotriva ierbii veneau niste mingi ca din "Matrix" dar la un mom.dat te obisnuiesti si daca ai ochi,simt si reflexe bune nu ai probleme...daca n-ai ochi,simt si reflexe bune, te smiorcai ca esti furat,ca joci cu impostori, infractori etc...si e cazul sa te apuci de sah...si chiar is curios...care-s fetele ce nu sunt aprobate? oare fata mea de bh e legala?
                    tibhar def plus jumulita
                    gambler reflectoid 1,0
                    dawei 388 D-1 ox

                    Comentariu


                    • #85
                      Postat în original de marius_sza Vezi post
                      Relansez acest topic cu cateva idei/intrebari.
                      1. Nu se poate ca la fiecare clasament dintr-un concurs postat pe forum, in dreptul fiecarui jucator (sa zicem primilor 32 de jucatori din clasament) sa apara si setup-ul fiecarui jucator? Poate asa ne dam seama cati jucatori ajung printre primii daca folosesc aceste echipamente neaprobate ITTF.
                      2. Nu se poate ca la repartizarea in grupele inferioare sa se creeze grupe in care sa fie doar cei care folosesc fete neaprobate si in celelalte grupe sa fie ceilalti jucatori care folosesc fete aprobate? Sa se joace ei intre ei si cei care ies din grupe sa continuie mai departe concursul impreuna cu ceilalti jucatori calificati din celelalte grupe. Poate asa se mai trieaza dintre acesti jucatori care folosesc aceste fete neaprobate.
                      3. Cum aflam ce echipament foloseste fiecare jucator? In dreptul fiecarui jucator de pe foaia de joc din concurs sa fie o rubrica in care sa se poata scrie de fiecare jucator, propriul echipament folosit iar adversarii jucatorului din acea grupa sa verifice autenticitatea scrisa.
                      Aceste lucruri duc la o munca in plus de catre organizatori dar poate asa se clarifica cat de cat situatia fetelor neaprobate. Poate chiar si pentru o pura statistica daca chiar nu se poate lua o masura normala.
                      ..de obicei la un turneu sunt vre-o 2, 3, hai sa zicem 5 insi care au fete interzise, nu poti sa faci nici macar o grupa cu ei, dar daca vrei neaparat poti sa-i adaugi pe cei care lipesc cu toluen sau pe cei care folosesc booster, si asa iti ies grupe chiar de un turneu si nu te mai chinui cu separarea.
                      periodic apar discutii si propuneri inutile pe tema asta, vezi si topicurile mai vechi, oricum fetele alea nu se mai fabrica, rabdare, si la o adica chiar este placut sa joci impotriva unui ierbar care stie ce face, indiferent ce fata are, inveti sa-ti sincronizezi capul cu mana si cu picioarele..

                      Comentariu


                      • #86
                        la un turneu am stat de vorba cu an jucator amator care nu prea avea succes in ziua aceea si a spus o kestie care poate fi luata drept banc: "mai incerc sa joc tenis vreo 2-3 luni si daca vad ca nu merge imi pun si eu o iarba si gata"
                        ESTE ADEVARAT MULTI AU PROCDAT ASA.

                        Comentariu


                        • #87
                          Postat în original de manea mihaita Vezi post
                          la un turneu am stat de vorba cu an jucator amator care nu prea avea succes in ziua aceea si a spus o kestie care poate fi luata drept banc: "mai incerc sa joc tenis vreo 2-3 luni si daca vad ca nu merge imi pun si eu o iarba si gata"
                          ESTE ADEVARAT MULTI AU PROCDAT ASA.
                          Si cati dintre ei au si succes?
                          Butterfly Matsushita Power Defence
                          FH:Yasaka Rakza Soft
                          BH:Hallmark Phoenix Ox

                          Comentariu


                          • #88
                            )

                            Postat în original de Vasile Mircea Vezi post
                            Si cati dintre ei au si succes?
                            Gasesti pe la Brașov unu...
                            Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                            Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                            Comentariu


                            • #89
                              Postat în original de manea mihaita Vezi post
                              imi pun si eu o iarba si gata"
                              .
                              ce simplu ar fi.de curiozitate poate il gasesti si il intrebi cand a pus iarba daca nu ii sarea mingea in toate directiile.
                              Yasaka Mark V GPS/:TSP Blazze off- :\Yasaka Mark V GPS

                              Comentariu


                              • #90
                                Domnilor nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar nu ma pot abtine sa spun cateva cuvinte dupa 45 de ani de tenis de masă.Tare as vrea sa va vad mai de aproape,la masa de joc pe cat mai multi dintre dumneavoastra pe care va urmaresc de mai mult timp pe forum.La nivelul marilor jucatori ai lumii sant putini cu materiale pt ca acolo" opereaza"calitatile individuale de exceptie (viteza de deplasare ,de repetitie ,de executie, indemanare)dublate de o mare experienta.Si la nivel de amatori sunt jucatori cre nu pot fi invinsi cu una cu doua si atunci se apeleaza la tot felul de mijloace pt a suplini lipsa unor calitati de care nu se face de altfel nimeni vinovat .Asa ne nastem ,n-avem ce sa facem .Din pacate sau din fericire acest sport se joaca cu paleta.ma intreb daca s-ar juca fara cu ce s-ar putea acoperi palma.Multumesc si sa auzim de bine

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X