Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Roboti tenis de masa home made

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Roboti tenis de masa home made

    Omul le si vinde, aici.

    Pe youtube vedeti filmele userului " "
    Ultima editare de traian; 18.dec.2010, 19:10.
    Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
    LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
    LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

  • #2
    http://www.220.ro/faze-tari/Cel-Mai-...sa/GKH16ZJ4DR/
    [220]GKH16ZJ4DR[/220]
    E mai bine de pus la glume, dar la baza este robot.
    TsE

    Comentariu


    • #3
      as vrea si eu sa mi fac pt mine un robot ca in videoclipul de mai sus, nu imi permit unul profesional, orice detaliu este bine bine venit !
      Lemn : Yasaka Sweeden Classic
      Fh : Butterfly bryce
      Bh : Butterfly bryce

      Comentariu


      • #4
        chiar nimeni nu stie cum potsa mi construiesc un mini robot ? ceva de genu cum este in primul video de sus ?
        Lemn : Yasaka Sweeden Classic
        Fh : Butterfly bryce
        Bh : Butterfly bryce

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de ionutpa800 Vezi post
          chiar nimeni nu stie cum potsa mi construiesc un mini robot ? ceva de genu cum este in primul video de sus ?
          Si eu as vrea sa-mi fac unul. Cred ca va trebui sa studiem filmuletele aluia de pe youtube si sa ne prindem singuri
          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de RBlade Vezi post
            Si eu as vrea sa-mi fac unul. Cred ca va trebui sa studiem filmuletele aluia de pe youtube si sa ne prindem singuri
            am inceput sa culeg informatii de la cativa amici... acum sa vad ce pot sa rezolv, orice idee , detaliu ma ajuta
            Lemn : Yasaka Sweeden Classic
            Fh : Butterfly bryce
            Bh : Butterfly bryce

            Comentariu


            • #7
              Si eu m-am apucat de unul. Cel mai important lucru e sa ai un motor electric cu reductor pentru sistemul de alimentare cu mingi. Solutia este un motor de stergator de parbriz(indiferent de marca), apoi un motor de incalzitor pentru antrenarea mingilor. Fiind alimentate de la curent continu, cu un potentiometru sau un buton de selectare a vitezelor la un ventilator de masina viteza de alimentare cat cea de antrenare poate fi variata continu sau secvential. Pozitia discului de antrenare fata de minge determina tipul loviturii. Disc deasupra= topspin, disc dedesubt=chop. Intre aceste doua pozitii se pot obtine o gramada de efecte laterale. Sursa de alimentare este un incarcator de acumulatori de 12 v. Restul e relativ usor, filmuletele de pe youtube
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de laky Vezi post
                Si eu m-am apucat de unul. Cel mai important lucru e sa ai un motor electric cu reductor pentru sistemul de alimentare cu mingi. Solutia este un motor de stergator de parbriz(indiferent de marca), apoi un motor de incalzitor pentru antrenarea mingilor. Fiind alimentate de la curent continu, cu un potentiometru sau un buton de selectare a vitezelor la un ventilator de masina viteza de alimentare cat cea de antrenare poate fi variata continu sau secvential. Pozitia discului de antrenare fata de minge determina tipul loviturii. Disc deasupra= topspin, disc dedesubt=chop. Intre aceste doua pozitii se pot obtine o gramada de efecte laterale. Sursa de alimentare este un incarcator de acumulatori de 12 v. Restul e relativ usor, filmuletele de pe youtube
                ne puteti spune in mare cam cat va costat toata investitia ? daca la-ti montat poate faceti si un mic filmulet !
                Lemn : Yasaka Sweeden Classic
                Fh : Butterfly bryce
                Bh : Butterfly bryce

                Comentariu


                • #9
                  Motorul de antrenare al discului(motor incalzitor Dacia) l-am luat SH cu 20 lei, motorul cu reductor(Wartburg) primit cadou, Imi mai trebuie doua potentiometre sau doua butoane secventiale de reglare a incalzirii de la oricare automobil. Munca si storsul creierilor nu se pune...Voi mai reveni cand voi mai avansa.
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de laky Vezi post
                    Motorul de antrenare al discului(motor incalzitor Dacia) l-am luat SH cu 20 lei, motorul cu reductor(Wartburg) primit cadou, Imi mai trebuie doua potentiometre sau doua butoane secventiale de reglare a incalzirii de la oricare automobil. Munca si storsul creierilor nu se pune...Voi mai reveni cand voi mai avansa.
                    Va salut va-ti mai ocupat de acest robot ? daca la-ti terminat mi-ar place sa vad un videoclip
                    Lemn : Yasaka Sweeden Classic
                    Fh : Butterfly bryce
                    Bh : Butterfly bryce

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de traian Vezi post
                      Omul le si vinde, aici.
                      Pe youtube vedeti filmele userului " "
                      A cumparat cine-va ?
                      La ce pret ajunge cu trasport ?

                      Comentariu


                      • #12
                        sa vedem: 6 motoare pas cu pas, o interfata driver, mecanica (metal + plastic) si ceva programare. Rezultatul un robot digital (programabil).
                        1 motor pt alimentare
                        3 pt control putere, spin si unghi spin
                        1 rotire in plan vertical
                        1 rotire in plan orizontal
                        GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                        Comentariu


                        • #13
                          Vreau sa incep un proiect pt un robot de antrenament similar cu cel din filumetele de mai sus.
                          Ideea: 1 motor de turatie joasa sau cu reductor, pt alimentare
                          2 motoare pentru aruncat mingia (pt control viteza si spin)
                          3 potentiometre pt controlul turatiilor motoarelor
                          1 transformator pt alimentare (poate 2)
                          + elemente constructive (cos mingi, tubulaura, angrenaje etc.)

                          Nu cunosc viteza mingiei si nici nu stapanesc partea electrica asa ca rog pe cei cunoscatori sa ofere niste indicatii pretioase.

                          Va multumesc anticipat pentru colaborare !!!
                          GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                          Comentariu


                          • #14
                            Scuze ca intreb: ce virsta ai? si in ce domeniu lucrezi, ai acces la elementele insirate mai sus si posibilitati de prelucrare a elementelor constructive? Ai avut ocazia sa vezi de aproape un robot, si cum sint rezolvate acolo diverse probleme? (eventual poti raspunde pe MP?)

                            Comentariu


                            • #15
                              (Detali am dat pe MP)
                              Partea de mecanica o pot rezolva, ce e mai greu e partea electrica pt care am cerut ajutor.
                              GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                              Comentariu


                              • #16
                                cel mai interesant proiect mi s-a parut acesta:





                                impreuna cu elmano am confectionat si noi unul , din pacate nu am avut motoras cu reductor ptr incarcarea bilelor. am folosit unul normal , cind alimentam cu 12 v venea bilele prea repede una dupa alta. cind scadeam alimentarea pe la 4,5 v sa micsoram turatia , nu mai avea putere sa urce bilele. abandonat proiectul pina gasesc un motoras cu reductor de 12v turatii undeva intre 50-250 rot/min
                                0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                Comentariu


                                • #17
                                  Mergi la dezmembrari auto si cauta un motor pentru stergator de geam. Sunt cu reductor.
                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Daca reusiti ceva sa ne anuntati si pe noi!
                                    Un robot la pret rezonabil e tentant, iar daca il faci cu forte proprii e super fain...

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de laky Vezi post
                                      Mergi la dezmembrari auto si cauta un motor pentru stergator de geam. Sunt cu reductor.
                                      alea auto nu au dimensiuni mari? plus ca-mi trebuie cu ax nu cu roata dintata , dar o sa incerc. in varianta care l-am probat scuipa bilele atit de repede una dupa alta ca nici ma long nu ar fi facut fata.
                                      ps. eventul daca aveti asa ceva , va rog sa postati o poza aici si dimensiuni. multumesc!
                                      0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                      G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Arborele de iesire al reductorului are cam 60 rot/min, dupa estimarea mea. Gabaritul nu conteaza, caci oricum motorul se pozitioneaza undeva la baza aparatului.Puterea motorului iti da posibilitatea ca sa ai putere destula chiar daca scazi tensiunea de alimentare.Eu am un motor de wartburg, am sa-i fac maine o poza. Pentru motorul de antrenare al discului am gasit un motoras "vanos" cu alimentare la 12 V, de la un minicompresor auto, pentru umflat ********. M-ar interesa ce fel de rola de antrenare ati folosit, cu ce fel de material e acoperita rola?
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          rola este de la automodele, este un cauciuc moale ( cred ca se gasesc la magazinele online de automodele) si stiu ca sint cam scumpe de la citeva zeci de ron in sus in functie de diametru si latime. cred ca se poate cauta si pe la jucarii de copii ( masinute) dar f rar au roti cu anvelopa moale , majoritatea sint din plastic. in functie de rola gasita se confectioneaza un ax cu umar pina unde intra roata pe el , iar in exterior un pic de filet unde se pune o saiba si se stringe piulita ptr a fixa roata. in parte cealalta a axului se da o gaura in lungul axului un picut mai mare ca diametru decit axul motorului si inca una de vreo 3 mm pe lateral prin care se monteaza un surubel de diametrul restectiv ptr a stringe axul rotii de axul motorului dupe ce sint imbinate ( introduse unul in altul, cele 2 axe).sper ca m-am exprimat suficient de citet , daca nu, o sa fac o schita si o s-o urc aici in limita timpului disponibil.
                                          0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                          G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Partea de conceptie a rolei e deja definitivata, insa trebuie s-o fac diferit de solutia ta, caci axul motorului e subtire, avand doar 2.5mm, avand montat pe el, prin seraj(strangere la cald)un pinion dintat cu diametrul exterior de 8 mm. Tot gandindu-ma la materialul pentru partea de antrenare, mi-am adus aminte ca exista in comert acele ghedere de etansare pentru usi si ferestre, din cauciuc plat, de culoare alba sau maro, foarte moale si cu destul spin, autoadezive.Cred ca va fi OK.
                                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              robotul asta e mare inginerie!!!!
                                              FH: Tibhar Rapid|BD: Tibhar IV S|BH: Tibhar Genius Sound

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de laky Vezi post
                                                Partea de conceptie a rolei e deja definitivata, insa trebuie s-o fac diferit de solutia ta, caci axul motorului e subtire, avand doar 2.5mm, avand montat pe el, prin seraj(strangere la cald)un pinion dintat cu diametrul exterior de 8 mm. Tot gandindu-ma la materialul pentru partea de antrenare, mi-am adus aminte ca exista in comert acele ghedere de etansare pentru usi si ferestre, din cauciuc plat, de culoare alba sau maro, foarte moale si cu destul spin, autoadezive.Cred ca va fi OK.
                                                daca te incurca roata dintata de pe ax , poti s-o tai cu un flex( polizor unghiular) cu pinza mica de 1 mm grosime. il tai finut de-a lungul pe fiecare parte fara sa atingi axul motorasului. intr-un final sigur va iesi. e o operatie migaloasa , dar cu multa atentie se rezolva. va trebui sa prinzi motorasul intr-o menghina in prealabil.

                                                ghedere e cumva vorba de cheder cauciucat ptr etansat usi si ferestre? daca da, nu cred ca e suficient. ar trebui sa aiba carnea cit mai groasa peste 15 mm in carne si cit mai moale pentru ca bila trebuie sa intre bine in materialul rolei ptr a avea suficienta aderenta. altfel nu va arunca bine. probat de mine. am luat un ventilator de computer ( cooler de carcasa) , i-am taiat paletele apoi am lipit o dunga de vreo 20 mm de fața de paleta de jur in prejur. nu avea dwell-time suficient de mare, bila pleca prea repede de pe rola si nedindui acel zvic nu avea suficienta viteza. poti sa incerci sa pui 2 straturi. rola pe care o avem noi are peste 2cm de cauciuc poros( sau burete cauciucat) , e moale dar si repulsiva cind o stringi in mana.
                                                ---------- Post added 14.04.2012 at 00:13 ----------
                                                postez un link , e asemanator cu ce avem noi .
                                                http://www.sierra.ro/Roti-din-microp...uc)-p106p.html
                                                Ultima editare de adisor35; 13.apr.2012, 23:46.
                                                0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                                G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Pai daca e vorba de cumparare, mai bine iei o pereche de role Amicus de la Hakahaka cu 50 roni, oricum trebuie sa le adaptezi la axul motorului, Am avut ocazia sa studiez rolele de la un robot foarte performant, suprafata de contact pe rola nu este cilindrica ci un "semitor interior" , avand in sectiune radiala o curbura cu o raza aproximativ egala cu cea a mingii. Astfel creste suprafata de contact si implicit spinul produs.In legatura pentru a genera acel zvic, cum il numesti, este important ca distanta dintre suprafata cauciucata a rolei, si calea de rulare a mingii sa fie mai mica decat diamentrul mingii, iar aceasta sa intre fortat sub rola de antrenare, acest lucru fiind permis de elasticitatea materialului de pe rola.
                                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X