Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Roboti tenis de masa home made

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Felicitari, chiar vi-a iesit!
    Lemn: Butterfly Grubba Carbon All+ Anatomic
    FH: Butterfly Tenergy 64 2.1mm
    BH: Butterfly Tenergy 05 2.1mm

    Comentariu


    • #52
      Merci.
      Mai este oleaca de treaba.
      Ca si pasi urmatori ar fi de intarit cadrul si de pus saibe antidesfiletare pe la suruburi.
      Trebuie sa masor curentul pe care il trag motorasele ca sa vad ce drivere sa folosesc...
      Dupa ce fac driverul urmeaza legarea la un microcontroler si apoi de facut ceva softulet de control.
      Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
      FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
      BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

      Comentariu


      • #53
        Am vauzt in video ca aveti o bucata de teava in forma de L, ati putea sa o conectati la capatul de la care intra mingile si sa pozitionati containerul in care tineti minginile la capatul L-ului
        Lemn: Butterfly Grubba Carbon All+ Anatomic
        FH: Butterfly Tenergy 64 2.1mm
        BH: Butterfly Tenergy 05 2.1mm

        Comentariu


        • #54
          Re: Roboti tenis de masă home made

          Felicitari, a iesit bine, poti ridica discul care alimenteaza ceva mai sus si pune o agrafa care sa agate mingiile si sa le impinga fortat in teava.
          GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

          Comentariu


          • #55
            Merci, mai vad ce mai fac pe acolo...
            Perioada la care arunca in filmulet e cam de 6 secunde, o fi mult o fi putin?
            Daca e prea lunga o pot injumatati : mai fac o crestatura diametral opus pe disc.
            Dup-aia se mai poate regla din PWM viteza motorului .
            Banuiesc ca un 3 sec ar fi mai ok nu?
            Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
            FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
            BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

            Comentariu


            • #56
              Felicitari! Din ce material e facuta rola de aruncare a mingii?
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu


              • #57
                Rola de aruncat este de fapt un cauciuc de la un automodel, are aderenta foarte buna, este lat si este si moale, foarte bun pentru a arunca mingi.
                L-am primit cadou montat deja pe motoras de la un prieten, la fel si motorasul cu reductor pentru alimentat cu mingi, ansamblul este cumparat din talcioc si este de la un cd player sau ceva de genul, dar se preteaza foarte bine pentru ca are factor de reductie foarte bun.
                Din pacate am cautat pe net motoras cu rotita care sa se potriveasca direct pe ax si sa aiba si aderenta, si mai ieftin de vreo 20-30 de dolari cu tot cu transport n-am gasit deci cam trebuie cautat in alta sursa, cel mai bine prin talcioc sau pe la automodelisti.
                Asta e partea cea mai dificila de gasit o rotita cauciucata si de montat fara sa bata pe ax la motoras.
                Dup-aia teava PVC din Dedeman de 50, corniere ptr legaturi tot din DEDEMAN, f ieftine, suruburi de 4 mm, o bormasina, ceva placi de parchet, un fierastrau pendular si multa chinuiala.
                Daca mai progresez ceva o sa mai postez pe aici.
                Probabil o sa mai fac o crestatura pentru mingi si pe partea opusa ca sa duc perioada de aruncare mingi la 3 secunde.
                Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                Comentariu


                • #58
                  Re: Roboti tenis de masă home made

                  Postat în original de laky Vezi post
                  Felicitari! Din ce material e facuta rola de aruncare a mingii?
                  Cred ca am gasit ceva multumitor , rola de trafalet de colt iar daca buretele ala mai e si aderent am dat lovitura.
                  P.s. Stie cineva de unde pot cumpara doua role si doua motoare de robot profi?
                  GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                  Comentariu


                  • #59
                    Postat în original de bbogdanmircea Vezi post
                    ...
                    Perioada la care arunca in filmulet e cam de 6 secunde, o fi mult o fi putin?
                    Daca e prea lunga o pot injumatati : mai fac o crestatura diametral opus pe disc.
                    Dup-aia se mai poate regla din PWM viteza motorului .
                    Banuiesc ca un 3 sec ar fi mai ok nu?
                    Viteza si forta ar trebui sa se poata regla in functie de ce vrea utilizatorul. Unii sunt mai incepatori, deci le trebuie un timp mai mare intre mingi iar altii, mai avansati, un timp mult mai mic, o secunda, poate chiar mai putin intre mingi.

                    Comentariu


                    • #60
                      Re: Roboti tenis de masă home made

                      Postat în original de Kralizec Vezi post
                      Viteza si forta ar trebui sa se poata regla in functie de ce vrea utilizatorul. Unii sunt mai incepatori, deci le trebuie un timp mai mare intre mingi iar altii, mai avansati, un timp mult mai mic, o secunda, poate chiar mai putin intre mingi.
                      Robotii cei mai performanti arunca intre 10 si 120 mingii pe minut
                      GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                      Comentariu


                      • #61
                        Si eu am zis o secunda, chiar mai putin. Nu-i cam acelasi lucru?!?

                        Comentariu


                        • #62
                          Re: Roboti tenis de masă home made

                          Postat în original de Kralizec Vezi post
                          Si eu am zis o secunda, chiar mai putin. Nu-i cam acelasi lucru?!?
                          Ba da dar asta ajunge la 170, aproape 3mingii pe secunda.
                          http://oneofakindtrading.com.au/newg...050_review.htm
                          GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                          Comentariu


                          • #63
                            Stiu, am dat cu el. Dar aproape 3 mingi pe secunda mi se pare prea mult. Era parerea mea, din ce am dat eu. Domnul zicea de 6 secunde, ceea ce mi se pare foarte mult. De asta mi-am spus opinia daca tot face soft, sa ia in calcul si acest lucru.

                            Comentariu


                            • #64
                              Re: Roboti tenis de masă home made

                              Tinand cont ca ii pune un controler electronic ar trebui ca la maxim sa poata alimenta 1.5 sau chiar 2 pe secunda.
                              GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                              Comentariu


                              • #65
                                Trebuia facuta o mecanica de alimentare mai smechera ptr 2 mingi pe secunda.
                                Deocamdata nu am gasit secretul robotelului japonez din filmuletele de pe youtube, care desi are alimentare tot cu disc din asta cu gaura, totusi mingile sunt impinse pe teava in sir indian ca sa spunem.

                                Cred ca tine de precizia discului si de forma decupajului din disc, adica acest decupaj trebuie sa fie mai mic decat mingea si sa forteze mingile sa intre pe gaura si sa impinga si mingea dinainte...
                                Din pacate eu n-am reusit asta deocamdata, la mine mingea cade pe teava deocamdata. Trebuie sa caut un recipient cu pereti mai duri ptr alimentare cu mingi, petul de plastic este enervant deoarece peretii se deformeaza. Cred ca o sa caut tot teava de PVC de diametru cat un PET si o sa fac diferite incercari poate reusesc sa conving mingile alea sa urce pe teava.

                                Pnetru cine are posibilitatea de un mic strung sau CNC cred ca partea mecanica ar fi o joaca, ar fi fain sa colaboram adica cineva priceput sa faca partea mecanica, iar la partea de control a motoarelor si soft ma ocup eu ptr ca asta e si jobul meu.

                                O sa mai lucrez la el cat se poate, dar nah cu o bormasina si un fierastrau pendular e mai greu sa iasa ceva profi...

                                Am mai vazut pe net tot asa un robotel la care mecanismul de aruncare este un polizor de ala de ascutit cutite de turatie foarte mare si montat pe ax tot asa o roata.
                                Ar mai putea si folosite si alte motorase de viteza mare gen de la flex, sau ceva freze ...
                                Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                Comentariu


                                • #66
                                  Re: Roboti tenis de masă home made

                                  O sa incerc sa pun diseara niste schite.
                                  GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Joola TT Buddy, are doua motoare, asezate unul sus si unul jos, cu sens de rotatie opus. Din diferenta vitezei lor de rotatie, se obtine topspin, no-spin sau backspin. Catre cele doua motorase, mingea vine prin usoara cadere, pe un "tobogan" scurt, de vre-o 8-10 cm. Discul de alimentare are o singura crestatura, dar viteza de rotatie variaza de la aprox. 10 RPM, la peste 120 RPM.
                                    10 RPM este prea putin, chiar si pt un incepator iar 120 RPM este foarte mult chiar si pentru un avansat.
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Postat în original de bbogdanmircea Vezi post
                                      Trebuia facuta o mecanica de alimentare mai smechera ptr 2 mingi pe secunda.
                                      Deocamdata nu am gasit secretul robotelului japonez din filmuletele de pe youtube, care desi are alimentare tot cu disc din asta cu gaura, totusi mingile sunt impinse pe teava in sir indian ca sa spunem.

                                      Cred ca tine de precizia discului si de forma decupajului din disc, adica acest decupaj trebuie sa fie mai mic decat mingea si sa forteze mingile sa intre pe gaura si sa impinga si mingea dinainte...
                                      Din pacate eu n-am reusit asta deocamdata, la mine mingea cade pe teava deocamdata. Trebuie sa caut un recipient cu pereti mai duri ptr alimentare cu mingi, petul de plastic este enervant deoarece peretii se deformeaza. Cred ca o sa caut tot teava de PVC de diametru cat un PET si o sa fac diferite incercari poate reusesc sa conving mingile alea sa urce pe teava.

                                      Pnetru cine are posibilitatea de un mic strung sau CNC cred ca partea mecanica ar fi o joaca, ar fi fain sa colaboram adica cineva priceput sa faca partea mecanica, iar la partea de control a motoarelor si soft ma ocup eu ptr ca asta e si jobul meu.

                                      O sa mai lucrez la el cat se poate, dar nah cu o bormasina si un fierastrau pendular e mai greu sa iasa ceva profi...

                                      Am mai vazut pe net tot asa un robotel la care mecanismul de aruncare este un polizor de ala de ascutit cutite de turatie foarte mare si montat pe ax tot asa o roata.
                                      Ar mai putea si folosite si alte motorase de viteza mare gen de la flex, sau ceva freze ...
                                      Un cos de gunoi de plastic un bidon tronconic de lavabila sunt tocmai potrivite pentru rezervorul de mingi. Fa-i o gura tronconica cu baza mica in jos, astfel mingile sub actiunea gravitatiei vor cobora in teava colectoare. Fa o fanta longitudinala in teava, in care se va roti discul colector(prevazut cu 1,2,3 sau 4 locasuri)in plan vertical, transportand mingile la discul de antrenare.Am vazut solutia asta pe un filmulet pe Youtube, dar nu-l mai gasesc!
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Pana nu postati filmuletul sau o poza eu n-am inteles nimic sincer sa fiu...
                                        Cred ca am vazut si eu ceva cu o chestie helicoidala care impingea mingile pe teava, o sa incerc sa caut poate gasesc ceva...
                                        Am masurat aseara curentul consumat de motorase:
                                        -cel care arunca mingile la 3.6 Volti consuma 400 mA
                                        -cel care invarte discul la 5 Volti consuma 100 mA
                                        Este ok ma asteptam sa consume mai mult, o sa ma incadrez cu driverul circuit integrat L293D pana in 10 RON costa, care are 2 canale in ambele sensuri sau 4 canale unisens si suport un curent total de 1.2 A
                                        Sper ca azi sa lipesc si driverul si sa-l conectez la PIC.
                                        La partea cu mecanica am facut o pauza deoarece am cam ramas in pana de idei ptr alimentarea cu mingi.
                                        P.S. Iata un robotel de pe Instructables, facut la imprimanta 3D... dar cine are imprimanta 3D in tara asta ?
                                        http://www.instructables.com/id/Home...-tennis-robot/
                                        Am downloadat si pasii completi de constructie in format PDF, daca vrea cineva ii trimit pe mail arhiva...
                                        Daca aveti alte idei de alimentat cu mingi care sa permita ca mingile sa poata fi impinse pe teava si sa nu cada gravitational, faceti o schita chiar si in Paint si postati aici...
                                        - - - Actualizat - - -
                                        http://www.youtube.com/watch?v=tt2jELbgtes&feature=channel&list=UL
                                        Inca un robotel superb al userului suzu1243 ... interesant sistemul de alimentare
                                        Ultima editare de bbogdanmircea; 23.oct.2012, 12:17.
                                        Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                        FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                        BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          L-am gasit!!! Cred ca e cel mai simplu sistem de alimentare din cate am vazut. Uite linkul.
                                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                          Comentariu


                                          • #71


                                            Sper ca am inteles bine sistemul...
                                            Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                            FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                            BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Exact. Cu acest sistem mingea nu are cum sa nu intre spre rola de antrenare. Totusi rezervorul superior trebuie sa aiba partea inferioara tronconica, pentru ca mingea sa ajunga usor in tubul de alimentare, de unde va fi preluata de discul de alimentare.
                                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Ultima editare de a.Bogdan; 27.oct.2012, 06:55.
                                                GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Re: Roboti tenis de masă home made

                                                  I-mi cer scuze pentru intarziere.
                                                  GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Interesant Bogdan merci, o sa incerc sa pozitionez asa teava sa vad daca urca mingile pe teava. Ar fi foarte bine!
                                                    Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                                    FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                                    BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X