Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

explicati-mi va rog:throw angle,gears si consistency....

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • explicati-mi va rog:throw angle,gears si consistency....

    am citit niste pareri pe www.tabletennisdb.com si sunt acolo tabele cu caraceristicile fetelor...throw angle=unghi de aruncare...dar cum tre sa fie?high,medium sau low...ce inseamna gears si ce inpact au?...multumesc
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

  • #2
    Fa "hover" cu mouse-ul peste semnul de intrebare din dreptul fiecarei caracteristici pe tabletennisdb si o sa iti explice ce inseamna acea caracteristica
    Dar ca sa nu te las in ceata complet : "gears" se refera la lovitura care are loc cu fata respectiva...adica daca raspunsul fetei la lovitura este linear (dai tare se duce tare, dai incet se duce incet) sau daca NU este linear (poti sa dai si incet dar sa se duca tare)...cu cat o fata are mai multe "gears" cu atat raspunsul ei la lovitura aplicata este mai nelinear...gandeste-te la vitezele unei masini (de aici si denumirea "gears" )
    Throw angle se refera la unghiul de aruncare din fata...daca arunca mai sus sau mai jos dupa contactul cu mingea...de exemplu mie mi s-a parut ca Donic Baracuda are un unghi de aruncare mare/inalt (throw angle = high), in timp ce sa zicem Donic ACUDA S3 sau Xiom Vega Europe mi s-au parut a avea un unghi de aruncare mediu spre jos (Throw Angle = Low)
    Consistency = variatia calitatii in timp a fetei respective, la diferite loturi de productie...cu cat mai mare valoarea cu atat mai putin variaza calitatile fetei in timp si invers.
    --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
    --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

    Comentariu


    • #3
      multumesc pt explicatii...dar cum ar trebui sa fie acest throw angle?pana la urma cred ca trebuie sa-ti cunosti bine paleta si sa joci oricare ar fi aceasta valoare...
      tibhar def plus jumulita
      gambler reflectoid 1,0
      dawei 388 D-1 ox

      Comentariu


      • #4
        Kobalt a spus destul de bine...depinde de stilul tau, depinde de ce vrei sa faci, depinde de ce adversari intalnesti frecvent la care ai dificultati...
        Blade: Viscaria, FL
        fh: T05, 2,1 mm, black
        bh: T05, 2,1 mm, red

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X