Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

chestionar regulament

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • chestionar regulament

    Bagati fratilor pe chestionar o data pentru totdeauna ca m-am ametit de cap cum sa facem cu legitimatii.

    Eu votez pentru admiterea legitimatilor+handicap in ideea acceptarii oricarui iubitor de tenis de masă in circuit, eu nu sunt de acord cu acceptarea lor pe langa turnee ca asa ne cam incurca si nici nu sunt de acord ca numai uni sa participe si altii nu.

    Am sa va rog sa argumentati raspunsul, numai raspunsurile bine argumentate le iau in considerare.
    6
    legitimati + sistem cu handicap
    0,00%
    0
    fara legitimati in circuit
    33,33%
    2
    numai legitimatii fara activitate de performanta
    66,67%
    4

  • #2
    Pentru prima optiune, detaliile sunt aici.
    Pentru celelalte optiuni, detaliile sunt aici.
    Butterfly Grubba Carbon-AN All+
    FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

    Comentariu


    • #3
      Eu zic ca este foarte buna prima varianta si il felicit pe cel care a propus-o. Am vazut acest sistem aplicat si la alte sporturi, si de fiecare data a iesit un spectacol extraordinar, si pentru public, dar mai ales pentru jucatori, si vreau sa spun ca de cele mai multe ori au castigat, contrar asteptarilor, cei mai mici (in cazul nostru - noi, cei nelegitimati). Oricum, mult succes organizatorilor!
      Butterfly Gergely Alpha
      Xiom Sigma Pro max
      Xiom Sigma Pro max

      Comentariu


      • #4
        Cum am mai spus anterior eu unul nu sunt de acord ca un meci sa se inceapa de la alt scor diferit de 0-0. Cu handicap sunt alte conditii de joc.
        In rest din partea mea sa participe cine vrea si e pasionat de tenis de masă!!!!
        Primorac Carbon
        FH Dignics 09C
        BH JOOLA MAXX

        Comentariu


        • #5
          oricum mi-e indiferent (cu handicap sau nu), numai ca mi se pare penibila solutia asta.
          Cine vrea sa joace ar trebui sa fie binevenit(doar nu iesim milionari in $ dupa acest campionat).
          butterfly Primorac Carbon Off +
          butterfly Brice Fx

          Comentariu


          • #6
            Eu unul nu am acceptat sa joc impotriva cuiva de la niciun scor in afara de 0-0. Ca asa mi se pare normal....

            Cu legitimatii...eu zic asa...cum am mai zis....sa nu participe cei care au jucat vreodata intr-una din diviziile nationale (B, A sau Superliga) In rest, sa participe oricine....cu drepturi egale. Iar cei care au jucat in diviziile respective sa vina si sa joace pe langa turneu, cum au mai facut-o si alti legitimati din București.

            Daca le face placere...vin oricum...si daca se simt bine in varful clasamentului AMATouR si daca nu obtin puncte.

            Comentariu


            • #7
              ...ar trebui sa se schimbe denumirea circuitului ca numai de amatori nu o sa mai fie daca se vor accepta si legitimatii din div.b,a si superliga indiferent daca e cu handicap sau nu.
              ...cu cei din onoare si calificari sunt de acord !!
              TB ALC/05FX

              Comentariu


              • #8
                Ar fi teribil un meci cu handicap intre George Calcaianu si Dorel Nistor, (propun un handicap de 7 puncte pentru legitimat) si s-ar echilibra indubitabil jocul in cazul rejucarii celebrului meci de la București dintre Makarone si Bebe, evident cu un handicap consistent cedat cu marinimie de catre profesionistul recunoscut pentru revenirile sale spectaculoase.
                Imi cer scuze celor numiti mai sus, dar... asa e-n tenis... nu am gasit alt exemplu!
                Totusi, raman fidel variantei pe care am propus-o.

                Comentariu


                • #9
                  nu prea am inteles mesajul lui dan2. Oricum nu cred ca ma cunoaste si nu cred ca stie la ce nivel joc.
                  Oricum mi se pare mult prea penibila deja discutia asta cand stiu ca sunt atatia printre voi care joaca in calificare sau onoare si care joaca binemerci in Amatour de 2 ani.
                  Chiar ne trebuie atatea reguli? Stai linistiti ca nu ma antrenez cu Crisan sau altii. E doar divizia Onoare, ce naiba?
                  Nu cred ca se poate juca un meci de la 0-3, 0-5, sau 0-7. Ce naiba jucam in baruri pe o bere sau mai stiu eu cum....
                  Sper ca la urmatorul concurs din bucuresti sa particip si sa va cunosc pe majoritatea dintre voi. Numai bine si Filo cu cat e mai simplu cu atat e mai bine.
                  butterfly Primorac Carbon Off +
                  butterfly Brice Fx

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de georgecalcaianu
                    nu prea am inteles mesajul lui dan2.
                    Mesajul voia sa parodieze diferenta de valoare dintre nivelul diviziei Onoare, (chiar si la nivelul celor mai buni) si a castigatorului turneului de la București, care dupa parerea mea are o valoare cel putin de nivelul diviziei B. Daca va fi aleasa varianta handicap, cand vei juca cu Dorel ii vei ceda cateva puncte ca recunoastere a calificarii tale. Imi cer din nou scuze ca te-am inclus in discutie fara a-ti cunoaste valoarea.
                    In cel de-al doilea exemplu, ultimul set al meciului cu pricina, mediatizat pe site, s-a incheiat cu 10-0 in favoarea celui care, daca regula ar fi functionat anul trecut, ar fi trebuit sa primeasca si avantajul suplimentar al bonusului!

                    Comentariu


                    • #11
                      WOW! Chiar sunt socat de acest poll! Pana acum jumatate de an, toata lumea vroia sa vina lume cat mai buna si cat mai multa, "ca doar asa invat sa joc" acuma, nu mai e bine ... ca sunt legitimati!
                      Am observat ca cineva ma contesta ... nu mai tin minte exact cine, ca sunt legitimat! Da in momentul de fata sunt legitimat! Dar cand a inceput turneul AMATouR, nu eram legitimat si in regulament scria ca daca ai inceput turneul ca nelegitimat, poti sa participi pana la final, chiar daca te legitimezi!
                      Din partea mea, eu o sa vin la turnee, doar ca sa ma plimb prin tara si ca sa fac galerie prietenilor mei, care nu sunt legitimati, desi cu regula asta cred ca se va injumatati numarul participantilor, cel putin al celor din bucuresti! Asta in cazul in care nu vor ramane sub 5 participanti din bucuresti care sa se duca prin toata tara!
                      Spuneti ca e diferenta mare intre un jucator nelegitimat si unul legitimat nu??? Si eu zic la fel! S-a vazut asta in semifinala de la turneul final dintre mine si Dorel Nistor! Cine nu ne cunostea si auzea ca este un jucator legitimat dintre noi doi, oare de cine zicea ca e legitimat?? Dupa ce ca am facut maxim 6-7 puncte pe set, ce s-ar fi intamplat daca i-as mai fi dat si puncte in fata!

                      Intrebarea mea care este? Voi vreti sa promovati acest sport? Sau vreti sa faceti un turneu in care vreti sa iesiti invingatori! Daca pentru voi cupele sunt importante, spuneti-mi fratilor si pe cuvantul meu de onoare ca va dau cupele si de la Cluj si pe cel de la intregul circuit amatour!
                      Blade: Butterfly Photino
                      Fh: Butterfly Tenergy 05
                      Bh:Yasaka Rakza 9

                      www.lovetodance.ro

                      Comentariu


                      • #12
                        Amatori

                        Trebuie sa definim mai bine cuvantul de amator.

                        Amator e cel care invatata cand poate, fara profesor, fara antrenamente dure de 4-5 ori pe saptamana. Cei care joaca in onoare sunt ori oameni care fac asta de placere, si mai fac miscare intre servici si familie ori copii care s-au apucat de tenis de masă si joaca pentru experienta.
                        In calificare tot cam la fel stau lucrurile dar nivelul jocului e un pic mai ridicat insa nu fenomenal. Din divizia B incepe sa se simta antrenamentul si performanta.

                        Multa lume s-a suparat cand a venit la stirom sa joace Roban, un jucator deosebit de la care toata lumea are de invatat, de parca le fura banii din buzunare. Pentru mine e o onoare sa joc cu cineva mai bun ca mine, pentru ca dau tot ce am mai bun si pot sa cresc in joc.

                        Eu cred ca la acest turneu au voie inclusiv cei care joaca in onoare si calificari fara nici o problema.

                        Unii inteleg prin amator pe cineva care joaca cu paleta din metro de 20 de ron odata la 3 luni si cu serve din mana... Pai asa nu se poate, insa pot sa participe sa castige experienta, insa e pacat sa ne certam care a castigat nu stiu ce si sa pierdem din vedere lucrul care conteaza cel mai mult spiritul sportiv si miscarea.

                        Ar fi o chestie buna sa invitam la fiecare turneu A si turneu B unde se poate adevarati profesionisti din divizie A si superliga, sa vedeti adevaratul nivel de joc. Am asistat la meciuri din divizie si superliga si e cu totul altceva.

                        Cuvantul legitimat e asemanat cu super jucator care asta face toata ziua si vine la turneu sa plece cu banii si asa mai departe, sa fim seriosi. Eu sunt legitimat in onoare de un an jumate si la multe turnee B si turnee A nici macar nu am trecut de grupe, iar in onoare bat cel putin jumatate din jucatori...

                        In speranta ca ne vom certa mai putin si vom juca mai mult, sa ne crestem nivelul de joc, eu urez succes tuturor participantilor.

                        O zi buna tuturor
                        Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                        Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                        Oricine se joaca insa putini joaca...

                        Comentariu


                        • #13
                          ...pot spune ca sunt amic cu george calcaianu si chiar daca joaca in calificari sau onoare tot i-i mai iau cate un meci(alt ex. l am batut pe makarone la Adjud care e legitimat)...!!
                          ..deci propun ca cei din onoare si calificari sa poata juca fara nici un handicap si fara drept de joc pt cei din div b.a si superliga dupa cum am mai spus.
                          TB ALC/05FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Acest poll nu se refera la jucatorii din onoare si calificari ci la cei care joaca prin divizii, deci NU CONFUNDATI SITUATIILE, daca ati citit ce am mai scris eu aici pe forum o sa observati ca eu am renuntat la ideea de a interzice accesul jucatorilor din onoare si calificari deci acestia sunt considerati amatori. Handicapul se vrea a fi introdus DOAR PENTRU JUCATORII DE DIVIZIE B sau A, singura restrictie pe care o cred normala este restrictionarea accesului legitimatilor la campionatul national.

                            Comentariu


                            • #15
                              Pentru Dan2, georgecalcaianu, makarone si triumph:
                              Va rog recititi cele 6 criterii propuse in Regulament 2007 care mentioneaza cine poate juca cu drepturi depline in AMATouR. Acest poll se refera, dupa cum spunea si Filo, la cei care nu se incadreaza in cele 6 puncte.

                              Pentru cei care nu se incadreaza intr-unul din cele 6 puncte, personal agreez ideea sistemului cu handicap propusa de Filo, dar cu alte valori pentru punctele de handicap: -7 pentru Superliga (desi foarte putin probabil ca un jucator de acolo sa-si piarda vremea cu noi), -5 pentru divizia A si -3 pentru divizia B.

                              Dan2, daca te ingrijoareaza asa mult acele puncte handicap acordate amatorului, atunci inseamnna ca legitimatul in cauza se cam "chinuie" prin divizia B. Mie mi se pare normal ca la nivelul diviziei B si tinand cont ca cei mai multi dintre jucatorii de acolo se antreneaza sistematic, 3 pct. handicap sa nu fie mare lucru. Daca is o problema, atunci sa se mai antreneze
                              Butterfly Grubba Carbon-AN All+
                              FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

                              Comentariu


                              • #16
                                Sunt de acord cu aceste handicapuri................abia astept sa vad cum tremura gacii pe un jucator de superliga la 7-0 pentru mine si cum tremur io de nervi la 7-11 pentru el!!!!!!!

                                Oricum senzatia ca poti sa joci cu un jucator puternic si sa ai sansa ta sa castigi e inegalabila.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Pentru Bilutza:
                                  am citit cu atentie cele 6 puncte, dar sunt convins de corectitudinea ideii pe care am initiat-o acum un an si o luna in Regulamentul initial si o sustin in continuare:
                                  In turneele AMATouR se poate inscrie orice participant in categoriile Onoare, Calificari si campionate judetene sau regionale (chiar afiliate la FRTM), dar nu poate participa decat in afara concursului orice jucator profesioniost care a participat in unul din ultimii doi ani in Div. B, A, Superliga sau juniori I.
                                  Te rog sa citesti toate mesajele mele cu acest subiect si vei gasi aceeasi idee, precum si motivatia sa. Este vorba de un principiu, pe care ori il respectam pana la cap, ori nu mai suntem seriosi. Orice idee de handicap transforma turneul intr-o actiune fara substanta.
                                  Pentru Filo:
                                  Daca testul pe care l-ai cerut se refera si la jucatori de divizii superioare si nu ia in considerare doar pe cei de nivel Onoare si Calificari, cred ca va contine raspunsuri gresite.
                                  Eu, unul am votat pentru varianta de mai sus, apasand pe butonul III. Daca acel buton inseamna si altceva, am gresit, si ca mine, cu siguranta au procedat si altii. Testeaza direct varianta pe care am propus-o, fara floricele . Pune alaturi varianta Filo, Varianta Bilutza si varianta care o mai fi, explicate corect si vei primi un raspuns clar, fara echivoc.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Pe de alta parte, daca vom lasa intrarea libera, nu va ganditi ca or sa sara in sus de bucurie toti jucatorii de liga superioara ca le dam dreptul de a juca cu noi... vor participa de conjunctura (poate) cate unul, pe ici pe colo, lasand un gust amar celor putini cu care joaca eliminandu-i, si o bucurie fara margini pentru cei care gandesc "ce bine ca n-am picat cu el...". Ierarhia, altfel corecta, ar fi alta...
                                    Un turneu de ex. la Cluj, care va fi castigat de Gabudean, chiar cu 7 p in fata oricui, va fi un fiasco, nu multumeste nici organizatorii locali, nici participanti, nici macar pe Gabudean, care a castigat turnee mai puternice decat acela, la care a primit replici consistente, a gandit mingii grele si nu replici pentru ciupeli de 3-4 puncte ca sa piarda un set. Ar fi poate ceva haios, un titlu de revista de can-can gen "Ciobi bate pe supercampionul AMATouR cu farfuria"
                                    Cui prodest? Poate.. organizatorul turneului, care peste timp isi va aminti cu nostalgie ca a primit in turneu un Campion adevarat...
                                    Daca cineva vrea sa cunoasca acest sentiment, poate incerca singur: cauta un cetatean (eventual turmentat) care nu a tinut in viata lui o paleta in mana, ii da 7-8-9 p in fata si 11 mingii consecutive cu efect, pe masa. Rezultat previzibil, 11-7 Adevarata fericire, atat pe castigator ca a castigat setul, cat si pe invins ca a jucat cu un tenis-man adevarat. Asa-i?

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Greu de tot...Of, of

                                      Alaturi de Bilutza, am simtit pe pielea de organizator ce inseamna problema "ne-amatorilor" in turneu ; orice am incercat, tot s-au suparat unii sau altii pe noi, caci cazuri particulare neprinse clar in regulament tot au iesit la lumina si trebuie decis pe loc ... deci sunt patzit.

                                      Ideal ar fi sa fim nemti : sa avem un Regulament care sa fie odata acceptat si aplicat fara discutie ... ceea ce e aproape imposibil - sa ne iasa din primul an al AmaTour.

                                      Oricum, am trecut destul de bine anul de incercare si acum deja stim care sunt "titanii" circuitului. Ex-legitimati sau nu, juniori sau seniori, tot ne vor bate pe marea majoritate a amatorilor pur-singe... Si daca mai vine cite un legitimat, colo-colo, ce ? Se prabuseste ierarhia ?

                                      Important e sa ne simtim bine, asta am discutat cu multi amatori ca e lucrul capital. Acumulezi experienta, faci miscare, schimbi pareri despre material, tehnici, lovituri etc.

                                      Cind NU ne simtim bine ??? (sa fiu putin avocatul diavolului )

                                      -cind turneul a fost "minarit" de organizatori pentru a favoriza localnicii sau un prieten... cred ca nu se mai pune problema !

                                      -cind luam bataie de la cineva pe care il consideram mai slab si pe care de obicei il zdrobim = ghinion+orgoliu ranit...mai sunt si zile negre...

                                      -cind ne deplasam la mari distante, cu sacrificii si ne elimina un "ierbar" care nu joaca nimic, cu o "scirba" de lovitura pe care nu o intelegem si nu o putem suporta ... astia trebuie interzisi sau cumparati pe linga casa omului pentru antrenament ....= frustrare+eventual orgoliu ranit ...

                                      -cind ne deplasam la mari distante, cu sacrificii si ne elimina un atacant care trage direct din serva, cu o "frumusete" de topspin/smash pe care nu il intelegem si nu il putem contracara ... astia trebuie interzisi sau cumparati pe linga casa omului pentru antrenament ... = frustrare+eventual "asta precis e legitimat undeva, ca prea ii intra"...

                                      -cind avem sanse la un turneu sa luam si noi o diploma/cupa sa o aratam la copii/nepoti/sotie si tocmai atunci vine un legitimat (cu sau fara handicap) si ne strica socoteala... = frustrare + orgoliu ranit

                                      etc. etc. etc.

                                      Marea majoritate a nervilor/tensiunilor vin de la cuvintul ala de mai sus care incepe cu o.
                                      Daca il vom "domestici", atunci o sa stim sa ne simtim BINE.

                                      Eu personal sunt pentru primirea legitimatilor (sub orice forma), caci avem de invatat de la ei. Oricum, ex-legitimatii sunt si ei foarte puternici.
                                      Fruntea clasamentului va fi probabil deranjata, nu stiu ...

                                      Chiar si fara legitimati, un amator oarecare stie ca nu va fi primul, ca va fi cineva mai bun ca el...E totusi interesat sa vada cit poate avansa sau cit a progresat de la ultimul turneu...Isi gaseste citiva "inamici" pe masura lui si va contoriza in viitor meciurile doar cu ei...nu neaparat ierarhia globala il va interesa la un moment dat.
                                      Mai multi amatori din Cluj au venit cu mare interes la turnee B, apoi au vazut ca se joaca la un nivel ridicat, ca nu pot face fața si apoi au disparut complet din circuit. Asta vreau sa spun, amatorul get-beget nu se regaseste in turneele noastre A, el cauta ceva mai accesibil, altfel nu va mai veni curind.

                                      Evident ca la un moment dat se vor decanta valorile pe cel putin 2 ligi, caci un 100% amator oarecare ("de garaj") nu prea are cum sa ajunga miraculos in primii 20, chiar daca ar face de acum inainte 3 antrenamente pe saptamina.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Bine zis frate Cipriane..........

                                        Ideea cu handicapul am incercat sa o introduc pentru ca legitimatii care joaca pe langa concurs ne incurca (nimanui nu-i convine sa joace un meci sau 2 in plus mai ales cand e obosit si ii urmeaza un meci important) si va pot zice ca din moment ce meciul nu este important nici nu ii dai importanta. Jucatorii care ar veni oricum ar fi destul de putini si ar fi clasati separati deci nu ar modifica clasamentul.

                                        Posibilitatea ca turneele sa fie Open-uri este o oportunitate pe care nu trebuie sa o ratam.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de filo
                                          Bine zis frate Cipriane..........
                                          Ideea cu handicapul am incercat sa o introduc pentru ca legitimatii care joaca pe langa concurs ne incurca (nimanui nu-i convine sa joace un meci sau 2 in plus mai ales cand e obosit si ii urmeaza un meci important) si va pot zice ca din moment ce meciul nu este important nici nu ii dai importanta. Jucatorii care ar veni oricum ar fi destul de putini si ar fi clasati separati deci nu ar modifica clasamentul.
                                          Posibilitatea ca turneele sa fie Open-uri este o oportunitate pe care nu trebuie sa o ratam.

                                          In cazul asta, cei care nu acorda nici o importanta acelor meciuri sunt fraieri! Cel mai bun exemplu de jucator pentru care meciurile cu jucatorii legitimati au fost mai importante decat cele dintr-un turneu A, este Katy Acsinia, care in turneul de la bucuresti a jucat cel putin 4-5 meciuri cu cei doi jucatori invitati la acel turneu


                                          Adu-mi tu mie cat mai multi jucatori legitimati in divizii superioare ( divizia B, Divizia A si superliga) care sa fie dispusi sa joace cu mine, cat timp este turneul si eu iti garantez ca o sa ma concentrez mai mult la meciurile cu acei jucatori decat la meciurile din turneu
                                          Blade: Butterfly Photino
                                          Fh: Butterfly Tenergy 05
                                          Bh:Yasaka Rakza 9

                                          www.lovetodance.ro

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Zici tu ceva dar in momentul in care pe mine ma prindea `zgarciul` la antebrat iti inchipui ca nu prea mai aveam cum sa joc deosebit cu ala.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Avand in vedere rezultatul votului jucatorii din Onoare si Calificari au dreptul sa joace in circuit, eu propun totodata ca pentru jucatorii din divizii sa ii acceptam provizoriu cu sistemul de handicap urmand ca aceasta regula sa o permanentizam sau sa renuntam la ea in fuctie de ce impresii obtinem de la participanti.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de filo
                                                [...] eu propun totodata ca pentru jucatorii din divizii sa ii acceptam provizoriu cu sistemul de handicap urmand ca aceasta regula sa o permanentizam sau sa renuntam la ea in fuctie de ce impresii obtinem de la participanti.
                                                Mi se pare corect. Si in plus de asta, le spunem de la bun inceput ce statut au in cadrul circuitului.
                                                Butterfly Grubba Carbon-AN All+
                                                FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Salut!
                                                  Eu votez pentru sistemul cu handicap ca astfel mai avem o sansa sa ajungem in eliminatorii putin mai sus dar, cel mai corect ar fi ca sa se organizeze turneu separat adica: turneu Open pentrui cei legitimati dar numai in divizia B ,amator, fost sau actual antrenor, oricine care nu e legitimat actual in divizia A si Superliga(ca deja ar fi prea tare si nu ar fi un turneu pentru oricine).Si noi absolut amatorii decidem fiecare daca participam sau nu , invatam de la ei sau nu, luam bataie sau nu , si astfel am elimina discutiile cu privire la statutul de amator sau legitimat. Si daca un amator a decis ca joaca in Open, ca se considera destul de bun , sa ramana acolo e si normal.

                                                  Si turneu amator absolut la care sa aiba acces numai amatorii care nu au fost legitimati deloc, ca sa aiba acces si cei care vin din `garaje`,care pana acuma nu au avut curajul sa se inscrie.

                                                  Da sant constient de faptul ca e greu de organizat asa, separat doua turnee, dar dupa un timp o sa fie necesar sa se separe ca altfel o sa piarda ambitia sa participe cei care vin de dupa bloc.

                                                  Asta e parerea mea , succes tuturor!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X