Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

chestionar regulament

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Parerea mea este ca legitimatii nu au ce cauta in aceasta competitie a "amatorilor" . Sa va argumentez putin de ce spun acest lucru.
    Un amator nu este cel care are paleta de la metro sau da serva din mana...un amator este sportivul care este initiat intr-un sport si il practica de putin timp, fara un antrenor ,fara un antrenament lung si obositor de 3-4 ori pe saptamana..fara zeci de competitii la activ ...
    Eu, una, ma numesc amator , cu toate ca am echipament foarte bun, chiar performant....
    Ma numesc amator , deoarece experienta mea , deocamdata,nu se poata compara cu cea a unui legitimat , care joaca la un nivel mai inalt decat mine..si nici psihicul nu poate fi la fel de bun precum al unui amator.
    Nu am nimik impotriva legitimatilor, din contra, sa joace...sa ajunga la performante inalte..dar sa ne lase si pe noi sa jucam, sa prindem experienta, curaj incredere in noi...

    Va multumesc!

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de Wolf
      Salut!
      Eu votez pentru sistemul cu handicap ca astfel mai avem o sansa sa ajungem in eliminatorii putin mai sus dar, cel mai corect ar fi ca sa se organizeze turneu separat adica: turneu Open pentrui cei legitimati dar numai in divizia B ,amator, fost sau actual antrenor, oricine care nu e legitimat actual in divizia A si Superliga(ca deja ar fi prea tare si nu ar fi un turneu pentru oricine).Si noi absolut amatorii decidem fiecare daca participam sau nu , invatam de la ei sau nu, luam bataie sau nu , si astfel am elimina discutiile cu privire la statutul de amator sau legitimat. Si daca un amator a decis ca joaca in Open, ca se considera destul de bun , sa ramana acolo e si normal.
      Si turneu amator absolut la care sa aiba acces numai amatorii care nu au fost legitimati deloc, ca sa aiba acces si cei care vin din `garaje`,care pana acuma nu au avut curajul sa se inscrie.
      Da sant constient de faptul ca e greu de organizat asa, separat doua turnee, dar dupa un timp o sa fie necesar sa se separe ca altfel o sa piarda ambitia sa participe cei care vin de dupa bloc.
      Asta e parerea mea , succes tuturor!
      Eu de mult tot propun sa facem 2 divizii separate intre amatorii-amatori si cei avansati+legitimatii dar inca nu am avut destul supot pentru asa ceva.

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de Alexandra
        Parerea mea este ca legitimatii nu au ce cauta in aceasta competitie a "amatorilor" . Sa va argumentez putin de ce spun acest lucru.
        Un amator nu este cel care are paleta de la metro sau da serva din mana...un amator este sportivul care este initiat intr-un sport si il practica de putin timp, fara un antrenor ,fara un antrenament lung si obositor de 3-4 ori pe saptamana..fara zeci de competitii la activ ...
        Eu, una, ma numesc amator , cu toate ca am echipament foarte bun, chiar performant....
        Ma numesc amator , deoarece experienta mea , deocamdata,nu se poata compara cu cea a unui legitimat , care joaca la un nivel mai inalt decat mine..si nici psihicul nu poate fi la fel de bun precum al unui amator.
        Nu am nimik impotriva legitimatilor, din contra, sa joace...sa ajunga la performante inalte..dar sa ne lase si pe noi sa jucam, sa prindem experienta, curaj incredere in noi...
        Va multumesc!
        Domnisoara, legitimatii ne lasa "si pe noi" sa jucam, dar noi nu vrem sa-i lasam pe ei sa joace numai intre ei
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #29
          A, si psihicul incercam sa-l avem cel putin la fel de bun ca al unui Amator.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #30
            legitimatii la legitimati, amatorii la amatori

            desi mai nou aici, permiteti-mi sa-mi spun si eu parerea, cu toate ca nu sunt deocamdata hotarat sa particip la turneele voastre...
            avand insa destule oportunitati sa joc cu fosti legitimati fara performante, sau care au jucat doar la nivel de copii/juniori, pot spune ca automatismele lor (contre, topspinuri, capace, serve) sunt inca redutabile, insusite in antrenamente specifice, repetate incontinuu, retusate de ochiul critic al antrenorilor, pana la insusirea corecta a acestor procedee... ei stiu si ce este un robot, au strategii de joc, experienta si psihic de concurs!
            Sa se organizeze un turneu al celor fosti legitimati separat de cel al amatorilor puri... asa vad eu normalul si fair-play-ul !!

            cele bune!
            Xiom -Mitzutani - Xiom

            Comentariu


            • #31
              Re: legitimatii la legitimati, amatorii la amatori

              Postat în original de george, c-ta
              desi mai nou aici, permiteti-mi sa-mi spun si eu parerea, cu toate ca nu sunt deocamdata hotarat sa particip la turneele voastre...
              avand insa destule oportunitati sa joc cu fosti legitimati fara performante, sau care au jucat doar la nivel de copii/juniori, pot spune ca automatismele lor (contre, topspinuri, capace, serve) sunt inca redutabile, insusite in antrenamente specifice, repetate incontinuu, retusate de ochiul critic al antrenorilor, pana la insusirea corecta a acestor procedee... ei stiu si ce este un robot, au strategii de joc, experienta si psihic de concurs!
              Sa se organizeze un turneu al celor fosti legitimati separat de cel al amatorilor puri... asa vad eu normalul si fair-play-ul !!
              cele bune!
              Hai sa ma bag si eu cu o parere Ai dreptate , George , pana la un punct. Un profi daca nu mai joaca , cati ani trebuie sa treaca pana sa revina la statut de amator? Nici la amatori nici la profesionisti e cam aiurea . Parerea mea ...
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #32
                Concluzie

                Citind tot ce s-a scris pana in acest moment si nivelul la care se joaca, ma gandeam ce s-a intamplat la sala unde ma antrenez: a venit un nea de dupa blocuri cu paleta de metro si m-a rugat sa ma joc si eu cu el, ce e drept eram in blugi stramti imbracat, la rece si fara paleta mea, dar cu o paleta profi in mana. Am dat cateva mingi si am jucat un set mare pana la 21, cu servele lui din mana si tras ciudat si la nimereala mi-a luat setul si m-a si lasat la 13.

                Incep sa ma intreb oare ce e cu adevarat important? Sa ai ocazia sa joci cu amatori care sunt legitimati prin onoare sau se antreneaza cu jucatori legitimati si sa inveti sa joci calumea, eventual sa-i iei si o paleta de competitie jucata si sa inveti sa joci corect, sau sa te bati cu alti jucatori de metro si sa nu inveti nimic serios...

                Pana la urma asa se pune problema. O sa spuneti ca o sa vina amatorii nelegitimati nicaieri care stiu sa joace bine si ca o sa se creasca nivelul. Nu e chiar asa, ca jucator vreau sa joc cu cineva mai bun ca mine si sa invat stiluri diferite intr-un cadru corect. Ma cam indoiesc ca o sa vina un amator cu nivel ridicat doar ca sa ii bata pe toti si ia el premiul I fara nici o satifactie... Referitor la serva din mana sau de pe masa, e ca si cum ai juca sah mutand de 2 ori piesa pe masa sau la tenis de camp sa vii la fileu sa servesti.

                Nu sunt impotriva materialelor hobby au si ele un rol important, nu toata lumea avand resursele materiale si timpul sa joace cu o paleta profi. Si eu am jucat cu asa ceva la inceput dar le-am vazut limitarea...

                Insa de la a desparti competitia in doua, unde toti jucatorii am privit cu inflacarare mingi superbe si am invatat de la adversarii nostri, ar fi pacat. Cand am intrat in onoare, fiind un amator pur, cum zic unii, am avut surpriza sa bat o gramada de oameni la diferenta mare de scor si de nivel, oameni care jucau de ani buni. Dupa cativa ani de antrenamente am realizat ca nu conteaza neaparat cat joci ci la ce nivel si cu ce seriozitate... Pana la urma urmei este o competitie, care presupune un nivel, un antrenament si o seriozitate.

                Sperand ca am prezentat situatia cat mai obiectiv urez succes tuturor jucatorilor si celor implicati in aceasta miscare sportiva. Pacat ca federatia nu implica in asa ceva, dar defapt de ce ne mai miram, nu au grija de sportivii nostri la nivel national, desi mananca din performantele lor...

                O zi buna tuturor
                Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                Oricine se joaca insa putini joaca...

                Comentariu


                • #33
                  raspuns...

                  in mai toate sporturile, unui "profi" ii e f. usor sa recupereze o perioada de pauza(are de unde si ce "sa-si aminteasca")... iar chestia cu pauza lunga e relativa, ca e greu de crezut ca respectivul a stat numai cu mainile-n san si n-a mai dat in bila (daca a fost acceptat), pe la concursuri scolare, universitare, pe ramuri de intreprinderi sau pur si simplu cu prietenii... i-a venit subit pofta de joc in concursurile organizate PENTRU AMATORI... nu e fair pt cei care nu au in spate o pregatire specifica de ani de zile, pur si simplu nu e corect!... vor sa participe? no problem!..., faceti o liga separata pentru categoria lor... iar campionul de la AMATORI poate incerca un meci cu campionul de la fosti legitimati... pariez pe ultimul, fie si cu 7 handicap!... "amator" conform DEX, = diletant, neprofesionist....asadar, NELEGITIMAT !! E simplu...

                  PS si eu am jucat fotbal (legitimat fiind) de la 11 la 23 ani in ligi inferioare, neprofesioniste... m-am lasat de 16 ani... (am 39).....
                  astept parteneri pt tenis cu piciorul nelegitimati la viata lor si pun miza dubla ca "ii rezolv"... care se incumeta?
                  vara e aproape... va astept!!
                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                  Comentariu


                  • #34
                    revin...

                    eu ii raspunsesem lui vali...
                    dar, makarone, respectand regulamentul, avand masa buna, echipamentul si paleta ta, tataie din cartier care sa salte mingea din mana(ca la concurs), esti constient ca nu avea cum sa te bata.... asa ca... nu e exemplul cel mai bun!...
                    aici vb despre concursuri, iar daca scopul unui concurs nu este acela de a participa oponenti de forte si pregatiri asemanatoare pt a vedea cine e mai bun, iar de fapt prin aceste turnee se urmareste sa invatati cate ceva de la niste fosti legitimati, atunci se denatureaza spiritul si scopul competitional, iar eu imi retrag toate opiniile si ma scuzati ca m-am bagat in seama....
                    PS 1 pot sa invat si jucand cu un profi in timpul liber, nu tocmai la concursuri in care sper sa particip cu sanse(egale) sa urc cat mai mult pe tablou...
                    Ps2 iar materiale, regulamente si lovituri, le pot "fura" cu oricare alte ocazii decat in turneele in care sa ma duc direct victima(carne de tun).... nu, multumesc!!
                    Xiom -Mitzutani - Xiom

                    Comentariu


                    • #35
                      Da , George are dreptate aici . Pot fi 2 ligi : una "open" unde se pot inscrie toti fara deosebire si una numai de ne-legitimati .
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #36
                        Observatie

                        Nu am nici o problema cu acesti sistem de joc.
                        Eventual cei mai buni amatori puri sau cum vrei sa-i spui, care nu participa la open, sa poata intra si sa joace in turneul de consolare cu cei din open mai buni... Merge si asa

                        Iar cine s-a dus la open fara sa aiba un nivel adecvat mai joaca la amatori puri pana isi creste nivelul, evitand sa fie carne de tun si invers, sa deranjeze pe ceilalti mai avansati...

                        Asa toata lumea e fericita si multumita si se termina si disputele nesfarsite cu legitimati, fosti campioni de juniori si alte chestii de genu.

                        Mult succes la turneul de pe 3 martie! Fie ca cel mai bun sa castige, iar restul cat mai multa experienta...

                        Bye
                        Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                        Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                        Oricine se joaca insa putini joaca...

                        Comentariu


                        • #37
                          Chestionar Regulament

                          Sunt pentru varianta 3 , adica fara legitimatii cu ativitate de performanta.
                          Dar in București nu se fac si turnee B ?

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: revin...

                            Postat în original de george, c-ta
                            eu ii raspunsesem lui vali...
                            dar, makarone, respectand regulamentul, avand masa buna, echipamentul si paleta ta, tataie din cartier care sa salte mingea din mana(ca la concurs), esti constient ca nu avea cum sa te bata.... asa ca... nu e exemplul cel mai bun!...
                            aici vb despre concursuri, iar daca scopul unui concurs nu este acela de a participa oponenti de forte si pregatiri asemanatoare pt a vedea cine e mai bun, iar de fapt prin aceste turnee se urmareste sa invatati cate ceva de la niste fosti legitimati, atunci se denatureaza spiritul si scopul competitional, iar eu imi retrag toate opiniile si ma scuzati ca m-am bagat in seama....
                            PS 1 pot sa invat si jucand cu un profi in timpul liber, nu tocmai la concursuri in care sper sa particip cu sanse(egale) sa urc cat mai mult pe tablou...
                            Ps2 iar materiale, regulamente si lovituri, le pot "fura" cu oricare alte ocazii decat in turneele in care sa ma duc direct victima(carne de tun).... nu, multumesc!!
                            George, fara a intentiona sa-ti confirm sau sa-ti contrazic afirmatiile vreau sa "contribui" si eu la acest subiect. Suntem intr-o marte dilema. Jucam ca amatori pentru pur amuzament sau avem ambitii de campioni? Probabil ca cei care au ca target sa obtina locuri cat mai avansate intr-o competitie indiferent de numele ei, au parasit deja conditia de amatori puri cu toate ca drumul lor nu este "netezit" neaparat de un antrenor. Acest sport are prin definitie o natura competitionala. Competitia se poate rezuma si la intrecerea intre doi oponenti. Daca ajuta, hai sa facem o comparatie cu boxul. Acolo exista sisteme de "amatori" (numai amatori nu sunt aia) si de profesionism. Si mai sunt si categoriile. Pentru ca o infrangere datorata diferentei de categorie sau de valoare ar putea fi fatala, luptatorii sunt foarte atenti cu cine se infrunta si nu-i lasa nici sistemul sa delireze. La tenis de masă pot infrunta un Tyson fara sa ma coste viatza, dar este putin probabil sa pot face asta in afara unei competitii. Daca am urma "ad literam"exemplul boxului ar cam trebui sa facem categorii si in cadrul amatorismului. Ia ganditi-va nu ar fi o ideie sa existe un punct 0 in care sa se faca o departajare valorica pe, sa zicem , minim trei categorii urmate in viitor de competitii de promovare in categoriile superioare?
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #39
                              s-o fi intors lumea cu sus-ul in jos!! stiti, nu vreau sa-mi pun fostii legitimati in cap!... (desi mie personal mi-ar fi un pic jena sa ma intrec cu un amator intr-un cadru organizat dupa ce eu am practicat un anume sport o perioada de timp si eventual sa-mi fac si un "titlu de glorie" prin infringerea lui!)
                              faceti regulamentele cum doriti! eu nu am participat si nici nu tin neaparat s-o fac pt un punctaj anume in competitia de amatori, ci doar am placerea de a ma intrece pur si simplu cu altii, de "teapa" mea, intr-un cadru organizat! "de ce se mai tine scorul?" (this is the question!)
                              doresc sa ma intrec cu competitori care, ca si mine, au "furat" doar din priviri la tv sau in sali cu concursuri, care nu au avut un program de antrenamente zilnice, cu antrenorul la capat, cu cutii si roboti... paralela cu boxul e total nepotrivita... acolo dai o lovitura norocoasa si se termina totul! sau poate ai de la mama natura un fizic sau o forta aparte...plus ca spre deosebire de tenis, categoriile (kg) la box pot face diferenta!
                              in tenisul de masa antrenamentele conteaza atat de mult!... daca e doar "for fun", atunci lasati punctajul, clasamentele, tineti doar scorul si sa participe toata lumea!... exemplul cu meciul dintre castigatorul de la amatori vs cast. legitimati este tulburator!! este rusinos sa ai ani de tenis in spate si sa pierzi la un AMATOR ! nu faceti din asta o regula! e totusi o chestie de nuante, pt ca sa fi fost legitimat 3-4 luni este = amator, iar 3-4 ani e deja profesionism!... aici trebuie un pic umblat!...

                              cele bune!
                              Xiom -Mitzutani - Xiom

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de george, c-ta
                                ... exemplul cu meciul dintre castigatorul de la amatori vs cast. legitimati este tulburator!! este rusinos sa ai ani de tenis in spate si sa pierzi la un AMATOR ! nu faceti din asta o regula!
                                Din pacate te inseli amarnic....castigatorul de la asa-zisii "legitimati" nu este altceva decat un amator pur...care a jucat cu o paleta din metro...si care a vrut sa joace si el constant cu jucatori mai buni si s-a grupat cu altii intr-o asociatie constituita la nivelul capitalei si in cadrul careia se intrec diverse echipe formate din 4-7 jucatori. Pentru ca fac parte din aceasta asociatie...toti participantii isi pun poza pe un carton caruia ii mai zice si legitimatie.....

                                Si uite de aici...hop marii legitimati din București (n-am observat sa fi zis altcineva din provincie ca e legitimat)....adica niste amatori care au vrut sa joace si ei intr-un sistem ceva mai organizat. Sunt convins ca opincaru (castigatorul concursului) face antrenamente mai dese si mai bine organizate decat toti cei din grupa legitimatilor din turneul de la București....

                                Dar nu e nimic....continuati sa-i considerati pe acesti oameni "legitimati"...dar macar sa intelegeti fenomenul....

                                Cele bune...

                                Comentariu


                                • #41
                                  Eu am facut paralelea cu boxul nu ca sa influentez cu ceva pe cineva ci doar sa sugerez oamenilor unele idei de luat in considerare. Cat despre afirmatia ca la tenis conteaza mai mult antrenamentul, pot sa spun ca unul care am facut mult timp box de performanta ca este una foarte grasita. Poate prin filme mai castiga cate un Rambo slab antrenat. La box si la rugby sunt cele mai grele antrenamente din punct de vedere fizic dintre toate sporturile. Am facut aceasta divagatie doar ca sa arat ca se pot aplica unele modele de acolo legate de categorii sau clase. Legat de cealalta afirmatie ca George doreste sa se intreaca doar cu cei de "teapa" lui (cer scuze dar afirmatia-i apartine), normal ca fiecare sa aibe preferintele sale. Eu personal doresc sa joc cu jucatori mai buni sau mult mai buni decat mine si daca asta nu se poate decat in cadrul competitiilor organizate, pun rucsacul cu orgolii jos. Nu va suparati pe mine, asta e parerea mea!
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Visco, iti respect parerea, aici discutam, ca doar aceasta este menirea forumului... nu am spus ca antrenamentele la box(rugby) ar fi usoare, dimpotriva... stiu ca sunt dure! ... insa pe pingpong acumulezi mai usor cunostinte in antrenamente... asta e diferenta! am vazut evolutii spectaculoase la cei care se apucau de tenis.... am fost sparring pt copii si am sesizat cat de mult cresteau in valoare de la un an la altul...
                                    "teapa mea" = cei care sunt amatori... ca sunt mai buni, sau mult mai buni, se poate, dar nu as avea ce sa joc (sau sa joace cu mine) un superantrenat care s-a lasat la un moment dat... nu mi-e teama sa joc cu ei, dar nu stiu daca are sens... ce placere sa ai (sau sa aiba el) daca diferenta de cunostinte/valoare este imensa? poate mai sunt exceptii, dar de obicei un fost sportiv, pe ramura lui nu ar avea ce sa joace cu un diletant/amator, iubitor al respectivului sport! cu ce gresesc aici, Visco?
                                    Eu spuneam aici pe forum(acum vreo luna) ca am facut fotbal in tinerete si ca am curaj sa pariez cu miza dubla la un tenis cu piciorul, cu cei care nu au fost fotbalisti... desi fotbalul il practica mai toata lumea in scoala, pe maidane... iar tenisul nu este chiar la indemana tuturor...
                                    Xiom -Mitzutani - Xiom

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      un fost jucator de peste 10 ani care se apuca din nou sa joace meciuri(numai are aceasi vigoare e mult mai lent si la reflexe) va pierde sau va fi la fel de bun ca un amator care joaca constant meciuri pe unde apuca...daca are un joc care incurca si nu lasa adversaru sa dea acele lovituri frumoase invatate odinioara...numai zic ca daca are si ceva materiale deja se stie castigatorul... concluzia si pararea mea e ca un fost jucator= cu un amator care joaca meciuri de cativa ani sau care are miscari specifice si lovituri "ciudate".(oricand poate veni unu de pe strand si poate bate un jucator care nu a mai pus mana pe paleta de ceva timp) vei vede in meci cateva lovituri frumoase de la fostul jucator dar eficienta si jocul va fi de partea amatorului.(diferenta e mica in timpul jocului ca valoare)
                                      Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                      Fh: Xiom Omega II euro black
                                      Bh: Xiom Omega I euro max red
                                      Glue: Xiom i-bond
                                      http://www.okclub.lx.ro

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        parerea mea referitoare la regulament...oriunde ai juca cu mai buni si al antrenament si la meciuri ai numai de castigat... nu se compara o victorie la unul care joaca ce joaca (amator) fata de un set sau chia rmeci la unu bun ..sa zicem legitimat..dar in divizia onoare puteti sa le ziceti tot amatori.
                                        Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                        Fh: Xiom Omega II euro black
                                        Bh: Xiom Omega I euro max red
                                        Glue: Xiom i-bond
                                        http://www.okclub.lx.ro

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Salutare!
                                          Ce vreme frumoasa afara si in suflet, parca!
                                          Voi, cei care participati si cunoasteti fenomenul si concurentii acestor turnee de amatori sunteti mult mai in tema! trebuie sa admit asta! probabil nuanta de "fost legitimat" e mult prea larga! eu am avut de-a face doar cu fosti legitimati meseriasi, care dupa 15-20 minute incalzire de contre si topspin/bloc, le intra aproape tot, poate ca de-aici si confuzia!...
                                          asa ca, daca voi i-ati cantarit pe participantii actuali si nu sunt de genul care sa se plictiseasca cu amatorii, atunci eu retractez spusele si o sa caut sa ma implic mai mult in fenomen!
                                          Duminica placuta!
                                          Xiom -Mitzutani - Xiom

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Problema cea mai mare cu legitimatii e ca nu e corect ca un legitimat sa castige niste distinctii in turnee de amatori care chiar daca nu sunt renumerate sunt totusi importante atunci cand ajungi acasa (casatoritii stiu de ce).

                                            Eu voi propune un sistem in care sa poata juca orice jucator doreste astfel:

                                            CATEGORIA OPEN
                                            -AMATORI AVANSATI- jucatorii care au jucat cel putin o semifinala, 2 sferturi sau au iesit din grupe de 3 ori la turnee A sunt considerati avansati (cred ca vreo 30-40 intrunesc conditiile astea).
                                            -LEGITIMATII DIN DIVIZII SI CALIFICARI (sunt inclusi automat)
                                            -LEGITIMATII DIN ONOARE SI JUNIORII trebuie sa se califice din turneele de la categoria amatori.

                                            -din aceasta categorie jucatorii care nu au confirmat la 2 turnee consecutive dreptul de a participa la categoria Open sun retrogradati la cea de Amatori
                                            CATEGORIA AMATORI va include toti jucatorii care nu au drept de participare pana in acel moment in categoria Open (un jucator nou intra automat in categoria Amatori)

                                            unui jucator care promoveaza in categoria Open i se mentin punctele obtinute pana in acel moment

                                            TURNEELE A vor fi de 3 tipuri in fuctie de cati jucatori la categoria Open sunt inscrisi astfel:
                                            -daca sunt mai mult de 14 se organizeaza 2 turnee separate unul pentru OPEN si unul pentru AMATORI
                                            -daca sunt intre 8 si 13 in grupele inferioare acestia joaca impreuna cu amatorii dar trebuie sa se califice din grupe pe unul din primele 3 locuri si pentru ei se organizeaza un tablou superior separat de amatori.
                                            -daca sunt sub 7 avansati turneul se tine ca si pana acum, dar in acest caz jucatorii de divizie nu au dreptul sa participe la turneu.

                                            aceasta e propunerea mea, va rog sa va dati cu parerea, avantajele acestui sistem sunt:
                                            -clasamentul va fi unitar (deci nu vor fi 2 clasamente) dar se va specifica la fiecare statutul sau.
                                            -modificarea se poate face din mers pentru ca rezultatele(punctele) jucatorului din categoria amatori raman chiar daca acesta promoveaza
                                            -posibilitatea integrarii in circuit a oricarui jucator indiferent de statutul sau (chiar si jucatori de superliga)
                                            -posibilitatea organizarii de turnee concomitente in localitati diferite pentru categoriile Open si Amatori
                                            -atragerea spre circuit a localitatilor cu cluburi ce au echipe in divizii (deci posibilitati de organizare sporite etc.)

                                            observatie:nu sunt de acord ca la campionatul national sa participe jucatori legitimati eventual facem 2 campionate unul pentru Amatori si unul pentru Open si amatorii avansati au dreptul sa participe la oricare din cele 2 campionate.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Vedeti? Deja a aparut ideia departajarii amatorilor pe mai multe categorii. Si este si normal. Un amator care joaca de cel mult trei ori pe an, langa unul care viseaza noaptea bile albe? Distanta este la fel de mare ca... (m-am razgandit, nu vreau sa jignesc pe cineva). Ideia este sa nu se complice lucrurile foarte tare. Simplitatea e geniala. Simplitate nu inseamna ca un incepator este iute eliminat din grupe si noi hai sa trecem mai departe la lucruri mai serioase. Cand sa trecut de la seturi de 21 la cele de 11 si sa marit diametrul mingiei la 40 mm, sa urmarit inlaturarea hegemoniei Chineze, nu desfiintarea tenisului de masa. Spun asta, deoarece doua seturi scurte care decid soarta meciului mi sa parut un "flick of the switch". Stiu ca va ganditi ca aceste conditii sunt pt toata lumea. Vreau insa sa va spun ca eu vreau sa joc tenis de masă nu sa disput doua, trei seturi care dureaza 6-9 minute, la un interval de 45 de minute distanta intre ele. Trebuie neaparat gasita o solutie ca la un numar de participanti sa fie alocate un numar decent de mese. Daca nu sunt conditii de spatiu si de mese, atunci poate ar trebui esalonate categoriile in zile diferite.
                                              Lemn- Bty Viscaria
                                              FH - TENERGY 05
                                              BH - TENERGY 80

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Eu de mult am sustinut ideea asta dar nu am gasit pana acum o modalitate de a combina cele 2 categorii si de a face sistemul fluent dar cu ce am propus aici cred ca vom putea face totul foarte bine si frumos.

                                                Voi face un chestionar cu modificarile.

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X