Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Despre punctaje

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Despre punctaje

    Va supun atentiei un sistem nou de punctaj care sa tina cont de ultimele 5 turnee A sau A+ (maxim 2 A+) si 3 turnee B si in momentul in care un jucator participa la al 6-lea turneu A, punctajul la primul turneu sa nu se mai ia in calcul.

    Fac acesta propunere in ideea ca dupa sistemul vechi la fiecare inceput de an punctajul se ia de la inceput si asa nu prea e corecta diferentierea intre jucatorii care au participat la primele 2-3 turnee si cei care nu au participat.

    Pentru ca jucatorii inactivi sa nu ramana tot in fruntea clasamentului propun ca dupa un an turneele sa nu mai fie calculate in punctaj.

    Exemplu:

    Ionescu Ion : are 5 turnee A in 2006 in: martie, aprilie, mai, iunie si iulie si participa in februarie 2007 la un turneu. In acest moment punctajul va fi alcatuit din suma punctelor din turneele: aprilie, mai, iunie, iulie si februarie2007.

    Daca jucatorul nu participa pana in mai 2007 la nici un turneu A atunci punctajul va fi suma punctelor din turneele mai, iunie, iulie si mai 2007 deci jucatorii care nu au prezente vor scadea in clasament chiar daca nu va fi o scadere drastica. Daca jucatorul respectiv face 2 turnee in mai2007 atunci el revine la suma cu 5 turnee.

    Eu zic ca acest sistem ar fi unul destul de simplu si destul de cursiv si nu se da peste cap clasamentul la sfarsitul anului si nici nu trebuie sa o luam de la 0 in fiecare an.

    Astept urgent comentariile voastre.

  • #2
    Eu spun ca ar fi bine asa, e cel mai corect!

    Comentariu


    • #3
      Personal nu mi se pare ok ca un jucator sa piarda un eventual rezultat bun obtinut la inceput. Mi se parea mult mai fain sistemul in care se calcula media celor mai bune X turnee (nu media turneelor de un anumit tip). Si iata de ce:

      Daca sunt, sa zicem, 10 turnee A pe parcursul unui an, a participa la cel putin 5 din ele consider ca e o conditie rezonabila ptr. un jucator. Astfel, daca luam in calcul cele mai bune 5 rezultate, jucatorii vor fi interesati sa participe sa-si creasca media scazuta de turneele la care nu s-au clasat foarte bine.

      Pana la acumularea celor 5 turnee, punctajul se va imparti tot la 5 punandu-se cate 0 puncte ptr. fiecare turneu lipsa pana la 5. In felul asta, jucatorii vor fi interesati sa mearga la cel putin la 5 turnee ca sa obtina macar 2 - 3 puncte care tot sunt ceva decat 0 din oficiu.

      Cred ca sunt rare cazurile in care cineva sa obtina punctajul maxim din primele 5 turnee ca apoi sa nu mai aiba interesul sa mearga la restul. Iar regulamentul il facem ptr. situatiile majoritare si nu pentru exceptii. (deh, cei ce este multi hotaraste )
      Butterfly Grubba Carbon-AN All+
      FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

      Comentariu


      • #4
        Acceptati si un sfat de la unul care nu il intereseaza absolut de loc modul cum se face punctarea?

        In primul rand, cred, ca multi altii, nu ma intereseaza ce loc o sa ocup, daca o sa fiu in primii 10 sau in ultimii 10.

        De ce va tot complicati cu modalitati de punctare care mai decare mai complicata nu puteti sa stabiliti pt fiecare turneu un anumit numar de puncte puse in joc, numar care o sa fie mai mic pt turneele de la inceputul anului si va creste pana la sfarsitul anului , asta ca sa se asigure motivatia pt a participa la toate turneele, iar ca sa se asigure si motivatia pt a participa la turneele "din deplasare", cei care fac acest lucru sa fie premiati din oficiu cu 0,0005 puncte (e o marime orientativa, nu ma injurati ) , si in functie de suma punctelor care le poti obtine doar prin participare la toate turneele, sa se stabileasca si baremul minim pt a fi calificat in finala.


        Acu voi faceti cum credeti , eu va stimez si respect pe toti, si pe cei care ii bat si ... (mai ales ) pe cei de la care o fur. In fond daca ne intalnim si ne bucuram de meciurile facute, ce mai conteaza daca suntem departajati valoric de punctele acumulate , sau de respectul celor pe care am reusit sa ii batem.
        Blade : Nitakku Septear (OFF)
        FH>Joola Express Two
        BH>Butterfly Speedy PO

        Comentariu


        • #5
          Problema cu aceste sisteme este ca in fiecare an o luam de la zero si nu e bine, si nici punctajele diferentiate pe parcursul anului nu sunt corecte si nici indicate mai ales ca la sfarsitul anului ne trezim cu cate o suta de participanti per turneu si nu mai avem unde sa jucam (si mai e si problema calcularii punctelor care ar fi de-a dreptul de cosmar).

          Eu am propus acest sistem in ideea ca atunci avem un clasament care tine cont de rezultatele jucatorului pe o perioada ce tine cam un an de zile fara sa se rupa clasamentul la inceputul anului si rezultatele mai vechi de un an de zile oricum nu mai sunt reprezentative pentru jucatorul respectiv, deci eu vreau de la sistemul de punctaj in primul rand echitate (daca un jucator are rezultate mai bune sa creasca in clasament si daca are mai slabe sa scada), sa fie simplu (pana acum pe toti cei pe care i-am intrebat despre sistem au inteles exact ce si cum), sa fie usor de contabilizat ( ma intelegeti ca nu pot sta 2 zile sa calculez pe punctaje) si sa fie continuu (sa nu o luam de la capat in fiecare an).

          Oricum pentru mine e indiferent ca sunt pe pozitia a 15-a sau a 50-a dar cred ca acest sistem e cel mai bun deocamdata ( problema cu cele mai bune 5 rezultate e ca la un moment dat ar fi prea multi cu acelasi rezultat pe aceeasi pozitie si intentia clasamentului e sa departajeze jucatorii cat mai bine)

          Comentariu


          • #6
            Am primit critici ca acest sistem nu incurajeaza participarea jucatorilor la turnee si mai ales la cele B si atunci propun ca sistemul de punctaj sa fie de cele mai bune 5 turnee din ultimele 7 la turneele A si cele mai bune 3 din ultimele 5 la turneele B deci jucati cat mai mult ca sa aveti puncte cat mai mari........

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X