Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Intrebare existentiala

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Chiar daca nu participi la competitii ci doar joci cu prietenii, asta nu inseamna ca nu vrei sa fii mai bun. Iar cu prietenii nu devii mai bun. Nu are cine sa-ti corecteze unele lovituri gresite, sau poate postura la masa, jocul de picioare, etc. Toate astea sunt chestiuni de baza pe care doar un antrenor cu ochiul format le poate observa si eventual corecta. Sunt oameni, printre care ma numar si eu, care suporta greu sentimentul de amatorism, in orice ar face. Si atunci tendinta e sa cauti metode prin care sa evoluezi. In tenisul de masa, in sport in general, e greu sa faci asta singur.

    Comentariu


    • #52
      Buna ziua tuturor.eu pana in decembrie noiembrie 2013 jucam doar in concediu cu nevastă sau cu altii.s-a deschis o sala intr un mall unde mergem regulat.jucând cu altii si văz?nd nivelul unde ma aflam am luat decizia de a lucra cu un antrenor si la trei antrenamente pe săptăm?nă*2ore se vede un pic diferenta .dar mai este mult.mult de lucru.dar când te prinde microbul nu te mai lasa .mai rau ca nevastă dar aici auzi zgomitul m?ng?i si nu ai certificat de casatorie
      Bty.Tiago Apolonia zlc-FH:Rasanter R42/BH-Rasanter R37

      Comentariu


      • #53
        Subscriu cu burtica..
        MAZUNOV-FL-109GR.
        DONIC BLUEFIRE M2
        DONIC BLUEFIRE M2

        Comentariu


        • #54
          La un moment dat, copil fiind, mi-a plăcut tenisul de masă. Am început să joc cu alți copii și mă enervam pentru că unele lovituri nu-mi ieșeau deloc.

          ?n altă perioadă, am jucat (tot de plăcere) cu un coleg care era „instruit” și îmi dădea 100 de mingi pe masă până să se termine punctul. Mai mult de atât, îmi returna și loviturile mai grele și îmi punea loviturile în puncte fixe (sau aproape fixe). Trebuie să recunosc că în perioada asta am simțit efectiv că începe să-mi placă mai mult tenisul de masă.



          Acum scriu ceva pentru domnul care a deschis topicul. A-propos de motivul pentru care mulți căutăm „antrenori”, deși rămânem în continuare amatori.
          Eu am găsit în AmaTur în primul rând o atmosferă fantastică. în al doilea rând am găsit oameni cu care-ți face plăcere efectiv să joci. Te pui cu ei la masă, iei bătaie zdravăn, uneori chiar nu înțelegi ce se întâmplă, dar cu toate astea simți c-ai vrea s-o ții așa în continuare.

          Treptat, a început să-mi placă și tenisul de masă în general. La un moment dat m-am g?ndit că omul de dincolo de fileu ar merita mai mult respect din partea mea. Nu pot să-l oblig să mă ia mereu în serios, deși nivelul meu de joc i-ar da dreptul oricând să joace „la trecerea timpului”. De asemenea, m-am g?ndit că nu pot să „mint” tenisul. Dacă-mi place să-l joc și îmi oferă momente de destindere, ar trebui să fac și eu ceva pentru el. Să arăt că îl respect și pe el (tenisul).

          Cam astea ar fi din punctul meu de vedere niște motive care m-ar determina la un moment dat să caut un om „specializat” în a-i ?nvăța pe alții tenis de masă. Iar dacă aș avea condiții și posibilități, deși o spun foarte sincer că nu prevăd nici un fel de „performanță” pe care aș putea s-o realizez, aș căuta și eu un astfel de om înainte să mă ?ntorc în orice locație și în orice competiție de nivel amator.

          Comentariu


          • #55
            Eu m-am apucat de tenis de masă cu antrenor la 42 (de 6 luni), nu la 30. De ce?
            Pentru ca-mi place la nebunie, pentru ca ma relaxeaza, pentru ca ma destreseaza, pentru ca fac miscare, pentru ca mi-am corectat miscari invatate gresit din clasa a patra de cand joc ca amator, pentru ca ma invata cum sa ma misc, pentru ca ma invata cum sa ma asez pe lovitura, pentru ca am capatat respectul colegilor de la sala, pentru ca se vad rezultatele chiar daca n-am fost decat la 3 competitii de amatori in viata mea si n-am facut mai nimic (pana acum), pentru ca abia astept sa ajung din nou la sala imediat dupa ce am plecat mort de oboseala, pentru ca atunci cand la serviciu sunt foarte stresat doar gandul ca ma duc seara la tenis ma calmeaza... si ar mai fi .. si da, ai dreptate, nu are nici o logica, de ce dracu ma antrenez cu profesor???

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X