Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Intrebare existentiala

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    In primul rand SALUT tuturor ! (sunt nou pe aici...).Ca si raspuns de ce antrenor la o varsta mai inaintata, in ideea in care nu mai tragi nadejde la competitii?(in cazul meu 41 ani) Simplu,am mai pierdut o data vremea la 12 ani , iar acum trebuie sa mai recuperez din ce se poate....acum constient fiind de avantajele,,curative" ale tenisului de masa si nu in ultimul rand frumusetii acestui sport.
    Maxime tuturor!-Alin
    LEMN:Xiom Jazz
    FETE: Yasaka Pride FH, Omega IV Euro BH

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de grasomega Vezi post
      (at)victor0987: Buna de tot! Asta-i spun si eu nevestei: draga, ma duc sa bag in vena niste tenis
      ..macar sotia ta este intelegatoare, a mea deja imi sugereaza sa ma mut la sala.
      cand ii spun ca miscarea de acum este o investitie buna in sanatate pentru batranete, imi raspunde ca este o contradictie ca eu ma duc la sala sa ma mai ”dilesc” putin ca sa-mi faca bine la sanatate, de durerile din umar sau genunchi nici nu-i mai pomenesc, sunt stoic..
      ---------- Post added 15-Feb-2011 at 09:49 ----------
      Postat în original de Antal Denes Vezi post
      Adevarat drog e tenisul de masa , dar ma tratez cu cate un turneu [dezintoxicare ] in care realizez cat de departe sunt de acest joc si saptamanile urmatoare , cum am putin timp ,incep sistematic sa ma drogez .
      Sa vedem cat rezist ?
      ..dupa turneu este si mai rau, plec de acasa la 5 si ajung inapoi tarziu in miez de noapte mort de oboseala si satul de batai, ma bag usor in pat si imi zic ca in sfarsit e destul. a doua zi sunt un sot exemplar, piata, soacra, spal vase, stau in limba stau in cap, nu conteaza, fac orice numai sa citesc iertarea in minunatii ochi albastri... asta pana spre seara cand incepe tremuriciul si astept sa sune telefonul de la altii ca mine sa mergem sa rezolvam ce am gresit la concurs, daca nu suna nu-i nimic ca dau o fuga pe inchidere macar pentru o juma de ora de serve.
      (at)grasomega: iertare omule ca m-au apucat confesiunile si ti-am facut praf topicul, dar cand recunosti esti pe jumatate vindecat, parca asa se zice, nu ca mi-as dori neaparat..

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de grasomega Vezi post
        Pai exact despre asta este vorba: daca nu vrei sa castigi nimic (nici o competitie) si doar participi pentru placerea personala (chiar si la competitii), la ce iti trebuie un antrenor? La ce iti foloseste sa faci treaba corect, daca nu are nici o finalitate? Satisfactie din participare obtii si fara antrenor, asa-i?
        De aceea zic ca nu vad lucrurile in aceeasi lumina ca si tine.
        Am gasit cateva motivatii posibile si le-am punctat ca atare mai sus.

        P.S. Topicul acesta nu este o polemica, ci doar incercam sa gasesc o explicatie pentru actiunile oamenilor.
        Daca motivele specificate de fiecare dintre voi vi se par suficiente pentru a face tenis de masă cu antrenor, eu nu incerc sa conving pe nimeni sa nu mai faca asta. Ba, dimpotriva, va doresc tuturor succes la invatatura si sa va vina si gustul de competitie

        intr-adevar nu vrei sa castigi, dar macar vrei ca atunci cand returnezi o minge sa o dai pe masa (in jumatatea adversarului) si nu sa o dai vertical in plafon.....
        sau poate ca ai un partener care te rupe la fiecare meci si nu vrea sa iti spuna nici un secret....cum de la el vine mingea 'invartita'?....cum de la tine sare mingea in toate directiile?.....sunt multe intrebari ce pot fi puse))......
        vrei si tu sa primesti o bere dupa vreun meci, nu doar sa fii tu cel care da:PPPPP....
        cred ca s-ar mai gasii vreo 2 motive:P))
        blade:
        fh:
        bh:

        Comentariu


        • #29
          sotule, pentru ca unora chiar le place sa faca lucrurile bine, mai bine, foarte bine, fara a avea spirit de competitie, pentru ca vor sa fie buni fara a trebui sa-si dovedeasca sau sa dovedeasca altora acest lucru, pentru ca tenisul de masa nu este un sport usor de inteles si au nevoie sa le explice cineva, pentru ca tenisul de masa este un fel de fitness daca il faci pentru mentinerea / obtinerea conditiei fizice; parerea mea!
          nu te-ai intrebat de ce mi-am luat sedinte de fitness cu antrenor? facand abstractie de faptul ca are cu 10 ani mai putin decat tine sau mine, ca e plin de muschi si ca are ochii verzi ! Pentru ca vreau sa fac fitness mai bine !!

          Comentariu


          • #30
            =))))))))
            daca te-a mincat limba sa intrebi ...
            Timo Boll ALC
            FH: DHS 3 NEO 2.2
            BH: DHS 3 NEO 2.2

            Comentariu


            • #31
              Pfoai de mine, asta-i chiar nevasta-mea!
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #32
                Sara ce parere are despre acest subiect?

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de alifly Vezi post
                  In primul rand SALUT tuturor ! (sunt nou pe aici...).Ca si raspuns de ce antrenor la o varsta mai inaintata, in ideea in care nu mai tragi nadejde la competitii?(in cazul meu 41 ani) Simplu,am mai pierdut o data vremea la 12 ani , iar acum trebuie sa mai recuperez din ce se poate....acum constient fiind de avantajele,,curative" ale tenisului de masa si nu in ultimul rand frumusetii acestui sport.
                  Maxime tuturor!-Alin
                  culmea și eu ma numesc Alin, și eu am vreo 40 de ani, și eu am mai încercat odata pe la vreo 14 ani sa joc, iar daca aș putea m?ine mi-aș angaja un antrenor

                  Comentariu


                  • #34
                    Intrebare rautacioasa

                    Mi se pare rautacioasa si rau intentionata intrebarea. Am 31 de ani si m-am apucat sa joc cu antrenor. De ce? De placere. Placerea de a invata, placerea de a juca. Cam din acelasi motiv pentru care joaca marea majoritate un sport. Daca tu esti la alt nivel si joci pentru a castiga concursuri, inseamna ca ceilalti n-ar trebui sa joace?
                    Ma intreb daca Timo Boll isi pune aceeasi intrebare despre toti care n-au reusit vreodata sa castige vre-o competitie internationala, au 38 ani (cel putin 10 ani de jucat tennis de masa), ceva burtica si clar nici o sansa sa faca o cariera din sportul asta, dar totusi joaca de ani si ani in aceleasi competitii locale. Oare pentru ce joaca acesti oameni? De castigat oricum n-o sa castige in viata lor mare lucru, mai bine de atat oricum n-o sa joace ba din contra sunt deja batrani pentru performanta in sportul asta, unde mai pui ca nimeni n-o sa auda vreodata de ei. Si partea mai jenanta e ca ei joaca ca sa castige, nu le iese dar totusi insista.
                    Cred ca sentimentul exagerat de superioritate si lipsa de respect fata de altii cu mult sub categoria lui de joc nu intra in comportamentul lui Timo Bol, din pacate nu pot sa spun acelasi lucru despre altii.
                    Postat în original de grasomega Vezi post
                    De ce oameni pe la 30 de ani se apuca de tenis de masă cu antrenor?
                    Sa detaliez putin nedumerirea: este vorba de oameni care nu vor sa faca din tenisul de masa un scop in viata si nu vor participa la concursuri (desi, pofta vine mancand). Tenisul de masa nu este un sport usor de inteles si nu este unul pe care sa-l faci pentru fitness (poti face asta mai eficient facand alte sporturi).
                    Situatia nu este similara cu cea in care elevul este o tipa bine, plina de bani si nesatisfacuta si antrenorul are muschii bine aranjati si nici cazul in care barbatul implinit face aerobic sau dansuri cu o antrenoare / profesoara aratoasa.
                    Am vazut cateva asemenea persoane si nu reusesc sa pricep, poate imi dati cateva idei... Una dintre ele este sugerata de nevasta-mea: unii oameni (care isi permit) invata mai usor cu antrenor decat singuri. Argumentul meu contra: sigur, dar pentru ce? Daca esti amator si asa vei ramane si nu ai nici spirit de competitie, de ce cu antrenor?
                    Am vrut sa postez pe blog asta, dar acolo nu citeste nimeni
                    P.S. Nevasta-mea nu intelege spiritul de competitie decat pana la un punct.
                    Ultima editare de UnKN; 03.sep.2013, 13:40.

                    Comentariu


                    • #35
                      Unii cauta un antrenor la aceasta varsta pentru ca acum au descoperit tenisul si vor sa joace pentru placerea lor cat mai bine, chiar daca nu vor castiga campionatul national, asa cum altii citesc carti pana la 90 de ani din placere si pentru ca vor sa-si hraneasca sufletul cat mai mult, chiar daca nu vor ajunge academicieni.
                      Simplu!
                      Blade-Darker speed 90
                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                      Bh- Testing

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de UnKN Vezi post
                        Mi se pare rautacioasa si rau intentionata intrebarea. Am 31 de ani si m-am apucat sa joc cu antrenor. De ce? De placere. Placerea de a invata, placerea de a juca. Cam din acelasi motiv pentru care joaca marea majoritate un sport. Daca tu esti la alt nivel si joci pentru a castiga concursuri, inseamna ca ceilalti n-ar trebui sa joace?
                        Ma intreb daca Timo Boll isi pune aceeasi intrebare despre toti care n-au reusit vreodata sa castige vre-o competitie internationala, au 38 ani (cel putin 10 ani de jucat tennis de masa), ceva burtica si clar nici o sansa sa faca o cariera din sportul asta, dar totusi joaca de ani si ani in aceleasi competitii locale. Oare pentru ce joaca acesti oameni? De castigat oricum n-o sa castige in viata lor mare lucru, mai bine de atat oricum n-o sa joace ba din contra sunt deja batrani pentru performanta in sportul asta, unde mai pui ca nimeni n-o sa auda vreodata de ei. Si partea mai jenanta e ca ei joaca ca sa castige, nu le iese dar totusi insista.
                        Cred ca sentimentul exagerat de superioritate si lipsa de respect fata de altii cu mult sub categoria lui de joc nu intra in comportamentul lui Timo Bol, din pacate nu pot sa spun acelasi lucru despre altii.
                        Nu ai inteles sensul intrebarii mele sau nu ai citit atent ce am scris.
                        Inteleg ca oamenii joaca din placere - eu insumi fac asa. Eu incurajez oamenii sa joace tenis sau sa faca un sport, oricare ar fi el.
                        Nu am un sentiment de superioritate si am incercat sa clarific asta de la inceput.
                        In opinia mea, daca joci din placere, joci cu un partener, nu cu un antrenor (care sa-ti faca cutie si tot tacamul). Daca vrei sa fii competitiv, inteleg sa faci ore cu un antrenor.
                        E mai clar acum?
                        De altfel, nu vreau sa combat parerea nimanui, dupa cum am mai scris si la momentul postarii initiale, ci doar sa aud ceva motive, din curiozitate.
                        P.S. M-am simtit putin jignit de abordarea ta, mai ales ca nu am deschis topicul pentru a comenta nivelul de joc al unuia sau al altuia (nici al meu sau al tau, daca are vreo importanta).
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de dado_daniel Vezi post
                          Unii cauta un antrenor la aceasta varsta pentru ca acum au descoperit tenisul si vor sa joace pentru placerea lor cat mai bine, chiar daca nu vor castiga campionatul national, asa cum altii citesc carti pana la 90 de ani din placere si pentru ca vor sa-si hraneasca sufletul cat mai mult, chiar daca nu vor ajunge academicieni.
                          Simplu!
                          Merci de raspuns.
                          Cam asa ma gandeam si eu, dar eram curios daca altii au alte pareri (se pare ca au)
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #38
                            Si eu m-am simtit un pic jignit de intrebarea ta: De ce ai avea nevoie sa te duci la antrenor daca esti incepator la 30 de ani?
                            Raspuns: Din acelasi motiv pentru care se duc toti la antrenor. Sa mai invete cate putin (atat cat le permite varsta si capacitatea fiecaruia) din sportul care le place. Sa presupui ca unii nu au voie sau nevoie sa invete doar pentru ca nu vor ajunge prea departe mi se pare un pic jignitor.

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de UnKN Vezi post
                              Si eu m-am simtit un pic jignit de intrebarea ta: De ce ai avea nevoie sa te duci la antrenor daca esti incepator la 30 de ani?
                              Raspuns: Din acelasi motiv pentru care se duc toti la antrenor. Sa mai invete cate putin (atat cat le permite varsta si capacitatea fiecaruia) din sportul care le place. Sa presupui ca unii nu au voie sau nevoie sa invete doar pentru ca nu vor ajunge prea departe mi se pare un pic jignitor.
                              Repet: citeste atent tot postul si nu scoate din context, astfel incat sa vorbesti despre ce vrei tu, cand eu vorbesc despre cu totul altceva.
                              Referitor la raspuns, multumesc pentru prima parte, este ceea ce cautam sa aflu cu acest post. Cat despre partea a doua, prefer s-o ignor, pentru a nu duce discutia pe o panta pe care nu o doresc.
                              P.S. Cand ai postat, ai observat ca dl. Adimucu a luat Premiul Special de Gropar Sef pentru dezgroparea unui post din 2011?
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #40
                                Cristi ,eu am numerosi antrenori (toti adversarii din amatur) iar problema acelora care vor performanta in amatur o pot descoperii in cadrul competitiilor organizate de F R T M.
                                PLACEREA DE A JUCA IN AMATUR ESTE DEASUPRA REZULTATULTATELOR.

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de grasomega Vezi post
                                  De ce oameni pe la 30 de ani se apuca de tenis de masă cu antrenor?
                                  Pentru ca trebuie sa fie cineva competent care sa le spuna "prietene, daca voiai tenis de masă te apucati pe la 7-8 ani, nu la 30; fugi la o bere..."

                                  Lasand gluma la o parte (dar nu de tot), si eu mi-as "trage" un antrenor, asta presupunand ca am timpul necesar pentru antrenamente constante. De ce? Simplu...cum au mai spus si altii, in postarile precedente, pentru ca imi place ca tot ceea ce fac sa fie cat mai bine facut, chiar daca este la un nivel de amatori. Pentru ca spiritul de competitie exista in 90% dintre barbati (si 10% dintre femei) si vrem sa castigam. Iar ca sa castigam avem nevoie ca cineva sa ne indrume cum sa jucam corect, sportul asta nu este chiar un sport care se poate fura de la adversar sau partenerii de joaca.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de dinicescuion Vezi post
                                    Cristi ,eu am numerosi antrenori (toti adversarii din amatur) iar problema acelora care vor performanta in amatur o pot descoperii in cadrul competitiilor organizate de F R T M.
                                    PLACEREA DE A JUCA IN AMATUR ESTE DEASUPRA REZULTATULTATELOR.
                                    Tocmai aici e spilul intrebarii: vorbeam de oameni care platesc ore cu antrenor profesionist pentru a invata sa joace tenis cu prietenii, care joaca la acelasi nivel cu ei (la primul moment).
                                    Pana acum am inteles asa (nu numai din acest topic):
                                    - oamenii vor sa faca lucrurile bine, sa aiba satisfactia lucrului bine facut
                                    - unii nu au partener si profita mai mult de pe urma unui antrenor, decat a partenerilor la acelasi nivel
                                    - unii vor doar sa faca sport
                                    - unii vor sa simta placerea de a juca tenis de masă - discutabil, dar perfect acceptabil
                                    - omul face ce vrea cu banii lui
                                    dar si:
                                    - totul se poate rezuma la competitie (vreau sa-l pot bate pe x-ulescu, vreau sa castig un concurs) si, poate, orgoliu personal
                                    - putini au inteles ce problema aveam
                                    P.S. Acum imi pare rau ca n-am inchis la timp acest topic
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Buna ziua,eu am 46 de ani si invat acum cu un antrenor sa joc,mai bine.
                                      Ce este rau in faptul ca vrei sa te perfectionezi si sa arzi mai bine,cateva kilograme.
                                      Macar daca fac asta de dragul miscarii nu inseamna ca trebuie sa si stau ca tamaia sa iau bataie,
                                      consolandu-ma cu faptul ca uite mai,ce frumos dadea adversarul
                                      Eu zic asa,esti batran atunci cand crezi asta,daca vrei sa fii tanar,nu anii,te opresc ci mintea.
                                      Am jucat tenis in copilarie,ca distractie intre antrenamentele de polo de la bazinul Rapid.
                                      Am invatat ca tiganul dupa ureche,lovesc cu reverul,pe toata masa,forhand,abia acum am descoperit.
                                      Dupa cateva lectii,in jur de 20,parca sunt altul(sau cel putin asa mi se pare mie).
                                      Ideea de baza este sa vrei,nu eu am spus asta ci altii mai destepti.
                                      DACA VREI ,POTI.
                                      Asa ca indiferent de ce credaltii,eu incerc si sunt sigurca am sa reusesc.

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        "ciudatenia" pe care ati semnalat-o si pe care spuneti ca vreti sa o lamuriti nu este altceva decât indicatorul âmbucurator al entuziasmului si seriozitatii inoculate ca prin minune tuturor practicantilor români ai acestui frumos joc, un "semn" al performantei care se apropie

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Sa fie clar pana la urma sunt unii oameni mai inzestrati,care nu au nevoie de antrenor sau nu vor sa recunoasca acest lucru.
                                          Tatal meu era frizer si mereu imi spunea,tata,eu decat sa pun o priza,mai bine pun pe altul care stie sa o faca,sa o puna,iar eu in timpul
                                          asta imi fac meseria mea si castig,cat sa ii dau si lui si mie sa mancam.
                                          Traducand acum in vremurile noastre,am 46 de ani,am facut ceva pana acum,e momentul sa lasam pe cei care stiu un sport,precum tenisul sa ma invete.
                                          Asa cum spunea cineva mai sus,sigur nu o sa fac ca unul care face de la 7-8 ani,dar macar incerc,
                                          Tot cineva mai sus spunea"mai bine du-te la o bere",sincer am fost,dar berea e buna cate o data,sportul,e bun de fiecare data.
                                          Imi cer scuze,daca supar,dar sa mor gandind,ca daca incercam aveam o sansa,mai bine sa incerc de o mie de ori,numai cine nu incearca nu reuseste.
                                          Nu trebuie sa-ți fie frica de perfecțiune, n-o s-o atingi niciodata.A spus marele Salvador Dali si daca el a spus asta cine sunt eu sa il judec.
                                          Sau un alt mare ganditor a zis:Da-i unui om un peste, si va fi satul o zi întreaga: ?nvata-l sa pescuiasca si va fi satul o viata întreaga.
                                          Lao Tzu

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de giulesti202 Vezi post
                                            Sa fie clar pana la urma sunt unii oameni mai inzestrati,care nu au nevoie de antrenor sau nu vor sa recunoasca acest lucru.
                                            Tatal meu era frizer si mereu imi spunea,tata,eu decat sa pun o priza,mai bine pun pe altul care stie sa o faca,sa o puna,iar eu in timpul
                                            asta imi fac meseria mea si castig,cat sa ii dau si lui si mie sa mancam.
                                            Traducand acum in vremurile noastre,am 46 de ani,am facut ceva pana acum,e momentul sa lasam pe cei care stiu un sport,precum tenisul sa ma invete.
                                            Asa cum spunea cineva mai sus,sigur nu o sa fac ca unul care face de la 7-8 ani,dar macar incerc,
                                            Tot cineva mai sus spunea"mai bine du-te la o bere",sincer am fost,dar berea e buna cate o data,sportul,e bun de fiecare data.
                                            Imi cer scuze,daca supar,dar sa mor gandind,ca daca incercam aveam o sansa,mai bine sa incerc de o mie de ori,numai cine nu incearca nu reuseste.
                                            Nu trebuie sa-ți fie frica de perfecțiune, n-o s-o atingi niciodata.A spus marele Salvador Dali si daca el a spus asta cine sunt eu sa il judec.
                                            Sau un alt mare ganditor a zis:Da-i unui om un peste, si va fi satul o zi întreaga: ?nvata-l sa pescuiasca si va fi satul o viata întreaga.
                                            Lao Tzu
                                            Prietene, recunosc, la faza asta ... m-ai ...pierdut.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Intrebarea este unde te-am pierdut sa inteleg unde te pot gasi.
                                              Poate te pot ajuta sa intelegi ce nu ai reusit singur,oricum multumesc sincer pentru apelativul "prieten".
                                              Cred ca asta este si rostul acestui tip de topic,sa ne facem prieteni si sa discutam diverse,teme sa ne exprimam diverse opinii.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Pe langa toate aceste competitii organizate in cadrul Amatur mai este una si foarte imortantaaa..cea din sala de antrenament, acolo unde jucam saptamanal cu colegii si prietenii. Unii joaca de 20-30 de ani, altii de 2-3 ani, altii au jucat o perioada cand erau copii si acum au redescoperit drogul.
                                                Desi am 38 de ani si ma inscriu in ultima categorie, adica am jucat la o varsta mai frageda si acum am reluat tenisul de masa de 2 ani, tare as vrea si eu un antrenor daca as avea posibilitatea.Cu totii tindem sa jucam cat mai bine sa ne ajungem colegii din urma "sa dam si noi ca ei" toate acele lovituri speciale si nu in ultimul rand sa nu fim ciuca batailor in sala de antrenament.
                                                "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                                Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                                BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Poate anumite persoane au descoperit frumusetea acestui sport mai tarziu. Practicandu-l, vor sa se perfectioneze, sa-si demonstreze, lor insasi in special, ca pot juca un joc mai performant( nu doar de divertisment). Participarea la un concurs, castigarea unui premiu, este rasplata devotamentului pentru acest sport, dar si ajustarea unor lovituri, invatarea unui joc elegant, cu ajutorul unui specialist in domeniu, iti aduce satisfactie personala si aprofundarea a acestui sport.
                                                  Blade: TBS Old Tag
                                                  Fh:XIOM Vega Pro
                                                  Bh:XIOM Vega Pro

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Sau nevoia de socializare si de a iesi din monotonie isi spune cuvantul.
                                                    Creati un site gratuit accesand http://mfirma.ro.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X