Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lipire, dezlipire, intretinere

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lipire, dezlipire, intretinere

    Salut!
    Sunt amator si intentionez sa-mi iau o paleta profi. Ce-mi recomandati?
    M-am cam hotarat sa incerc un lemn Timo Boll All+ cu fete Brice FX. Cum vi se pare combinatia? Ma consider un jucator nici doar ofensiv nici doar defensiv, deci cred ca all+ mi se potriveste.

    De asemenea as vrea sa stiu cum trebuie intretinuta paleta, cum sa tai fetele, cum sa aplic lipiciul si cum sa le dezlipesc, precum si ce substante sunt mai bune. Am cautat pe forum raspuns la aceste intrebari si, desi m-am lamirit in linii mari asupra unora dintre ele, nu am gasit un raspuns "general", poate va folosi si altora topicul asta.
    Blade: Timo Boll ALL+
    FH: Sriver FX 2.1
    BH: Sriver FX 2.1

  • #2
    Lemnul este ales bine, dar fețele.... Exista jucatori ofensivi cu zeci de ani de practica care nu se incumeta la Bryce.
    Sriver FX este mult mai potrivit. Adeziv: Butterfly Fair Chack daca mergi pe varianta simpla sau Basic Chack daca mergi pe varianta Power Sponge.
    Nu-i un sfat, este o sugestie
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Mersi pentru raspuns, VISCO, cred ca o sa merg pe varianta Sriver FX power sponge. Nu stiu daca ma descurc cu lipirea fetelor (si taierea lor ), am citit doar cate ceva de pe forum, alta sursa nu am avut.

      Mersi inca o data
      Blade: Timo Boll ALL+
      FH: Sriver FX 2.1
      BH: Sriver FX 2.1

      Comentariu


      • #4
        Salut,

        Ca sa nu mai deschid un nou topic si pentru ca intrebarea mea are legatura cu ce a intrebat Nero:

        Tot spre un Timo Boll All+ m-am orientat si eu dar cu SriverFX pe forehand si
        un Tackiness Special Soft pe backhand asa ca intrebarea mea suna cam asa: e corect sa folosesc Fair Chack pentru ambele si mai ales de cate ori trebuie aplicat lipiciul pe fata inainte de a efectua lipirea pe lemn (am citit intr-un tutorial pe undeva ca se aplica de cateva ori pe fata pentru a determina cauciucul sa se stranga si de abia apoi se aplica fata pe lemn).Daca e corect ce am spus mai sus cum anume se procedeaza: se da cu lipici pe fata se lasa sa se usuce o zi sa zicem dupa care se repeta procedeul ? Pana cand se repeta procedeul asta? Raman recunoscator oricui imi poate oferi niste informatii exacte sau link-uri catre tutoriale pentru lipit fete
        Blade: Stiga Clipper Wood
        FH: Sriver FX
        BH: Tackifire Special Soft

        &&

        Blade: Primorac Carbon
        FH: Sriver G2 FX
        BH: Tackifire Chop

        Comentariu


        • #5
          colestt.com - ai si filmulete . Cu lipici Basic Chack am lipit si pot sa iti zic , dar cu Fair nu. Nu e "big deal" , am fost stresat si eu la inceput si i-am innebunit pe toti cu intrebari . Unii zic ca e bine sa dai un strat de lipici si sa stai cateva ore sa intre bine lipiciul in burete - asta e prima etapa. Nu e ceva musai.

          Dupa aia dai un strat uniform pe lemn, si unul pe o fața. Stai sa zicem intre 5-10 minute sa se zvinte . Cred ca 10 e mai bine ca sa dai timp sa se stranga fața la loc ( in prima faza se dilata , se mareste ca suprafata apoi se strange).
          Dupa ce a trecut intervalul de timp , fixezi fața la baza manerului si incepi sa o fixezi prin derulare spre capul lemnului cu atentie sa nu prinzi bule de aer . Apoi cu un cilindru apesi peste fața ca sa fie lipita bine. Dupa care iei o foarfeca si tai dupa conturul paletei. Incearca sa nu tai mult odata ci sa fie multe, multe taieturi succesive - ca un poligon cu multe laturi inscris intr-un cerc
          ATENTIE : nu taia exact dupa lemn , ci lasa o margine de siguranta de vreo 5 mm. Dupa relipiri succesive s-ar putea ca fețele sa se stranga si sa nu patzesti sa fie mai mici ca lemnul . Apoi repeti operatia cu cealalta fața.

          Dupa asta tine-le 5 minute sub un vraf de carti la presat si poti mere sa joci
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #6
            A jucat cineva cu fete Tackfire Special Soft sau Tackiness Chop? Cum se comporta fata de Sriver FX?

            P.S. Mersi, vali, mi-a folosit si mie ce ai scris
            Blade: Timo Boll ALL+
            FH: Sriver FX 2.1
            BH: Sriver FX 2.1

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Nero
              A jucat cineva cu fete Tackfire Special Soft sau Tackiness Chop? Cum se comporta fata de Sriver FX?
              P.S. Mersi, vali, mi-a folosit si mie ce ai scris
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #8
                Mai am o intrebare legata de lipirea fetelor.
                Ce se intampla daca lipesc fetele imediat dupa aplicarea lipiciului, fara sa astept sa se usuce? Se intinde, cumva, buretele prea mult si risc sa se rupa dupa un timp, sau ceva similar?
                Intreb pentru ca am citit pe forum ca, dupa un timp, fata se micsoreaza, dar daca o lipim repede, suprafata ei se va mari si problema aceasta dispare. Sau nu?...
                Blade: Timo Boll ALL+
                FH: Sriver FX 2.1
                BH: Sriver FX 2.1

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Nero
                  A jucat cineva cu fete Tackfire Special Soft sau Tackiness Chop? Cum se comporta fata de Sriver FX?
                  P.S. Mersi, vali, mi-a folosit si mie ce ai scris

                  Eu am tackines c si sriver pe un lemn all+. Merge bine atata stiu E destul de lenta paleta si eu tot nu stiu prea bine sa o invart.. E o combinatie pt incepatori zic eu.
                  M. Maze FL
                  FH:Roundell Soft 1.9
                  BH: Tenergy 80 1.9

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Nero
                    Mai am o intrebare legata de lipirea fetelor.
                    Ce se intampla daca lipesc fetele imediat dupa aplicarea lipiciului, fara sa astept sa se usuce? Se intinde, cumva, buretele prea mult si risc sa se rupa dupa un timp, sau ceva similar?
                    Intreb pentru ca am citit pe forum ca, dupa un timp, fata se micsoreaza, dar daca o lipim repede, suprafata ei se va mari si problema aceasta dispare. Sau nu?...
                    Pentru orice adeziv exista asa numita faza deschisa - trebuie sa lasi sa se zvinte un pic adezivul. S-ar putea ca sa te trezesti in toiul meciului ca ti se desprinde fața de pe lemn si atarna
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      Tackifire Special Soft sunt fete de atac cu efect mult si control bun, dar cu buretele un pic mai tare 38 de grade, mai tare decat Bryce care are 35 de grade duritate dar are in schimb topshet-ul (fata de cauciuc) mult mai rigida...

                      La o fata conteaza mult si topsheet-ul dar si duritatea buretelui care se traduce prin rezilienta mai mare si o saritura mai puternica...

                      Tackiness Chop e o fata defensiva dar folosita de multi atacanti care nu dau tops pe rever foarte mult si pun pe masa de control. E o fata moale cu 30 de grade duritate si topsheet moale cu mult efect. Foarte buna pentru taiat pe masa si servicii, stopuri si topspinuri moi sau contre la nevoie daca lemnul sare destul de mult.

                      Fetele se aseamna ca au mult efect si taieturile sunt bune cu mult efect, diferenta e ca prima permite topspinuri in forta iar a doua nu, dar permite o aparare eficienta.

                      Succes
                      Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                      Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                      Oricine se joaca insa putini joaca...

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Nero
                        Mai am o intrebare legata de lipirea fetelor.
                        Ce se intampla daca lipesc fetele imediat dupa aplicarea lipiciului, fara sa astept sa se usuce? Se intinde, cumva, buretele prea mult si risc sa se rupa dupa un timp, sau ceva similar?
                        Intreb pentru ca am citit pe forum ca, dupa un timp, fata se micsoreaza, dar daca o lipim repede, suprafata ei se va mari si problema aceasta dispare. Sau nu?...
                        Cred ca nu ai inteles f bine esenta problemei. Sa incerc sa-ti expilc:
                        1.Cand este data proaspat cu adeziv, orice fața se expandeaza (creste suprafața sa) mai mult sau mai putin, aparand fenomenul de cupola, adica se curbeaza convex.
                        2. Daca incerci sa o lipesti imediat nu functioneaza, deoarece adezivul nu lipeste pana nu elimina o parte din solventi.
                        3. Dupa un timp, odata cu eliminarea totala a solventilor, fețele se strang la loc. Daca tai fețele cand sunt sub efectul adezivului, dupa revenire ele vor fi mai mici decat sablonul (lemnul).
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          Va multumesc tuturor pentru informatii

                          2. Daca incerci sa o lipesti imediat nu functioneaza, deoarece adezivul nu lipeste pana nu elimina o parte din solventi.
                          Asta nu stiam, m-am lamurit acum, mersi.
                          Blade: Timo Boll ALL+
                          FH: Sriver FX 2.1
                          BH: Sriver FX 2.1

                          Comentariu


                          • #14
                            Ce folositi ca sa neteziti marginile fetelor dupa taiere? O bucata de smirghel e buna?
                            Blade: Timo Boll ALL+
                            FH: Sriver FX 2.1
                            BH: Sriver FX 2.1

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Nero
                              Ce folositi ca sa neteziti marginile fetelor dupa taiere? O bucata de smirghel e buna?
                              Un polizor si o mina sigura. Polizezi astfel incit vectorul viteza periferica sa fie perpendicular pe suprafata fetei, fara ca piatra sa atiga lemnul, paleta sprijinindu-se pe suportul polizorului.
                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                              Comentariu


                              • #16
                                Mersi de info O sa incerc sa le tai cat mai bine.
                                Blade: Timo Boll ALL+
                                FH: Sriver FX 2.1
                                BH: Sriver FX 2.1

                                Comentariu


                                • #17
                                  Salut,

                                  Revin cu o intrebare legata de lipici pentru ca tocmai am primit comanda de la Buzău si in loc de Basic Chack cum am comandat am primit Fair Chack.

                                  Care este diferenta intre ele ? Pot folosi Fair Chack daca nu vreau sa lipesc fetele prea des sau care sunt avantajele si dezvantajele folosirii fiecarui lipici ? Am inteles ca Fair Chack-ul e un speed glue dar ce inseamna asta mai detaliat ?

                                  Multam pentru raspunsuri
                                  Blade: Stiga Clipper Wood
                                  FH: Sriver FX
                                  BH: Tackifire Special Soft

                                  &&

                                  Blade: Primorac Carbon
                                  FH: Sriver G2 FX
                                  BH: Tackifire Chop

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    adica dupa lipire o sa sara mai tare paleta, o perioada, cei care au un joc ofensiv lipesc de fiecare data inainte de antrenament sau de meci fetele pt a-si pastra "calitatile" si a reactiva buretele fetelor, ii ajuta mai mult la loviturile de top spin, teoretic o fata off lipita agata mai bine decat o fata off nelipita pt un joc de control(all) nu trebuiesc lipite de fiecare data fetele, acum incearca si vezi cum ti se pare si cum te avantajeaza .
                                    Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                    Fh: Xiom Omega II euro black
                                    Bh: Xiom Omega I euro max red
                                    Glue: Xiom i-bond
                                    http://www.okclub.lx.ro

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de sleepless
                                      Salut,
                                      Am inteles ca Fair Chack-ul e un speed glue dar ce inseamna asta mai detaliat ?
                                      Da, Fair-Chack e pentru speed glue, adica lipire inainte de meci, efectul dureaza cateva ore, Basic Chack e pentru lipire "permanenta", desi se vor dezlipi fetele dupa un timp.
                                      Blade: Timo Boll ALL+
                                      FH: Sriver FX 2.1
                                      BH: Sriver FX 2.1

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Si mai este ceva: Basic Chack-ul este pentru orice fel de fețe, pe cand Fair Chack-ul este contraindicat fețelor de tip "tensor" (cele cu asa zis efect speed glue incorporat).
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Intrucat nu prea am gasit Basic Chack prin București si nu mai puteam astepta, am folosit Fair Chack-ul pe care l-am primit in comanda si am lipit fetele, respectiv un SriverFx si un Tackifire Special Soft pe un Timo Boll All+.

                                          Intrebarea mea este acum: cat va dura, estimativ, pana cand va trebui sa lipesc fetele din nou ?

                                          Ceea ce am observat e ca la speed glue intr-un minut si ceva deja se evapora din solventi de pe lemn iar fetele nu prea se curbeaza desi le-am primat.
                                          Blade: Stiga Clipper Wood
                                          FH: Sriver FX
                                          BH: Tackifire Special Soft

                                          &&

                                          Blade: Primorac Carbon
                                          FH: Sriver G2 FX
                                          BH: Tackifire Chop

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Daca esti multumit de viteza si efectul pe care-l au peste cateva zile, atunci nu trebuie sa le relipesti, chiar daca ai folosit Fair Chack. Cand vei simtii nevoia celor doua enumerate mai sus, atunci...relipeste.
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Recomanzi o relipire tot cu Fair Chack sau sa trec pe Basic ?
                                              Multam pentru sfaturi
                                              Blade: Stiga Clipper Wood
                                              FH: Sriver FX
                                              BH: Tackifire Special Soft

                                              &&

                                              Blade: Primorac Carbon
                                              FH: Sriver G2 FX
                                              BH: Tackifire Chop

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Basic contine multa guma pentru o putere mare de lipire si un solvent putin agresiv cu buretii iar Fair are solvent special pentru a forta "limitele" de viteza si efect. Depinde ce-ti doresti. Daca echipamentul este deja prea rapid pt. abilitatile tale actuale de joc, foloseste Basic, si numai daca este nevoie, adica daca fețele sau cam dezlipit. Asta nu ar trebui sa se intample dupa al doilea sau al treilea strat din "viatza" unei fețe, mai ales daca ai pus paleta putin la presat.
                                                Daca insa, crezi ca ti-ar mai trebui ceva viteza in plus, foloseste Fair chiar inainte de inceputul fiecarei partide. Vreau sa-ti spun ca este chiar recomandata folosirea Basic-ului pentru primare, adica primele doua, trei straturi necesare unei bune lipiri urmate de straturi de Fair Chack care "agreseaza" mai putin buretele prin straturile de Basic.
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Daca imi permiteti am sa va spun si eu ceva din scurta mea experienta cu lipitul fetelor.
                                                  Am luat un Fair Chack cu care am lipit 2 fete DHS G777 cu burete alb pe un lemn dhs Wind Series, off dupa cum scria pe el.
                                                  Am dat cate 2 straturi de speed-glue pe lemn si cate unul pe fete, dupa care le-am "uitat" la uscat vreo 7 - 8 ore, apoi le-am mai dat o mana la toate, le-am lipit fara sa mai astept deloc si le-am bagat la presat 10 min.
                                                  Asta s-a intimplat cam acum 2 saptamani si pot sa spun ca sunt multumit in continuare de caracteristici Speed/spin/control.
                                                  E adevarat ca nu mai are acel sound de la inceput (4 -5 ore), dar eu zic ca merge si cu speed-glue, chiar daca nu le relipesti foarte des.
                                                  Asta in conditiile in care nu esti un profesionist..

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X