Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lipire, dezlipire, intretinere

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Straturile de pe lemn care au fost lasate 7-8 ore la uscat au fost adaugate dupa parerea mea,in plus. Asa cum am mai spus candva intr-un thread, fețele de paleta nu se lipesc precum Linoleumul pe pardoseala. Nu se urmareste efectul mecanic maxim de lipire ci inmuierea si elasticizarea fețelor care este data de solventi. Daca acestia au fost complet eliminati prin lasarea separata mult timp a celor doua suprafețe de lipit, atunci nu mai ramane decat lipirea mecanica. Lemnul nu se primeaza. Mai bine dadeai doua straturi pe fețe, mai ales daca erau noi.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #27
      Mersi de sfat, dar revin cu o intrebare. Cum stiu care fețe sunt de tip "Tensor" si care nu pentru ca nu pe toate e specificat acest lucru?
      Adica ce s-ar putea intampla cu astfel de fețe daca le-ai "speed-gluida" -Si-ar pierde foarte repede proprietatile?

      Comentariu


      • #28
        De obicei se specifica despre o anumita fața ca e de tip "tensor" sau cu efect speed glue incorporat. Unele fete din astea pot sa fie lipite cu speed-glue iar altele ... nu stiu. Cele chinezesti de tip tensor nu au nimic special decat ca s-a lipit cauciucul pe burete in conditii speciale - adica a fost lipit in faza de expandare a buretelui. Celelalte (europene, japoneze) cica au o structura speciala a buretelui ... dreacu stie
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #29
          Da asa e... probabil ca pe alea chinezesti cum am eu DHS-urile sunt trecute toate detaliile importante, dar inteleg doar ei ptr că nu prea sunt darnici cu engleza. Important este, cred eu, sa le urm?rim evolu?ia in timp si sa ne stabilim noi un coeficient de uzura a fețelor, care difera de la jucator la jucator. Chiar ar fi interesanta o listare din partea tuturor cu tipul de fețe pe care le-au folosit, daca si-au pastrat proprietatile si dupa cele aprox. 80 de ore garantate ptr un nivel maxim de joc.

          Comentariu


          • #30
            Pe alea chinezesti le poti da cu speed-glue asa din cate m-am informat eu. Pe de alta parte daca tot se scoate spped-glue anul asta ce rost are sa incepi? Mai bine iti iei niste fete cu caracteristici foarte bune (speed , spin) si lasi speed-glue la o parte. Ce rost are sa iei de exemplu Sriver si sa dai cu speed glue cand mai bine iei Bryce si dai cu lipici normal ?
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #31
              Vali imi place ca in legatura cu echipamentul ai facut o alegere echilibrata

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Andrei
                Vali imi place ca in legatura cu echipamentul ai facut o alegere echilibrata
                Am facut comanda la 2 lemne : BTY Cryzer si Stiga Clipper . Sa vezi atunci ce echilibrata o sa fie . Sa stii ca lemnul ala de Hanoi e un ALL+/OFF . Nesperat ce bine se comporta. Daca nu ar fi asa de greu mai ca l-as folosi si pe mai departe.
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #33
                  Mi-am luat Timo Boll All+ cu fete Sriver FX si am jucat deja cu paleta.
                  Diferenta a fost enorma fata de orice alta paleta cu care mai jucasem. La inceput m-a speriat viteza cu care sarea mingea, primele lovituri au ajuns afara, inclusiv servele taiate, dar dupa 10 minute ma obisnuisem. Controlul e foarte bun, practic trimiteam mingea oriunde voiam, desi, e adevarat, timp de ora am tot "invatat" paleta, problemele cele mai mari avandu-le cu servele back-spin, erau cam lungi, efectele laterale insa mi-au intrat din prima asa cum intentionam. Ceea ce m-a impresionat cel mai tare insa au fost block-urile, cand adversarul smash-uia cat de cat pe centrul mesei paleta returna aproape toate mingile cu un control foarte bun.
                  Am vrut sa mai joc putin inainte de a va spune impresiile mele, dar ar mai fi durat o saptamana
                  Blade: Timo Boll ALL+
                  FH: Sriver FX 2.1
                  BH: Sriver FX 2.1

                  Comentariu


                  • #34
                    Felicitari Nero, s-o stapanesti sanatos.
                    Blade: Andro Super Core Carbon Light ca fulgu' dar OFF
                    FH: Sriver FX PowerSponge 2.2 black
                    BH: Sriver FX PowerSponge 2.2 black
                    I'm back in black

                    Comentariu


                    • #35
                      Mersi
                      Blade: Timo Boll ALL+
                      FH: Sriver FX 2.1
                      BH: Sriver FX 2.1

                      Comentariu


                      • #36
                        Buna ziua!
                        M-am apucat si eu dupa o pauza de multi ani sa joc tenis de masă. Jucand cu paleta unui cunoscut (cu lemn Butterfly (nu stiu ce fel era) si fete Bryce)) m-am hotarat sa imi cumpar si eu o paleta deoarece am vazut diferenta fata de paleta Gold Cup veche cu care jucam eu. Am optat pentru urmatoarea combinatie:
                        Lemn: Timo Boll Forte OFF
                        Fete: Tibhar Torpedo Soft 2 mm si Donic New Desto F3 1,8 mm.
                        Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti de combinatia asta.
                        Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                        Comentariu


                        • #37
                          lipire, dezlipire, intretinere

                          Postat în original de Cip
                          Buna ziua!
                          M-am apucat si eu dupa o pauza de multi ani sa joc tenis de masă. Jucand cu paleta unui cunoscut (cu lemn Butterfly (nu stiu ce fel era) si fete Bryce)) m-am hotarat sa imi cumpar si eu o paleta deoarece am vazut diferenta fata de paleta Gold Cup veche cu care jucam eu. Am optat pentru urmatoarea combinatie:
                          Lemn: Timo Boll Forte OFF
                          Fete: Tibhar Torpedo Soft 2 mm si Donic New Desto F3 1,8 mm.
                          Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti de combinatia asta.
                          Parerea mea e ca sau le-ai ales la intimplare, sau ai ascultat de trei binevoitori, sau n-ai vrut sa superi pe nici unul din cei trei "mari". Spune-ne cam ce poti, sau ce vrei sa joci si mai discutam. Mai rar ajunge omul pe bajbaite la o asemenea combinatie...Oare au contat promotiile de pa Dandoy? Sa stii ca TIMO BOLL FORTE cu Tibhar -ul tau e cam racheta!
                          Ia-o mai in pasi de vals si lasa rock and roll-ul mai la urma!
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu


                          • #38
                            Am dorit o paleta foarte rapida. Voiam sa iasa ceva asemanator cu cea cu care am jucat (a cunoscutului respectiv care avea fete Bryce) si era foarte rapida. Insa imi doream un control mai bun. De aceea am ales aceste fete si lemnul rapid. Am gresit?
                            Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                            Comentariu


                            • #39
                              Acorda-ti cateva saptamani de acomodare si o sa te descurci cu noua combinatie. E ok , io am Desto F2 de 2.0 si a mers pe Samsonov Carbon care e foarte rapida. De asemenea i-am vandut unui prieten un Mazunov+Cermet de 2.1 si ih cateva zile juca de numa' cu ele desi inainte avea coaja de Metro.
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • #40
                                Abia astept sa vad ce iese. Sambata sper sa testez noua combinatie. Nu regret deloc ca am luat o paleta rapida. Asta am si intentionat de la bun inceput. M-am acomodat usor cu paleta cunoscutului de care vorbeam mai sus (fete Bryce) si am dorit una asemanatoare.
                                Chiar daca nu jucasem de mult vad ca incet-incet imi revin. Oricum am inceput in ideea ca e sanatos. Uitasem ce sport adevarat este. Am si cu cine juca, deci totul e ok.
                                Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                                Comentariu


                                • #41
                                  Cip, o sa rupi tot cu combinatia aia!

                                  Sa-mi zici si mie cum e Torpedo Soft-ul ala te rog.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Sper sa ajunga maine. Azi nu a venit paleta. Am fost deja pe la posta sa vad daca a aparut.
                                    Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Nici azi nu a ajuns pachetul! Posta are servicii impecabile!
                                      Un prieten a facut comanda mai tarziu si la el a venit.
                                      Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        A ajuns in sfarsit! Azi sper sa o lipesc. Multa bafta!
                                        Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Am lipit si fetele si deja am jucat cu paleta. Sunt foarte multumit de ce a iesit. Exact asa voiam sa mearga.
                                          Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X