Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Caut un lemn care sa vibreze

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Postat în original de UnKN Vezi post
    Frumoasa discutie, mersi domnului Cornel pentru ca a readus in atentie o lectura interesanta. O sa imi exprim si eu parerea, nu pentru a fi de ajutor domnului leo33 care probabil si-a gasit lemn ci altora care cauta acelasi lucru.
    Studiul mentionat de domnul cezarhtnnu(tabelul cu lemne si frecvente) mi se pare ca induce in eroare avand in vedere subiectul discutiei. Cred ca volumul (masurat in decibeli) conteaza mai mult la o vibratie decat frecventa (masurata in hertzi) pentru a simti ca o paleta vibreaza.
    Hertzii iti arata doar cat de jos sau de ascutit e un anumit sunet. De exemplu o octava e compusa din notele Do, Re, Mi, Fa, Sol, La. Nota "La" are o frecventa mai mare decat "Re" din aceeasi octava. Asta nu inseamna ca se aude mai tare.
    Din experienta mea o Balsa Carbo X5(carbon) vibreaza mult mult mai putin decat o Yasaka Extra(all wood). Le am pe amandoua si Yasaka Extra vibreaza bine, pe cand balsa Carbo pare moarta probabil pentru ca are carbon.
    Totusi in tabelul domnului cezarhtnnu avem:
    Butterfly BalsaCarbo X5 1659 75
    Yasaka Extra 1251
    Daca ar fi sa ne luam dupa numarul de herti ar trebui ca Balsa Carbo sa vibreze mai tare ceea ce clar nu e adevarat. Numarul de herti ne arata doar cat de ascutit-inalt e sunetul.
    Alte lemne care vibreaza bine cu care am dat: Lemnele de la domnul Levi, Galaxy W6.
    E corect tabelul, pt. ca simtim mai bine vibratiile la frecvente joase. De-asta pare ca Balsa Carbo nu vibreaza. In plus, cred ca lemnele care vibreaza la frecventa inalta, au o amplitudine mai mica a vibratiilor (produsa de contactul cu mingea) decat cele care vibreaza la frecventa joasa. E nevoie de mai multa energie pt. a produce o vibratie de frecv inalta.
    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

    Comentariu


    • #52
      daca vrei sa te simti conectat la priza incearca ysk extra 3d. eu unul nu stiu un lemn sa vibreze cum este e3d
      4EVER HOOLIGAN

      Comentariu

      Who has read this thread:
      Procesare...
      X