Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

2 nelamuriri legate de regulament

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • 2 nelamuriri legate de regulament

    Prima se refera la serviciu: este permisa serva in care se arunca mingea in plan vertical sub forma unei parabole (de ex. de la centrul mesei spre coltul mesei) - cu respectarea distantei fata de linia de fund a mesei si la o inaltime de cel putin 16 cm - si este lovita de paleta dincolo de linia imaginara aflata in continuarea liniei laterale a mesei? Un alt exemplu: serva din laterala mesei care se executa "dincolo" de linia imaginara determinata de muchia laterala a mesei este permisa?

    A 2-a se refera la termenul de "dubla" (stiu ca mai este deschis un topic cu aceasta tema care nu m-a lamurit): daca mingea este atinsa cu mana (degetul) si apoi cu paleta este dubla sau nu? Intrebarea transformata in exclamare: orice minge care este lovita cu paleta sau cu mana care tine paleta pana la incheietura si vine pe masa adversarului, este buna! Este adevarat sau nu?

    Aceste 2 elemente sunt prinse in regulament? Daca nu, cum se judeca aceste aspecte, de ex. la nivel national?

    Multumesc!

    Adrian
    Blade: Timo Boll Spirit
    Fh:Tibhar Genius 2.0
    Bh:Tibhar Genius 2.0
    materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

  • #2
    La 2 e adevarat. Daca dai cu mana si ajunge peste fileu se considera buna. La 1 nu prea am inteles. Am sa recitesc mai tarziu.
    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

    Comentariu


    • #3
      1 nu este voie... trebuie sa arunci "aproape" vertical, nu ai voie sa arunci mingea inspre paleta.
      2 poti da cu paleta, cu mana(pana la incheietura), cu 2 degete, cu degetul si cu paleta(pana in septembrie 2010 asta era dubla) etc, atata timp cat faci o singura miscare spate - fata.
      TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

      Comentariu


      • #4
        Multumesc frumos pentru raspunsuri!

        In concluzie: acum, dubla nu mai exista! Chiar daca uneori este tripla....

        Mai ramane, totusi, intrebarea: se poate servi din laterala mesei, depasind latura mesei? Chiar in situatia in care se arunca mingea "aproape" vertical si pozitia finala a mingii (momentul contactului cu paleta) este in afara mesei?

        Incerc o reprezentare grafica (cu linie am repreantat masa si fileul; cu * am reprezentat punctul de contact al mingii cu paleta in timpul serviciului):

        |-------|
        | |
        | |
        |-------|
        | |
        | |
        |-------|
        *
        ---------- Post added 12-Mar-2011 at 21:09 ----------

        ---------- Post added 12-Mar-2011 at 21:10 ----------
        Postat în original de adrian_vilcu Vezi post
        Multumesc frumos pentru raspunsuri!

        In concluzie: acum, dubla nu mai exista! Chiar daca uneori este tripla....

        Mai ramane, totusi, intrebarea: se poate servi din laterala mesei, depasind latura mesei? Chiar in situatia in care se arunca mingea "aproape" vertical si pozitia finala a mingii (momentul contactului cu paleta) este in afara mesei?

        Incerc o reprezentare grafica (cu linie am reprezentat masa si fileul; cu bulina am reprezentat punctul de contact al mingii cu paleta in timpul serviciului):


        ---------- Post added 12-Mar-2011 at 21:09 ----------

        [/COLOR]
        Blade: Timo Boll Spirit
        Fh:Tibhar Genius 2.0
        Bh:Tibhar Genius 2.0
        materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

        Comentariu


        • #5
          poti servi de oriunde pe lateral, doar sa nu depasesti linia de fund spre fileu.
          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

          Comentariu


          • #6
            1 - Atata timp cat nu depasesti linia de fund a mesei spre fileu si nu acoperi cu corpul s-au mana libera serviciul este valabil ,iar mingea este aruncat in sus si nu in paleta .
            2 - Nu se considera lovitura dubla atingerea concomitenta a mingi cu paleta si mana pana la incheietura , daca sa efectuat dintr-o singura miscare , cea mai fregventa lovitura de acest gen se intampla pe rever unde posibilitatea atingeri degetului cu mingea s-au partea superioara a pumnului .
            Tot ce nu este interzis inseamna ca este valabil .

            Comentariu


            • #7
              Va multumesc f. mult pentru lamuriri!
              Blade: Timo Boll Spirit
              Fh:Tibhar Genius 2.0
              Bh:Tibhar Genius 2.0
              materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

              Comentariu


              • #8
                Punctul 1 pleaca de la o premisa ilegala;conform regulamentului,mingea se arunca in plan vertical,cu o abatere de max 15 gr daca nu ma insel,dar pe directia trnsversala a mesei,nu paralela cu marginea ei.Deci acea serva e ilegala din start.
                Pct 2 cred ca te ai lamurit deja
                Ca sa exemplificam ce si cum,aduna cativa baieti,suie i in masina si hai intr o zi aici sa ne duelam oleak
                of all the things i lost i miss my mind the most

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc frumos pentru invitatie, Catalin! Accept cu placere provocarea!
                  Blade: Timo Boll Spirit
                  Fh:Tibhar Genius 2.0
                  Bh:Tibhar Genius 2.0
                  materiale pentru tenis de masa: http://www.ttsport.ro/

                  Comentariu


                  • #10
                    Mingea se poate arunca la 45? din septembrie 2010 parca....
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      corect
                      dovada :

                      serviciile lui maze

                      Comentariu


                      • #12
                        cat despre mingea care urmeaza o linie verticala cat mai corecta...werner schlager mai serveste cateodata aducand mingea dinspre centrul mesei spre corpul sau,respectiv spre coltul stanga a partii sale,descriind astfel o parabola,cel putin in ochii mei,cat se poate de vizibila.dar se poate doar sa am eu senzatia.uitati-va la dansul si daca observati cel putin ceva ciudat anuntati-ma.acum sa nu ma asalteze fanii austriacului cu jigniri.este doar o observatie.o seara buna!

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X