Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Neseriozitate vanzatori. Ce facem in astfel de cazuri ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Neseriozitate vanzatori. Ce facem in astfel de cazuri ?

    Buna, la toti! Sunt singur ca nu sunt singurul care am patit asa ceva... Adica, ce facem cand cineva are ceva de vanzare si ai lasi mesaj pe Mp. si acea persoana ati promite ca fazta, sau paleta, este pt tine,,, si dupa care sa vezi ca a vandut o la o alta persoana... Si acest lucru se intampla des... am vorbit cu cineva ptr o paleta totul a fost ok... dupa care ami spune ca a vandut paleta la cineva de la sala de tenis... Scuze... oare este corect?... Stiu ca multi aleg partea cea mai usoara decat sa mai trimita Paleta intr o anume Localitate desi a promis acel lucru, o vinde la cineva de la Sala de Tenis... Dar nu mi se pare corect... Mai este ceva, si eu am vandut la randul meu fezte, ect... la cine vindem primul feztele?... eu ma m uitat cine mi a trimes primul Mp, sau cine ma sunat primul... Sau dupa ce criterii ne luam?... Le vindem la cine vrem noi?... Cred ca cei mai multi dintre noi vom alege calea cea mai corecta... Daca nu, cu timpul ne vom pierde incredera in cei de langa noi... Multumesc! Noroc!

  • #2
    Ar trebui semnalate asemenea cazuri in "lista neagra a utilizatorilor neseriosi" , iar daca se repeta fapta la acelasi user ar trebui luate niste masuri ca interzicerea postarii in sectiunea Vanzare-Cumparare pentru 6-12 luni sau avertisment etc... asta dupa confruntarea argumentelor celor 2 parti . E pacat ca se inmultesc cazurile de genul acesta din cauza ca pentru unii useri e mai importanta comoditatea decat cuvantul dat . Stima !

    Comentariu


    • #3
      Negocieri pe mai multe fronturi !!!

      Hei hei asa este din pacate cum spune dl. Leo. Respectabilul "X" negocia acum vreo 3 seri si cu mine si cu dl. Leo pentru o paleta TBS cu fete cu tot prin MP. La un moment dat imi spune ca a dat-o la dl. Leo si daca totusi ma intereseaza ceva din paleta aceea sa incerc sa negociez cu dl. Leo. Acum vad ca spre amuzamentul amar de fapt dupa ce a batut palma s-a razgandit si a pastrat-o. (nu a dat-o nici la sala). Mai exact pur si simplu a facut "caterinca " pe forum ca sa vada cat costa paleta cu care joaca si la ora actuala. Haideti dl. Leo sa-i taiem din reputatie ca stim despre cine vorbim. Toate cele bune utilizatorilor seriosi!
      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

      Comentariu


      • #4
        Salut, dl. Adishor multumesc pt intreventie... sunt sigur ca se intampla si asa... dar in cazul de fata imi pare rau nu este vorba de Persoana "X" la care sunt sigur ca va ganditi cu paleta TBS... inca nu am inrat in poseia ei... este pe drum.... Am mai vorbit cu cineva pt o paleta tot acum cateva zile pt un bun prieten de la sala... si Respectabilul "X" mi a lasat si nr. lui de Tel. sa vorbim, dupa care imi spune ca a vandut paleta paleta... ca motiv imi spune ca de ce nu ma m uitat in anunt ca el a scris ca nu trimete in Tara... acel anunt este si acum acolo dar asa ceva nu scrie... imi pare rau, si atunci de ce mi a lasat nr. de Tel. pe Mp. sa mai vorbim... ca a vazut ca nu sunt de acolo de unde este el?... imi pare rau nu se leaga... Scuze... nu vreau sa judec pe nimeni... suntem oameni si mai gresim... dar cel mai important lucru este sa ti ceri scuze... si sa nu mai faci... Sanatate!

        Comentariu


        • #5
          Povestiti-ne aici de-a fir-a-par toata patania
          Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

          Comentariu


          • #6
            Buna ziua. Nu sunt membru de foarte mult timp al forumului dar de data aceasta imi permit sa dau o sugestie pentru a stopa chestii de genul celor sesizate de dumneavoastra. Am inteles ca vanzarea produselor folosind licitatia este interzisa, asadar atunci cand vanzatorul deschide un subiect de genul ''vand lemn, vand fete......'' parerea mea este ca oferta dumneavoastra trebuie facuta ca fiind raspuns la acel subiect si nu in mesaj privat. In acest fel vanzarea (tranzactia) va fi facuta la vedere fara ca vreunul din potentialii cumparatori sa fie amagit. Mult respect.
            TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

            Comentariu


            • #7
              Licitatia este una, iar negocierea este alta. In general, ambele "parti", din diferite motive, nu-si doresc sa faca public rezultatul negocierii pretului unui produs.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Te rog frumos sa-ti masori cuvintele. Este total eronat ceea ce spui pe forum si nu vreau sa induci lumea in eroare. Ti-am si spus in mesaj privat ca altcineva mi-a oferit pe paleta 400 de ron si te-am intrebat daca tu imi oferi aceasta suma, tinand cont de faptul ca ai fost primul care a fost interesat. Iar tu mi-ai zis ca nu e nicio problema ca nu o vrei la pretul acesta, asa ca nu vad unde este problema???? Domnul Leo poate confirma daca sunt sau nu un om serios, va rog frumos fara atac la persoana, sau macar aveti demnitatea de a-mi spune personal si nu cu subinteles.

                Comentariu


                • #9
                  Lipici poate recunosti mesajul privat pe care mi l-ai trimis in care imi recomandai sa fac "partaj" cu dl. leo cu care tocmai negociai daca il cauti printre mesaje o sa-l gasesti. Te rog sa spui daca ai trimis acest mesaj :
                  Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Raspuns la: Lemnul fara fete /
                  ).leo33 e id lui. vb cu el



                  DECI.....!(at)!(at)!(at)!
                  ---------- Post added 14-Mar-2011 at 18:31 ----------
                  Oricum Lipici daca ai trimis omului paleta imi retrag partial acuzele caci din ce zicea si mai ales modul in care ai ales tu sa negociezi cam la tine ma ducea gandul. Pace!
                  Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu vreti voi sa va mutati scandalul de pe aria de "mica publicitate" pe mIRC sau pe messenger?
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Mi se pare ca postul domnului Aurel Onut este o replica la ceea ce am spus eu si de aceea ma simt obligat sa rapund.
                      1. Domnule Aurel poate imi spuneti dvs. cum pot eu sa fac diferenta intre o licitatie si o negociere atata timp cat eu nu stiu daca sunt singurul negociator. Cred ca atunci cand negociezi cu doua persoane in scelasi timp acest lucru se numeste licitatie, poate ma insel.
                      2. Ce motive asa bine intemeiate ar fi ca atat vanzatorul cat si cumparatorul sa ascunda pretul real de vanzare al produsului?
                      TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

                      Comentariu


                      • #12
                        Raspunsul la punctul 2 e simplu ca "buna ziua" : Vanzatorul ar putea ascunde pretul real de vanzare , pentru faptul ca el , anterior , a cumparat acel produs tot de pe forum , la un pret mai mic sau egal cu cel transmis pe MP . Iar cumparatorul , ar ascunde incheierea tranzactiei , in ideea de a vinde mai tarziu sau imediat produsul , cu un pret mai mare sau egal cu cel de achizitie(egal in cazul in care folosete pentru o perioada produsul dupa care il vinde la acelasi pret cu cel de achizitie)

                        Comentariu


                        • #13
                          Este foarte probabil ca aveti dreptate dl Jan. Numai cineva tentat de un "matrapazlac" ar putea evita transparenta cu buna stiinta.
                          Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                          Comentariu


                          • #14
                            Nu trebuie sa va simtiti obligat sa raspundeti, pt ca nu v-am atacat in nici un fel, ci am dorit sa ajut.
                            1. Licitatia este o vânzare publica a unui bun, plecand de la un pret acoperitor, care se adjudeca celui care a oferit prețul cel mai ridicat.
                            Negocierea reprezinta tratativele pe baza de argumente, care se duc in scopul de a vinde/obtine un bun, la un pret mai scazut sau egal cu cel de plecare.
                            Din cele doua definitii nu reiese ca odata cuvantul dat, trebuie luat inapoi.
                            2. Nu am spus nicaieri ca "vanzatorul/cumparatorul ar avea motive intemeiate sa ascunda pretul real de vanzare al produsului", ci ca "din diferite motive, nu-si doresc sa faca public rezultatul negocierii pretului ".
                            ---------- Post added 15-Mar-2011 at 01:16 ----------
                            Raspunsul este pentru mury_cata dar pana l-am editat, au mai aparut si altele.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              ?n literatura de specialitate gasim o serie de definitii ale negocierii. în general, acestea se refera la:
                              a) un ansamblu de tehnici utilizate de catre cel putin doi parteneri pentru a ajunge la un consens;
                              b) un dialog între doi sau mai multi parteneri în scopul atingerii unui punct de vedere comun asupra unei probleme aflate în discutie;
                              c) suma discutiilor purtate între doi sau mai multi parteneri în legatura cu un deziderat economic comun, cum ar fi: tranzactiile comerciale, cooperarea economica, acordarea reciproca de facilitati fiscale sau comerciale, aderarea la diferite institutii sau organizatii.
                              d) o forma de colaborare între doua sau mai multe parti, în scopul ajungerii la o întelegere care poate fi consemnata într-un tratat, acord.
                              e) un proces competitiv desfasurat pe baza dialogului participantilor la negociere, în scopul realizarii unei întelegeri conform intereselor comune ale partilor.
                              ---------- Post added 15-Mar-2011 at 09:27 ----------
                              Pt. dl. Aurel:
                              Nu ma simt atacat in nici un fel dar am considerat ca e de bun simt sa raspund, la asta m-am referit cand am scris ''obligat''.
                              Stiu ce inseamna o negociere doar ca in interpretarea mea consider ca la o negociere intre mai multe parti fiecare dintre acestea ar trebui sa participe la acea negociere in cazul nostru(pe forum) fiind posibil acest lucru procedand asa cum am specificat mai sus, nu pe PM.

                              Pt. dl. Jan:
                              Chiar simplu ca "buna ziua" nu mi se pare, dar este foarte posibil sa aveti dreptate cu toate ca este dreptul fiecaruia sa vanda produsul la ce pret doreste atata timp cat si gaseste persoana care sa ofere acest pret. Nu vad de ce trebuie sa ascunda asta, de rusine, de frica, de ce???????
                              TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

                              Comentariu


                              • #16
                                Sa nu ne inflamam. Atata timp cat exista un pret de plecare pe forum, utilizatorii pot negocia(la telefon, pe PM, pe messenger sau chiar pe forum) dupa bunul plac. Discutand tot ce este de discutat pe forum (nu pe PM) ajuta pe toata lumea. Nu numai ca e clar pentru toata lumea atunci cand cineva incalca regulile, dar il scuteste si pe vânzator de aceleasi intrebari "e lovit? cat cantareste? trimiti cu curier?". P?na una alta, acest lucru nu este insa (din fericire) o obligatie.
                                Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Pentru Dl. mury_cata : eu nu am zis ca "trebuie" , doar ca unii o fac , banuiesc pentru a evita sa fie luati la rost de alti useri care cunosc datele problemei (au fost cazuri , cel putin de unul stiu si eu despre o persoana care lua lemne noi , le proba , dupa care le vindea la pret dublu ) . Cum ar fi sa vindeti cuiva un produs si peste cateva luni , sa vedeti ca-l vinde mult mai scump si din pacate mult mai uzat decat l-a luat . Eu sunt de acord cu faptul ca fiecare isi vinde marfa cu ce pret vrea , insa eu cred ca ar trebui descurajate astfel de fenomene pe forum . Parerea mea . Spor la topspin !

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Nu stiu sigur, dar cred ca noi (eu, dl. Jan si altii..........) de fapt dorim aceleasi lucruri: seriozitate, sinceritate si profesionalism in realizarea tranzactiilor fie ele de vanzare sau cumparare. Nu sustin ca daca eu negociez cu un cumparator(vanzator) pe forum(nu pe PM), ne intelegem asupra pretului tranzactia aceasta va fi 100% sigura pt. ca atata timp cat nu exista un contract intre cele doua parti oricare dintre acestea se poate razgandi doar ca in cazul discutiei pe forum in urma acestei dovezi de neseriozitate (nesimtire) toti ceilalti utilizatori vor avea imaginea formata despre neserios(nesimtit). La acest fapt m-am gandit eu cand am spus ca negocierea pe forum ne poate ajuta cumva si daca tot ne cosideram cinstiti si "curati ca lacrima" nu trebuie sa ne ascundem negocierile.
                                    TB ALC tenergy 05 fx tenergy 05 fx

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X