Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce tip de maner preferati ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce tip de maner preferati ?

    RedBull a scris:
    Ce tip de maner este mai bun shi mai comod dupa parerea voastra? Pana acum am jucat cu concav, shi am incercat shi cu unele drepte, palete din alea mai vechi din vietnam.
    161
    Drept ( ST )
    6,21%
    10
    Anatomic
    36,65%
    59
    FL Master
    16,77%
    27
    FL Legend
    26,71%
    43
    Penhold
    11,18%
    18
    Dotec
    2,48%
    4
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

  • #2
    Practic am jucat doar cu flared/master sau flared/legend cred, shtiam ca se mai zice concav.

    Comentariu


    • #3
      Mie imi placea ala drept , acuma as prefera totusi unul concav dar nu prea tare - al doilea din poza e ok
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        eu prefer FL
        Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
        Fh: Xiom Omega II euro black
        Bh: Xiom Omega I euro max red
        Glue: Xiom i-bond
        http://www.okclub.lx.ro

        Comentariu


        • #5
          Re: Ce tip de maner preferati ?

          Anatomic de la ANDRO!
          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

          Comentariu


          • #6
            Depinde si de stil: daca se doreste folosirea unor materiale mai speciale, atunci un maner drept te ajuta sa invarti mai usor paleta in mana. In rest, depinde de conformatia mainii si de preferinte.

            Ce am mai observat strict in ceea ce ma priveste: am doua palete Grubba All+ (una cu maner FL-Legend si una cu maner ANatomic). Daca folosesc exact aceleasi fețe, cu cea cu maner FL tai mai bine, iar cu cea cu maner AN trag mai bine. Chiar as fi curios daca si altii au observat ceva diferente de genul asta.
            Butterfly Grubba Carbon-AN All+
            FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

            Comentariu


            • #7
              FL - Master , imi place sa se miste paleta in mana, nu sa o tin teapana, nu stiu daca lucru asta e si benefic pt jocul meu pentru ca mi sa tot atras atentia asupra faptului de catre cei care se tin sa imi corecteze loviturile, ca nu trebuie sa schimbi unghiul paletei, dar nu prea vreau sa renunt la obiceiul asta, unu ca imi place iar doi, ca daca as tine paleta teapana mi-ar transpira mana.
              Blade : Nitakku Septear (OFF)
              FH>Joola Express Two
              BH>Butterfly Speedy PO

              Comentariu


              • #8
                Eu m-am obisnuit (dupa o perioada de cam 2 saptamani) cu orice tip de maner si am jucat cu majoritatea.

                Comentariu


                • #9
                  Filo, am pentru tine o intrebare pentru ca am vazut ca ai jucat cu toate tipurile de manere: care ar fi avantajele sau diferentele dintre un lemn cu maner drept(ST) si unul cu maner concav(Master), nu ma refer la diferente fizice ci la cum se comporta in joc unul fata de altul, ce ofera fiecare, si, in timp care este mai ergonomic. Mersi

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu cred in superioritatea unui maner asupra altuia ci mai degraba o potrivire mai buna a unui maner cu configuratia mainii, in ideea ca jucatorii cu mana mai mare au nevoie de manere care sa le fie comode. Totusi eu prefer manerele concave datorita faptului ca cu ele am jucat cel mai mult dar este adevarat ca un maner drept lasa mai liber podul palmei in miscarea de `zbiciuire` a incheieturii in momentul topspinului de rever deci acestea sunt mai indicate pentru jucatorii care folosesc acest tip de topspin. Oricum datorita prizei principale a paletei care se face cu policele si cu aratatorul restul manerului serveste mai mult la ghidaj deci nu este asa de importanta forma lui.

                    Comentariu


                    • #11
                      priza toc viitorul in tenis de masă.

                      Comentariu


                      • #12
                        priza toc viitorul in tenis de masă.

                        Comentariu


                        • #13
                          Ha, Ha, nu prea cred.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • #14
                            de ce nu.
                            daca nu exista acum prea multi jucatori care folosesc aceasta priza in romania nu inseamna ca priza toc nu va avea un viitor in tenisul de masa.
                            odata cu aparitia antrenorilor care pot preda aceasta priza vor aparea si doritori, pun pariu.
                            pe primul loc in clasamantul mondial se afla Ma Lin un jucator care cred ca sti ca foloseste aceasta priza.
                            mai ales acum ca reverul poate fi la fel de bun ca cel de la sh.

                            Comentariu


                            • #15
                              Nu prea mai joaca nici chinezii cu priza toc. De exemplu chinezii Chen Xi, Ma Long, Hao Shuai joaca cu priza europeana. Cu priza toc joaca Ma Lin si Wang Hao.
                              Blade: Butterfly Schlager Carbon
                              FH:TENERGY 05
                              BH:TENERGY 05

                              Comentariu


                              • #16
                                astia is dintre chinezi de top care folosesc priza toc.
                                banuiesc ca in china mai sunt si alti jucatori cu priza penhold.apoi mai sunt si japonezii si alti asiatici.
                                de ce crezi ca producatori mai au lemne cu priza toc pentru ca nu se folosesc???

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de ionut pocol
                                  pe primul loc in clasamantul mondial se afla Ma Lin un jucator care cred ca sti ca foloseste aceasta priza.
                                  mai ales acum ca reverul poate fi la fel de bun ca cel de la sh.
                                  Ma Lin e momentan nr. 2 Primul foloseste priza normala
                                  M. Maze FL
                                  FH:Roundell Soft 1.9
                                  BH: Tenergy 80 1.9

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    uitate pe http://www.frtenismasa.ro/clas_mondial.html

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Am vazut ceva meciuri cu chinezi de 17-18 ani si jucau si cu priza toc.
                                      Blade: Butterfly Schlager Carbon
                                      FH:TENERGY 05
                                      BH:TENERGY 05

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        da scuze ma uitasem pe ittf si era din februare. my bad
                                        M. Maze FL
                                        FH:Roundell Soft 1.9
                                        BH: Tenergy 80 1.9

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          no problem.
                                          hades unde ai vazut meciurile alea?

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Pe site-ul asta: http://lucioping.altervista.org/Filmati.htm

                                            UNDER 17 Chinese Championship 2006 si U-21 Boys
                                            Blade: Butterfly Schlager Carbon
                                            FH:TENERGY 05
                                            BH:TENERGY 05

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              mersi mult

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                asiaticii folosesc priza asta ptr. ca le este mai usor de folosit nu ptr. ca ar fi mai buna . ei mananca cu betele aproape orice, deci si priza folosita este una asemanatoare felului de a tine betele intre degete .
                                                blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  nici o priza nu este mai buna decat alta doar poate mai potrivita pentru uni sau alti.
                                                  nu am vrut niciodata sa spun ca ar fi mai buna.
                                                  tu probabil ai incercat sa joci asa cu un lemn "normal" si nu ti-a placut de aia afirmi aceste lucruri.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X