Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce tip de maner preferati ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de ionut pocol
    nici o priza nu este mai buna decat alta doar poate mai potrivita pentru uni sau alti.
    nu am vrut niciodata sa spun ca ar fi mai buna.
    tu probabil ai incercat sa joci asa cu un lemn "normal" si nu ti-a placut de aia afirmi aceste lucruri.
    Priza penhold este probabil la fel de veche ca si tenisul de masa. Afirmatia ta ca aceasta este viitorul este totusi putin cam hazardata. O data cu trecerea la mingia de 40mm, numarul jucatorilor de mare performanta care folosesc aceasta priza a scazut chiar si in tarile Asiatice. Ma Lin, unul dintre cei care au devenit campioni mondiali folosind aceasta priza si multi altii dupa el, au invatat o miscare de topspin de rever pe sub paleta, aceasta reducand din "handicapul" acestei prize. Pe scurt, priza toc are pe langa avantajele cunoscute, urmatoarele dezavantaje: pe partea de rever, raza de actiune este mai redusa cu aprox. jumatate de lungime de paleta. De asemenea este mai greu de jucat ofensiv activ constant pe aceasta parte. De obicei jucatorii penhold stau mult pe partea stanga extrema a mesei, pentru a putea juca macar pasiv mingiile primite acolo, compensand cu o mare mobilitate lipsa de "acoperire" eficienta a spatiului. La vitezele la care sa ajuns in tenisul de masa azi, este foarte greu sa mai ajungi la mingii date alternativ pe cele doua extreme ale mesei, daca nu ai o pozitie de baza cat mai apropiata de centru si daca nu joci cu ambele fețe ale paletei. Tot ce am scris aici reprezinta punctul meu de vedere si accept oricand pareri diferite, pertinente.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de dan comsa
      asiaticii folosesc priza asta ptr. ca le este mai usor de folosit nu ptr. ca ar fi mai buna . ei mananca cu betele aproape orice, deci si priza folosita este una asemanatoare felului de a tine betele intre degete .
      Asiaticii folosesc priza asta pt. ca au mintea "imbarligata" altfel decat noi. Provin probabil de pe alta planeta. Daca ai avut vreodata ocazia sa studiezi un mecanism mai complicat facut de ei, ai inteles probabil cum sta treaba
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #28
        visco imi pare rau ca ai aceasta parere.
        unul dintre jucatori mei prefarati dupa ma lin, wang hao isi foloseste numai RPB pentru rever si io cred ca trage destul de bine.
        io cred ca pentru un om cu mintea "imbarligat" locul 3 in clasamentul mondial nui deloc rau.
        lucrurile vor evolua cred eu si vor aparea si mai multi "imbarligati".
        din nou imi pare rau ca ai ajuns la aceasta concluzie.

        Comentariu


        • #29
          apropo majoritatea jucatorilor care folosesc priza sh stau cam in coltul mesei stangi putini jucatori stau la mijlocul mesei si au reverul la fel de puternic ca si forehandul.
          cred ca reverul pentru penhold poate fi la fel de puternic.

          Comentariu


          • #30
            Dar si mie-mi plac foarte mult Ma Lin si Wang Hao despre care cred ca au rezolvat partial problema "handicapului" stilului in discutie."Lucrurile" evolueaza in tenisul de masa din sec XVIII si rezultatele sunt cele actuale. Daca vrei, un motiv indirect pt care priza toc nu este "de viitor" este acela ca federatiile internationale de tenis de masă nu au sediile in China sau alte tari asiatice. Cer scuze pt sarcasm
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #31
              de ce numai partial?
              io cred ca wang hao o rezolvat-o total nu partial.
              acum am revazut un final la o partida timo boll wang hao magnific.
              nu stiu daca ai vazut-o

              daca si dupa asta spui ca aceasta priza nu are viitor ma las de paguba.

              Comentariu


              • #32
                Asa cum spuneam, au fost si sunt multi campioni care joaca stilul penhold.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #33
                  Si mai ales nu as vrea sa te supar. Sunt absolut sigur ca fara jucatorii penhold tenisul de masa ar fi mult mai sarac.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #34
                    Hai ca ma bag si eu cu niste precizari p-aici: in primul rand Ma Lin nu este campion mondial ( a jucat 2 finale dar le-a pierdut pe amandoua), apoi daca vorbim despre priza toc se pare ca este in declin chiar si in tarile asiatice si mai ales in China unde in lotul national al Chinei sunt cam 7 jucatori shakehand (Wang Liqin, Chen Qi, Hao Shuai, Ma Long, Hou Yingchao, Kong Linghui, Liu Guozheng si altii) si doar 2 penhold (Ma Lin si Wang Hao) totusi exista si acum scoli care dau jucatori penhold buni dar chiar si asa in primii 30 din lume sunt doar 8 jucatori penhold, (si numarul jucatoarelor penhold este chiar si mai mic si nici o jucatoare penhold nu este in primele 10) deci numarul de jucatori care folosesc aceasta priza s-a redus in ultimii ani dar prezenta acestor jucatori in topurile mondiale denota ca nu este inferioara prizei shakehand dar este mai dificila si mai obositoare mai ales in prezent cand un jucator trebuie sa sustina un numar triplu de meciuri decat in urma cu cativa ani. Priza penhold este mai eficace la serve si la atacul de deasupra mesei datorita lejeritatii mai mari a articulatiei (deci cand ataci) si mai putin eficienta cand te aperi.

                    Eu sincer am incercat la un moment dat sa trec pe priza penhold (am un prieten in Oradea cu priza asta) dar am renuntat datorita faptului ca am ceva probleme cu articulatiile si mi s-a parut destul de incomoda.

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de filo
                      Hai ca ma bag si eu cu niste precizari p-aici: in primul rand Ma Lin nu este campion mondial ( a jucat 2 finale dar le-a pierdut pe amandoua), apoi daca vorbim despre priza toc se pare ca este in declin chiar si in tarile asiatice si mai ales in China unde in lotul national al Chinei sunt cam 7 jucatori shakehand (Wang Liqin, Chen Qi, Hao Shuai, Ma Long, Hou Yingchao, Kong Linghui, Liu Guozheng si altii) si doar 2 penhold (Ma Lin si Wang Hao) totusi exista si acum scoli care dau jucatori penhold buni dar chiar si asa in primii 30 din lume sunt doar 8 jucatori penhold, (si numarul jucatoarelor penhold este chiar si mai mic si nici o jucatoare penhold nu este in primele 10) deci numarul de jucatori care folosesc aceasta priza s-a redus in ultimii ani dar prezenta acestor jucatori in topurile mondiale denota ca nu este inferioara prizei shakehand dar este mai dificila si mai obositoare mai ales in prezent cand un jucator trebuie sa sustina un numar triplu de meciuri decat in urma cu cativa ani. Priza penhold este mai eficace la serve si la atacul de deasupra mesei datorita lejeritatii mai mari a articulatiei (deci cand ataci) si mai putin eficienta cand te aperi.
                      Eu sincer am incercat la un moment dat sa trec pe priza penhold (am un prieten in Oradea cu priza asta) dar am renuntat datorita faptului ca am ceva probleme cu articulatiile si mi s-a parut destul de incomoda.
                      in sfarsit o afirmatie pentru care nu ma "oftic".
                      filo prietenul tau din oradea are un lemn normal sau special pentru priza toc poate imi da si mie niste sfaturi ca tare greu ai fara cineva mai intelept sa te sfatuiasca.
                      si as avea si io niste intrebari care nu le insir amu

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de filo
                        Hai ca ma bag si eu cu niste precizari p-aici: in primul rand Ma Lin nu este campion mondial ( a jucat 2 finale dar le-a pierdut pe amandoua), apoi daca vorbim despre priza toc se pare ca este in declin chiar si in tarile asiatice si mai ales in China unde in lotul national al Chinei sunt cam 7 jucatori shakehand (Wang Liqin, Chen Qi, Hao Shuai, Ma Long, Hou Yingchao, Kong Linghui, Liu Guozheng si altii) si doar 2 penhold (Ma Lin si Wang Hao) totusi exista si acum scoli care dau jucatori penhold buni dar chiar si asa in primii 30 din lume sunt doar 8 jucatori penhold, (si numarul jucatoarelor penhold este chiar si mai mic si nici o jucatoare penhold nu este in primele 10) deci numarul de jucatori care folosesc aceasta priza s-a redus in ultimii ani dar prezenta acestor jucatori in topurile mondiale denota ca nu este inferioara prizei shakehand dar este mai dificila si mai obositoare mai ales in prezent cand un jucator trebuie sa sustina un numar triplu de meciuri decat in urma cu cativa ani. Priza penhold este mai eficace la serve si la atacul de deasupra mesei datorita lejeritatii mai mari a articulatiei (deci cand ataci) si mai putin eficienta cand te aperi.
                        Eu sincer am incercat la un moment dat sa trec pe priza penhold (am un prieten in Oradea cu priza asta) dar am renuntat datorita faptului ca am ceva probleme cu articulatiile si mi s-a parut destul de incomoda.
                        in sfarsit o afirmatie pentru care nu ma "oftic".
                        filo prietenul tau din oradea are un lemn normal sau special pentru priza toc poate imi da si mie niste sfaturi ca tare greu ai fara cineva mai intelept sa te sfatuiasca.
                        si as avea si io niste intrebari care nu le insir amu

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de ionut pocol
                          de ce numai partial?
                          io cred ca wang hao o rezolvat-o total nu partial.
                          acum am revazut un final la o partida timo boll wang hao magnific.
                          nu stiu daca ai vazut-o

                          daca si dupa asta spui ca aceasta priza nu are viitor ma las de paguba.
                          Doamne cum pot juca unii tenis de masă...Cred ca s-au antrenat pe alta planeta...
                          Schlager Carbon Off +
                          FH: Xiom Vega Elite Max
                          BH: Xiom Vega Europe Max

                          Comentariu


                          • #38
                            da misto nu???

                            Comentariu


                            • #39
                              Prietenul ala al meu are un lemn normal pe care l-a slefuit un pic in zona prizei, dar stiu ca vrea sa-si ia unul special pentru penhold.

                              Comentariu


                              • #40
                                Pt Ionut: DVD antrenament cu Ryu Seung Min, jucator corean cu priza toc. In total are 2,4 GB, e nevoie de multa rabdare

                                http://www.megaupload.com/?d=XM3JFZKPhttp://www.megaupload.com/?d=2RAJ5DU3http://www.megaupload.com/?d=EAO4E3SChttp://www.megaupload.com/?d=9VFJS9GKhttp://www.megaupload.com/?d=WF5WK0KQ

                                Varianta avi:

                                http://www.megaupload.com/?d=W9125AL9http://www.megaupload.com/?d=CQVKSFO4http://www.megaupload.com/?d=39A1HG9Q


                                Antrenament Kim Taek Soo:

                                Parte 1: http://files.filefront.com//;7023649;;/
                                Parte 2: http://files.filefront.com//;7026447;;/
                                Parte 3: http://files.filefront.com//;7032274;;/
                                Parte 4: http://files.filefront.com//;7033381;;/
                                Parte 5: http://files.filefront.com//;7040306;;/
                                Parte 6: http://files.filefront.com//;7031394;;/

                                Antrenament Ma Lin si Yan Sen:

                                http://files.filefront.com/6792109
                                Blade: Butterfly Schlager Carbon
                                FH:TENERGY 05
                                BH:TENERGY 05

                                Comentariu


                                • #41
                                  mersi mult mult hades.
                                  raman dator.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Salutare.Ma numesc lucas laurentiu si sunt din Bicaz.Sper ca acest site sa evolueze cat mai mult cu trecerea timpului si sa aduca cat mai multe noutati. :P
                                    eu

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      O priza cu adevarat specializata pentru jucatorii penhold o ofera tipul japonez, cu plaselele suprainaltate numai pe o parte (de obicei cu pluta). Tipul chinezesc pare doar o adaptare a manerului tip shakehand prin scurtarea sa. De altfel, multi jucatori fara pretentii, "cocheteaza" cu stilul penhold folosind lemne "normale" shakehand.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        dan comsa a scris:
                                        asiaticii folosesc priza asta ptr. ca le este mai usor de folosit nu ptr. ca ar fi mai buna . ei mananca cu betele aproape orice, deci si priza folosita este una asemanatoare felului de a tine betele intre degete .

                                        visco a scris
                                        Asiaticii folosesc priza asta pt. ca au mintea "imbarligata" altfel decat noi. Provin probabil de pe alta planeta. Daca ai avut vreodata ocazia sa studiezi un mecanism mai complicat facut de ei, ai inteles probabil cum sta treaba
                                        _________________

                                        Acum vreo 2 ani am fost prin China , chestia cu betele ptr. mancat - priza penhold de la ei o stiu..... chiar de la cineva care facuse cateva lectii cu antrenor , am dat cateva mingi cu unii din ei , in orice caz mingea vine desul de ciudat din priza asta , mai ales daca joci ptr. prima data cu un penholder , eram tentat sa ma uit prima data la felul cum roteste paleta in mana decat sa ma uit dupa minge . Pe langa asta parca aveau "flubber" lipit de de talpi .....

                                        Personal cred ca aceasta priza va fi si in viitor ce este si acum : o specialitate asiatica .
                                        blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          dan uitate pe forumurile din afara vezi cat se vorbeste despre aceasta priza este mult mai mult utilizata decat inainte.
                                          visco priza tot penhold este chiar daca este un lemn mai putin specializat
                                          pentru asa ceva nu??
                                          si mai am o intrbare sunt curios si eu
                                          care priza a aparut prima data cea jp sau cea ch???

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Nu as vrea sa mai fac prea multe afirmatii legate de penhold pentru ca nu stapanesc f bine subiectul dar cred ca in acest caz ceea ce a aparut ulterior a fost o imbunatatire pt ca altfel era superfluu. Nu intotdeauna ceea ce apare prima data este cea mai buna solutie, din contra lucrurile pot fi mereu imbunatatite. Dar astea-s doar prezumtii. Repet, nu ma pricep, nu ma bag.
                                            Lemn- Bty Viscaria
                                            FH - TENERGY 05
                                            BH - TENERGY 80

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Ca si o curiozitate -am vazut in meciul Samsonov-Kreanga (2005) ca Samsonov avea maner drept , dar avea un o banda (un overgrip de tenis probabil ) pe a mijlocul manerului astfel incat manerul devenea un fel de anatomic.
                                              Blade DHS PG 2
                                              FH: DHS Hurricane 3
                                              BH: Stiga Airoc Astro M

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Mai vali da vad ca schimbi paletele ca pe coirapi... Ai reusit sa te inveti macar cu una?

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Blade DHS PG 2
                                                  FH: DHS Hurricane 3
                                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de vali
                                                    Ca si o curiozitate -am vazut in meciul Samsonov-Kreanga (2005) ca Samsonov avea maner drept , dar avea un o banda (un overgrip de tenis probabil ) pe a mijlocul manerului astfel incat manerul devenea un fel de anatomic.
                                                    Eu am vazut pe un link dat tot de cineva de aici de pe site, unde erau prezentate paletele foarte multor jucatori vestiti, ca un procent foarte mare din ele, cred ca mai mult de jumatate, aveau aplicat acel overgrip numai pe aprox. jumatate de maner. Am incercat si eu si este excelent. Este daca vreti, o transformare a manerului flared sau straight in unul anatomic, dar "tuningul" se poate face personalizat. Aplicand banda in spire mai dese sau mai largi acea zona se umfla mai mult sau mai putin, atat cat este nevoie pt. fiecare mana. Degetul mic ramane in contact cu lemnul iar centrul palmei, unde transpiratia este cea mai abundenta beneficiaza de confort, dispare acea senzatie ca paleta se misca in mana necontrolat!
                                                    Lemn- Bty Viscaria
                                                    FH - TENERGY 05
                                                    BH - TENERGY 80

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X