Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Stiga in Romania

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    nu va suparati ca intru si eu in discutia dvs dar pot sa va spun din proprie experienta ca si curierul celor de la buzau nu face exceptie...a vrut sa ma taxeze cu aproape 10 eu dar am refuzat coletul.

    Comentariu


    • #52
      Cam asta voiam sa spun si eu. Ca totul pare a fi arbitrar, nu dupa tarife clar stabilite.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #53
        nu va suparati ca intru si eu in discutia dvs dar pot sa va spun din proprie experienta ca si curierul celor de la buzau nu face exceptie...a vrut sa ma taxeze cu aproape 10 eu dar am refuzat coletul.

        Comentariu


        • #54
          rasp

          Sunt din bucuresti si cunosc persoane care au comandat produse si cumparat destule produse stiga de la firma reprezentata de Dragos Balanescu si toti au fost multumiti, dar care le-au ridicat personal sau prin cineva de la sediul din bucuresti.
          Probabil si eu as fi fost alarmat daca as face o comanda cu un pret si sa ma trezesc cu altul(din diferite cauze), dar cum s-a mentionat cel mai bine e sa se poarte o discutie fata in fata si sa se rezolve mai ales ca sunteti din bucuresti, sau sa se dea un telefon inainte de a face o comanda ca sa fi sigur de pret si de produse daca sunt pe stoc sau alte detalii....
          Din cate am observat magazinul virtural stiga este inca la inceput si orice inceputuri sunt grele, parerea mea e ca unii oameni au facut anumite eforturi sa aduca in romania produse de profil si sa numai fim nevoiti sa cumparam din strainatate...probabil in timp se va ajunge si la acelasi nivel cu magazinele virtuale din strainatate...dar tine de mai multe aspecte in romania(servicile inca nu au aceasi calitate, vanzarile nu sunt la fel de mari ca se se poata face si reduceri de preturi...).
          Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
          Fh: Xiom Omega II euro black
          Bh: Xiom Omega I euro max red
          Glue: Xiom i-bond
          http://www.okclub.lx.ro

          Comentariu


          • #55
            Re: rasp

            Postat în original de Marian023
            orice inceputuri sunt grele, parerea mea e ca unii oameni au facut anumite eforturi sa aduca in romania produse de profil si sa numai fim nevoiti sa cumparam din strainatate...
            1. Marian , fraza asta am auzit-o de atatea ori ca fac alergie. Asta e o justificare scoasa de unii pentru preturile uriase pe care le practica. Zi si tu ce folos are kestia asta vazuta prin prisma cumparatorului ?. Kestia asta seamana cu propaganda romaneasca , ca trebe sa cumparam Dacia ca sa protejam marca nationala de parca am fi actionari la Dacia - si prin asta se justificau taxele vamale la masini. Si altii sunt la inceput cu vanzarile si au preturi decente (nu mai dau nume , ca am mai dat si in cazul asta ii puteti gasi pe forum).


            2. Mi se pare corect ca in momentul cand se apeleaza la un tertz costurile sa fie impartite in jumate, nu sa akite cumparatorul absolut tot. In strainatate in momentul in care se plateste cu cardul vanzatorul e responsabil de plata anumitor servicii catre tert pentru a facilita platile. Asa este si in cazul Paypal - pe cumparator nu il costa nimic sa plateasca (e suficient un cont gratuit la Paypal ). Asa ca taxa de ramburs , IMHO , ar trebui akitata de vanzator macar pana la instituirea platii online ori plata sa se poata face intr-un cont bancar.
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #56
              rasp

              ai si tu dreptate eu am refeream ca de exemplu in trecut nu erau carduri nu aveia acces si stateai in tara si jucai cu vladone glumesc putin ..dar in cazul de fata s-a facut o gresala ca cargus sau nu stiu cine a costat transportul dar marfa a avut acelasi pret deci i-a convenit pretul de a cumparat si a cumparat din romania... eu zic ca e de incurajat sa se deschida magazine si virtuale si nevirtuale la noi in tara mai multe...si ai dreptate sa reprosezi ceva daca nu e in regula, dar totusi tin sa incurajez cei care aduc in tara sa ai langa tine de unde cumpara... cam asta era ideea.... daca incepi o afacere o sa vezi ca e greu din prima sa fie de nota 10!
              Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
              Fh: Xiom Omega II euro black
              Bh: Xiom Omega I euro max red
              Glue: Xiom i-bond
              http://www.okclub.lx.ro

              Comentariu


              • #57
                am primit si eu de la buzau o fata bryce acum doua saptamini .drumul a durat trei zile iar transportul cu fan curier 60 lei
                timo boll zl
                tenergy fx

                Comentariu


                • #58
                  am primit si eu de la buzau o fata bryce acum doua saptamini .drumul a durat trei zile iar transportul cu fan curier 60 lei distanta de la buzau fiind de 150 km
                  timo boll zl
                  tenergy fx

                  Comentariu


                  • #59
                    Si ai platit????
                    Blade: Butterfly Korbel
                    FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                    Blade: Stiga Clipper Wood
                    FH / BH : Butterfly Sriver

                    Comentariu


                    • #60
                      din pacate da ,dar stii cum se pune ,nu e prost ala care cere ci ala care da
                      timo boll zl
                      tenergy fx

                      Comentariu


                      • #61
                        Acum ca m-ati starnit, am sa va spun si eu unele lucruri. In strainatate se fac "protocoale" intre dealeri si transportatori care suna cam asa: eu pun pe site un pret mai mic decat al tuturor, iar tu iei pe transport dublu decat vrei si jumatate din suma mi-o dai mie. Vorbesc serios! Am mare experienta pe Ebay si vad ca acolo unde este concurenta foarte mare, toti cei care vand mai ieftin, au transportul mai scump. Pe site-uri, unde este foarte usor sa compari preturile, daca alegi pe cel care vinde cel mai ieftin, poti sa dai la final mai mult pe produs, daca nu esti atent. Lumea este o jungla, Domnilor!
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #62
                          Si in aceasta jungla avem posibilitatea sa alegem dealerul care ni se pare mai de bun simt, am dreptate?
                          Blade: Butterfly Korbel
                          FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                          Blade: Stiga Clipper Wood
                          FH / BH : Butterfly Sriver

                          Comentariu


                          • #63
                            Eu nu aleg intotdeauna cea mai ieftina sursa, pentru ca bag la "calculator" mai multe date decat altii. Multi nu au experienta si omit cate variabile pot aparea la o comanda de afara. La ultima (masiva), vamesul mi-a cerut factura scoasa de pe internet sa ma poata vamui. Stie cineva ca pe langa vama propriuzisa, exista si un comision vamal care nu-i deloc neglijabil? Dar de TVA a auzit cineva? Ca se mai scapa fara ele, aia e alta discutie.
                            Nu as vrea sa se creada acum ca iau apararea vreunui dealer din Romania. Nu am legaturi de interese cu vreunul din ei dar i-mi place adevarul. Oricum, ma intreb cum se vor descurca magazinele reale in fata celor virtuale, atat timp cat informatia este accesibila pe internet, aproape oricui doreste.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #64
                              Din cate stiu la peste 500 euro se percep taxe vamale. Cine cumpara de pe net de obicei se informeaza la kestii de astea. Asa ca inainte te siguri sa ai mai multe adrese disponibile sau faci comanda pe bucati
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • #65
                                Tocmai am primit un colet de la redis
                                Pana acuma, avand comenzi mai mici, imi trimiteau prin posta, cu taxele suportate de ei
                                Acuma am facut o comanda mai mare si mi l-au trimis prin curier, cu taxele de asemenea suportate de ei
                                Blade: Butterfly Korbel
                                FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                                Blade: Stiga Clipper Wood
                                FH / BH : Butterfly Sriver

                                Comentariu


                                • #66
                                  hai sa ma bag si eu in seama,cu toate ca am impresia ca Dl Metall nu va fi impacat cu ideea ca nu "l-am facut" niciodata

                                  citez de pe site-ul mai sus mentionat de domnia sa :

                                  Cum platesc?
                                  Plata pentru suplimentele comandate se face la Posta, in momentul primirii coletului. *****.ro va trimite un Colet in maximum 24 de ore din momentul in care ati plasat comanda. Coletul va fi trimis pe adresa pe care ati completat-o in site, in cadrul procesului de Inregistrare.
                                  Taxele Postale sunt incluse in pret.

                                  sa revenim: incluzand taxele de trimitere ( postale sau cum s-or numi) in pretul pe care eu il vad la final,dupa ce am introdus la cosul de cumparaturi tot ce mi-am dorit,inseamna ca la acele produse preturile sunt stabilite dupa o regula care ia si acest aspect ( transportul) in calcul.
                                  ( ca sa nu mai zic de faptul ca multe dintre produsele de acolo au si adaosuri comerciale de 150-200%...lucru mai putin cunoscut)

                                  la noi preturile sunt mici in raport cu toate aceste variabile ( rulaj/plata la furnizor/depozitare/timp alocat tuturor procedurilor standard de cand vine comanda/etc),pt. ca vindem produsele unui singur producator ,deci cine nu vrea STIGA...si-asa destul de putin familiara in Romania pana acum cativa ani,nu cumpara nimic sau achizitioneaza un adeziv,etc...
                                  Investitia permanenta intr-un stoc maricel de mese ( hobby +competitie ,peste 50 unitati) este iar alt aspect ,care nu aduce profit pe termen scurt

                                  ei,dar am zis ca nu mai vorbesc decat atunci cand am de facut o mica comunicare ...ei bine,am inceput de ieri o colaborare,sper eu benefica ambelor parti ( noi si clientii nostri),cu alt transportator ( curier ) ,care sper sa dureze;nu dau nume inca,noutatile vor aparea pe site in clipa cand se va parafa legatura (2-3 saptamani,sa ne verificam compatibilitatea )

                                  toate bune
                                  www.stiga-tenis.ro

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Interesant e cum vedem intotdeauna paiul din ochiul altuia in loc sa fim mai putin aroganti si sa ne uitam putintel si in curtea proprie.
                                    E interesant cum dansii imi ofera produsele pe site la adaosuri de peste 100%, cand, chiar fara reducerile ce mi le-au dat, pretul per unitate e mai mic decat in orice magazin unde am gasit aceste produse
                                    Si ca sugestie, ca vad ca macar cat de cat s-a prins critica de dumneavoastra, mai faceti un gest (nu pt mine, ca eu oricum nu mai cumpar de la dumnavoastra), si anume modificati nitel textul ambiguu care spune ca:
                                    "Colete: 16,00 Lei pentru primul kg/destinatie si 1,20 Lei pentru fiecare kg suplimentar.Ramburs : 12,00 Lei expeditia + 2% din valoarea facturii.Preturile nu includ TVA.

                                    In afara de valoarea produselor comandate de utilizatori,restul de taxe de transport amintite mai sus sunt incasate numai de firma de curierat."

                                    Acel "restul de taxe amintite mai sus" se poate interpreta foarte usor (cum am facut-o si eu) ca fiind acei 12 roni + 2% din valoare facturii

                                    Merci pt timpul acordat.
                                    Blade: Butterfly Korbel
                                    FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                                    Blade: Stiga Clipper Wood
                                    FH / BH : Butterfly Sriver

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      d-l metall are cont,pe acest forum, se pare doar pt a sustine discutii contradictorii ... sau doar pt a da indrumari " mai faceti un gest (nu pt mine, ca eu oricum nu mai cumpar de la dumnavoastra)".
                                      JonyerHinoki/Hammond


                                      GodIsGreat!PraiseHim!

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Am cont pe mai multe forumuri, am mai multe hobbyuri
                                        Si nu cred ca am fost pe langa subiectul topicului
                                        Pe cand domnul AndreiG ....... n-am inteles de ce i-ar putea interesa pe eventualii doritori de echipamente Stiga parerea dansului
                                        Blade: Butterfly Korbel
                                        FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                                        Blade: Stiga Clipper Wood
                                        FH / BH : Butterfly Sriver

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          ce nu pot intelege dealtfel este urmatorul fapt .. pt ce dvs mai continuati sa aduceti argumente precum .. "am cumparat de la redis si au suportat ei taxele de curierat"
                                          atunci cumparati produse Stiga de la Redis ...
                                          JonyerHinoki/Hammond


                                          GodIsGreat!PraiseHim!

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            E asa de greu de inteles?
                                            Hai sa incerc sa fac o schema de ce am adus si asta in discutie:
                                            Pt. ca se speculeaza ca nu se poate, cumparatorul trebuie sa suporte transportul si asta e.
                                            Vroiam sa arat ca nu e chiar asa, si ca la altii se poate.
                                            Blade: Butterfly Korbel
                                            FH / BH : Donic Desto F3 / Tibhar Rapid Soft

                                            Blade: Stiga Clipper Wood
                                            FH / BH : Butterfly Sriver

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Vesti noi pentru unii,mai putin noi pt. altii :
                                              De aproximativ 3 luni colaboram cu Mobius Express,acestia avand tarife cu ~30% mai mici decat cei 2-3 scumpi :P de pe piata.
                                              Tarifele lor actualizate sunt afisate la noi pe site,la ei sunt ne-updatate,sper sa se intample si asta cat de curand,ca sa nu mai fie probleme chiar deloc.

                                              Toate bune !
                                              www.stiga-tenis.ro

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Re:

                                                Postat în original de Dragos Balanescu
                                                Vesti noi pentru unii,mai putin noi pt. altii :
                                                De aproximativ 3 luni colaboram cu Mobius Express,acestia avand tarife cu ~30% mai mici decat cei 2-3 scumpi :P de pe piata.
                                                Tarifele lor actualizate sunt afisate la noi pe site,la ei sunt ne-updatate,sper sa se intample si asta cat de curand,ca sa nu mai fie probleme chiar deloc.
                                                Toate bune !
                                                revin asupra celor spuse cu ceva timp in urma : o perioada nu vom mai face expeditii cu firma sus mentionata,ne vom reandrepta catre firme de curierat putin mai scumpe dar cu timpi de livrare si alte mici aspecte care justifica notiunea de curierat RAPID si in special pe cea de "ramburs".
                                                Micile diferente de pret vor fi atenuate si printr-o noua politica de discount-uri,publicata pe site.
                                                www.stiga-tenis.ro

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Re: Re:

                                                  [quote=Dragos Balanescu]
                                                  Postat în original de "Dragos Balanescu":3limmk6r
                                                  Vesti noi pentru unii,mai putin noi pt. altii :
                                                  De aproximativ 3 luni colaboram cu Mobius Express,acestia avand tarife cu ~30% mai mici decat cei 2-3 scumpi :P de pe piata.
                                                  Tarifele lor actualizate sunt afisate la noi pe site,la ei sunt ne-updatate,sper sa se intample si asta cat de curand,ca sa nu mai fie probleme chiar deloc.
                                                  Toate bune !
                                                  revin asupra celor spuse cu ceva timp in urma : o perioada nu vom mai face expeditii cu firma sus mentionata,ne vom reandrepta catre firme de curierat putin mai scumpe dar cu timpi de livrare si alte mici aspecte care justifica notiunea de curierat RAPID si in special pe cea de "ramburs".
                                                  Micile diferente de pret vor fi atenuate si printr-o noua politica de discount-uri,publicata pe site.[/quote:3limmk6r]
                                                  Cam cat ar costa acum expedierea unui colet care sa contina o jumate de litru de Booster Stiga?
                                                  Blade DHS PG 2
                                                  FH: DHS Hurricane 3
                                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X