Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Parere pt reconditionarea unei mese de tenis

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Parere pt reconditionarea unei mese de tenis

    De curand am cumparat o masa de tenis, mai exact: Sponeta S1-52i de culoare verde, la mana a doua. A avut ceva defecte care am reusit sa le repar adica sa o chituiesc si sa o smilgheruiesc. Acum as vrea sa o si vopsesc. Intrebarea mea este: Cu ce vopsea e bine sa ii dau ca sa nu stric ceva. Eu ma gandeam sa cumpar vopsea de masina sub forma de spray. Dar nu stiu daca procedez bine. Astept sugestiile dumneavoastra, va multumesc frumos.

  • #2
    Recomandat ar fi , vopseaua acrilica mata pentru lemn , cu pistolul de vopsit .

    Comentariu


    • #3
      Dorinta mea ar fi sa o fac albastra, dar cred ca deja ar deveni o pretentie, de vopsea pot face rost insa de pistol e mai greu.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de ValeriuSecu Vezi post
        Dorinta mea ar fi sa o fac albastra, dar cred ca deja ar deveni o pretentie, de vopsea pot face rost insa de pistol e mai greu.
        Daca-l vopsesti cu rola sau pnsula raman dungi [urme ]

        Comentariu


        • #5
          daca tot sa facut subiectu asta are un prieten o masa facuta dintrun lemn care nu sare asa bine mingea cu ce ar trebui sa o dea ca sa sara mai tare...MS

          Comentariu


          • #6
            Asa este. Vor ramane dungi, asadar sunt excluse role si pensule. Acum ramane sa gasesc undeva un pistol, sau pe cineva care are asa ceva.
            ---------- Post added 04-Apr-2011 at 20:18 ----------
            Multumesc mult de sfat Domnul Antal Denes, chiar a fost de folos. Am gasit si vopsea si pistol, acum tot ce ramane de facut este sa o vopsesc. Cat despre Vlady17 nu stiu raspunsul la problema ta, dar sper sa rezolvi. Toate cele bune.

            Comentariu


            • #7
              Cu ce fel de chit se poate repara suprafata unei mese, care a fost lovita cu manerul paletei si prezinta 3 `plesnituri`(altfel nu stiu cum sa le zic)?
              Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
              "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de vlady17 Vezi post
                daca tot sa facut subiectu asta are un prieten o masa facuta dintrun lemn care nu sare asa bine mingea cu ce ar trebui sa o dea ca sa sara mai tare...MS
                Incearca sa tragi un strat de chit de lemn ,dupa care il slefuiesti ,valabil si pentru jhon .

                Comentariu


                • #9
                  am inteles ca mesele active (cele din metro,real si carrefour) ar trebui intarite cu un lemn sub linii ca sa sara mai bine si sa nu se convexioneze...dar nu inteleg exact cum...

                  Comentariu


                  • #10
                    salut incearca sa gasesti o vopsea Nanogrip asa se numeste , am auzit si eu de la altii ca imbunatateste saritura mingei , spinul etc.
                    Lemn : Yasaka Sweeden Classic
                    Fh : Butterfly bryce
                    Bh : Butterfly bryce

                    Comentariu


                    • #11
                      am inteles ca mesele active (cele din metro,real si carrefour) ar trebui intarite cu un lemn sub linii ca sa sara mai bine si sa nu se convexioneze...dar nu inteleg exact cum...
                      nu e bun lemnul ca si ala se curbeaza , recomandabil este aluminiu , cornier cu latura de 25 sau 30 mm si grosime de 2 mm . ptr eficienta maxima trebuie indoit la cota dintr-o singura bucata si prinsa in holzsuruburi pe fiecare jumatate a mesei.nu stiu daca m-am exprimat suficient de citet , dar daca nu te pricepi desi e relativ simplu ar trebui sa apelezi la un meserias in confectii metalice
                      0751840078, stadinadi@yahoo.com
                      G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de midnight8080 Vezi post
                        am inteles ca mesele active (cele din metro,real si carrefour) ar trebui intarite cu un lemn sub linii ca sa sara mai bine si sa nu se convexioneze...dar nu inteleg exact cum...
                        Din puctul meu de vedere aceste intarituri nu se justifica ,mesele active fiind fabricate dintr-un pal mai dur [ agresiv ] singurele lucruri de care trebuie tinut cont sunt ;
                        -Plierea mesei dupa joc ,bine inteles sa fi fost asamblata corect , fetele sa fie paralele .
                        -Sa fie tinute in mediu normal cu aerisire pe un loc plan [ nu rezemate]
                        -In timpul cat este deschisa sa fie intr-un plan drept il poti verifica cu polobocul s-au cu un pahar cu apa
                        De 10 ani joc pe satfel de masa

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X